19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

SVĚT: Jak potrestat USA

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jarek 14.4.2009 10:38

Za všechno můžou USA???

Proč za všechno můžou jen USA? Téměř všechny evropské státy si žily na dluh. Tak co se divíte?

Tak následující britský publicista kritizuje poměry v Británii:

http://www.forbes.com/forbes/2009/0413/017-economy-britain-obama-current-events.html

Připomíná, že dávno před krizí vláda vytvořila 20 tisíc pracovních míst v průmyslu a 1,25 miliónu míst na úřadech, aby ten průmysl kontrolovali. Ti úředníci, placení z daní, mají nadprůměrné platy, jistotu definitivy (nevyhoditelnost) a nadprůměrné penze, to vše na úkor státního deficitu. Takovéto a další kroky způsobily, že už se to nedá utáhnout – no a pak přijde vlnka v úvěrech, kdy vyskočí o 2% a krach je na spadnutí. A co u nás? Stomiliardové schodky ročně celou poslední dekádu, to jsme si nakročili...

certik 14.4.2009 12:06

Re: Za všechno můžou USA???

prosimvas nez zacnete vykladat blbiny tak si aspon overte zakladni rozmery americkych dluhu--nagooglujte treba Grandfather's Economic Report doporuceny Friedmanem. Dluhy jsou opravdu docela bezna vec, ale astronomicke nesplatitelne exponencialne rostouci a vesmes bezezbytku prozrane dluhy ma na zemi jenom jedna z industrialnich ekonomik, a to je USA. A pozor, hledte na totalni zadluzeni, nikoliv jen na vladni dluhy. Americti republikani se muzou vzteknout ze vladni dluh exploduje; ale dluhy privatu a financniho sektoru jsou mnohem vetsi a zranitelnejsi a na ty Amerika dojede.

milan 14.4.2009 14:20

Re: Za všechno můžou USA???

Pan Jarek uvedl ukázkový příklad,jak jedna skupina pracuje a druhá kontroluje,jestli pracuje dobře. Přitom ta kontrolní skupina bez práce pobírá mnohem vyšší platy,než ta první. Podobný příklad ze severních čech : dokud porcelánky vyráběly a expedovali do celého světa své výrobky sami,bylo vše v pořádku.Pak si nekolik vychcánků z Prahy řeklo,že by se na tom mohli přiživit a vznikla t.zv. Porcela Praha. Ti se začali o export starat sami na úkor výrobních závodů, pochopitelně jejich výdělky byly několikanásobné.......a jak to dopadlo ??? Porcelánky zkrachovaly,nebyly schpny utáhnout pražské příživníky - i to je kapitalizmus made in CZ.

Liška 14.4.2009 10:33

Je to trpké poznání!

Jasné je to, že nikomu se nechce přiznat barvu, tedy pravdu. Kdo z nás má sílu si přiznat, že zase měli pravdu Castro s Velkým Kimem?

ceskej Honza 14.4.2009 11:16

Re: Je to trpké poznání!

jeste doplnte v cem meli pravdu, abych pochopil celou absurditu vaseho myslení.

FP 1.ČSR 14.4.2009 11:45

Re: Je to trpké poznání! / a co burza ?

"Vezměte jen burzu, tuto Carmen našeho hospodářského života, které není žádný zákon dán. Před jejími zlými účinky, jež nemohou být popírány, stojíme až dosud jako hlupáci a čekáme pokorně na nejbližší zlý kousek, který nám provede." Ferdinand Peroutka

A ještě: "Jedna z Marxových povídek se stává skutečností."

Liška 14.4.2009 11:47

Re: Je to trpké poznání!

Honzíku, ve Vaší kuchyni se vtipná kaše nevaří?

ceskej Honza 14.4.2009 12:35

Re: Je to trpké poznání!

Ba ze varí. Ale clovek tu na stránkách musí pocítat se vsím.;-)

anteka 14.4.2009 15:32

Re: Je to trpké poznání!

Je to ten zahnívající kapi tal ismus

Historik 14.4.2009 15:13

Re: Je to trpké poznání!

