16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: Krym, Libye, Irák, Sýrie... a co dál?

Evropa, Afrika i Blízký východ jsou v totálním chaosu. Co s tím? Řešení samozřejmě existuje - vždy. Věci se ovšem můžeme pokoušet řešit buď ideologicky, anebo racionálně, pragmaticky, realisticky. a ono to vždycky nemusí vypadat hezky a elegantně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 3.12.2016 9:22

Re: Čas ukáže kde je pravda

Pane Rečku, přečtěte si to po sobě ještě jednou.

Tak je Rusko mocné nebo není? Musí "kvůli němu" (nejen) mít Hussein Obama desetkrát vyšší vojenský rozpočet a základny po celé zeměkouli? Topíte doma ruským plynem? Napište něco o dluhu USA a dluhu Ruska.

Nějak jse mi zdá, že jste dobrý humorista.

J. Kanioková 3.12.2016 9:19

On ten Krym se "škubal" už v devadesátých letech,

4. září 1991 mimořádné zasedání Vrchního Sovětu Autonomní Republiky Krym přijalo Deklaraci o suverenitě republiky, ve kterém byla vyjádřena snaha vytvořit právní a demokratickou vládu v rámci Ukrajiny.

5. května 1992 parlament Autonomní Republiky Krym vyhlásil nezávislost přijetím deklarace "Akt o vyhlášení vládní nezávislosti Republiky Krym", k čemuž mělo být následně referendum, ale Kyjev..

4. února 1994 byl prvním prezidentem Republiky Krym zvolen Jurij Meškov. V březnu 1995 byla rozhodnutím Vrchní Rady Ukrajiny a prezidenta Ukrajiny opět zrušena ústava republiky Krym z roku 1992 a také zrušeno prezidentsví na Krymu.

J. Kanioková 3.12.2016 9:02

Re:

Vladimír Palko: Ukrajina a chyby Západu http://www.postoy.sk/content/vladimir-palko-ukrajina-chyby-zapadu

Ukrajina: Americký novinář přichází se závažným obviněním Západu, které prý dokazuje mnohé - http://jdem.cz/bqh4r4

Posloupnost událostí v jednání EU s Ukrajinou: http://jdem.cz/9pwf4

K. Novák 3.12.2016 8:50

Obama vyzbrojoval Islámský stát,

aby pomocí něho vypráskal Rusy ze Sýrie. Kdyby se to podařilo, mohla by EU sypat peníze do severní Afriky, dostávat za to ropu a plyn a severní Afrika by měla lepší možnost se za ty peníze dát dohromady. Obamovi se skoro podařilo Rusy ze Sýrie vypráskat, ale ti tam poslali armádu. Trump bude jen zkoušet, jak pokračovat. Problém je, že "opozice" jsou islamisté a ti jsou tak pitomí, že jim nelze dodat nějakou současnou obdobu raket Stinger. Asi se nepředpokládá, že Rusko může donekonečna vydržet zahraniční vojenskou intervenci, takže protiasadovská opozice bude nadále podporovaná a konflikt se povleče hodně dlouho.

M. Drašner 3.12.2016 8:47

Re: citát tisíciletí:

Šofére, udělej si řidičák z historie. To, že Sibiř a východ RF není od historického Ruska odděleno mořem neznamená, že nejde o klasickou kolonii. Místní Jakuti, Kamčadalové a další nezávidí třeba americkým Navahům, Jihoafričanům či Gibraltarcům jen proto, že o nich nejspíš ani nevědí. Víte snad, jaké procento z těžby plynu a ropy jim Puťka vyplácí? Nebo jaké mají možnosti ovlivnit politiku RF?

M. Drašner 3.12.2016 8:41

Rád bych upozornil autora

1) při popisu "práva" Rusů ochraňovat krajany: V Kaliningradu (Královec) do WW2 žádní Rusové nebyli, také v Pobaltí se jejich počet začal zvyšovat po zabrání svobodných republik. No a teď může Putin "ochraňovat" práva ruských menšin, dříve privilegovaných, které odmítají učit se místní jazyk a tvoří pátou kolonu zahraniční velmoci. A ano, pár trollů tady zdůrazňovalo, že zejména Litevci vstupovali do SS. Vstupovali. Také Ukrajinci po zkušenostech bojovali proti Rusům. To jen my vždy sklapneme a držíme hubu.

2) Irák není Persie. Poslední stát, jehož jádro leželo na území Irálu/Sýrie bylo panství Núreddínovo a pak závislá knížectví Ajjúbovců (příbuzní Saladinovi). Od té doby to bylo po léta sporné území, o které bojovali osmanští Turci (s centrem moci v Malé Asii) a Peršané (dnešní Irán), zhruba fifty na vítězství. Tuhle fázi ukončila WW1, kdy se Osmanská říše rozpadla / byla rozdělena vítěznými mocnostmi.

Takže doporučuji trochu studia historické literatury, než začnu dávat rozumy.

