3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: O Afghánistánu I.

Západní angažmá v Afghánistánu končí a Tálibán přebírá vládu, přesně v souladu se známým bonmotem, že „Západ má hodinky, ale my máme čas“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Milan 19.7.2021 17:47

Pokud by "sluníčkářky" byly jako Procházková, nic bych proti nim neměl.

M. Grundmann 19.7.2021 13:52

Existuje tu ještě jeden podstatný aspekt, který vysvětlí převahu Talibánu. Na jedné straně je hnutí, které nabízí svým udatným bojovníkům za odměnu mladé dívky. A druhá strana jim nabízí školení o sexuálním obtěžování. S takovou motivací nemá Západ proti Talibánu žádnou šanci. I proti Islámskému státu není dlouhodobé vítězství pravděpodobné.

Myšlenky progresivismu jsou zárukou porážky i té nejsilnější armády.

V. Církva 19.7.2021 15:24

Jo tak to bych bral taky ty dívky od Talibanu.

Trošku nemotorněji jsem to tu psal, že ta ateistická alternativa - socialistický liberalismus = progresivismus nebude ta konkurenceschopná.

M. Grundmann 19.7.2021 15:39

Je jen otázka, kdy se podobná ideologie dostane do Evropy. Nacismus byl podobný, ale jeho konkurenti byli tehdy daleko konkurence schopnější než dnes.

J. Brunner 19.7.2021 13:24

R^

P. Černý 19.7.2021 13:03

Ať je to jak chce, zdá se, že jediný skutečný pokus o modernizaci afghánských poměrů (včetně prosazování práva na vzdělání pro ženy) uskutečnili svého času Sověti.

A jak to skončilo? Vládním převratem a sovětskou intervencí. Z doby této intervence zřejmě pochází americký nápad, že financování a vyzbrojování radikálních islamistů může být skvělou hybridní zbraní.

Tento nápad pak dosáhl takové obliby, že se stal jedním z hlavních faktorů rozvratu sekulárních režimů na Blízkém východě a také mimo jiné současné imigrační vlny do Evropy.

Co se týče naší účasti v afghánském dobrodružství, můžeme být nakonec rádi, že Rusy nenapadlo oplácet Američan stejnou mincí a že odolali pokušení dodávat talibancum moderní zbranove systémy včetně přenosných protileteckých zbraní.

P. Milan 19.7.2021 17:51

"Modernizaci afghánských poměrů " od kmenové zřízení do socialismu pod vedením komunistů? Jo, to byl začátek průseru v Afghanistánu. Od té doby všichni řeší následky sovětského (ruského) dobrodružství.

P. Černý 19.7.2021 20:08

Stejně jako dnes svět řeší následky západních údajně demokratizačních dobrodružství v Gruzii, na Ukrajině, na Blízkém východě, v bývalé Jugoslávii, Karabachu a kdo ví kde ještě. Přitom vyvoz té údajné demokracie obvykle začal financováním a vyzbrojením té nejhorší sebranky, která byla v místě k mání.

Sověti se aspoň snažili ovlivnit poměry v blízkosti svých hranic a ten vývoz revoluce nebyl bezprostředně namířen proti žádné třetí zemi.

A pak tu je celá Afrika s její nezvladatelnou populační explozi. Pokud má světová ekonomika ještě někam růst, těžko vynechá celý kontinent. To se bez vývozu něčeho, co zásadně změní africké poměry, obejde jen těžko.

Atd., atd. Proč se neustále přehrabovat v minulosti zaniklého impéria, když tu dnes máme mnohem aktuálnější problémy?

F. Kusák 19.7.2021 12:44

V diskuzích s mladší generací, a hlavně z Prahy, získávám dojem, že ty věci nějak neřeší nebo nechápou, a že jim je to vlastně jednou. Ono to nějak dopadne, myslí si, a někdo to za nás vyřeší. Budeme mít nárok na vlastní byt nebo rodinný dům, pracovat budeme jen, když se nám bude chtít a elektřina je přeci v zásuvkách, tak co. No a zlepšení životního prostředí si vyřveme na náměstích. Pokud ne, obviníme starou generaci, že to má všechno na svědomí.

V. Církva 19.7.2021 13:17

No pravda je, že sehnat sezónní brigádníky do zemědělství je problém. Mládež spoléhá že se nějak uživí klimatickými stávkami. U toho Vám tvrdí, že budovat budoucnost nemá smysl, když nás zničí to oteplování. No kdyby je rodiče a Číňané neživili, možná by názor rychle změnili.

J. Anděl 19.7.2021 14:46

Já vám nevím, kde tyhle názory na mládež berete.

Samozřejmě že mladí taky chtějí pracovat a mít vlastní příjem, ovšem brigády v zemědělství v ČR se jim moc nevyplatí. Tak jezdí na Zéland nebo kdovíkam, no a sem zase jiní.

Samozřejmě lze po socialisticku mladé školou povinné na ty brigády nahnat, což je taková forma pasivní dotace zemědělství.

M. Grundmann 19.7.2021 14:44

Dřívější generace měly rodiny. Příslušníci současné mladé generace většinou žádnou rodinu nemají a tudíž jim chybí motivace k nějaké smysluplné činnosti. Neumím si představit, že by současní mladí muži hrdinně někde umírali při obraně vlasti. Vždyť je doma nikdo nečeká a pokud ano, vědí zcela realisticky, že si za ně najde jejich přítelkyně velmi rychle náhradu na Tinderu. Takže jaký by měli důvod někde bojovat ?

