19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

SVĚT: Jak potrestat USA

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
certik 14.4.2009 13:37

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Degenerované bláboly o tom kdo je blíž a kdo ne vám nepomůžou v argumentaci ani o píď. Argumentace předřečníka má zásadní díru: byli to Američané, kteří otevřeli svůj trh čínskému zboží a kapitálu, a to s tím úmyslem, že budou žrát a zadlužovat se a dluhy nesplácet, s žádným jiným. A než začnete svalovat všechno na Clintona z důvodu vaší vlastní paralýzy, tak si projdětě tehdejší tlaky v americké společnosti, zejména finančním sektoru--všichni chtěli žrát a žrát a nic za to neplatit a proto tlačili na rozhodné uvolnění trhu s Čínou.

A nejde zdaleka jenom o Číňany, ale především o Japonce a také Araby jak snadno zjistíte, ale to už by chtělo nějaký zájem o fakta a ne o ideologicky motivované žvanění.

Historik 14.4.2009 15:19

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Vaše úvaha má jednu ZÁSADNÍ vadu. Je to Čína, která politicky tlačila na USA a EU aby otevřely své trhy jejímu zboží. Byl to politický tlak na EU který způsobil, že EU otevřela svůj trh levnému asijskému textilu i za cenu likvidace domácího textilního průmyslu. To mimochodem přiznal i náš současný eurokomisař Vladimír Špidla.

A proč se všichni tak bojí protekcionismu????

sep 14.4.2009 15:52

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

  pletete si možnosti vnějších zemí s vnitřními ekonomickými silami.(tedy lobistickými skupinami se schopností instalovat vlády), zjednodušeně pro obchodníka je existence zboží za hubičku za celní bariérou dobrý motiv k likvidaci této bariéry.

V. Hoffman 14.4.2009 14:19

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ale mily zlaty, cely svet ten lacny cinsky tovar nadsene kupoval, firmy tam presuvali svoju vyrobu v stale vacsom meritku, na nejake ludske prava v skutocnosti kazdy zvysoka kaslal a to, ze Cinania neuvolnuju menu a zisky poziciavaju spat svojim odberatelom na dalsi nakup bolo pre vsetkych strasne vyhodne, pretoze ten prival lacneho tovaru pokracoval.  A snahy ten trend trochu zbrzdit /napriklad colnymi barierami/ sa odsudzovali prave ako zasah do volneho obchodu. Takze co si budeme nahovarat, spravili sme si to sami, Cinania len pragmaticky vyuzili situaciu.

Historik 14.4.2009 14:53

Milý čertíku, je to tak - pro dnešní lidi je nejdůležitější stálý příjem

a jistota zaměstnání nade vše. A někdo musí jejich výrobky KUPOVAT. Náš zákazník, náš pán.

Pravdou je, že když máte rozpůjčené peníze v měně dlužníka, může tento prostě snížit inflací vaši pohledávku na polovinu a to se vlasně chystá.

Historik 14.4.2009 15:22

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Podle Vás měly USA zavést protekcionismus, což by tamní odbory jistě uvítaly. Američané se dlouho bránily např. dovozu levného čínského textilu a ČÍNA usilovala, aby jí bylo umožněno do USA prodávat.

Historik 14.4.2009 15:23

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

A proč ti asijští výrobci prodávali na dluh???

certik 14.4.2009 17:55

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ale moment, asijsti vyrobci pokud vim neprodavaji na dluh. Oni strzi nejake penize ktere potom zcasti usetri a zčásti investují v USA. Tzn. najde se nějaká finanční instituce v USA, která si ty peníze od nich půjčí a pak je propůjčí např. nějaké rodinné americké firmě, která chce koupit nový secí stroj a nechce čekat, až si na něj ušetří, protože mezitím musí taky zaplatit zaměstnance aby si mohli koupit velkou plazmu vyrobenou v Číně.