V. Němec 3.12.2016 8:15

Re: citát tisíciletí:

Co to je ta demokracie? To, že lidé někoho zvolí a ten si pak dělá co ho napadne?

No, potěš pánbůh!

S. Netzer 3.12.2016 7:47

"... Saddám Husajn

držel terorem a násilím tuhle uměle vzniklou zemi, kdysi dávno Persii ...".

"Kdysi dávno Persie" je Irán, ne Irák, ignorante. A ten nevznikl "uměle".

J. Kanioková 3.12.2016 7:11

Jenže sankce = bumerang

stýskání na to v záp. médiích čtu každou chvíli..

J. Kanioková 3.12.2016 7:08

Už ani v západním tisku nejsou dřívější

zmínky, že Assad musí padnout. Dobré shrnutí.

Rekordní počet migrantů z EU přišlo do Británie v roce před Brexit hlasováním, 284,000 přijíždějící za pouhých 12 měsíců, bylo odhaleno. - http://jdem.cz/cp2ux5 --- celkový rozdíl mezi počtem přijíždějících a odjíždějících ze země bylo odhadnuto na 335.000 v roce končícím v červnu. Angličani utíkají a o Německu jsem to četla už taky. V diskuzi pod článkem je koment - BBC News dnes ráno říkal 680.000, 280000 z EU, 400.000 zvenčí, za posledních 12 měsíců.

Tisíce muslimských migrantů vstupující do USA přes mexické hranice - http://pamelageller.com/2016/11/thousands-muslim-migrants-entering-us-mexican-border.html/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Vděční mírumilovní prchlíci - Vánoční koza ve švédském Gävle již lehla popelem, nepřečkala ani den - http://jdem.cz/cp7548 ..... Vánoční stromek ve Švédsku.mp4- https://www.youtube.com/watch?v=FLzbsu2T8Po

P. Skokan 3.12.2016 6:46

Ani jsem nemel silu tento kremelsky blabol docist.

A. Reček 3.12.2016 6:39

Čas ukáže kde je pravda

Autor se mýlí v tom, že Rusko je příliš mocné. Hodně veliké je, ale mocné jen svým zbrojním průmyslem a možností nabízet druhým svá nerostná bohatství. To je však do budoucna dost málo. Vždyť v r.2014 export ruského průmyslu byl bez vojenských věcí na stejné úrovni Dánska! To o něčem svědčí. Sankce zavedené zvláště u technologií jsou pro RF těmi nejcitlivějšími. A že problémy RF má nemalé, trochu přiznal i Putin ve své hodinové řeči v Kremlu tento týden.

M. Zikmund 3.12.2016 6:15

Re: Na Krymu referendum bylo.

Nějak jste zapomněl, že referendum nevyhlásila na území Krymu Ruská federace a už vůbec nebylo vyhlášeno v okamžiku, kdy se tam objevili ruští vojáci. Referendum vyhlásila krymská legálně zvolená vláda v okamžiku, kdy se přestala dodržovat ukrajinská ústava a kdy jedna polovina ukrajinské společnosti chtěla silou a nedemokratickou cestou vnutit druhé polovině změnu kurzu (a to i přesto, že demokratická cesta k rozhodnutí o volbě kurzu byla dohodnuta a garantována východem i západem). Krymská vláda vyhlásila referendum se lhůtou cca 2 měsíce, ale poté, co se ukázalo, že se nová kyjevská moc pokusí toto referendum zrušit, tuto lhůtu zkrátila. Jak referendum dopadne bylo od začátku jasné, proto snaha nové kyjevské moci referendum zrušit, krymské vlády referendum urychlit a ruské strany referendum vojensky zabezpečit. Nic z toho přitom nebylo legální a podle Ústavy a mezinárodního práva. Kyjevská vláda byla neústavní, referendum nebylo dle ústavy a zásah ruské armády dle mezinárodního práva. Takže jde jen o to, co z těchto nelegálností chcete vidět a zdůraznit nebo nevidět a potlačovat.

3.12.2016 5:34

Re: citát tisíciletí:

Jó, není nad to, vyvážet demokracii západního stylu ( dnes však nějakou pokroucenou ), do zemí, které k tomu ještě nedospěly. Navíc, ani o ní zatím nemají zájem. Nevyplácí se přeskakovat etapy vývoje. A stále někoho láká, rozděl a panuj ( kolonie je kolonie ).

T. Kohout 3.12.2016 4:12

citát tisíciletí:

Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako obvykle.

J. Pospíšil 3.12.2016 2:41

Re: Na Krymu referendum bylo.

Ale referendum jsem nevytáhl já, ale autor!

Jemu klaďte své otázky. Já jen psal, že referendum bylo.

Na další otázky si odpovězte sám, nejsou vůbec k tomuto článku.

V. Kún 3.12.2016 2:26

Re: To co liberálové otlučou o hlavu

Pro P. Macha:

Ten slovník! Ta argumentace! Ta logika a gramatika! Neutekl jste, Machu, z blázince?

J. Lancik 3.12.2016 2:16

Re: Na Krymu referendum bylo.

