16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

SVĚT: Dosud nepoznané vedlejší účinky koronaviru

Koronavir pustoší globální ekonomiku takovým způsobem, že si tentokrát nevystačíme s obvyklými eufemismy, ke kterým patří slova jako zpomalení, ochlazení či zastavení. Zažíváme hospodářský sešup, a to pořádný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 4.9.2020 8:21

No dobře. Ale já už mám pocit, že pod rouškou individualismu jde často o rozbití rodin i vztahu se svým národem, o vytvoření jednotného kosmopolitniho lidu. Kde se ovšem nedá uplatnit demokracie, pouze centrální diktatura. A ten dramatický úpadek svobody slova na západě vidíte. Stejně jako úpadek hospodářský a naopak rychlý hospodářský rozvoj východu, který nás začíná válcovat. A lidé tam jsou na své úspěchy hrdí. Měli bychom s rozhlížet a hledat správné cesty rozumně a bez předsudků.

J. Anděl 4.9.2020 8:47

Jako podstatu individualismu chápu uvědomění si sebe jako individuální jednotky, vědomí já, odlišení a rozpoznání svých skutečných zájmů v kontrastu k zájmům, posunutých nebo vnucených nějakou skupinou nebo ideologií.

Podle mého názoru vám takové uvědomění nebrání poznat užitečnost rodiny, spolupráce v rámci státu či národa atd. A je v souladu s postojem (třeba záchranářů) "nejdřív se postarej o sebe, aby ses mohl starat o druhé".

Na jednu stranu se dá takový individualismus pěstovat skoro kdekoliv. Ale jednodušší to myslím je tam, kde vám relativně méně brání dělat chyby, ze kterých můžete získat osobní poznání skutečné škodlivosti nějakého chování, nežli v kulturách či státech, kde vám místo toho jen vnucují víru, že je něco špatné, a experimenty a chyby zakazují a trestají. Což je, myslím, základ původního západního liberalismu.

Ano, vidím, jak právě tohle jde na západě do kytek. Jen mi nepřipadá, že jinde by se tomu zvlášť dařilo. A pořád mohu volně na internetu číst, poslouchat a sledovat svobodnou kritiku, různé názory atp.

J. Anděl 4.9.2020 10:03

Jinak, pane Nevrklo... kdybyste měl volnou hodinu a půl a chtěl koukat na hodně dlouhé video... V odkazu na youtube je analýza vyšetřování jedné vraždy (v Kanadě, myslím, jestli jsem to správně pochopil) v rodině vietnamského původu. Včetně toho, že obsahuje dlouhé záznamy z výslechů.

Kromě toho, že jde samozřejmě o ojedinělý a extrémní exces, to zajímavě ukazuje konflikt mezi východním a západním vnímáním, mezigeneračním vnímáním, také ve vnímání mladé generace po migraci rodičů do nové kultury atd.

Dost mě to zaujalo právě ve světle toho, že v diskuzích obecně někteří Vietnamcům a asiatům připisujeme nadstandardní pracovitost. Protože právě o tom do značné míry ta vražda je.

https://youtu.be/UQt46gvYO40

Pak můžeme hodit debatu, co si o tom myslíte ;-)

J. Nevrkla 4.9.2020 10:24

Východní asiati jsou samozřejmě jiní než my. Jsou údajně v průměru inteligentnejsi, vytvářejí velký tlak na děti, jsou v průměru pracovitejsi, jak můžete vidět i u nás. Jednou naši firmu navštívil čínský manažer. V soukromém hovoru jsem se ptal, jak dlouho si nechají líbit komunistickou diktaturu, kdy začnou požadovat svobodné volby, jaké je jeho vysněné povolání. Moc ty otázky nechápal a pak řekl, že by chtěl být komunistickým funkcionářem v Pekingu.

Byli jsme taky na Vietnamské ostrově, pobyt tam končil na jejich Nový rok, chtěli nás z apartmánu vystěhovat den před tím. Samozřejmě nás tam nechali a připravili snídani, ale řekli, že to je jediný den v roce, kdy mají volno. Obecný dojem je, že se radují z velmi rychlého růstu životní úrovně, rychlý rozvoj je vidět skoro všude. Nechtěl bych tam žít, ale myslím, že nás začínají překonávat, oni rostou a západ upadá na pokraji socialistických revolucí či fašismu.

J. Anděl 4.9.2020 11:07

Ano. Tak je to v původním prostředí, tedy přímo v Číně a Vietnamu. Můj příklad je z Kanady.

Tři překonávání: jde myslím spíš o zbytečné překážky, které u nás vytváříme, než o důsledek menší pracovitosti. I dříve u nás bylo volna víc, než jen jeden den v roce. A zároveň mnozí naši workoholici či soukromníci pracují neustále. Tím chci říct, že množství hodin lze nahradit inovací a efektivitou.

J. Anděl 4.9.2020 8:12

... ale třeba co se jednotlivců týče, jeden z autorů, který mě myšlenkově nejvíc ovlivnil, je zrovínka Rus.

J. Jurax 4.9.2020 19:11

Souhlas.