MirekE 14.4.2009 19:46

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Proc se snazite prisuzovat vinu za to, co se deje mimo USA Americanum? Ti si muzou za sve problemy, ale nemuzou za ty zamorske. Amerika prece nemuze byt zodpovedna za to, ze zamorske zeme ted nemaji kam vyvazet svoje prebytky, ani za to, ze se zamorske banky chovaly stejne spatne jako americke a ted nemuzou pujcovat svym domacim podnikum.  Rozlisujte krizi v USA a mimo.

aha 14.4.2009 9:00

USA-nepřítel světa

Politika kdysi obdivované Ameriky je zkorumpovaná do A až do Ž a možná i dál.Virtuální peníze jim docela vygumovaly mozek.Teď jen můžeme doufat,že nás bohatá bankovní elita nevymaže z povrchu zemského.;-€;-O!!>-

tich@dohoda 14.4.2009 7:15

Řečeni jinak, hledáme-li viníky ekonomické katastrofy, nemůžeme opomenout světové vývozce, kteří z kořistnických pohnutek zvyšovali výrobní kapacity a odháněli cizí konkurenty ze svých trhů.

viz titulek, autor/. Ona i otevrenost ekonomik by mela mit sve hranice, v zasade by mela byt rovnovaha mezi ubytkem pracovnich mist /zpusobeny lacinejsi konkurenci / a pribyvani prac. mist v jinych odvetvich ekonomiky. Sveho casu se propagoval model tercialni sfery/sluzby , ktere nahradi mista ve vyrobe/prumyslu . Da se rici, ze dnesni svet. krize ukazala model sluzeb jako cestu do slepe ulicky, nabidka sluzeb prevysuje poptavku. Uzavreni fabriky a prestehovani vyroby jinam , casto znamena i upadek sluzeb , ktere zily z penez vydelanych v one tovarne. "Ekonomicti inzenyri" si zrejme predstavuji , ze nezamestnani delnici/technici se preorientuji na sluzby a budou nabizet servis zkrachovalym zivnostnikum/bankerum/dealerum . Ano, asijske ekonomiky profituji z otevrenosti zapadnich trhu, ovsem samotene stale praktikuji protekcionismus . Prve ona financni krize z konce 90'ych let zpusobila, ze ekonomiky Jizni Koreje , Japonska, Thajska se musely otevrit zapadnimu kapitalu, jinak by zbankrotovaly, do te doby ovsem samy zahlcovaly cizi trhy svou produkci, ovsem samy zustavaly cizimu zbozi uzavrene. Cest :-)

Kolombo 14.4.2009 9:02

Re: Řečeni jinak, hledáme-li viníky ekonomické katastrofy, nemůžeme opomenout světové vývozce, kteří z kořistnických pohnutek zvyšovali výrobní kapacity a odháněli cizí konkurenty ze svých trhů.

A hlavně - většina služeb nenína rozdíl od zboží  na export. Země, které příliš spoří se v principu chovají podobně jako úvěrové instituce, kteé napůjčovaly biliony klientům na hraně neschopnosti splácet.

Standa 14.4.2009 7:14

Publicista

by si měl pročíst nějké informace, než napíše polïtickou slátaninu. USA již mohou za 2 světové krize. V dnešní době hospodaří s virtuálními panězi, které nejsou kryty žádnou hodnotou, ani zlatem, ani majetkem, který u nich je mnohokrát nadhodnocený. Jejich cenné papíry jsou bezcenné. O jiném platidle než dolaru se mluví mnoho let a nepřišlo s tím Rusko. USA se strachuje co by dělaly, kdyby chtěly státy proplatit dluhopisy, cenné papíry atd. V Evropě i v Česku, by to co dělají účetní, finačníci atd. v USA, bylo hodnoceni jako podvod. 

fox 14.4.2009 8:19

Re: Publicista

Velmi dobrý článek.Standa jako vždy nechápe,ale to je běžné.Kup si Mateřídoušku a nestraš tady!

Jarek 14.4.2009 8:20

Re: Publicista

"USA již mohou za 2 svcětové krize" - ne, každý si může za své sám. Kdo podniká na dluh a drží se jen díky extrémně nízkým úrokovým sazbám, ať se nediví, že má potíže, když se sazby zvednou. Spouštěčem mohlo být cokoliv. Opracdu věříte, že za propouštění po celém světě jsou zodpovědné pouze předražené baráky na Floridě? A spousta těch naši firem, co propouštějí, na tom byla špatně už před americkou krizí, ta teď slouží jako pěkná výmluva.

