15.5.2024 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.6.2011 11:39

Re: Můžete to vysvětlit Sobotkovi,Kalouskovi a dalším?

Tato poznámka měla být správně zařazena pod úvahu pana Rady o (udržitelných) technologiích.

B. Rybák 27.6.2011 11:34

Re: Souhlas (skoro)

Pouze věda (a o ní se opírající technologie) učiní ten "zázrak", že bezcenný materiál se k údivu drtivé většiny populace promění v cennou a dočasně téměř nenahraditelnou technologii. Je to pak opět technologie, která učiní tuto surovinu dostupnou (např. z dříve nedostupných hloubek, takže už teď se otvírají obrovské, na staletí postačující zásoby ropy pod mořským dnem, metanhydrátu na mořském dnu, gigantických, až cca v 5 km hloubkách masivů plyn uvolňujících břidlic (jenom v USA jsou pod cca 25% jejich území). Díky technologiím se obrovským zdrojem energie (po zvládnutí jaderných transmutací) stane prakticky každý kámen pod našima nohoma. Technologie jsou jedinou nadějí nejen pro lidstvo, ale i pro veškerý život na zemi až příjde jeho těžká hodina (bez účasti a viny člověka vyhynulo už cca 99,9 % vzniklých druhů - prakticky vždy v dobách mrazivých).

B. Rybák 27.6.2011 10:42

Re: Můžete to vysvětlit Sobotkovi,Kalouskovi a dalším?

Podle t.zv. Římského klubu (nestor "zeleného" myšlení) měl nastat ropný zlom (a k záhubě civilizace vedoucí vyčerpání prakticky všech surovin) už před cca 20 lety. Přesto má odvahu (drzost) svá utajovaně opravovaná (tedy podvodná) proroctví vytvářet stále znovu (a kupodivu se stále ještě najdou "mozci", kteří jim na to naletí). Pokud něco opravdu začne docházet, bude to jako vždy v lidských dějinách spontánně (bez pomoci "hloupých" státních úředníků)nahraženo něčím jiným (tak jako např. svícení z ubývajícího velrybího tuku bylo nahrazeno svícením z ropných produktů - ropa zachránila velryby).

B. Rybák 27.6.2011 10:25

Re: Nekolik poznamek.

Čína nežije z otrocké, ale prozatím (relativně) levné pracovní síly (nebo si snad myslíte, že analýzu genetického kódu původce krvácivých průjmů udělali v Číně otroci?). Díky tomu převálcuje EU (v níž je pracovní síla relativně velmi drahá) ve všech, tedy i v těch "zelených" technologiích, které (vyjímečně) jsou rozumné (např. mnohé FV panely jsou i u nás vyrobeny v Číně). Převálcuje je tak, že "zelení" doopravdy zezelenají (závistí).

PS. Napoleon prý řekl, že Čína spí a běda tomu, kdo ji probudí. Euforie z probíhajícího národního probuzení (jaká protiklad proti umrtvování národů v EU) je v Číně momentálně nejvýznamnější silou, pod jejímž tlakem se ustavičně proměňuje ideologický rámec (např. Mao prý řekl, že reforma socialismu může vést ke vzniku nějakého "fašismu"). Jisté je jenom to, že Čína nepůjde západní cestou a (přesto) se stane (nejvýznamější?) globální velmocí (co bude až se i Čína "unaví" je zatím velmi předčasná otázka).

B. Rybák 27.6.2011 9:53

Re: Chudí a bohatí

Každý rozumný člověk si kupuje věci odpovídající jeho příjmům. Bohatý si kupuje technologické či módní novinky, v jejichž ceně vlastně platí velkou daň (z luxusu)dokonce i v těch zemích, ve kterých formálně neexistuje. Jeho příjmy jsou navíc (v EU) obvykle zdaněny progresivně.

M. Stuchlik 26.6.2011 23:25

Re: Já si chci koupit letadlo, ale nevím kdo mě na něj půjčí.

Jenže si představte, že někteří to auto prostě musí mít, např kvůli zdravotním problémům.

M. Stuchlik 26.6.2011 23:23

Re: Konservatismus.

"Elity", které řídí státy i firmy jsou přeplacené celosvětově, nejen u nás.