No, na pokus o útěk z Kimova "ráje" dostanete v případě chycení ještě větší flastr, než kolik dostávali "kopečkáři" u nás v 50 letech. A do té krizí zmítané Ameriky se neustále valí tolik legálních a hlavně nelegálních přistěhovalců, že vytvářejí daleko horší problém, než celá finanční krize...

Vládínek Smolík 14.4.2009 9:45

Po přečtení některých ohlasů

mám pocit, že jsme četli každý z nás jiný článek.

Lotras 14.4.2009 9:39

Svobodná Jevropa zase vyplodila bláboly.....

...to snad není možné....

certik 14.4.2009 9:09

takze usa za sve dluhy nemuzou

Proste je treba vymyslet nejakou myslenkovou konstrukci ktera sejme z Americanu vinu za vlastni naprosto nestoudne a silene zadluzovani. Pritom autor zminuje pouze vladni americky dluh, ktery je oproti dluhum jednotlivcu a financniho sektoru jeste vzorem realisticke fiskalni politiky.

Za tim ucelem sejmuti viny z Americanu je i treba vykladat, ze producent a setrilek jsou paraziti kapitalismu, zatimco zavisly dluznik je tim pravym motorem. Kretenismu se proste meze nekladou.

Květoslav 14.4.2009 9:17

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Jistě, Ametričané mohou za to, že si půjčoívali. Ale kdo může za to, že jim tolik dodavatelů půjčovalo?

Marky 14.4.2009 11:26

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Opět přišlo ke slovu stále platné přísloví - Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.

certik 14.4.2009 11:57

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ano, to je ten znamy problem nepochopeni rozdilu mezi pujckou a darem.

Marky 14.4.2009 12:26

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Pokud skutečně USA krachnou, tak se půjčka mění v dar.

Xury 14.4.2009 11:17

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Možná byste si měl ten článek přečíst ještě jednou, třeba ho konečně pochopíte. Jeho podstatou je, že samozřejmě si Američané půjčovali více než bylo zdravé, ale na druhé straně z toho řada zemí na světě profitovala. Konečně pokud je roční obchodní deficit USA cca 3/4 bil. USD, tak pokud by toto zboží nedovezli, tak firmy, které je vyrobily nemají co vyrábět a zkrachují nebo musí silně omezit produkci.

V. Hoffman 14.4.2009 11:35

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

To sice mate pravdu, ale to nie je zdrava ekonomika! A uz uplne chory je postup, ktory navrhuje Fistejn, ked kritizuje azijske krajiny za "prils velke" uspory a "prils malu" spotrebu. Nadmerna spotreba nas do tejto krizy dostala, tak snad da zdravy rozum, ze riesenim nemoze byt dalsie zvysovanie spotreby! Ekonomiku je treba priviest do suladu s realnou produktivitou /tym nemyslim carovanie s derivativami/, otazka je len akym tempom. Ale doterajsi trend spotreby pre spotrebu je samovrazedny.

Historik 14.4.2009 15:25

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Mýlíte se, nejde o "nadměrnou" spotřebu ale nerovnováhu na světových trzích. Čína uměle drží nízké ceny a její konkurence ničí výrobce jinde.

Jistě, v nedostatkové komunistické ekonomice je tomu obráceně, peníze má leckdo a nejde za ně koupit to, co potřebuje.

V. Hoffman 14.4.2009 16:57

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Ale ved to boli europske a americke firmy, ktore tam s nadsenim popresuvali svoju vyrobu a europski a americki zakaznici, ktori s nadsenim ten lacny tovar kupovali! Ze ma Cina polootrokarsky pracovny system /a vdaka tomu tie nizke ceny/, to nikomu doteraz nevadilo, prave naopak, mnohi komentatori to povazovali za inspiraciu pre odstranenie socialnych sieti aj v nasich krajinach.

