30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Náš čínský syndrom a naše čínská budoucnost

Sotva lze v historii najít druhý příklad tak rychlého vzestupu moci jedné země, jaký vykazuje Čína v posledních třiceti letech. Její podíl na světovém hrubém produktu se zvýšil patnáctkrát a je dnes na 19 %, čímž se dostala Čína na druhé místo za Spojenými státy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 10.2.2021 10:07

Bohužel, popis je realistický. Čekají nás "zajímavé časy".

Š. Hašek 10.2.2021 10:13

Možno souhlasit. S těmi časy.

Domnívám se ale, že "zajímavé časy" budou způsobeny štrasbruselí. Sekundárně potom nevylučuji Čínu. I naši "proevropané" na tom pracují, i když tvrdí opak/netuší, co vlastně dělají.

I. Schlägel 10.2.2021 10:20

O tom je ten článek. O neschopnosti nejen Bruselu postavit se efektivně čelem rostoucí hrozbě. Nejen z Číny.

J. Sedláček 10.2.2021 10:05

ještěže jsme v tom EÚ, Uršula se nedá

Š. Hašek 10.2.2021 10:13

Pekarová také ne.

M. Fleishman 10.2.2021 9:55

Milošek Zemanů se jezdi/-l do Číny učit, dokonce měl mimo ruského také čínského poradce (dokud se mu neztratil), ale očkovat se nechá "emerickou" vakcínou........To by mu soudruzi v Pekingu neměli tolerovat, třeba pozastavením "přátelství"!!

J. Ziegler 10.2.2021 9:50

Výborný článek

J. Roškota 10.2.2021 8:57

Zdá se, že západ stojí v šoku z úspěchu Číny a nevěří že něco takového je možné. Dokonce snad to cítí jako křivdu a hledá důvody jinde než ve schopnostech Číňanů.

Na rozdíl od Číňanů máme historicky krátkou paměť. Čína byla až do 18. století ve všech ohledech vyspělejší kulturou než my. Jejich pádu využily evropské země k obrovskému ponížení Číny. I docela obyčejní Číňané tuto situaci znají a berou svůj současný ekonomický úspěch ne jako šokující překvapení, ale jako návrat k normálnímu stavu.

My bychom se měli radovat z toho, že v Číně už nejsou hladomory a snažit se s nimi navázat normální obchodní vztahy a brát je takové jací jsou. Jako historickou obdivuhodnou velmoc. Hlavně nečekat, že budou kopírovat naše hodnoty a naše sociální uspořádání. Oni mají svá schemata, která se nám nebudou vždy líbit, což je ale jediné co s tím můžeme dělat.

Nodpustím si ještě jednu poznámku, Číňané jsou největší rasisté a egoisté co jsem kde poznal. Kdo si to neuvědomí, dopustí se kritického omylu.

F. Kusák 10.2.2021 11:19

Dá se s Vámi souhlasit. A také je třeba kritikům vzkázat, že prvním demokratickým předpokladem země, je nasytit vlastní obyvatelstvo. A to se Číňanům bezezbytku podařilo. Takže s totalitami u nás, v Severní Koreji nebo v SSSR, se to nedá srovnat. Právě v tom jsou Číňané výjimeční. Nikdy bych za totáče nevěřil, jak hloupá může být propaganda v demokratickém státě. Bohužel, má to přesně opačný účinek.

M. Valenta 10.2.2021 8:54

Je to tak. Jestliže naivní přihlížení čínské expanzi ( to v tom lepším případě) nebo její krátkozraká podpora ( v tom horším), bude i nadále pokračovat tímto tempem, máme čínské poměry brzy i u nás. So geht das.

J. Ganaur 10.2.2021 9:12

Proto se tam Mlhoš Becherovič Buran jezdil učit!:-(:-(:-(

R. Brzák 10.2.2021 9:23

opatrný souhlas

sofiina volba 2050 - Čína, nebo islámský Západ?

Jistě chápete, že trochu přeháním (stejně jako Vy)...

M. Valenta 10.2.2021 11:15

I kdyby to bylo momentálně přehánění, tak v případě varování před komunisty je na místě.

A. Pakosta 10.2.2021 11:45

Velmi přesné, pane Brzáku.

Diskutovat lze jen o té kulaté padesátce - třeba to bude o tři roky dříve, třeba i o deset později. Ale to je vše, co lze namítnout....

J. Nevrkla 10.2.2021 8:34

Západ upadá, čeká ho velká vlna bankrotů. Pak to tady Číňani skoupí a bude vymalováno. A největší bojovníci proti Číňanům jim začnou ochotně sloužit. Ten ředitel od Manipulátorů je první přeškolenou vlaštovkou.

Š. Hašek 10.2.2021 9:51

Vidím to podobně.