M. Stuchlik 26.6.2011 23:22

Re: Myslím, že pan Tomský dobře ví,

To platí jen částečně

J. Kanioková 26.6.2011 19:49

Myslím, že pan Tomský dobře ví,

že jde o klasický omyl, že se svoboda ztotožňuje se sociální rovností. Nikdy tomu tak nebylo, není a nebude. A ono to záleží jen a jen na každém jednotlivci - každý svého osudu tvůrce..

V. Kún 26.6.2011 15:53

Re: To jsou známá fakta,

Ale jděte, pane Šimku. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že buď máte s komunistickou maturitou dost individuální osobní zkušenost (to zřejmě Váš tatínek byl okresním či jakým tajemníkem a holt mu stačilo, jak píšete, zavolat,  abyste odmaturoval) - anebo nevíte, co to tehdejší maturity (a gymnázia, tehdy JSŠ, průmyslovky, ekonomické a další odborné střední školy) byly. A jak na nich učilo. A co studenty naučily.

Dnešní učitelé jim mohou závidět.

J. Kyselková 26.6.2011 15:40

Re: Bez pochopení toho, co je spontánní řád lidké interakce a jaké jsou z něho důsledky, světu nerozumíte.... Dzp.

Pane Janyško, odpovíte ?

J. Kyselková 26.6.2011 15:37

Konservatismus.

Pan Tomský, ač konservativec, poukazuje na astromické rozdíly v příjmech lidí. Bulvár využívá  sociální nerovnosti k  nevraživosti, snadno se problém řeší poukazem, že jde o závist.

Málokdo však poukazuje na to, že ve státní správě za "astronomicky" vysokou gáží a milionovými odstupnými, není vůbec požadována odpovědnost s věcným postihem -nahradit způsobenou škodu..

Nejen se "napakovat" ve státním podniku, ale taky, v případě pádu, právě jako soukromý podnikatel  (!)    - nést majetkové riziko v plném rozsahu.

Nyní stačí soudní nález,  že kolaps podniku nebyl způsoben úmyslně, ale jen chybným řešením.

A dluhy  nás všech jen rychle rostou -  též vinou molochu státní správy.

M. Hebr 26.6.2011 12:31

Ale jdete!

To je ale novinka, kdo by si to byl byval pomyslel....

K. Janyška 26.6.2011 10:49

Bez pochopení toho, co je spontánní řád lidké interakce a jaké jsou z něho důsledky, světu nerozumíte.... Dzp.

R. John 26.6.2011 8:30

Já si chci koupit letadlo, ale nevím kdo mě na něj půjčí.

  Tak asi zůstanu bez letadla. Tedy,  to je prohnilej svět. :-))))

P. Fiala 26.6.2011 8:08

Chudí a bohatí

Bohatí si vymysleli půjčování peněz chudobným. Dělají tak chudobným velmi nespravedlivé prostředí pro žití. Když si chudák musí na některé prostředky k živobytí "půjčovat", díky nízjým příjmům, pořídí zboží za Kč navýšené o úrok. Třeba automobil za 200 000,- stojí bohatého jen těch 200 000,-Kč, kdo si musí půjčit tak ho to samé auto stojí, při půjčce na 5 roků, asi tak 250 000,- Kč a s tím plno starostí vzhlem k nejistotě příjmu. 

P. Rada 25.6.2011 21:56

Re: Nekolik poznamek.

Ano - musíme být důslednější a nesmlouvavější sami k sobě - především ale už v legislativě, přičemž např. financování pol. stran musí být pod limitem daným zákonou normou a zcela průhledné. Pokud strpíme nekorektní stav pol. prostředí pak se nezbavíme korupčnosti a dalších pokřiveností v už tak globálním tlakem deformovaném tržním prostředí. Neuvedem pak v život ani nutné zákony a reformy - např zákon o půdě, veřejné zprávě.....

V zásadě je nutné upravovat společenské zákony tak aby alespon nebyly v evidentním rozporu s přírodními. V tom budem muset být k sobě opravdu velice tvrdí - jedině pak ale jako živočišný druh snad přežijem.

M. Trhlík 25.6.2011 21:25

Re: To jsou známá fakta,

Pane Šimku a jaké je dnes realita?Asi ten ,kdo má peníze tak si maturitu i diplom  nějakým způsobem zajistí.Jinak nepochopím,kolik politiků vystudovalo VŠ,při velmi náročné práci poslanců či jiných funkcích.

T. Pansky 25.6.2011 20:56

Re: Nekolik poznamek.

