3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Marek Obrtel vrací vyznamenání

Bývalý vojenský lékař Marek Obrtel vrací vyznamenání, které získal v misích NATO. Je to politický čin nebo osobní záležitost? Určitě je to čin statečný, protože se postavil proti establishmentu. Míra závislosti médii na establishmentu už je zřetelná z toho, že se o tomto činu zatím mlčí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 5.1.2015 17:24

Re: NATO je sňatek z rozumu.

Omlouvám se za chyby.

M. Prokop 5.1.2015 21:36

Re: NATO je sňatek z rozumu.

Ono je lepší číst (literatury je dost), než "dívat se na dokument". Ten váš byl asi silně zjednodušující.

B. Rybák 5.1.2015 15:46

Nepochybnou, nadčasovou pravdou je:

Že velká moc a velké bohatství má zhoubný vliv na morálku. Tomu se pochopitelně nedokázaly vyhnout ani Američané, přestože jsou jediným národem na světě, který byl vytvořen na základě puritánské svobodomyslné protestantské morálky (amerického snu).

Zásadní problém je ale v tom, že dokud existovala "říše zla" podporovaly ve vlastním zájmu demokracii. Po jejím pádu v tom "setrvačností" pokračovaly republikánské vlády (oba Buschové)

Jako doklad toho, že absolutní noc kazí absolutně se nynější (Obamovy) USA změnily na neosocialistickou říši, která prosazuje své velmocenské a ekonomické zájmy pomocí své antidemokratické, morálně relativistické politicko-korektní inkvizice!

K. Janyška 5.1.2015 13:45

NATO je jedinou smysluplnou organizací demokratického

světa. Je to společná obrana jeho zájmů, hodnot i civilizace. Narozdíl od EU, která je sprostým socialistickým zločinem na obyvatelích Evropy... Dzp.

V. Podracký 5.1.2015 14:59

Re: NATO je jedinou smysluplnou organizací demokratického

To jsem nikdy nepopíral, zřejmě jste dobře četl můj článek.

P. Kmoníček 5.1.2015 15:27

Re: NATO je jedinou smysluplnou organizací demokratického

Podracký,tvrzení o bombardování německých měst z důvodů zničení poválečné konkurence a z bestiality vymysleli komunisté.Po mnoha letech to čtu opět od Vás.Buď nevíte co je to válka nebo ....Každopádně bombardování Německo oslabilo a ušetřilo spousty životů Spojenců,tedy i vojáků SSSR.Začli si ,nadělali spoustu zločinů,tak dostali přes hubu.A mluvit o nějaké průmyslové konkurenci,která se krčila až tam někde vzadu ,může jen zaujatý člověk.A mimo jiné zažil jsem bombardování Pardubic ještě koncem prosince 1944,kdy bylo srovnáno se zemí dnešní Paramo,dříve Fantovy závody.Čemu slouží takové bludy,které vedete?A to bych mohl použít daleko ostřejší slova.

V. Výmola 5.1.2015 13:18

Baťa

Taky nevím, co boty mohly boty změnit na výsledku války. Jenomže Baťovy závody nevyráběly jenom boty. Polovina továrny byly strojírny, v době války dokonce s vyčleněnou výrobou přímo pro wehrmacht.

Autore, dá to moc velkou mozkouvou práci tohle "přehlédnout"? Je zbytek článku podobná snůška demagogie?

J. Slanina 5.1.2015 13:28

Re: Baťa

Zajímavé. A copak asi za okupace vyráběly Škodovy závody, a.s.? Že by tady v té době byla nějaká fabrika, co vyráběla třeba chrastítka pro kojence?

P. Vaňura 5.1.2015 14:55

Pane Slanina, kdysi jsem viděl

foto Američany vybombardované Škodovky. V hale s propadlou střechou stála obrněná technika, nevím, byly li to obrněné transportéry, nebo samohybná děla, stály vedle sebe asi s metrovými mezerami.

Samozřejmě, ani Spojenci neměli přesné informace a řídili se někdy předpoklady, že se někde něco vyrábí pro válečné účely.

Např. to, že při náletu na "záložní cíl" zničili závod pro výrobu V2 tak, že připravovaná výroba již vyvinutých V2 vůbec nebyla v tomto závodě zahájena a Němci pro ni vybudovali podzemní objekty, čímž se to celé zdrželo, se dozvěděli až po válce.

V. Podracký 5.1.2015 13:32

Re: Baťa

Kdybyste tu mozkovnu měl, zjistil byste si, co bylo vlastně ve Zlíně zničeno. Byly to především provozy na výrobu bot. Viz knihy Jana Bati vydané nakladatelstvím Marek Belza. Četl jste je? Pochopil jste je svojí mozkovnou?

