26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

SVĚT: Co pudí špiony – 2

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ryba 15.10.2009 11:39

Jaký je rozdíl

mezi špionem a agentem???

Anebo mezi mezi politikem, který jedná ve prostěch cizího státu, nebo ve prospěch cizí firmy.  Jsou v tom nějaké nuance?

badaxe 15.10.2009 12:51

Re: Jaký je rozdíl

Samozřejmě že je v tom rozdíl, stejný jako mezi partizánem a banditou, záleží na tom které straně fandíte, pokud té za kterou dotyčný "kope" je to hrdina, pokud té druhé, je to lump ;-P

JOPO 15.10.2009 14:04

Re: Jaký je rozdíl

pokusím se o marné :

 Jste loajálním občanem státu A , pracujete pro tento stát a on vám vloží důvěru v podobě zodpovědnosti za majetek a životy lidí a vy za peníze (ideje, iluze, nejrůznější požitky ...) protivníka - např státu B, tuto důvěru pošlapete = zrada ! Je úplně fuk jestli je stát A morálně bezúhonný či nikoliv - porušil jste důvěru. v případě že je stát A (organizace, rodina, sekta, skrátka společenství jakéhokoliv druhu) amorální (vraždí, krade, plundruje, lže atd) a vy s tím nesouhlasíte a rozhodnete se ho poškodit spoluprací s protistranou - jste pořád zrádce, chcete-li se vyhnout tomuto označení pak spolupráci z A prostě ukončete, to je čistý postup. Není-li to možné nebo jenom prostě nechcete, pak se smiřte s označením zrádce. S důsleky se musíte vyrovnan už sám.

A na závěr příklad, ano opět tu máme oblíbený relativizmus : Je hrabě Staufemberg zrádce nebo hrdina - podle mě tak trochu obojí, zradil pro dobrou věc, ale zeptejte se na to třeba Hermana Goeringa - bylo-li by to možné.

OPOJ 15.10.2009 14:21

Re: Jaký je rozdíl

Je to skutecne dilema pro mnohe lidi neresitelne. Pro mnohe ovsem je zasada kterou se ridi "Necin jinym co nechces aby se stalo tobe."

Znam mnoho lidi kteri jako von Staufenberg se touto zasadou ridili. Je znamo mnoho vojaku Wehrmachtu kteri odmitli strilet nevinne zeny a deti - dnes se o nich moc nemluvi a nepise.

Byli to zradci nebo lide spravedlivi? Bohuzel mnozi k tomu dospeli az uz bylo pozde i pro ne.

A. Kofroň, veterinární pedagog 15.10.2009 15:08

Re: Jaký je rozdíl

Rybo, vy vole, neptejte se tak blbě a najděte si heslo "agent" ve slovníku cizích slov.

Na ty rozdíly pak, pokud se nad tím dokážete zamyslet, přijdete sám.

Paul 15.10.2009 17:28

Re: Jaký je rozdíl

Když jsem žil v Anglii v dobách studené války, noviny tam zásadně psaly o usvědčených východních špionech a údajných západních agentech.

M. Zima 15.10.2009 11:27

Pane Ulč, když už o Kubě,

tak byste nemohl vynechat následující lehce dostupnou informaci:

V červnu '87 opustil šéf kubánské špionáže v Československu major Florentino Aspillaga Lombard Prahu a přihlásil se u Amis ve Vídni. Přinesl dokumenty, ze kterých vyplynulo, že každý v posledních dvaceti letech CIA naverbovaný agent na Kubě byl Amíkům Castrem podstrčen, že si Fidel hrál s Amis jako kočka s myší.

A k těm penězům. Jestli Amis v posledním půl století něco vyhráli, tak při tom byla právě nasazena zbraň USD. S touto nejúčinnější zbraní zacházeli již tradičně tak velkoryse, že např. milionově financovali vybudování polské komunistické špionážní služby.

Ale nejde jenom o holá fakta, jde i o styl a úroveň přístupu k problému. Vy tu pravidelně s Fištejnem, Vlkem a spol. předvádíte, že to neffovské bruslení na hranici primitivity nepředstavuje absolutně žádný přínos.

N. Jaro 15.10.2009 13:28

Re: Pane Ulč, když už o Kubě,

Totez delali Azbuci - jenze platili sve agenty ne v rublech ale v dolarech - te zatracene imperialisticke penezni hodnote. Jaky je rozdil?

Jedni slouzili demokracii jake davame prednost zit v  ni - ti druzi slouzili komunistickemu rezimu zotroceni nas vsech.