Ale veliký strach bych neměl, jistý Gazdík řekl, že Čína bude věčně (celkově) na úrovni Zimbabwe. A že vkládá naděje do štrasbrusele.

J. Nevrkla 10.2.2021 12:36

Tak to je tedy ukázkový idiot.;-D

F. Navrátil 10.2.2021 8:32

Stockholmský syndrom je emoční vazba terorizovaného na teroristovi. Upřesněme, že jde o nedobrovolný vztah, kdy násilník drží násilím a hrozbou rukojmí. Proto si myslím, že vaše přirovnání Číny k teroristovi kulhá. Těžko si představit, že by nějaké aerolinky hlásily:"Nastupujte ke zlevněnému výhodnému letu, v jehož průběhu budete uneseni teroristy a hrozí vám, že budete postříleni nebo roztrháni výbušninou!" Obchodní vztahy s Čínou jsou zcela dobrovolné a vedeny snahou vydělat co největší zisk na levné hromadné výrobě. Staří Římané také považovali za bezva nápad dát občanům chléb a hry a hranice bránit pomocí germánských žoldnéřů.

F. Kusák 10.2.2021 11:33

Trochu jste zaspal dobu. Už to není o levném šmejdu, ale bohužel o tom, že to bez Číňanů v mnoha oblastech nejde. Z různých důvodů tady zanikla celá řada výrobních oborů, a pokud jste někdy pracoval ve výrobě, pak jistě budete souhlasit, že obnovení produkce je ve všech směrech mimořádně náročné. Tedy včetně vlastní technologie. Dnes například neexistuje v Evropě výrobce fotovoltaických panelů. V Číně jich jsou desítky a první tři světově největší jsou bohužel právě z Číny. Proč musí fabriku na baterie stavět Číňané (Erfurt) a pak také Elon Musk (kterému se také mimochodem mnoho troubů vysmívá). A tak bych mohl pokračovat. A proč Číňané v Česku neinvestují? Na to je jednoduchá odpověď. Já bych také v současném Česku neinvestoval.

J. John 10.2.2021 8:15

Čína jistě nemá ideální politický systém, nicméně je daleko efektivnější než ten v EUroúnii. Svou moc prosazuje ekonomicky, i když ne vždy čistě.

Krádeže duševního vlastnictví nejsou výsadou Číňanů. Technologicky vyspělejší stát je schopen krást technologie prostřednictvím počítačových hackerů a zloději ani nemusí vstát od stolu ve své kanceláři na druhém konci světa. Neštítí se odposlouchávat ani vedoucí politiky svých údajných spojenců.

Čína nerozšiřuje svou moc sypáním bomb po celém světě.

Autor by měl navrhnout způsob, jak by se dekadentní, v posledním desetiletí neschopný Západ měl úspěchu Číny vyrovnat a když je prý lepší, tak by ji měl umět i předehnat.

F. Kusák 10.2.2021 7:54

Je trapné, že EU nemá vlastní vakcínu, že musí žebrat u amerických, britských, ruských či čínských firem. Je trapné, že řada tradičních oborů v Evropě už neexistuje, že upadá úroveň technického vzdělávání, řemeslné výroby a bez ukrajinských dělníků nepostavíme ani králíkárnu. Na mentorování dnes není nikdo zvědav. A při kritice lidských práv v Číně nesmíme mít sami v mnoha směrech máslo na hlavě. Dokonce jsme takoví hlupáci, že jsme dali dohromady dva odvěké rivaly Rusko a Čínu. Prostě, už nám zbylo je nadávat. Tak jako se rozpadla nedemokratická britská imperiální říše, drolí se i moc západu. Dekadentní společnost nemůže být ekonomickým tygrem ani demokratickým vzorem jiným

R. Vašíček 10.2.2021 5:20

A tých dvoch bezúhonných kanadských občanov Čína zadržuje iba tak? Ako ju to vôbec napadlo? Škoda, že sa o tom autor nezmienil.

M. Pivoda 10.2.2021 3:20

Dnes žijeme již ve 21. technologicky intenzivním století!

Turecko chce do konce roku 2023 poprvé přistát na Měsíci s využitím vlastní národní rakety. ... Turecko v posledních letech posiluje spolupráci s Čínou, která má taktéž velké ambice v dobývání vesmíru.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/velke-plany-erdogana-turecko-chce-do-tri-let-s-vlastni-raketou-pristat-na-mesici.A210209_221814_ln_zahranici_vag

J. Ganaur 10.2.2021 9:15

Chtít můžou....;-D;-D;-D

M. Pivoda 10.2.2021 10:28

Včerejší zpráva:

POTVRZENO. Sonda Al Amal je na oběžné dráze okolo Marsu. Spojené arabské emiráty se staly další zemí, která to dokázala.

J. Vintr 10.2.2021 17:40

Vsadím se, že ani jeden z vědců a techniků, kteří se na tom podíleli, se nenarodil ve Spojených emirátech ....