Kolombo 14.4.2009 9:10

Re: Publicista

Co by dělaly USA? Vyhlásily by bankrot, udělaly měnovou reformu, stávajícími dolary by si jejich držitelé mohli tapetovat. Spojené státy jsou natolik velké, že mohou být /stejně jako např. Čína/ ekonomicky soběstačné, obchod je pro ně výhodou ale ne nutností.  Něco podobného udělaly menší státy už mnohokrát. kdyby to udělaly USA, pro zbytek světa by to nic příjemného nebylo, i když se na to všelicí "Standové" jako zarytí nepřátelé všeho amerického asi těší. Pokud chtějí něco jiného, mohli to mít už dávno. Copak je někde nařízeno obchodovat s USA? Kdo chce, můžese dokonce rozhodnout používat jen to, co se vyprodukuje u nich na vsi. Pokud budete žít jako středověký vesničan, žádná "krize" se vás nedotkne. Jestli ovšem nebudete považovat za "krizi" právě takový životní styl.

Vládínek Smolík 14.4.2009 9:47

Re: Publicista

R^R^R^R^R^

Vládínek Smolík 14.4.2009 9:49

Re: Publicista

Jen pro upřesnění, R^ pro Kolomba!

V. Hoffman 14.4.2009 11:41

Re: Publicista

Vy si ten statny bankrot predstavujete ako zalezitost na dva dni a menovu reformu dtto. Pri prvom naznaku americkeho statneho bankrotu zacne taky vypredaj dolaru /nikto ho nebude chciet drzat/, ze si s nim budu moct tapetovat Americania. Co by to spravilo s pro-importnou ekonomikou zalozenou na spotrebe si nechcite ani predstavit.

certik 14.4.2009 12:20

Re: Publicista

Prosimvas jste uplne mimo. USA uz davno nejsou ekonomicky sobestacne ani v zakladnich surovinach, ani v industrialnich vyrobcich, ani v lidske praci; dohledejte sam. V podstate jediny prumysl, ktery drzi tu zemi pri zivote, je prumysl financni. V pripade nejake vlny velkych bankrotu by ten prumysl sel kukat a USA jdou zpatky do doby kamenne, protoze na takovou alternativu tam nikdo a nic neni pripravene.

Michal 14.4.2009 13:14

Re: Publicista

Certiku, trosku mimo jste vy - obyvatelstvo Ameriky je patrne nejvic ze zapadniho sveta pripraveno vzdat se tech socialnich jistot, ktere tu jsou - mimo jine prave proto, ze zas tak za moc nestoji. Jinymi slovy jsou porad jeste nejmin rozmazleni. A ujistuju vas, ze zrovna Evropa si pri statnim krachu USA mnout tlapy nebude, aspon ne dlouho... Ze by to Ameriku bolelo, no jeje, to urcite jo, ale na velkou skodolibou radost se neteste.

certik 14.4.2009 13:49

Re: Publicista

Prosimvás nejde o nějaké sociální jistoty. USA jsou zařízené tak, že se málo investuje do infrastruktury a platí hodně na provozních nákladech (jak peněžních tak energetických a pracovních), a tohle platí od rodinných domků až po jaderné elektrárny. Tohle vytváří velký tlak na hotovostní toky. V případě že ty toky něco naruší, celá země to okamžitě těžce odskáče. V tomhle ohledu je Evropa s baráky s metrovými stěnami, železniční sítí atd. připravená mnohem líp.

F2 14.4.2009 9:48

Re: Publicista

A jakou měnu/platidlo byste navrhoval ? Něco z Evropy ? Co třeba Českou korunu  ale kterou? Z roku 1921 ? 1948 ? 1989? 2009? Nebo třeba německou Marku. Z roku 1921 ? 1948 ? 1989? 2009? ...