Komu davate prednost?

xy 15.10.2009 10:41

Co v článku postrádám

Kdo si chce udělat ucelený názor na špionážní činnost, musí se oprostit od ideologického balastu, kterým je článek páně Ulče zavalen. Podle něho to vypadá, že špionáž provozuje pouze Rusko (původně SSSR), zatímco Amerika a Západ vůbec nikoli. Přitom stačí navštívit např. webové stránky www.agentura.ru a tam můžeme nalézt výroční zprávy FSB, v nichž jsou na rozdíl od vágních a nicneříkajících "analýz" BIS ostrá data o realizovaných případech, t.j. detaily o špionech CIA a BND, které se podařilo chytit při činu. Píše se o Kubě a o jejích špionech v USA. Už se zde nepíše o tom, že celá kulturní sekce USA v Havaně (USA nemá s Kubou diplomatické styky) se skládala ze špionů CIA a DIA, jejichž činnost byla kubánskou kontršpionáží důkladně monitorována (vznikl z toho několikahodinový film, který vysílala kubánská televize). Srbská SDB rozkryla celou síť MI6 na Balkáně včetně jejího rezidenta Moncktona a protože mezitím došlo k svržení Miloševiče a tzv. "demokratizaci" země, spojené s instalací euroatlantických příznivců do čela státu, zbývalo SDB jediné - profláknout anglické rozvědčíky v novinách. Článek působí dojmem, že špionáž je zavrženíhodná a že se jí dopouští pouze jedna strana, ta špatná. Takové nesmysly se nám snaží pan Ulč vštípit a to je skutečným cílem jeho díla.

M. Zima 15.10.2009 10:49

Když už i Vy něco postrádáte, tak to musí být opravdu slaboučké.

xy 15.10.2009 10:52

Re: Když už i Vy něco postrádáte, tak to musí být opravdu slaboučké.

Pane Zímo, vám asi stačí sledovat zprávy TV NOVA, abyste se uspokojil. Proti vkusu žádný dišputát.

M. Zima 15.10.2009 11:01

Tak jsem Váš příspěvek positivně ohodnotil a ani to se Vám nelíbí.

xy 15.10.2009 14:51

Re: Tak jsem Váš příspěvek positivně ohodnotil a ani to se Vám nelíbí.

Sorry

Hanák 15.10.2009 10:27

ruští špioni

Nepřeslechl jsem se? Medvěděv měl Krausovi potvrdit, že v Česku žádní ruští špioni nefungujou. Tak to špionováni přece jenom skončilo.

Hm 15.10.2009 18:19

Re: ruští špioni

.. a on byl tak naivni ze ho zeptal ? Nebo jste tak naivni ze si myslite ze to skoncilo.

Bubeník 15.10.2009 10:13

Čte autor i jiné noviny?

Například American Free Press? Asi ne. To by se podělal strachy. A dost možná by přišel o job. Takto jen oblbuje slepé a hluché čecháčky.

Bubenicek 15.10.2009 13:35

Re: Čte autor i jiné noviny?

Zdalipak vite kdo financuje "American Free Press"? Nebubnujte neco o cem nic nevite!

M. Zima 15.10.2009 10:11

Pan Ulč,

nebylo by možné, místo zpráv o tom, kdy se nějaká matka šeti dětí podruhé vdala, napsat, jak jste přelstil české orgány  při Vašem útěku na Západ v době, kdy normálního člověka nepustili ani do Polska, Maďarska, ....

N. Jaro 15.10.2009 13:40

Re: Pan Ulč,

Predpokladam ze jste prilis mlady vedet neco o roku kdy Ulc presel do zapadniho Nemecka. Je treba se informovat o svete jaky tehdy existoval - pred Berlinskou zdi - a pak by vas komentar asi vypadal jinak nez vejsplech neznaleho mladika z pohledu kratkeho zivota sestnacti let.

Jste stastny ze nemusite "utikat" - ale zkuste dokazat zda se dovedete prosadit v cizine jako to dokazal Ulc. Az dosahnete toho co dokazal Ulc pak budete mit pravo ho kritizovat.

viktor čistič 15.10.2009 14:09

Re: Pan Ulč,

to jste ale špatně četl, tady nešlo o žádnou a priori kritiku Ulče. byla nastolena jedna dost podstatná otázka. komunistický soudce emigrující na Západ...zvláštní to svět:-)

Vitez cistic 15.10.2009 14:27

Re: Pan Ulč,

A ja byl podle vas "komunisticky .... [mel jsem take povolani nabyte v CSSR] " kdyz jsem odeprel praci a spolupraci s komunisty a odesel na zapad 1968?