A. Bytová 19.7.2021 11:59

Ad Petra Procházková. Paní Procházková jistou dobu v Afghanistánu žila a její současný manžel je Afghánec. Ona na islám nepřestoupila, ale rozhodně ví o té zemi víc než kdokoliv jiný neb ji zná i zevnitř. Je to chytrá a statečná ženská, i když ne vždy lze s jejími názory souhlasit.

V. Čermák 19.7.2021 12:03

Tak minulý manžel Čečenec, současný Afgánec, Čečenský ani Afgánský terorismus nikdy neodsoudila, no, opravdu, ale opravdu "Chytrá ženská"...;-D

A. Bytová 19.7.2021 12:12

Vašich inteligenčních kvalit dozajista nedosahuje.

V. Církva 19.7.2021 13:28

Původně jsem myslel, že si děláte srandu a jde o ironii. Koukám, že ne.

Paní Procházková není jediná z těch co má tento "stockholmský syndrom". Lidé, kteří v těchto zemích dlouhodobě pobývají a chtějí znát pohled místních se logicky dostávají na jejich stranu uvažování a přestávají být kritičtí.

U nás si pak trdla myslí, jak takové Procházkové mají pravdu, když ty země zná. Znají, ale nemají pravdu, pouze se na svět dívají z pohledu Čečenců, Afghánců atd. Jinak by si přece Procházková nevzala Čečence či Afghánce!

Já v některých muslimských zemí byl, potkal jsem tam fajn lidi, některé mám radši jak naše, ale rozumněl jsem si s těmi co ty poměry kritizují. Paní Procházková už je na druhé straně.

V. Novák 19.7.2021 12:33

Petra Propagandistka chytrá je.

Ovšem taky zaťatá a co se nehodí do její propagandy (a v jejím případě věřím, že je skutečně její, ne zaplacená), nevidí nebo přizpůsobí. Předem je jasné, jak její článek vyzní - Rusko špatný, Putin ještě horší, cokoli a kdokoli protiruské dobré a protiputinské ještě lepší. Zejména Afghánci a Čečenci.

A. Bytová 19.7.2021 12:55

Máte pravdu, její priorita je nenávist k Rusku, někdy vskutku zavádějící. Zmiňovala jsem její znalost afghánské mentality.

P. Nešvara 19.7.2021 12:42

Chytrá jako chytrá, rozhodně publikovatelná protože nenávidí Rusko obecně a Putina specielně. Takže cokoli co napíše bude mainstreamem radostně opublikováno.

V. Církva 19.7.2021 13:32

Řekněme že je správně předpojatá a díky tomu může publikovat v moderním progresivistickém tisku. Ve skutečnosti na Putinovi nemám rád právě podporu Muslimů.

J. Sedlář 19.7.2021 13:38

Ale fuj. Takhle šeredně. Musíte sluníčkově. Má ten správný úhel pohledu vycházející z "tradic evropského humanismu a kritického myšlení­."© EU;-D

V. Církva 19.7.2021 13:56

R^

V. Novák 19.7.2021 16:09

Islám a muslimové do Ruska patří, stejně jako pravoslavní, judaisté, buddhisté nebo šamanisté. Tudíž je od Putina rozumné, že je nepotlačuje a k důležitým otázkám morálky nebo civilního práva se veřejně vyjadřují jak patriarcha, tak vrchní zemský rabín i vrchní muftí.

Ovšem když se muslimové pokusí o terorismus, je odpovědí nasazení specnaz a po jejich akci obvykle není koho zavírat a soudit.

I. Schlägel 19.7.2021 10:44

Pan Marian Kechlibar opět odvedl vynikající práci. Díky.

M. Sedmík 19.7.2021 10:19

Američané už mají zorganizováno, že Afgháncům, kteří pro ně pracovali, udělí politický azyl, protože jim reálně hrozí zavraždění Talibánem. Stejnou úvahu přinesla naše armáda, ale nic zorganizováno není. Pár skutečně ohrožených lidí je něco značně odlišného od náruče otevřené komukoli.

S. Pavuk 19.7.2021 10:56

Pán Sedmík, asi nemáme tie isté zdroje informácií. Ja som sa dočítal, že kolaborantov na svojom území USA nechcú a dojednávajú to s postsovietskymi republikami. Treba dúfať, že nebudeme do tohto kontingentu zaradení aj my.

M. Sedmík 19.7.2021 13:01

Má jít o Kuvajt, Bahrajn, Katar, Emiráty.

https://www.natoaktual.cz/v-mediich/usa-stahovani-afghanistan-evakuace-afghanci.A210630_222214_na_media_m02

Ś. Svobodová 19.7.2021 10:07

Tentokrát s p. Kelichbarem tak úplně nesouhlasím. Velký vliv na vývoj tamní společnosti byli stále se zvětšující rozdíly mezi městy a venkovem umocněné nástupem komunistů a jejich podporou z Ruska. Rozvoj měst, vzdělání, rovnoprávnost žen, to stačilo k tomu, aby si městské obyvatelstvo zvyklo a nechtělo o tyto výhody přijít. Proto nakonec přišla občanská válka. Rusové pochopili, že si Afghánci musí vybrat sami a vypadli. Západu který chtěl "pomáhat a chránit" to trvalo déle.

I. Schlägel 19.7.2021 10:48

Primárně Američané přišli do Afghanistánu s motivací zničit základnu Al-káidy, kterou výrazně podporoval Talibán. V té době bylo nejhorší variantou pro západ nedělat nic.

P. Hák 19.7.2021 11:22

Copak o to, to bych pochopil. Ovšem to ničení základny jim trvalo nějak dlouho... IMHO to po zabití bin Ladina (mimochodem na území spojeneckého Pákistánu) už nedávalo smysl.