Dekuji za inteligentni odpoved.  Samozrejme, globalizace sebou nece uskali trzni ekonomiky.  Zijeme v dobe tvrdych boju o zdroje a energii.  Valky se vzdy vedly o zdroje a dnesek neni vyjimkou (ac se to mnozi politici snazi zabalit do prodavatelnych forem ochrany lidskych prav a pod.)  ...  U Ciny s Vami naprosto souhlasim.  Cina nerespektuje jakakoliv mezinarodni prava v oblasti vyroby.  Uz i cesti vyrobci se potykali s problemem cinske kradeze jejich technologii.  Jestli si vzpominate, z rozpadajici se Jugoslavie Cina koupila sestreleny americky letoun, ktery dnes uz take vyrabi.  Diky tomu, ze se Cina neohlizi na jakekoliv znecistovani prostredi a diky tomu, ze udrzuje otrocke podminky, Cina je nejvetsi investor na svete, coz dale akceleruje cinsky rust a cinskou expanzi.  Ale zpet do Ceska: Cesi preziji jen pokud se stanou velmi flexibilnimi a tvrdymi sami k sobe.  Soucasna stale socialisticka situace je neudrzitelna.  A ono to plati pro celou Evropu vseobecne. 

P. Rada 25.6.2011 19:35

Re: Nekolik poznamek.

Pane Panský on problém neexistence plně tržního hospodářství je dnes ale v nadvládě monopolů - tedy v globalizaci a zároven v zakotvení privilegií držby a těžby základních surovin a energií.

Souhlasím s tím, že odpovědnost za vzdělání by měl každý nést více na sobě ale s tím, že to bude zátěž únosná a věkově odstupnovaná. Je to ale i věc společenská nebot společnost vzdělané všeobecně potřebuje pokud chce zdravě růst.

U pojmu Asie je vhodné rozlišovat - Čínská ekonomika žije s otrocké práce a neúcty k životnímu prostředí svému i zbytku světa...  - ta Japonská nám ale unikat přestala - má hospodářství ve vleklé recesi.

P. Rada 25.6.2011 19:13

Re: Můžete to vysvětlit Sobotkovi,Kalouskovi a dalším?

Je přitom škoda pro domácí kulturu, že se často zaměnuje rasismus s odmítnutím přispůsobovat se náhle a podřídivě kultuře příchozích. Není to ani tak mnohdy o rasismu - v původním smyslu hierarchie podle biologických rozdílů  - ale o oprávněném očekávání usedlíků, že příchozí budou předně respektovat původní kulturu a pak teprve mohou být přičlenění k ní.

Nic proti tomu pokud časem třeba přinesou její zpestření, obohacení.... ale je na místě se bránit tam, kde si nezvaně příchozí vynucují respekt naopak k jejich původní kultuře - viz problém burek...

Toto ale není o rasismu ale o stotožnění s podstatou lokálních tradic jež mají hlubší význam. Je to o vnímání skupinové soudržnosti jako pozitivní jistoty a o zázemí domova v jinak až příliš stresující dynamičnosti života a jeho nutných proměn.

B. Volarik 25.6.2011 18:58

Re: A vy je znáte všechny?

Vážený pane Sedlák, vidím, že ti, kteří znají podstatu, přesně rozumí mému příspěvku. Zajímavé by bylo, kdyby ti, kteří vám závidí auto, měli jako vy vyvěnovat svému vlastnímu úspěchu svůj čas, své úspory riskovat v začátcích jako investice, makat o sobotách a nedělích, kdyš se něco podělá, a v noci přemýšlet o tom, jestli zítra "ta zakázka přijde nebo nepřijde".... Mimochodem, kdy chodíte domů? Po osmi hodkách padla?

T. Pansky 25.6.2011 18:40

Nekolik poznamek: 1) Proc je zlem socialni nerovnost? ...

