12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

SVĚT: Čínský velmocenský sen, korona a prosecco

Čína by měla Itálii a světu vyplácet kompenzace za všechny ztráty a strasti způsobené koronavirem, řekl majitel slavného výrobce prosecca Sandro Bottega ze země, která koronou utrpěla nejvíce. Hodně ale nasvědčuje tomu, že prosecco bude pro Čínu ta nejmenší starost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hoblík 6.4.2020 10:54

Co vlastně autor chtěl naznačit? Že mu to moc nemyslí?

P. Kubáč 6.4.2020 10:44

Autor protiřečí sám sobě.

V jedněch článcích píše, že politici jednají racionálně až když nemají žádnou jinou možnost a na druhé straně píše jak státy budou muset podporovat místní produkci proti čísnkému dovozu.

Nic takového nebude - COVID odvane, "prověření" redaktoři napíšou nějaké ty pochvalné ódy jak nás čínské dodávky "zachránily" a pojede se dále.

J. Fridrich 6.4.2020 10:31

Ano, lepší se Číňánci, lepší se, pane Rádle.. Jsou ale ve srovnatelné fázi, jak bylo Japonsko v 50-60tých poválečných létech, kdy Japonci jezdili s fotoaparáty do Ameriky a Západní Evropy se " inspirovat ".. Číňané jezdí od dob jejich pragmatika-reformátora Teng Siao-pchinga, který chtěl uskutečnit skloubení komunismu s tržním systémem-kapitalismem po Maově smrti jezdí také po světě, ale KRADOU a KRADOU myšlenky, technologie, vynálezy - víme ? Například jednoho z našich nadějných mladých porevolučních podnikatelů z Blanska, pana Blaty - znám ho osobně - téměř ZLIKVIDOVALI.. Okopírovali sprostě jeho skvělé motorky jím vyvinuté, dobře se prodávající po celém Světě - a to i na Západě a prodávají je za 50-30-20 % ceny reálné u nás vyrobených.. A takto ty " chytré čínské opičky " sprostě kradou po celém Světě špičkové technologie...

P. Lenc 6.4.2020 10:27

Popis toho, před čím varuji už nějaký pátek."Zlouš" Trump to vidí naprosto přesně a autor také.

L. Severa 6.4.2020 10:23

Jen malá poznámka panu Robejškovi. Není to podstatné pro smysl článku, ale bylo by vhodné uvést, zda ten bilion je podle krátké škály kterou používají Američani. Pokud ano,tak u nás by to pak byla miliarda.

S. Rádl 6.4.2020 10:06

Autor je zcela mimo mísu, Čína je možná ve většině odvětví za USA, ale také před EU. Ještě měl autor zmínit, že velká část těch špičkových vědců v uvedených institucích jsou Číňané. Navíc v Číně je několik universit na velmi vysoké úrovni s vyučujícími z celého světa. V Číně přednáší řada držitelů Nobelových cen a pomalu mizí i hlavní hendikep Číňanů, neznalost angličtiny.

Nevím, jaká situace bude po krizi, ale v poslední době se řada Číňanů, mezi nimi takzvaní ABC - American-Born Chinese (Číňané narozeni v USA), vracela do Číny a zakládala si vlastní firmy.

Nejsem tomu rád, ale v řadě oborů se blíží doba, kdy bude Západ vykrádat čínské vynálezy. A několik takových případů, kdy dokonce už rozhodl soud, jsem již zaznamenal.

R. Vašíček 6.4.2020 8:58

Huawei employs 700 mathematicians, 800 physicists, 120 chemists and 6,000 fundamental researchers. Among its 87,805 patents, 11,152 core patents were granted in the US and the company has cross-licensing agreements for patents with many Western companies. Your Huawei phone is assembled with just 28.5 seconds of human labor in a high-end automated plant spread over 1.4 square km. Automation and technology upgrades have reduced the staff to 17 yet its more than 30 production lines produce 2 million smartphones every month:

K. Salajka 6.4.2020 8:05

Pruský spolek přezdívaný ze setrvačnosti EU se právě za okázalého nezájmu českých medií chystá ožebračit Itálii nesplatitelnými půjčkami, jako se to povedlo s Řeckem - jehož ekonomiku mají rozpumpovat dovozy migrantů z Turecka a z koridoru v Libyi statečnými kapitány Sea Watch 1 -4 apod. Itálie, která na naléhání bruselských dobráků převolila vládu, zjistila, že jí to bude houby platné a že kriminálník Salvini /nemusíme čekat na rozsudek soudů, to zdržuje/, měl pravdu.