V. Výmola 5.1.2015 13:54

Re: Baťa

Dobře vím, co bylo zničeno. A taky vím, jakým způsobem se za druhé světové bombardovalo. Tedy s přesností tak půl kilometru, pokud šlo o výškové bombardování, což je přesně případ Zlína. Taky mohli trefit důbežárnu a dnes byste z toho dodnes vyvozoval, že chtěli zničit naše zemědělce.

F. Žůrek 5.1.2015 15:06

Re: Baťa

Letadla neměla velkou výšku. Měl jsem již 6 let a letadla jsme pozorovali. Bombardování bylo dosti přesné. A bombardovalo se ve dne, kdy lidé byli v továrnách. Ovšem Baťa neměl protileteckou obranu, aby bránil fabriku. Neválčil, jednalo se vskutku o civilní sektor, který byl úmysleně likvidován.

Po válce bylo možné si dlouhou dobu prohlížet Drážďany, jak bylo zničeno dokonale centrum tohoto města. Ruiny a místo ulic jen tabulky s názvy ulic. Nebylo to opravdu nic hezkého. Na válku nejvíce doplatili samotní Němci.

V. Výmola 5.1.2015 15:31

Re: Baťa

Tohle prostě není pravda. V Baťových strojírnách se hromadně vyrábělo pro válečné účely. Konkrétně šlo o protiletadlové kulomety, letecké součástky a dokonce údajně i součástky do střel V1 (byť na konci války už asi těžko).

Ano, vybombardované nakonec byly obuvnické dílny. Jenomže, protože jste Zlíňák, tak jistě dobře víte, že tovární areál tvoří jeden celek, nikoliv oddělené továrny, a jednotlivé nerozlišitelné budovy měly různé účely.

Mimo továrny dopadaly bomby i mimo. Nejméně dvěma bombami bylo zasaženo i Velké Kino. Mám z toho snad vyvozovat, že ho Američani chtěli trefit a poškodit tak naši kinematografii?

Já nechci tvrdit, že bombardování průmyslu obecně nemohlo mít i jiné pozadí, ale dokladovat to zrovna útokem na Zlín je pitomost. Ovšem řádně přiživovanou komunisty po několik desetiletí. Ostatně, teď se zamysleme společně: Kdybyste chtěli bombardováním Zlína ničit konkurenci, co byste bombardovali? Obuvnickou dílnu vyrábějící cvičky nebo v té době špičkové strojírny nebo blízké gumárny? A také: Kdybyste chtěli bombardováním ve Zlíně ničit konkurenci, provedli byste to tak nedostatečně, že se už o několik měsíců později zase vyrábělo?

Celá moje reakce byla na (tvrdím, že záměrně) zavádějící  výrok "Baťovy závody, kde se vyráběly boty (nevím, co boty mohly změnit na výsledku války)" v článku.

P. Kmoníček 5.1.2015 15:34

Re: Baťa

Já jsem Vás nazval filosofem,sice v úvozovkách,ale Vy jste obyčejný čeledín!

P. Kmoníček 5.1.2015 15:56

Re: Baťa

A s termínem "mozkovna"se tady moc nevytahujte!

S. Rehulka 5.1.2015 14:43

Re: Baťa

Přesně tak ! AMERIČANÉ už předtím poslali na Batu ODBORY !

Větší blbost jsem nečetl ! Odbory (Unie) i v té Americe byly většinou levicové, tedy jestli od nich byl někdo proti Batovi, byl to blbec, stejný, jako komunistický spisovatel T.Svatopluk (Turek), který napsal knihu Botostroj !

V. Podracký 5.1.2015 14:51

Re: Baťa

Pane Řehulka, Vy jste opravdu četl jenom blbosti. Přečtěte si knihu Jana Bati "Uloupené dílo". Nebo si myslíte, že jste chytřejší než Baťa a víte o tom více než on?

S. Rehulka 6.1.2015 13:51

Re: Baťa

No, o tom, že Američané (kteří ?) už před válkou poštvali na Batu odboráře, jste napsal Vy ! Proto jsem tuto blbost přirovnal ke komunistické knížce Botostroj. Četl jste to ? Za mého mládí to byla "doporučovaná" četba.

F. Žůrek 5.1.2015 14:57

Re: Baťa

Pane Výmola, byly bombardovány dílny na boty, nikoliv strojírny.