...  Co to znamena?  Ze si nekdo vydela vic a nekdo mene a ono to neni dobre???  Co je potom socialni rovnost?  Jenze tu uz jsme tu meli spolu s komunisty, ne? ...  Spolecnosti jsou otrasany prave diky socialnim inzenyrum, kteri vytvareji dalsi a dalsi nerovnosti vedouci ke spolecenskym vybuchum.  To ted prave ceka Evropu a evropske inzenyry.  2) To, co ted provadi vlada, tj. uprava duchodu, je neco, o cem jsme vedeli uz davno.  Jenze prave socialiste to resili tim, ze se snazili ziskavat vice a vice mladsich lidi (imigranty), aby pracovali na duchody pro starsi.  Jenze to nejde delat do nekonecna, ze? ... 3) Dalsim genialnim vymyslem bylo placeni statu skolam na pocet studentu.  Jedine logicke vychodisko pro reditele skol je nabirat a nechat vystudovat kohokoliv.  To logicky vedlo ke snizeni kvality vzdelani.  A zavest dnes skolne?  Vysoke skoly (nas socialisticky skanzen) budou ohromne kricet o propousteni ... ano, protoze lide by museli uvazovat pragmaticky o skolnem jako o investici a najednou by se ukazalo, ze tu je 75% VS, ktere by zmizely v dusledku nezajmu.  ... Shrnuto a secteno: jeste dnes v Cesku neexistuje plne trzni hospodarstvi.  A prave to nas vice a vice brzdi, zatimco svet neceka a hlavne Asie nam unika.  top0625top@live.com

A. Reček 25.6.2011 17:00

Re: Můžete to vysvětlit Sobotkovi,Kalouskovi a dalším?

Máte pravdu. Včera jsem četl ještě v novinách, že je u nás vize, že za dvacet let bude opouštět školy 85-90% středoškoláků s maturitou. Pak skutečně manuální práce budou muset zastávat u nás migranti, neboť od cikánů toho nelze moc čekat (kromě jejich dětí). Naši mladí si nebudou přece kazit profesní kariéru starostmi o vlastní děti. Navíc je třeba se chovat korektně a nerasisticky. 

J. Kanioková 25.6.2011 16:14

Naprostý souhlas, ještě bych přidala zelené, enviromentalisty

to jsem zvědavá, jak se chtějí uživit. Jedině školné, to by snad mohlo pomoct, to by si různí vychytralci rozmysleli vrážet prachy do něčeho, z čeho nevyplývá budoucí dobrá pozice.  A na technické obory bych to škoné nechala minimální. A zpřísnila vyučování matiky na zákl. školách, vlastně i na středních, protože kantoři na VŠ už jsou zoufalí, jak musí své nováčky nejdřív doučit středoškolské učivo, aby vůbec mohli začít učit to vysokoškolské.

A ty blbce z SCIO bych hnala pendrekem, za jejich včerejší (?) vyjádření proti tomu, aby nebyly děcka jen tlačeny do maturit a dál. Je dost dětí, které na to nemají, tak proč je tlačit tam, kde neuspějí či jejich budoucnost nebude moc růžová.

J. Šimek 25.6.2011 16:13

Re: To jsou známá fakta,

Vy nevíte, jak se dělala maturita (a taky VŠ diplom) za komunistů ? To ve škole zazvonil telefon a na druhé straně zazněl stranický úkol okresního (nebo jiného) tajemníka. Taková byla realita.

J. Šimek 25.6.2011 16:07

Re: Mně nevadí, že někdo bohatne - vadí jak!

Jakože Čína skoupí ropná pole ? Máte bujnou fantazii. :o)

P. Rada 25.6.2011 16:06

Re: Souhlas (skoro)

Skutečné hodnoty tkví v zásobě přírodních zdrojů a schopnosti je obnovitelně využívat alespon do té doby než alespon o řád vyrostou možnosti technologické či kvality bytostně lidské - pokud se tak kdy stane.

Zatím to ale vypadá na znehodnocenou odolnost populace na civilizační choroby a beznadějný úbytek surovinových zdrojů, úrodnosti půd.... při růstu populačním i v průměrné spotřebě....

Kam toto asi tak může dojít i když by společnost měla strojních inženýrů na rozdávání? Možná budou paradoxně potřeba spíš ti psychologové aby jsme se naučili zavčas zacházet s depkou a tenzema které toto vše přivodí.

J. Šimek 25.6.2011 16:05

Re: Odkud se ty miliony u B.Gatese vzaly?

Visty jsem přeskočil, proč jste to neudělal i Vy ?

J. Šimek 25.6.2011 16:01

České stavebnictví by bez ukrajinských dělníků zkolabovalo ???

Na tohle autor čerpá infomace z bulváru ? To pak mám obavy relevanci ostatních jeho poznatků v článku.