30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Náš čínský syndrom a naše čínská budoucnost

Sotva lze v historii najít druhý příklad tak rychlého vzestupu moci jedné země, jaký vykazuje Čína v posledních třiceti letech. Její podíl na světovém hrubém produktu se zvýšil patnáctkrát a je dnes na 19 %, čímž se dostala Čína na druhé místo za Spojenými státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Povolný 10.2.2021 11:33

Mluvíte mi z duše. Američani v minulosti přesunuli do Číny co se dalo. A nejen oni. Já jsem byl před lety v USA a nemohl jsem pochopit jak je možné, že je tam prakticky všechno Made in China.

Jenže to nikdo nedomyslel. Nadšení z toho, jak se dá levně vyrábět teď vyprchalo a na řadu přišly následky. Je to paradox, že nikomu nedocvaklo, co to bude v dlouhodobějším horizontu znamenat. A odpovědnost bych přisoudil politikům, ekonomika a politika se od sebe nedají oddělit.

J. Kovaříček 10.2.2021 1:57

Naprosto skvělý článek. Díky, pane Guttmanne. Je z toho smutno, žel je to pravdivé. Číňané neměli tradičně dobyvatelské choutky, dnes se tam však ujala ideologie importovaná z Evropy, tedy marxismus. A jaké ambice tato zhoubná pseudonauka má víme dobře. Ovšem tzv západ již ztrácí dech a nadbytkem zpohodlněl, sám se postrkuje ku svému konci. A není divu, karmické zákony vždy fungují spolehlivě. V Americe hodně lidí volilo Bidena a spol, v Čechách zase se lidu zalíbil komunista obdivovatel komunistické Číny a tak si ho zvolili za presidenta. Není se tedy čemu divit. Nezbývá než vstoupit do vlastního vnitřního světa, tam je útulno!

J. Pokoutný 10.2.2021 7:58

S těmi dobyvačnými choutkami bych se moc nerozepisoval - dodnes si Čína udržela hranice z období údajně nenáviděné Mandžuské (a tedy nečínské) dynastie, které jsou plošně asi 200% toho, co zvládli předchozí čínští Mingové. Jinak se sjednocená Čína pravidelně tlačila na západ do Sintiangu (kolem pouště Karakorum) a za Hanů cca (200BC - 200AD) a Tchangů (615-900 AD) se jim to i podařilo. Mimochodem, tahle velmoc se zatím s periodou cca 200-300 vždy spolehlivě rozpadla na vzájemně válčící 2-3 (Západ, Sever, Jih), z nichž nakonec jedna (nebo mezitím vzniknuvší č.4) zvítězila.

J. Kovaříček 10.2.2021 8:51

Děkuji za připomínku. Máte pravdu, v dlouhé čínské historii byla období dobyvačná, například v Tang dynastii, ba i Song dynastii. Velká rozpínavost nastala za doby Juan dynastie, ta však byla založena Mongoly. Čína okupovala část Koreje a také severní Vietnam, proto je Vietnamci dodnes nemají rádi. Vzhledem k tomu, že například vynalezli střelný prach této přesily významně nevyužili. To jsem měl na mysli. A s rozpínavostí dnešní komunistické Číny se to asi nedá srovnat. Přeji Vám hezký den.

V. Novák 10.2.2021 9:27

Povídejte o té "rozpínavosti dnešní komunistické Číny" - v čem ji vidíte?

J. Kočvar 10.2.2021 13:49

Jihočínské moře, Tchaj-wan, ostrovy Senkaku, územní spory s Indií a Bhútánem, expanze do Indického oceánu, neokolonialismus v Africe...

J. Vintr 10.2.2021 1:40

Dovolím si k tomu dvě "konspirační" teorie.

Asi nikdo nepochybuje, že v Číně má medicínský a obecně biologický výzkum nesrovnatelně lepší možnosti než na západě. Netrpí žádnými etickými zábranami a má dostatek lidského pokusného materiálu. Co když se jim podařil průlom ve výzkumu dlouhověkosti a jejich panstvo už toho využilo. Pak není nereálné, že spřádají plány s výhledem na mnoho desetiletí.

Dá se předpokládat, že v těch plánech bude i odvěký sen všech diktátorů, mít co největší impérium. Ideálně ovládnout celou planetu. A tady by mohla být jedna novinka. Číňani nepotřebují ovládnout území i s místním obyvatelstvem. Oni si můžou jakékoliv území osídlit vlastními lidmi. Stačí když místo politiky jednoho dítěte zavedou politiku hodně dětí a za pár desetiletí jsou schopní zalidnit celou planetu jen Číňany. A během těch pár desetiletí se můžou postarat, aby tady nikdo jiný než Číňani nežil. Nebo aspoň ne běloši, s jejichž ovládáním by byly jen problémy.

P. Lenc 10.2.2021 6:55

R^;-€R^

P. Moravčík 10.2.2021 8:52

Možno nie ste tak ďaleko od pravdy. Už vidím tie zbláznené decká s transparentmi: "Chinese welcome!":-/