1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

SVĚT: Komuna zvítězila v Seattlu?

Ve Spojených státech se v Seattlu ustavila nová „autonomní zóna“ z oblasti, ze které se stáhla policie po smrti George Floyda. Panuje tam prý svoboda. Skutečně?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 19.6.2020 10:43

Obávám se, že spíš k cizím. Nejspíš k bělochům nebo Číňanům.

P. Dvořák 19.6.2020 12:19

Bude problém. Číňani se nedají ;-D

Z. Lapil 19.6.2020 13:26

Nestrašte, to bych musel fandit Číňanům a to já, ač slávista, nerad :-).

V. Halašta 19.6.2020 9:25

Co jsem viděl vyjádření tuším nějaké policejní šéfky tak z oblasti se vola 3x častěji 911 na přepadení a znásilnění. Snaží se komunikovat s jejich zástupcema zdá se, že je to každý den někdo jiný....

Z. Lapil 19.6.2020 10:53

Zástupci v době rozpadlého pořádku, to je kapitola sama pro sebe. Nakonec i u nás v 89. vydalo OF prohlášení na ten způsob, totiž že "se cítí být zástupcem všeho lidu". Mám to sice v uvozovkách, ale cituju hodně přibližně.

Dokonce jsem potkal tvrzení, a dává mi smysl, že na prohrané válce (snad míněna hlavně 2. světová) je nejhorší to, že nic nefunguje. Nic od policajtů až po pekaře rohlíků. Konkrétně v Seatlu, počítám, ještě nezačalo pořádně pršet. Nebo - klepy klep - hořet. Protože stát ani v USA nejsou jen Trump a bílí policajti.

V. Halašta 19.6.2020 13:07

Co do toho taháte OF? To mělo cíl svobodné volby a tedy standardní a vyzkoušený systém.

Z. Lapil 19.6.2020 13:39

OF do toho tahám, že se v době rozpadajícího aktuálního pořádku jmenovalo zástupcem pořádků nových neboli - ano, souhlasím - dovedení země ke svobodným volbám.

Například v tak "prosté" organizační záležitosti, jako víkendové demonstrace na Letné, kde byla avizována přítomnost uniformované policie s tím, že je tam opravdu z důvodů policejních (trochu pořádková služba, trochu protikapsářská jednotka), nikoliv za účelem rozhánění.

V. Halašta 19.6.2020 13:45

Ne, vy do toho taháte OF jen pro denunciaci.

Jelikož asi nečtete než jednu větu tak je zbytečné, jich psát více.

Z. Lapil 19.6.2020 13:52

Proč se ptáte, když si myslíte, že to víte?

V. Halašta 19.6.2020 13:58

Otazka měla vyvolat vaši argumentaci, proč tomu tak je. Nevyvolala. Žádné argumenty evidentně nemáte takže účel je zřejmý.

Z. Lapil 19.6.2020 14:13

Argumenty mám a napsal jsem je. Přiznávám ale, že mi uniká, co by na tom koho mělo denunciovat.

"OF do toho tahám, že se v době rozpadajícího aktuálního pořádku jmenovalo zástupcem pořádků nových neboli - ano, souhlasím - dovedení země ke svobodným volbám.

Například v tak "prosté" organizační záležitosti, jako víkendové demonstrace na Letné, kde byla avizována přítomnost uniformované policie s tím, že je tam opravdu z důvodů policejních (trochu pořádková služba, trochu protikapsářská jednotka), nikoliv za účelem rozhánění. "

V. Halašta 19.6.2020 14:45

Denunciujete OF srovnáním s CHAZem. OF nerušilo policii, nerušilo žádné státní orgány, nejmenovalo se zástucem nových pořádků.

Jakési "prosté organizační záležitosti na letné" nic nedokladují a jsou zcela nesmyslné. Jako celé to srovnání.

Z. Lapil 19.6.2020 15:29

Narážel jsem na tuhle větu, uznávám, že jsem ji citoval hodně nepřesně, ale varoval jsem :-):

"Občanské fórum se cítí být způsobilé okamžitě jednat se státním vedením o kritické situaci v naší zemi, vyjadřovat aktuální požadavky veřejnosti a jednat o jejich řešení."

Věta je z provolání Občanského fóra na jeho ustavujícím shromáždění. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A9_f%C3%B3rum

Abychom se vrátili k tématu: srovnání vidím v tom, že jak aktuální události v Seattlu, tak sametová revoluce, měly vedení. V Seattlu se zřejmě jedná o samozvané jednotlivce řešící jednotlivé problémy bez vědomí "prostého lidu" (neboli vedení to je jen v případě hodně širokého výkladu onoho pojmu), v listopadu příslušná skupina lidí hned po svém ustavení představila sebe a cíl, kterého chce dosáhnout. Společné mají ty dvě situace to, že se jedná o vedení samozvané ve smyslu nezvolené.

V. Halašta 19.6.2020 15:47

OF nepřevzalo moc (ale sedlo s mocí ke stolu), v CHAZ tu moc převzali. Nejsou to srovnatelné události.

