10.5.2021 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: Co bychom měli vědět o islámu (1)

Multikulturní rozjásanost, jak ji znala ještě devadesátá léta, sice už drahně povadla, kritického pohledu na islám se však oficiální media Západu stále ještě neodvažují; a když, pak jen náznakem, když zase někde cosi explodovalo, zabilo pár desítek lidí, a souvislost se nedá popřít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kuka 12.9.2013 16:48

Jak to tak pozoruji .....

Zlate spagetove monstrum , to je alespon teoreticky realne :d

F. Matousek 9.9.2013 16:33

mohu li srucne

za vsechny bludem a báchorkami nepostizené:

Jdete do háje s Koránem i s Biblí ! Teprve az bude svet odvsiven od vsech nábozenství, bude klid.

Z. Kulhánková 9.9.2013 17:22

Re: mohu li srucne

Nebude. Lidé spiritualitu potřebují, jde jen o to, aby ji dostali správně výživnou. Ateisté se jinak utíkají k náhražkám jako je Pána prstenů nebo dokonce Harry Potter.

J. Jurax 10.9.2013 0:00

Re: mohu li srucne

Ale kdež - to myslíte vážně? Zapomněla jste ještě na trekkies a rytíře Jedi :-)

J. Kuka 12.9.2013 16:50

Re: mohu li srucne

To mate spatne . NEKTERI lide potrebuji verit .... Ale pochybuji ze jejich vice nez 20-30% ..... Ten zbytek veri z donuceni , hlavne v zemich tretiho sveta .

J. Kadeřábek 9.9.2013 11:46

Jedna věc je bible jiná chování křesťanů.

Stejně jako korán a chování islamistů.

R. Brzák 9.9.2013 13:50

Re: Jedna věc je bible jiná chování křesťanů.

Vaše "stejně jako" nemohu přijmout. Nový zákon - kniha křesťanů - je velmi odlišná od Koránu svým hlubokým poselstvím lásky - které v jejích řádcích nikde sama nezpochybňuje. Zato Korán, přes své pasáže o míru a přátelství a Bohu, obsahuje poselství často velmi rozporná, plná krve a násilí. Chovají-li se křesťané nemorálně a krutě, jednají tak v rozporu se svou knihou. Zato muslim smí jednat jakkoliv - sebevíc rozporuplně a krutě - a přece bude se svou knihou v "souladu" - pokud prohlásí "Alláh je veliký a Mohamed je jeho prorok" (když to malinko, ale jen malinko zjednoduším).

J. Tachovský 9.9.2013 15:18

Re: Jedna věc je bible jiná chování křesťanů.

Tak to jste asi novy zakon necetl moc peclive. Jezis primo nabada k rozbijeni rodiny. Tazke zadna hluboka laska.

P. Sulc 10.9.2013 4:24

Re: Jedna věc je bible jiná chování křesťanů.

Tim bych radeji neargumentoval . Nebo krestanem myslite Zizku, ktery nechal upalit VSECHNY obyvatele dobyteho Chomutova, skoro 3000 lidi. On ten nabozensky fanatismus ma svou dobu, my to uz mame par stoleti zasebou.

A. Kaňka 9.9.2013 10:21

analýza

To, co našel pan Frýbort v a o muslimské knize knih, je pro západního člověka dnešní doby jistě odpudivé. Myslím ale, že by bible (jako základní kámen naší civilizace) z podobně vedené analýzy nevyšla o mnoho lépe. Pan Frýbort totiž zjevně analyzuje s určitým záměrem, který stojí v cestě "objektivitě" jeho práce. Co však do analýzy, která není "objektivní"?

P. Vaňura 9.9.2013 10:30

Mezi Biblí a Koránem je JEDEN

přímo gigantický rozdíl. Bible není Židy ani křesťany považována za neměnný zákonník ale za něco, na co se navazuje a co lze měnit.

I v Bibli lze nalézt příkazy "Kdyby muž obcoval s mužem jako se ženou, zabiti budou oba dva." "Pokud se muž a žena dopustí cizoložství, budiž ukamenováni." Je tam spousta docela přesných zákonů, které dnes mají jen historický význam. Pro Korán ano Šariu toto NEPLATÍ!!!

A. Kaňka 9.9.2013 11:30

Re: Mezi Biblí a Koránem je JEDEN

No, podle toho, co píšete, rozdíl mezi biblí a koránem nijak velký nebude. Ten rozdíl je maximálně v jejich CHÁPÁNÍ. I dnes ale existují křesťanské denominace, které se textu drží dost křečovitě. To, že se dnes na Západě příkazy Písma nechápou tak rigidně (i když zkuste jako křesťan nebrat rigidně desatero), je výsledkem staletí tvrdých liberalizačních bojů. Před pěti, osmi stoletími byli všichni křesťané jako Vaši muslimové dnes.

P. Vaňura 9.9.2013 13:54

Dejte tedy císaři, co jeho jest,

tak toto Korán absolutně nezná.

Dělba moci je něco, co je vlastní jedině západní civilizaci. Existovalo to za Římské republiky a po nastolení císařství přišel s výše uvedeným pojetím Ježíš. Dante např. trvá na oddělení moci světské od moci církevní a odmítá nároky papeže na světskou moc. Rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudí přišlo pak v osvícenství.

Ale krutost zákoníků přetrvala ještě déle, než uvádíte, v 17 století se cizoložné ženy zahrabávaly zaživa a homosexuálové popravovali. A trest smrti se uděloval třeba za krádež, v Anglii ještě ve 40 letech 19 století. Nevím, jak dlouho se smrtí trestalo také pytláctví.