Nikdy jsem nebyl clenem KSSCSSR - proc tedy by jste mne nazyval "komunisticky ... ten a ten " cokoliv me zamestnani tehdy bylo v CSSR ?

xy 15.10.2009 14:50

Re: Pan Ulč,

Pan Ulč byl lstivý jako Afghánec. Na Ruzyni sedl do letadla a prostě odletěl - podobně jako "emigroval" zakladatel CK Fischer s čerstvě oschlým diplomem pražské VŠ. ;-).

yz 16.10.2009 4:41

Re: Pan Ulč,

Opravte mne jestli se mylim - ale Ulc snad presel do zapadniho Berlina kdyz byl ve vychodnim Nemecku kam bylo mozno z CSSR se dostat?

Sherlock Holmes 15.10.2009 3:55

Americke moralni dilema

Pane  Ulci, vy jste podle meho nazoru velice  blizko profesionalniho  spiona , jakozto byvaly soudce komunista, nyni politruk kapitalista.... taky se prodavate za nejlepsi cenu. Kdyz si predstavim, ze dnesni system nici!!!! stredni americke vrstvy a to velice brutalne a senatori se prodavaji  a nechavaji je krast horem dolem, antitrustovy zakon neexistuje a Reagan a jini zatahli Ameriku do drog az po krk, jak muze nekdo povidat Americkemu spionovi nekdo o moralnich hodnotach a lasce k vlasti a riskoval svuj krk pro lidi, kteri prodavaji jeho vlast Ameriku Cine. Neni tady neco divne???

Dotor Watson 15.10.2009 4:22

Re: Americke moralni dilema

Uz prvni fraze ze Ulc je "velice blizko profesionalniho spiona" je nesmysl na kvadrat a svedci o dusevni a myslitelske urovni pisatele. Jako pravnik Ulc kdyz poznal jakemu rezimu by slouzil proto opustil vlast a "nezahynul" ani neustrnul mentalne jako "Sherlock Holmes" - a "Politruk a kapitalista"??? Jaky to nesmyslny a nelogicky zvast!

Dalsi Sherlocku Holmesi je zmateny popis niceho a jenom svedci zmatku va vasem nelogickem mozku

Ulc se jiste nepotrebuje "prodavat" za "cenu" na Psu. Spis Holmes potrebuje ukazovat sve mindraky a nedosazene cile produkovanim nelogickych a smesnych pomluv.

Neco divneho je ve vasem zpusobu mysleni - ctenar vaseho prispevku musi uvazovat o "cognitive defect" coz jiste vite co je kdyz se podpisujete anglickym jmenem!

Sherlock Holmes 16.10.2009 2:10

Re: Americke moralni dilema

Ja Ulce neodsuzuji, ja ho chapu, stejne jako  chapu spiony co mohou z psychickych duvodu delat  na vice stran. Kdyz se mluvi o svetovou stinovou vladu, byt spion znamena  pro koho??????. Pan Ulc mi unika,  neni mi jasna jeho hra, proc delal co delal, ale jsem daleky  ho odsuzovat.

Bruno 15.10.2009 5:49

Re: Americke moralni dilema

dobře informovany tvůrce nám zděluje své sny jak ten Jakeš co si pletl že Fidel je politik na Kubě a ne Kuba z politiky jentak dál je třeba rozhadat celý národ ty nevím jestlí jsi zakompeksovaný spisovatel a nebo špion jedno ti  nejde upřit  tva píle s kterou nám vysvětluješ jak to vlasně na tom světě chodi čest tvé práci>-

astor 15.10.2009 9:44

Re: Americke moralni dilema

Každého emigranta,který prošel utečeneckými tábory v padesátých a šedesátých letech,prověřovala tajná služba,už jenom kvůli infiltraci komunistických agentů.Při té příležitosti docházelo ke zpravodajskému vytěžení prověřovaného a k otypování,zda se službě hodí nebo ne.Každý nebyl agent chodec,byli zapotřebí odborníci,kteří zpravodajcům pomáhali pochopit problematiku dané země.Takovým se třeba nabídlo třeba studium na prestižní škole a posléze stáž,za to tu a tam se poskytla službě drobná úsluha.To přeci nebylo špionství,to byl jen výraz vděku!

Hm 15.10.2009 18:37

Re: Americke moralni dilema

Zajimava informace o ktere hned tak kazdy emigrant nevi.;-D;-D;-D  Astor =XY jste dva nebo jeden ? Kolik tech "kazdych" znas nebo odkud beres takove zpravy ? Spise to vyzniva jako paranoia nebo histerie.

M. Zima 15.10.2009 9:52

Ti Amis,

spec. CIA dělala větší hlouposti, nežli naslouchat zmatenému Ulčovi. To tragické na tom je, že za to zaplatili mnozí idealisté i životem.