5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mard 7.10.2009 0:02

Proboha, o ekonomice píše člověk, co plete DPH a HDP.

Doby socialismu se vracejí, píšou lidi co tomu nerozumějí jen tomu fandí :-(

Jura Jurax 7.10.2009 8:35

Re: Proboha, o ekonomice píše člověk, co plete DPH a HDP.

To nevadí. V globále má totiž recht.

Gaston 6.10.2009 23:32

Co je hlavně potřeba-ignorovat Čínu!

Nechápu, proč Západ kooperuje s Čínou, když ta nedodržuje vůbec nic. Krade co se dá (licence apod.),porušuje veškerá obchodní pravidla, na lidských právech ji nesejde. Západ je v tomhle neuvěřitelně naivní až pitomej. Téměř každej den čteme, slyšíme o nějakejch závadnejch výrobcích z Číny. HLavně, že jsou levné. Až zničí veškerou evropskou konkurenci a výrobu, budeme tu mít pouze asijské plagiáty, závadné, nefunkční, ale už ne levné. Skvělá prognóza!

Jakub S. 6.10.2009 23:54

Re: Co je hlavně potřeba-ignorovat Čínu!

Bohužel to taky tak vidím...

bart 7.10.2009 8:44

Re: Co je hlavně potřeba-ignorovat Čínu!

ne západ, ale vlastníci. Kvůli ziskům. Peníze jsou až na prvním místě.  je to nepochopitelné?? 8-o

Mirek 6.10.2009 23:01

Ruda, neruda

Konjunktura v Cine je zalozena na nizkych vyrobnich nakladech - levna pracovni sila, ignorovani zdravotnich a ekologickych rizik, divne drzeny kurs meny, ignoraci autorskych prav - a na nenazranosti Zapadu, kde jsou cinske tretky ternem jak pro obchodniky, tak pro zakazniky.

Nektere z techto veci pro me maji nemoralni nadech a prilisnym obdivem pro tento vzestup netrpim.

Jura Jurax 7.10.2009 8:37

Re: Ruda, neruda

Jenže - co naplat - je to konjunktura. A nám to likviduje textilní i jiné průmysly, protože tak levně to prostě nevyrobíme. Ovšem rádi to levně nakupujeme.

haha 6.10.2009 20:17

Čína už dávno není rudá. Jen autor má rudo v hlavě, protože nemůže nic jiného nabídnout :-)

Vládne tam tržní ekonomika a vládnou stejní lidé. Jako u nás vládne stejná oligarchie o Usákově s jejich úplatky na volební kampaně ani nemluvě... ;-D

A přesto se Čína ekonomicky zvedla. Autor díky ideové slepotě neví a nikdy nebude vědět, proč. Článek nevalné úrovně který nic nového neřekl svědčí pouze o tom, že Vlk četl pojednání o Číně na nezávislém serveru. Analytici jich před pár dny publikovali několik. Protože není analytik, ekonom, sociolog ani politolog a není schopen nestranického myšlení, kompilát  dopadl jak dopadl. Rv

Jakub S. 6.10.2009 23:57

Re: Čína už dávno není rudá. Jen autor má rudo v hlavě, protože nemůže nic jiného nabídnout :-)

Ano, dopadl jak dopadl. Inteligentně, soudně, prostě dobře. A vy už laskavě toho nadávání a plivání nechejte. Ideová slepota - nechápete vůbec, co vlastně autor píše a z jakého pohledu, jste ztracený případ...

Sumo 6.10.2009 19:59

DPH nebo HDP

Toť otázka ;-P

clay 6.10.2009 19:56

nic proti některým vašim závěrům, ale byl jste tam někdy?

tedy jinde než v megapolích?8-o

qwe 6.10.2009 19:55

Co dělá Čína dobře

Čína nedala na doporučení MMF a prošla bez úhony asijskou krizí.

Životní úroveň stoupá, ne sice rovnoměrně, ale plošně ano.

Zbavuje se inflačních dolarů nakupováním surovin, technologií, zdrojů a dokonce území (v Africe a Jižní Americe)

Stát si nechává kontrolní balík akcií u společných důležitých projektů.

Rozhodčí 7.10.2009 10:27

Re: Co dělá Čína dobře

  Čína, Rusko i USA dělají někdy něco dobře a jindy zase špatně. V každém případě je všem třem celkem jedno, co si o tom myslí Češi a co o tom píší noviny v české kotlině. To je dobře nebo špatně?

hloupý Nemouš 6.10.2009 19:51

Je to hlupák.