Rouhání bylo trestným činem dlouho, ale nevím přesně, jaká byla praxe.

P. Götze 9.9.2013 14:12

Re: Mezi Biblí a Koránem je JEDEN

Vite, zkuste se na to podivat z druhy strany. Podivejte se, jak se chova dnesni krestansky svet k muslimum a jak se chovaji muslimove ke zbytku sveta. Ten rozdil je propastny. Stejne, jako smysl vnimani bible KRESTANY a koranu MUSLIMY. Ten rozdil je naprosto propastny.

J. Jurax 10.9.2013 0:05

Re: Mezi Biblí a Koránem je JEDEN

Před pěti, osmi stoletími byli všichni křesťané jako Vaši muslimové dnes.

Možná. Ale každopádně těch pět až osm století muslimského zpožfění je problém. A vzhledem k pronikavě blbé idei multikulti a muslimské infiltravi do Evropy problém náš.

J. Vintr 9.9.2013 10:31

Re: analýza

Bible je z větší části soubor příběhů, které popisují historii a nikdo netvrdí, že se mají dnes lidé chovat stejně jako před tisíci lety. Na rozdíl od Koránu ...

E. Sevrát 9.9.2013 11:41

Re: analýza

Bible není pro žádného historika seriózním podkladem.Je to snůška pravd,polopravd a lží jako každá nevědecká kniha,.nikdo neví s jakým záměrem byla psána  a kdo je jejím autorem.V Koránu je taky psáno,že každý věřící si z něj má vzít pouze to co unese.Takže žádné dogma stejně jako u Bible.Problém není v Koránu,ale v jeho vykladačích,kteří s ním manipulují podle potřeby a méně inteligentní lidé tomu slepě věří.Ale, u Bible tomu tak bylo také .I ortodoxní židé jsou manipulováni výkladem Talmudu,který ovšem nikdy nebyl prováděn tak militantně jako u křesťanů a muslimů.

P. Vaňura 9.9.2013 14:16

Bible je důležitým historickým

podkladem, je třeba ale vědět, že jde o tradované dějiny, sepsané z hlediska náboženské propagandy. Současný text se ustálil před r. 400 před Kristem.

Nánoženství před "Babylonským zajetím" bylo patrně dost jiné, ale přesně se to neví, chybí podklady.

J. Jurax 10.9.2013 0:16

Re: Bible je důležitým historickým

Současný text (bible) se ustálil před r. 400 před Kristem.

Slyšte, slyšte ... :-)  ... já ateista mám dojem, že bible - tedy křesťanská -  se skládá ze Starého a Nového zákona, přičemž obsah Nového zákona je zpráva o o Ježíši Kristu ...

P. Jansky 9.9.2013 9:28

pro pana fryborta

zcela pratelska informace o situaci v ceskych zemich http://petrjansky.blog.idnes.cz/c/360134/Bradacova-rozvarila-UOKFK.html

J. Boleslav 9.9.2013 12:52

Re: pro pana fryborta

Jste si jist, že jste Váš příspěvek umístil do správného kontextu?

P. Jansky 9.9.2013 8:26

mate jiste velke znalosti pane fryborte

ale u nas zatim neni situace tak alarmujici jako v nemecku.. pisete do zeme ktera ma jine problemy

P. Zeman 9.9.2013 9:39

Re: mate jiste velke znalosti pane fryborte

Proč? Mi se články pana Frýborta libí.

Z. Švrček 9.9.2013 10:09

Re: mate jiste velke znalosti pane fryborte

Co není, může být, počkejte, až EU začne realizovat v praxi svoji multikulti politiku při rozdělování přistěhovalců rovným dílem pro všechny členské státy.

J. Kadeřábek 9.9.2013 11:49

Už tu máme první problém,

milion syrských uprchlíků, které si EÚ snad chce rozdělit nebo lépe přidělit. A že pátá kolona funguje dosvědčuje stíhání duchovního brněnské mešity, který v kázání nabádal k vyhubení nevěřících.

J. Boleslav 9.9.2013 12:53

Re: Už tu máme první problém,

Měli by ho grázla poslat šupem do Sýrie.

L. Křivan 9.9.2013 7:35

Assád je menší zlo, než to co by po něm přišlo.

To platí i pro ten nepravděpodobný případ, že to byl on, kdo použili chemické zbraně a ne teroristi, kteří z toho mají prospěch.

Víc se o tom nemusí psát. Vše další jsou zbytečné řeči. 

I. Schlägel 9.9.2013 7:50

Re: Assád je menší zlo, než to co by po něm přišlo.

Zdání klame. Každý takový "stabilní" režim se dříve či později stane sudem s prachem, kdy k výbuchu stačí malá jiskra (třeba sebeupálený trhovec v Tunisu). Výsledkem malého zla (Assád v tomto případě) je vždy následující větší zlo, na kterém to menší zlo soustavně pracuje, aniž si to možná uvědomuje. Tolik malá zbytečná poznámka.

L. Křivan 9.9.2013 8:50

Re: Assád je menší zlo, než to co by po něm přišlo.

A co jste tím chtěl říct, pane Schlägel ?  Že máme bombardovat menší zlo, aby to větší zlo vyhrálo ?  O to Obamovi jde.

L. Křivan 9.9.2013 11:15

Re: Assád je menší zlo, než to co by po něm přišlo.

Pane Schlägel, pokud jste chtěl říct, že zlo má tendenci růst, případně být nahraženo ještě horším zlem, pak máte bohužel pravdu. To ale neznamená, že máme většímu zlu pomáhat.