P. Kmoníček 5.1.2015 15:42

Re: Baťa

Pane Žůrku,při prvním srpnovém náletu na Pardubice byl cíl Fantovy závody,letiště a nádraží,vše na západním okraji města.Odnesl to Židov a celý východní okraj města.Ono totiž bombardování i ve druhé svétové válce nebylo ještě jednduché tak jako je dnes.A i dnes se stanou chyby.A ještě malý dotaz.Soudruhu Podracký,z jakého důvodu bombardovalo sovětské letectvo Ostravu a polská města.Také v tom byl konkurenční boj?

J. Jurax 5.1.2015 20:00

Re: Baťa

No, sověti měli pouze taktické bombardovací letectvo (tedy až na zanedbatelné výjimky); jejich nálety byly vesměs pro přímou podporu fronty. Západní Spojenci disponovali strategickými bombardéry, takže mohli realizovat masové nálety do vzdáleného zápolí.

P. Kmoníček 5.1.2015 15:31

Re: Baťa

Pan Výmola ,takovýmto"filosofům"by přemýšlení velkou práci nedalo,ale výsledek by byl proti jejich víře.

J. Fleiszner 5.1.2015 12:22

O čem ten článek je?

Důvod, proč ten voják vrátil medaile (a proč právě v téhle době) dost srozumitelně vysvětlil sám. Není mi tedy jasný nad čím se autor článku snaží tak dlouze zamýšet.

J. Růžička 5.1.2015 12:12

Ale kdepak, pane Podracký,

žádná statečnost to není, vždyť mu vůbec nic nehrozí. Kdyby za komoušů vrátil metál hrdina SSSR, to by byla statečnost. Jinými slovy také tvrdíte, že všichni ostatní, kteří vyznamenání nevrátili, jsou pro válku, což je bohapustý nesmysl. Nelogický, ideologický žvást.

V. Podracký 5.1.2015 12:30

Re: Ale kdepak, pane Podracký,

Je to politický čin. Udělal to v této době z politických důvodů. Kdyby nebyla ukrajinská krize, neudělal by to. Proto je to statečné. Chce zabránit válce, chce upozornit, podle jeho přesvědčení, na to, co se může stát a co vše mohou USA udělat. V článku jsem se nažil nastínit, co skutečně (nikoliv podle Obrtela) mohou udělat. Tím jsem chtěl naznačit, že s ním nesouhlasím úplně.

M. Prokop 5.1.2015 12:38

Re: Ale kdepak, pane Podracký,

Ano, je to politický čin.

Stran statečnosti, nic mu za to nehrozí, takže tam bych byl poněkud skeptický.

Chce zabránit válce. Asi ano, ale způsobem poněkud pomýleným. Válku momentálně provokuje Rusko a tomu vrácení metálů spíše přispěje.

J. Růžička 5.1.2015 12:42

Re: Ale kdepak, pane Podracký,

Jak konkrétně vrácením vyznamenání zabrání válce? Utopie na hranici trapnosti. Až Putin stáhne své zelené mužíčky, bude okamžitě po reálném nebezpečí.

J. Podešva 5.1.2015 13:01

nic ve zlém, pane Podracký

Ale právě v souvislosti s Ukrajinou se jako hlavní agresor jeví Rusko. Ovšem pravda je, že určití lidé vidí ZLO vždy zásadně a ve všech případech, bez výjimky v NATO a v USA. Světový ďábel. No budiž, to je každého věc, jak pohlíží na svět.

V. Podracký 5.1.2015 13:39

Re: Ale kdepak, pane Podracký,

Když jsem byl před asi pěti lety na Ukrajině, setkal jsem se s jedním nacionalistou. Ten to definoval jasně: Ukrajina se musí stát západní zemí a konečně se od Ruska odtrhnout. Bude to stát mnoho krve, ale je to historické poslání. Krym „ať si jde“, ale ostatní se musí poukrajinštit i za cenu částečného vyhnání Rusů. Východ země bohatnoucí na obchodu s Ruskem se musí uvést do bídy, aby se vybudoval nový průmysl orientovaný na západ. Hranice s Ruskem se musí uzavřít. Tato slova se tragicky naplňují.

Nemyslím si, že je to primárně EU a USA, kteří za to mohou, oni jen podporují tyto nacionalisty, protože je to v jejich zájmu.

Putin prohrál Ukrajinu, zachránil jen Krym. Co bude dál, je ve hvězdách.

Zdraví Podracký

J. Štrobl 5.1.2015 14:04

Re: Ale kdepak, pane Podracký,

Mně se jenom líbí, jak nemůžete přenést přes srdce, že se zase jedna země chce stát svobodnou a odtrhnout se od darebáků, kteří ji povraždili několik milionů obyvatel. Vy však nepřejete svobodu jenom Ukrajincům, vy ji nepřejete ani nám.