A komunizmus do toho netahajte, clovek nemusi byt zrovna komunista, aby si uvedomoval, ze nakupovat na dlh a spotrebovavat stale viac a viac /kvoli stale horsej a horsej trvanlivosti vyrobkov/ je z ekonomickeho hladiska jednoducho idiotske! Kolko kriz este budete potrebovat, kym si uvedomite, ze ten model stale rastucej spotreby, ktory sa uplatnoval poslednych 30 rokov, uz skrachoval?! Na zodpovednosti, striedmosti a pouzivani elementarneho zdraveho rozumu nic komunistickeho nie je, neviem preco ste to vobec spominali! Asi ze nemate ine argumenty!;-€

  

certik 14.4.2009 11:48

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Prosimvas clanek obsahuje vety jako ze krizi zpusobili asijsti vyrobci, kteri cizopasi. Takze to tedy podle Fistejna neni dluznik s astronomickymi nesplatitelnymi dluhy kdo cizopasi, ale ti kolem. Von se vlastne ten dluznik zadluzil pro dobro tech vostatnich a ne proto ze by snad sam chtel jen zrat a nepracovat. Jak jsem napsal, kretenismu se meze nekladou a za ucelem potvrzeni zazitych ideologickych dogmat je treba vykladat i ty nejzhovadilejsi blaboly. Este mu to zerte, jen do toho.

pbla4024 14.4.2009 12:24

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Nesplatiteklné dluhy? Takže když si koupíte US tresury bond, nedostanete při maturitě zpátky nominál? To je příliš velký nesmysl i na vás.

certik 14.4.2009 12:33

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Pane jo, slysel jste nekdy nekoho rict jinak nez jako vtip, ze by federalni vlada chtela svuj dluh splatit? Ne prevalit, SPLATIT. A to uz vubec nebudu mluvit o bankovnim sektoru. Pro zajimavost zjistete jaky je pomer mezi dluhy a trzni kapitalizaci takove Citibank.

pbla4024 14.4.2009 12:50

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Jmenujte jeden bond, který v posledních dejme tomu deseti letech vláda Spojených států nesplatila. Pokud takový neznáte, lze vaše předchozí tvrzení o nesplatitelném dluhu považovat za lež.

certik 14.4.2009 13:24

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Mezi zakladni rysy ceskeho jazyka patří slovesný vid. Federální vláda stále ještě své dluhy splácí, ale již dávno ztratila schopnost je někdy splatit a ani takovou možnost nikdo neuvažuje. A to proto, že ty dluhy jsou nesplatitelné.

pbla4024 14.4.2009 13:30

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Takže Spojené státy všechny své dluhy splácí, ale vy budete pořád dokola tvrdit přesný opak. Hlavně, že je to ideologicky správně, koho zajímá nějaké realita.

Ivan 15.4.2009 15:42

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Víte, ten člověk padající kolem oken padesátého patra mrakodrapu si taky může říkat "zatím je to dobré, žiju".  Stejně ta ekonomika USA. Zatím splácí. Jenom se neví, kolem kterého patra mrakodrapu právě padá.

Marky 14.4.2009 12:47

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Asijští výrobci (především Čína) krizi nevyvolali, ale velmi se na jejím vzniku podíleli. Čínský růst je vyvolaný umělými vládními stimuly, to může být dobré pro Čínu, otázka je jak je to dobré pro svět. Čína především extrémě stlačila výrobní náklady způsobem který je ve svobodné společnosti téměř neprůchodný (a proto mu také nemůžeme konkurovat), např. rozsáhlým drancování přírody, vykořisťováním pracujících že by i angličtí podnikatelé 19.století koukali či využíváním nucené (a téměř neplacené) práce. Dále Číňané levnými půjčkami uměle stimulovali poptávku po svém zboží (proč ne, to je především naše blbost), ale především Číňané nedovolili volné obchodování se svou měnou, kterou uměle drželi na nízké úrovni. Měna prudce se rozvíjejícího státu s obrovským převisem vývozu by za normálních okolností prudce posilovala, to by zvyšovalo cenu čínského zboží (a snižovalo poptávku). To že se tak nestalo výrazně narušovalo světovou ekonomiku a skutečně odůvodňuje obvinění pana Fištejna o zneužití volného trhu.

Michal 14.4.2009 13:06

Re: takze usa za sve dluhy nemuzou

Mate v tehle casti velmi jasno a ma to hlavu a patu. Ale Certik vam to nezbasti, blizsi Rus a Cinan, kteri jsou nam tak nejak bliz, nez imperialista z Vooolstriitu!