Obávám se, že ten pán nepochopil, že Čína je a stále bude komunistická, že je a stále bude stalinistická, že je a stále bude vykořisťovat svoje obyvatele. Čína je na tom tak dobře, protož nechá vykořisťovat svoje obyvatelstvo a vykořiťuje jej sama. Nic se nezměnilo, jen komunisti v Číně přišli na to, že soukromá iniciativa lidí jim jde vhod..... Bohužel jim jde vhod i hloupost kapitalistů, kteří  se snaží maximalizovat zisky, ale dík tomu okrádají své zaměstnance o práci...

Já v Číně byl několikrát. Je to hrozný stát. Přál bych vám vidět život střední vrstvy lidí, nebo život na vesnici.  Je to opravdu hrůza na úrovni nějaké africké, nebo arabské země...

qwe 6.10.2009 19:59

Re: Je to hlupák.

No,podívejte se na údaje WHO (průměrná délka života, děstká úmrtnost, gramotnost...). To vypovídá dost o životní úrovni. Indie, Pákistán? Jsou na tom více než 2x hůře u dětské úmrtnosti a v ostatních kriteriích jsou také daleko za Čínou - a to Indie byla 200let britskou kolonií, prosím.

haha 6.10.2009 20:23

Re: Je to hlupák.

já byl v USA a viděl tamní slumy nebo venkov na středozápadě nebo dělníky v zemědělských podnicích Kalifornie a podmínky, v nichž pracovali.  To mi stačilo.  O vykořisťování bych tedy pomlčel...

 

A v průměrné délce života a v kojenecké úmrtnosti jsou USA nejposlednější z vyspělých zemí.  Nevím, jak jsou čínské špičky komunistické. Papírově ano, ale jinak moc ne. To by tam nebyl onen hospodářský zázrak. Ano, vládne tam pořád tatáž oligarchie, ale to u nás nebo v USA taky pořád ti stejní lidé. Volby nevolby.

Nemůžete nic jiným říci, proto se oháníte komunismem 20 let po jeho pádu. Jako komunisty třídním bojem se jim nápadně podobáte.  Jako oni nejste schopen nic řešit, na nic reagovat. Jenže dnes jsou nové výzvy a problémy k řešení. Třeba proč Čína jde nahoru zatímco Západ dolů...

Dr. Chocholoušek 6.10.2009 20:44

Re: Je to hlupák.

Svatá pravda. V amerických slumech úpí vykořisťovaná dělnická třída a matky s podvyživenými dětmi na prsou žebrají u dveří McDonaldů. Kojenci zmírají houfně jeden po druhém a průměrná délka života se prakticky ani nedá změřit - tak rychle se vrhají zoufalí lidé ze střech mrakodrapů, že se statistikům zadřelo počítadlo.

To v Číně vládne radostný duch pospolitosti lidu a strany. Jak bylo vidět na oslavách založení strany, kde funkcionáři tančili spolu s prostým lidem na náměstí čtverylku. Po práci si čínský dělník odpočine na čerstvém vzduchu a napije se vody z křišťálově čistého potoka. Potom znaven ulehne pod moruší a sní sen o nikdy nekončící vládě jedné strany.

Tak hluboké rozdíly to jsou, Haha. Ehm, haha ;-P

haha 6.10.2009 20:56

Re: Je to hlupák.

Napsal jsem něco jiného než vy. Zkuste se tam zajet podívat a zjistit, jak se věci mají. Ráj není nikde. Ten stranický žargon není vtipný, pouze svědčí o tom, že jste se jej kdysi pilně učil a zvládl jej   

Raději zkuste čínský vzestup a US sestup a sestup celého Západu  vysvětlit. Nejspíš to bude tím trhem bez přívlastků, že? ;-)

ps 6.10.2009 21:08

Re: Je to hlupák.

Správně. Regulacemi sešněrovaný Evropský a Americký trh (a trh práce zvláště) samozřejmě nemůže konkurovat tomu čínskému kde si hlavu se zdravím a bezpečnostní dělníků hlavu nikdo neláme o sociální ochraně ani nemluvě. Což samozřejmě není vše, dále by se dalo pokračovat regulacemi (nebo jejich nepřítomností) v oblasti životního prostředí, atd.

Ovšem prozatím celý ten humbuk ohledně "amerického poklesu a čínského vzestupu" není nic jiného než žvaněním levičáků jejichž nejoblíbenější činností je sraní do vlastního hnízda. Jestli bude ten Americký sestup pokračovat 20 let a čínský vzestup stejně tak, tak nastane čas si dělat starosti.

haha 6.10.2009 21:16

Re: Je to hlupák.

čím je náš trh sešněrovaný, když jsme šli k trhu bez přívlastků? Hospodářskou krizi díky tunelům v USA zavinil trh regulovaný nebo neregulovaný? :-)

ps 6.10.2009 21:37

Re: Je to hlupák.