Tak jako socialistická Albánie a pak Rumunsko najdou otevřenou dlaň, která se posléze sevře, v soudružské Číně. Berlín zjevně rozpad EU bere jako hotovou věc a orientuje se na výnosnější ekonomiky Turecka a Ruska. Čína rozvinula vnitřní trh , trhy v Asii a Africe natolik, že pro ni Evropa přestává být zajímavá. Je to spravedlivý revanš za opiovou válku a dělové čluny, které otevřely čínské přístavy férovému obchodu v 19.st. Škoda, že to odneseme i my, kteří jsme z toho, když "Británie vládla" velký zisk neměli.

V. Církva 6.4.2020 8:01

Ano pan Robejšek má pravdu. Ale podceňuje Západ. Ten ještě nevzpamatuje ani COVID, ani nezaměstnanost.

I když revoluce se děly, když šlo lidem o život (po válkách) a naštvali se. Tato podmínka je nepatrně splněna. Bohužel, pokud lid něco přece jen udělá, tak něco takového jak v Rusku 1917 nebo v Francii ve stoletích předtím.

D. Bouška 6.4.2020 7:22

Strach z nemoci, kterou prožívá celý svět, vrhne Čínu do naprosté izolace.;-)

V. Novák 6.4.2020 7:14

Zajímalo by mě, s jakými důkazy chtějí oni američtí juristé (což je v USA mimo juristické kruhy nadávka) předstoupit před soud.

I když - soud by to byl nejspíš americký a je sporné, zda tam nějaké důkazy jsou potřeba. A zda pro systém, v němž o vině rozhoduje 12 laiků, často na základě rasové příslušnosti své a obžalovaného, lze najít v USA 12 osob nepředpojatých vůči "rudé Číně"...

=================================

Dovolím si připomenout, že už měsíce před vypuknutím epi/pandemie se v USA vyskytlo několik případů úmrtí na atypický zápal plic - tehdy se ale američtí právníci vrhli na jiného vhodného "obvyklého podezřelého", konkrétně na tabákové firmy a elektronické cigarety...

J. Fridrich 6.4.2020 6:58

Opět relevantní rozbor od pana Robejška a jeho hodnocení chování " lidové ", komunistické, nedemokratické Číny, ale bohužel také chybného chování Západních zemí k této komunistické anomálii..

Základní výzkum a jeho realizace nejen v IT technologiích je ještě stále na Západě USA v Kalifornii - na Stanfordově univerzitě ( studovali tam i " praotci " IT, pánové Hewlett a Packard ) a na Caltechu a potom v technologických firmách na západním pobřeží v USA - tedy v Redmondu a Sillicon Valey - tam, kde se posouvá lidský, technologický a technicko-vědecký pokrok dopředu.. No a Číňánci to okopírují a ukradnou a jako chytré opičky levně vyrobí..

R. Vacek 6.4.2020 5:33

Čína má před sebou další rozvoj a žádný velmocenský sen nemusí snít. Velmocí se stane jaksi automaticky jak poroste její hospodářská síla. A hospodářství může růst i v případě (nerozumných) kroků západu proti produkci z Číny. Nízké zadlužení, obrovské vnitrostátní možnosti dalšího rozvoje, nová kvalitní infrastruktura šířící se i do vzdálených oblastí, vzdělané a spokojené obyvatelstvo zvyklé pracovat, přátelské vztahy založené na oboustranně výhodné spolupráci s řadou zemí.

Velmocenské sny ať si sní západ, protože ve skutečnosti o své mocenské pozice svou vlastní neschopností přichází.

P. Victorin 6.4.2020 5:13

Autor se v závěru svého, do té doby celkem akceptovatelného rozjímání o současné Číně, dopouští nesoudné samochvály o své údajné "ohromné prozíravosti", byť zároveň kontradikčně upozorňuje na skutečnost, že fakticky prozíravý nebyl, protože nikdy neuvážil možnost vniku pandemie právě v Číně...