Ne pan Mach, Vy jste demagog. Referendum? Nekomu ano, jinemu ne. Na zminenem Krymu skutecne zije vetsina Rusu, ale kde se tam vzali? Nevite o "odsunu" (nam tak zname slovo) obyvatelstva puvodniho krymskych Tataru? Ma pan Mach pravdu, proc tak nejednou? Proc nebylo referendum v Sudetech uz v roce 1918 jak bylo tamejsimi pozadovano, o roce 1938 ani nemluve. Proc nema Cecna narok na referendum? Proc tam Rusaci ve dvou valkach povrazdili 300 000 lidi. Proc plosne bombardovani Grozneho? Zabito 35 000 civilistu, prevazne zen a deti. Proc nema narok na referendum Tibet? Proc kdyz Taiwan uvazuje o prejmenovani Z cinske republiky na Taiwanskou Cinsti komuniste vyhrozuji vojenskou napadenim?

A. Nový 3.12.2016 1:28

Re: To co liberálové otlučou o hlavu

Co zdraví? Jinak fajn?

J. Pospíšil 3.12.2016 1:21

Na Krymu referendum bylo.

A navíc, ne jedno. (Krymské referendum v roce 2014 bylo referendum vyhlášené krymským parlamentem, v němž se obyvatelé ukrajinské Autonomní republiky Krym a města se zvláštním statutem Sevastopol dne 16. března 2014 vyslovili pro přičlenění Krymu k Ruské federaci. Pro připojení k Rusku hlasovalo více než 96% zúčastněných voličů při volební účasti 83%. Stručný výcuc z historie Krymu, z něhož je patrné, že není vůbec samozřejmé, že by Krym patřil k Ukrajině a že k ní patřil jen velmi krátce, je na adrese

http://www.reflex.cz/clanek/historie/55282/jak-se-v-historii-vyvijelo-administrativni-usporadani-krymu.html

Vždy se obyvatelé Krymu projevovali a cítili jako Rusové. Bodejť by ne, žije tam velká většina Rusů a mnoho z nich si pamatuje, že Krym Ukrajinský nebyl. Ukrajina jim nakonec i tu autonomii zrušila. Při přebírání Krymu od Ukrajiny padlo jen pár výstřelů a nakonec i většina ukrajinské armády chtěla zůstat jako Rusové na Krymu. Zpátky na Ukrajinu se nevrátila ani pětina z ukrajinských vojsk na Krymu.

A ostatně ptal se někdo lidí žijících na Krymu, jestli chtějí být s Ukrajinou, když je Chruščov předal Ukrajině?

Pan Mach ovšem zachází ještě dál, nedostatečnou informovanost autora článku nahrazuje naprosto suverenně úplnými výmysly. Jak když píše o Krymu, tak o Sýrii a Libyi. Ale asi ho atihejtři pochválí. No píše jako ČT vysílá.

P. Mach 3.12.2016 0:40

To co liberálové otlučou o hlavu

ani ne tak Robejškovi jako spíše vylízaným dementům toho typu jako je autor článku, jsou fakta. Za prvé odkud si autor vycucal ten sranec, že Ukrajina chtěla vypovědět nájemní smlouvu na Sevastopol? Jediné co Ukrajina chtěla je zbavit ze zkorumpované mageasvině a megazloděje janukovyče. Je také zajímavé, že rusáci na Krymu a na východě Ukrajiny na nějaké "sebeurčení" nepomysleli 25 let a začali o něm uvažovat až v okamžiku kdy janukovyč vzal roha, přičemž tzv. vůdci "separatistů" neměli kolikrát ani ukrajinské občanství a jejich posledním zaměstnavatelem byla FSB nebo rusácká armáda. Za druhé, opět jen dementovi může uniknout to, že s "islamistikou pakáží" (tj. s hamasem, hizballáhem, iránskými ajatoláhy, čečnským bandytou kadyrovem) se paktuje nikoli západ ale putin, který jim platí za vraždění civilistů na v Sýrii. Dále "společná akce" na svrhávání diktátora se opět odehrála tak akorát v autorových vlhkých fantaziích. Libye si může blahopřát, že západ zabránil té nejhorší genocidě (k jaké došlo v Sýrii), a že k ní měl psychopat kaddáfí nakročeno je evidentní. Autorovi také uniklo, že nebýt toho tak jsou, krom milionů syřanů, na pochodu do Evropy také miliony Libyjců. Za třetí, o tom jak to chodilo v Sýrii před občanskou válkou (blábolit o jakémsi pokusu o puč v případě sýrie může opravdu jen kreténský jedinec) je informací docela dost. Například se demonstrovalo kvůli nedostatku jídlo. Následovalo to, že asadův režim začal střílet do lidí a bombardovat demonstranty chemickými zbraněmi. Jak to dopadlo se taky ví, občanská válka, půl milionu mrtvých zavražeděných asadovými jednotkami a několik milionů lidí na pochodu do Evropy, do Sýrie pak pochodoval islámský stát.