A to s vedením je zcela vedle. Vždy, když se něco stane, ať revoluce, sametová revoluce v mezích platných zákonů nebo i jen běžné volby, tak existuje nějaké vedení.

Z. Lapil 19.6.2020 17:25

OF že nepřevzalo moc? Režírovalo výměnu vlády, výměnu poslanců (13. - 28. prosince rezignovali mj. Štrougal, Štěpán, Indra, Obzina, 28. 12. byli kooptováni mj. Kocáb a Benda - otec) - celkem snad polovina parlamentu, Václav Havel byl zvolen prezidentem. Ano - to vše v jednání hlavně s Adamcem a s Čalfou. KSČ se příliš neprojevovala.

Přičemž ta kooptace nebyla de iure zrovna košer: kooptovaní byli voleni parlamentem, nikoliv všeobecnými volbami, a umožnil to zákon přijatý parlamentem tuším 28.12., a to s platností do voleb.

R. Doubravský 19.6.2020 22:51

Samozvané a nevolené OF získalo legitimitu zorganizováním úspěšné generální stávky v pondělí 27.10. 1989. O něco takového se samozvanci v Seattlu stěží pokusí.

J. Ráž 19.6.2020 12:00

Ta"šéfka" se jmenuje Carmen Best(ová), je to černoška a je ředitelkou policie v Seattlu. Svým prohlášením, že nebude trpět, aby policisté zasahovali tvrdě proti rabujícím černochům, tak naštvala policajty, černé i bílé, že odešli domů a nechali policejní stanici prázdnou.

J. Pokoutný 19.6.2020 15:35

Lepčí by možná bylo takovou "komunu" opouzdřit a poskytovat do ní zboží a energii jen budou-li platit. A pokud ne, mají utrum.

Z. Lapil 19.6.2020 15:45

Obávám se, že "komunardů" je tam jen relativně malá menšina. Plus hodně hostů. Neboli když je oplotíte, oplotíte i dost a dost loajálních občanů a jejich (nemovitého) majetku.

Pro vedení města i státu morálně dost neřešitelná situace, ve finále jim asi nezbyde, než se odvolat na zákon.

Možná: EU s no go zónami by měla pozorně sledovat cvrkot. V Americe teď vzniklo něco podobného, ale je to čerstvé, tak to půjde relativně snadno zrušit. Ty evropské zóny jsou už dost usazené neboli stabilní, nicméně nějaké poučení z případných (amerických) chyb při "recivilizaci" by se mohlo hodit.

J. Pokoutný 21.6.2020 9:12

Je čas aby se začalo platit i za zbabělé mlčení a přihlížení.

Z. Lapil 21.6.2020 11:50

Myslíte nějakou novou daň?

Bez ironie: zbabělé mlčení a přihlížení je přesně to, co všelijakým Antifám a BLM vyčítat fakt nemůžete. Takže nastává nutnost rozhodnout, kdy by "se" mělo platit za zbabělou pasivitu a kdy za statečnou aktivitu.

Pročež se obávám, že tudy cesta nevede.

J. Pokoutný 22.6.2020 20:08

Nikoli. Píšete, že je tam Antify a spol. menšina. Fyzicky zdatnější část většiny by jim tedy měla ukázat cestu.

J. Sinnreich 19.6.2020 1:03

Rozhovor CNN ze starostkou Seattlu, Demokratkou Jenny Durkan:.... " Jak dlouho si myslite, ze bude tato cast mesta obsazena autonomni spravou ? To nevim. Budeme asi zde mit "dlouhe leto lasky" (summer of love). Neni to povstanim anarchistu znicena oblast mesta, ale mirumilovne vyjadreni litosti nasi komunity a snahy o vybudovani lepsiho sveta ..."

Jakeho asi sveta? Ten bude asi malo pripominat idylickou vesnici v New England. Spise peklo, jak ho popisuje W. Golding v knize "Pan much".

J. Krásenský 19.6.2020 1:12

Přesně tak. Cesta do pekel je dlážděná samými dobrými úmysly. Proč je tomu tak? Přeci proto, aby zlákala naivní cituplne snílky bez rozu, ale s přesvědčením, že páchají to nejvyšší dobro.

J. Krásenský 19.6.2020 1:12

...bez rozumu...

P. Dvořák 19.6.2020 4:00

Tato cesta do pekel vůbec není dlážděná dobrými úmysly. Tato cesta do pekel je dlážděná samými žvásty o dobrých úmyslech.

J. Krásenský 19.6.2020 5:18

I tak. To se doplńuje.

R. Langer 19.6.2020 8:51

Ona je dlážděna hlavně terorem a zlodějinou. ;-€

T. Hraj 19.6.2020 9:04

Přesně tak. Komunismus není "dobrá myšlenka, která byla špatně provedena". Komunismus je ohavná myšlenka (o zglajchšaltování lidí, potažmo hodnot) zabalená do přitažlivých hesel.

V. Církva 19.6.2020 9:40

Tak už chápu komentář, že ne všichni kdo mají volební právo mají i rozum. Komunismus má skutečně podobu sladkých rečí s pekelnou realitou, takže ani není jisté že Durkan už o volbách pošlou na smetiště dějin. Nicméně tam patří!