Já myslel, že je to jasné. Tak po druhé a po lopatě. Hospodářskou krizi samozřejmě zavinily regulace trhu v USA. Nevím kam jste šel vy, (zřejmě na schůzi ksm) ale na západě umístěné podniky podléhají mnohonásobně větší regulaci než ty umístěné v číně.

haha 6.10.2009 21:47

Re: Je to hlupák.

osobní výpady nereflektuji. Proč tedy us a ost. západní ekonomové říkají, že právě neregulovaný trh umožnil tunelling a následnou krizi? :-)

ps 6.10.2009 22:13

Re: Je to hlupák.

To budou nějací podivní ekonomové. Respektovaní ekonomové říkají, že krizi spůsobila regulace na nemovitostním trhu.

haha 6.10.2009 22:39

Re: Je to hlupák.

Jak mohly spekulace a  tunelling probíhat v trhu regulovaném zákony?

US ekonomové tvrdí, že právě prostředí bez dohledu bylo pro kriminální aktivity spouštěčem. Kriminality se přitom dopustil US tržní nadčlověk, takže ten spouštěč musel teda být !;-) 

ps 6.10.2009 22:46

Re: Je to hlupák.

PRoč by nemohly, žádná regulace není dokonalá, naopak, regulace často vytváří prostředí pro nelegální činnost tam kde volný trh by takovou eventualitu neumožnil. Ostatně mluvíte naprosto z cesty, eventuélní zločiny na US finančním trhu a jeho regulovanost či neregulovanost nemá nic společného s neregulovaností čínského pracovního trhu.

bart 7.10.2009 8:43

Re: Je to hlupák.

vedla se diskuze o tom, zda regulovati nebo neregulovati trhy. V Číně jest regulovaný pravidly a dozorem a v USA se regulace odbourávaly. Naše modré straky také nechtěly žádné regulace a chtěly "volný" trh bez přívlastků.

Proč takový trh chtěly, se ukázalo v USA, kde toto prostředí umožnilo tunelling.

Dr. Chocholoušek 6.10.2009 21:30

Re: Je to hlupák.

Sestup USA a potažmo celého Západu je dán systémovou chybou skrytou už v podstatě kapitalismu, jak už na to upozorňovali různí slovutní učenci ala Vladimír Iljič.!!!!!!

USA  a celý prohnilý Západ se jako na skluzavce řítí do své záhuby, zatímco Čína jako rudý drak stoupá do nebes. Tak nějak to prostě bude, Haha. Haha ;-P

PS. V USA jsem byl. Do Číny se chystám, jen co si pořídím chemický ochranný oblek. Zdraví Chocholoušek.

haha 6.10.2009 21:48

Re: Je to hlupák.

váš názor vám neberu. Pokud jste právě toto vyčetl z vlkova amatérského kompilátu...:-)

Dagmar 6.10.2009 18:12

Česko se nenechá předběhnout

Na truc Číně jsme odstoupili od hospodářské spolupráce.Snažíme se Čínu přibrzdit jak se dá.Tam kopneme do kotníku,tu vyvěsíme vlaječky,pozveme si nějakého profi  mudrlanta .Když tý jejich lidičky poučujeme o lidkých těch,svobodě,demokracii, v tu ránu jsme misři a pupkem světa.U nás to vše děláme nejlépe a občas nás dokonce  navštíví nějaký potentát spochvalou a že jako na nás myslí.

Jakub Vosáhlo 6.10.2009 18:07

svoboda politická a ekonomická

Je pravda, že obzvlášť mezi ekonomy je rozšířený asi trochu zjednodušující pohled, že základem prosperity je svoboda, lapidárně shrnutý Reaganovými slovy pod Braniborskou bránou "Liberty means victory". Tihle lidé skutečně věří, že svoboda je univerzální lék na všechny problémy všude ve světě. Naproti tomu jsou názory, že každá společnost je specifická a tomu musí odpovídat i různorodost pravidel. Tento názor je zastáván např. i právníky, tvrdícími že právo se rodí ze společenských vztahů.

Názor ekonomů je podle mě správný ve své podstatě, totiž že primárním zdrojem jakéhokoliv pokroku a následné prosperity jsou společenské vztahy, nikoliv technické a jiné objevy, jak si mysleli vědečtí socialisté. A to dokazuje i dnešní Čína.

Ohledně jejich východiska, že svoboda je přínosná obecně, přináší čínský experiment určité pochybnosti. Čínský systém je unikátní v tom, že kombinuje ekonomickou svobodu s politickou nesvobodou. Čínská zkušenost nám může ukázat, do jaké míry je zdrojem pokroku svoboda obecně, či svoboda pouze ekonomická. Z čínské (ale i vietnamské) zkušenosti může vést poučení (nekladu si teď nárok na jeho pravdivost, ani já se s ním úplně neztotožňuji), že zatímco ekonomické svobody jsou přínosné univerzálně, přínos politických svobod více podléhá lokálním společenským vlivům.