Z. Lapil 10.2.2021 17:05

Alt A/ Rozděl a panuj. Uvnitř NATO panuje mezi Tureckem některými zemi někdy až podstatné napětí(Kypr; muslimská imigrace). Turecko všeobecně tahá spíš za kratší konec, takže Čína ráda pomůže, aby se Turci mohli bít v prsa. Tu poradí, tu prodá nějakou klíčovou součástku...

Alt B/Je dobré zviklat soupeřovu sebedůvěru. Turecko je země, jejíž vědu ani techniku nebere celkem nikdo vážně, takže Čína ráda pomůže, aby se Turci mohli bít v prsa. Tu poradí, tu prodá nějakou klíčovou součástku...

Vzato kolem a kolem: první let do vesmíru před více než půlstoletím, první člověk na Měsíci vlastně taky, první let do vnějších oblastí Sluneční soustavy to výročí bude půlstoletí dřív, než se komplet obmění český Senát. Přes třicet let neboli skoro půl lidského života se na oběžnou dráhu létá rutinně (vojáci, meteorologové, GPS), od prvního přistání na Marsu a na Venuši taky už uplynulo dost vody...

Proč to všechno vyjmenovávám: na Zemi nejspíš žije několik desítek tisíc, kteří osobně pracovali na letech do vesmíru něčím podstatnějším, než že Gagarinovi prali ponožky. Troufnu si proto tvrdit, že let na Měsíc je především otázkou rozpočtu. Nakonec - bylo by smutné, kdyby se za těch zhruba 50 let většina tehdy novátorské technologie nestala učivem přednášek na jen trochu lepších školách.

M. Pivoda 10.2.2021 3:06

Upřesnění k větě Guttmannova článku: "... Přestože Čína nutila západní firmy pracující v Číně předat komunistické vládě jejich technologie, přesouval Západ stále více výrob do Číny. ..."

Upřesnění:

1. Americké firmy nutil k přesunutí své výroby do Číny vysoce (ba přímo nábožensky) uctívaný ekonomický ukazatel ROA - Return on Assets (https://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_assets) a důraz na krátkodobé ekonomické výsledky. Tzn. hlavní zodpovědnost za krátkozrakou obchodní politiku USA a Evropy vůči Číně nesou především ekonomové, finančníci.

2. Číňané nebyli ochotni zůstat trvale jen levnou montovnou pro USA a další technologicky vyspělé země. (Podobně, jako ani otroci z Afriky dovezení do USA nebyli ochotni se trvale smířit se svým otrockým životním osudem. Kapišto, Pepíku? Svět se vyvíjí.)

3. Ochrana duševního vlastnictví v Číně nemá evropskou tradici (z dob středověku). Duševní vlastnictví v Číně není chráněno. To je fakt a nepříjemná skutečnost jak pro americké a evropské firmy vyvážející svou technologii do Číny, tak také pro Číňany samotné mezi sebou. Tento drsný přístup k podnikání má ale i své výhody. Konkrétně v tom smyslu, že nutí Číňany rychleji inovovat, což oni také dnes činí. Například čínská firma Huja Hej nezískala technologii 5G sítí od mimozemšťanů, ale vyvinula ji (ano, s využitím poznatků z USA a také od tureckého vědce Erdal Arıkan (!!!), který učinil objev v informační teorii).

4. Rozjetý "čínský technologický vlak" dnes již pravděpodobně nelze zastavit, ani nijak podstatně omezit. To je již realita naší doby.

Závěr

Pokud si nechcete uvědomit tyto podstatné okolnosti, pak je pro vás skutečně lepší se vůbec nenarodit. A také povrchně politicky netlachat v článcích na Neviditelném psovi.

M. Pivoda 10.2.2021 3:32

Ještě dovětek k tureckému vědci Erdal Arikan, který ideově oplodnil čínskou firmu Huawei.

In 2019, Arıkan received the Shannon Award, the top honor in information science, for his work on polar codes.

O své osobní účasti na podnikání, Erdal Arikan řekl: "... “I was an academic who did not know how to promote an idea. Perhaps I did not believe in the idea that strongly myself.” Later, those companies did work on polar codes and got their own patents, but without the same vigor as Huawei. “If it weren't for the persistent efforts of Huawei researchers,” Arıkan says, “polar codes would not be in 5G today.” ..."

M. Pivoda 10.2.2021 3:36

“Polar codes itself is not what's important,” he (Erdal Arikan) continued. “It is a symbol. 5G is totally different than the internet. It's like a global nervous system. Huawei is the leading company in 5G. They will be around in 10, 20, 50 years—you cannot say that about the US tech companies. In the internet era, the US produced a few trillion-dollar companies. Because of 5G, China will have 10 or more trillion-dollar companies. Huawei and China now have the lead.”