9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

SVĚT: Náhodné podobnosti čí spíš varovné analogie

Občas v méně významných mediálních zdrojích postřehnu povzdych, jak hanebně Ukrajina dopadla: nejen že Putinovou iniciativou schlamstnout celý Krym.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 7.4.2015 18:33

Nikde nebyly posunuty hranice?

No, hranice Srbska, jehož bylo Kosovo pouze autonomní součástí, byly posunuty zatraceně!

Ostatně, ani ma Krymu nebyly posunuty hranice - hranice Krymu, autonomní republiky (byť byla její autonomie stile omezována) byly dodrženy.

A pokud vám vadí, že hranice DNR a LNR nerespektují hranice oblastí - pak se obrtte do Kyjeva, ať nacigardisté vyklidí území Doněcké a Luhanské oblasti, jež násilím dobyli...

P. Vaňura 7.4.2015 20:38

Re: Nikde nebyly posunuty hranice?

Celá Jugoslávie se rozpadla ale podél původních hranic republik. I to Kosovo bylo autonomní oblastí s vlastním zastoupením !!!, podobně Vojvodovina, se kterou ale nebyl problém. Jugoslávie sestávala ze 6 republik a dvou autonomních oblastí, které ale byly částečně rovny republikám (členství v osmičlenné radě, která vládla; právě v té radě přistoupili Srbové ke krokům, které porušovaly poslední ústavu Jugoslávie). Mimochodem, Albánci měli v Kosově většinu, ale autonomní oblast na celostátní úrovni zastupovali tamní Srbové (již od r. cca 1980, kdy to bylo nedirigováno z Bělehradu).

Mezinárodní společenství dokonce nutí na dvě "etnicky čistá" území rozdělenou Bosnu, aby se chovala jako jeden stát. Nechce povolit, aby se Srby obývaná část sjednotila se Srbskem. I SSSR se původně rozpadl podle hranic svazových republik, což se Putin snaží změnit silou. A jen málo co ve světě se vyrovná jeho řádění v Čečensku, snad jen "Islámský stát" to dokáže překonat. Podotýkám, že Čečensko bylo právně samostatný stát, RSFSR se formálně rozdělila na republiky a oblasti a ty pak se opět formálně spojily na RF. ALE Čečensko a Tatarstán tu slučovací smlouvu NEPODEPSALY. Tatarstán se připojil dodatečně, ale Čečna byla připojen násilím. A sám Putin !! se vyjádřil, že kdyby Čečensko nechal být, RF by se postupně rozpadla...

K. Voráček 7.4.2015 20:12

Re: Vážený autore,

V Kosovu bylo provedeno referendum o vzniku samostatného státu, o odtržení od Srbska, bez jeho souhlasu, bez souhlasu RB OSN. Nevím, v čem je to jiné od případu na Krymu. Snad jen to, že tehdy se to mohlo a pokud je v tom namontované Rusko, tak se to nesmí...

Ano, Rusko velmi tvrdě potlačilo rebélii Čečenců. Ovšem nebylo to z rozmaru, ta krutost byla oboustranná, muslimové se jemností ve válce nevyznačují...

Nevím, zda Putin vyslovil vámi citovanou větu o vnitřních odpůrcích. Ale nepochybuji, že si rozkouskovat Rusko nedá. Stejně, jako "nepustí" ze svého svazku žádný ze současných států USA. Možná to je to jeho největší zlo, které mu někteří lidé nemohou odpustit...

P. Vaňura 7.4.2015 21:23

Uvedená věta je shrnutím celého odstavce z knihy "Putin

Uvedená věta je shrnutím celého odstavce z knihy "Putin z první ruky," kterou si Putin nechal napsat o sobě od tří novinářů. Ale doslovně mohu ocitovat jeho větu "Kdo vezme do ruky zbraň nepřežije. Se všemi ostatními jsme ochotni jednat." Na uvedeném je "zarážející" jen to, že tentýž postoj Prošenka a Sakašvilliho mu jaksi vadí.

Mimochodem, když se píše o tom, jak Jelcin připustil rozpad SSSR, on to viděl jako ruský zájem. Věděl, že pokud budou rozhodovat lidé, jako současní představitelé bývalých asijských sovětských republik, ani částečná demokratizace Ruska nebude možná. Putin dnes sice může dirigovat tyto republiky, nikdo z těchto republik ale nevládne v Moskvě, jako svého času otec současného azerbajdžánského presidenta.

K. Voráček 7.4.2015 14:17

Re: Pí Babická

Nevím, co je pro vás vojenské zabírání území, ale je faktem, že o přináležitosti a způsobu správy Krymu se rozhodovalo od roku 1991 4x, z toho třikrát výsledek nebyl brán v potaz. Po čtvrté (loni) proběhlo referendum, které rozhodlo naprostou většinou občanů o vytvoření samostatné republiky Krym a o jejím připojení k RF.

Na rozdíl od vás považuji za odpudivé, když se příslušnost k vládě a státu vynucuje zbraněmi, což realizovala Kyjevská vláda na východě Ukrajiny.

Takže kdo z nás dvou je přívrženec demokratických a kdo silových řešení?

P. Vaňura 7.4.2015 17:12

Silové řešení předvedl Putin

v Čečensku. Brutalitou překonal i války v bývalé Jugoslávii!

V. Novák 7.4.2015 15:01

Jedno slovo, pane Babicko - Kosovo...

...

R. Kluzák 7.4.2015 9:35

Re: Vážený autore,

Naprostý souhlas s příspěvkem pana Voráčka!! Pan Ulč se vyzná pouze v problematice USA, kde žije, ale ve východní Evropě se nevyzná. Je nutno s ním souhlasit ve věci Obamovy velice nebezpečné ústupnosti Iránu. Àle na druhé straně by měl vědět, že více než 90 % občanů Krymu si přálo v referendu odpojení od nenáviděné vlády v Kyjevě. Rovněž pan Ulč neví, že východní Ukrajinci si především přejí samostatnost a nikoliv připojení k Rusku. Pan Ulč rovněž zapomíná, jak to bylo vlastně s Kosovem??