23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SVĚT: Čínský velmocenský sen, korona a prosecco

Čína by měla Itálii a světu vyplácet kompenzace za všechny ztráty a strasti způsobené koronavirem, řekl majitel slavného výrobce prosecca Sandro Bottega ze země, která koronou utrpěla nejvíce. Hodně ale nasvědčuje tomu, že prosecco bude pro Čínu ta nejmenší starost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 6.4.2020 17:08

Hm, v Číně je ryzí komunismus a tvrdá totalita. S kapitalismem nemá Čína společného zhola nic, i když je to oblíbený a propagovaný názor naivních levičáků. Pravičáci totiž ví, že se tam o nic takového nejedná ani omylem. :-P

V. Novák 6.4.2020 11:02

No a protože Číňánci jen kopírují a kradou a jako chytré opičky levně vyrábějí - tak jsou v 5G velice vepředu. Tak vepředu, že USA musejí strašit Huawejem a mimotržně ho vykazovat z tendrů, protože jinak by americké firmy neměly šanci...

Předpokládám, že to označíte po svém zvyku za nepodstatné.

J. Fridrich 6.4.2020 11:18

Ne, pošlu vám to mé vyjádření jako vašemu kolegovi - číňanomilce :

A já vám dám hádanku - ta vámi zmíněná čínská firma Huawei vznikla v lidové Číně na základě jakých - a kde vyvinutých IT technologií vyvinutých KDEPAKASI ?

Lehce vám pomohu - byla založena 15. září 1987, Šen-čen, Čína. Mezi lety 1998 a 2003 společnost Huawei pod konzultačním vedením IBM zdokonalila postupy řízení a vývoje produktů. V roce 2005 Huawei zahájil joint venture s německým koncernem Siemens na vývoj produktů podle standardu TD-SCDMA (čínský standard pro mobilní sítě třetí generace). V roce 2003 vstoupil Huawei do společného podniku s firmou 3Com, předmětem jejich činnosti byla výroba IP routerů a switchů.

Největší výrobci mobilů 2019: Dominuje Samsung, Huawei je za ním a teprve se snaží vyvinout svůj " mozeček - tedy operační systém " náhradu za Android - vyvinutý Americkou firmou GOOGLE, díky níž DOVÁDÍTE na počítači i vy, pane Vašíček...

Stačit vám to jistě nebude, ale nevadí, mne to stálo dva-tři kliky do počítače..

S. Rádl 6.4.2020 12:11

Pokud jsem já měl být tím čínomilcem, tak jím opravdu nejsem. Já si jsem vědom toho, že Čína podobně jako předtím Japonsko nebo Korea začala kopírováním hlavně americkáho know-how. Ale jen to Číně vyčítat nestačí. Jak jsem zmínil výše kdysi Čína vynalezla porcelán, hedvábí, rakety, ... A vyčítá nám to snad, že jsme jim to ukradli? Nevyčítá, protože oni jsou pragmatičtí.

Jinak já opravdu nejsem čínomilec, obdivuji jejich píli, snahu po vzdělání, atd. Měl jsem možnost strávit 2 roky v USA a ten rozdíl v těchto aspektech je obrovský.

Protože ale mám rád naší kulturu a další aspekty naší civilizace, nepodceňuji a nezesměšňuji jiné. Ona totiž ta Čína nedala ty ohromné prostředky jen do vědy, technologií obecně, ale jistě také do armády. A jen blázen by se z toho radoval, když si uvědomí, kolik jich je a jak jsou schopni postupně ekonomicky ovládnout značnou část světa. A spoléhat se na to, že EU při její schopnosti může Číně konkurovat je opravdu čiré zoufalství.

J. Fridrich 6.4.2020 14:23

Spojené státy znám poměrně dobře, tak se k vašemu hodnocení nebudu vůbec vyjadřovat....

J. Jurax 6.4.2020 15:01

Činu znáte jistě z vlastní zkušenosti též.

R. Langer 6.4.2020 17:11

A vy ji neznáte?

D. Řehák 6.4.2020 13:19

Tomu, kdo si vystačí s dvěma, třemi kliky do počítače, poháněn novým Hamáčkovým patentem "předsudečnou nenávistí" a mocným emočním vzepětím, není pomoci. Divím se, že se pan Rádl pokouší takovému sekerníkovi slušně vysvětlit, že s touhle demagogií uspěje tak maximálně na shromáždění fanoušků trhače ústavy Mináře.

J. Fridrich 6.4.2020 14:01

Tomu, kdo píše to, co vy - nedám ani ty dva-tři kliky do počítače.. Je to ztráta toho nejcennějšího co máme - našeho času...

V. Novák 6.4.2020 15:58

Nejsem Vašíček a nedovádím na počítači díky Androidu ani Googlu. Google používám jako vyhledávač, a to ne jediný.

Firma Huawei je s vývojem OS pozadu, protože naivně počítala s tím, že USA budou držet slovo a použila licenční (ano, licenční, tedy zaplacený, ne ukradený) americký OS. Načež ho Amerika Číňanům zakázala. Už asi do Číny moc licencí neprodá.

Vaše odkazy na to, kdo vymyslel něco, co Číňani zdokonalili jsou asi stejně relevantní, jako tvrzení, že tank Abrams je vlastně vylepšený bojový vůz taťky Žižky a letadlová loď Ronald Reagan využívá ukradený vynález Josefa Ressela.

R. Vacek 6.4.2020 5:33

Čína má před sebou další rozvoj a žádný velmocenský sen nemusí snít. Velmocí se stane jaksi automaticky jak poroste její hospodářská síla. A hospodářství může růst i v případě (nerozumných) kroků západu proti produkci z Číny. Nízké zadlužení, obrovské vnitrostátní možnosti dalšího rozvoje, nová kvalitní infrastruktura šířící se i do vzdálených oblastí, vzdělané a spokojené obyvatelstvo zvyklé pracovat, přátelské vztahy založené na oboustranně výhodné spolupráci s řadou zemí.

Velmocenské sny ať si sní západ, protože ve skutečnosti o své mocenské pozice svou vlastní neschopností přichází.

D. Bouška 6.4.2020 7:22

Strach z nemoci, kterou prožívá celý svět, vrhne Čínu do naprosté izolace.;-)

J. Jurax 6.4.2020 14:58

Neuvrhne.

Dílna světa, jež byl v 19. století ve Velké Británii a ve 20. století v USA je dnes v Číně. A Čína se dostává, byť postupně a pomalu, i na technologickou špičku. Koneckonců je jedna ze dvou zemí schopných pilotovaných kosmických letů, třetí země - USA - se do tohoto exkluzivního klubu po dnes devítileté přestávce možná už letos vrátí.

P. Victorin 6.4.2020 5:13

Autor se v závěru svého, do té doby celkem akceptovatelného rozjímání o současné Číně, dopouští nesoudné samochvály o své údajné "ohromné prozíravosti", byť zároveň kontradikčně upozorňuje na skutečnost, že fakticky prozíravý nebyl, protože nikdy neuvážil možnost vniku pandemie právě v Číně...