26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Ateistický fundamentalismus a boží přítomnost

Ještě před novým tisíciletím by evropského nakladatele ani nenapadlo, aby vydal spisek, dokazující neexistencí Boha, škodlivost víry a náboženských praktik. Takové nudné agitační příručky vydávají bezvýznamné humanistické společnosti, zatímco většinu lidí (agnostiků) víra nezajímá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 26.12.2013 22:47

Richard Dawkins

Z autorovy argumentace je zřejmé, že Dawkinsův Boží blud nečetl, jinak by na své kvaziargumenty našel zcela jistě přijatelnou odpověď. Neurofyziologové například dobře vědí, že lidské představy jsou zhruba dvojího druhu, o jedněch se dá soustavně pochybovat, avšak dají se ověřovat, takové stojí v základech vědecké metody poznání, druhé se ověřovat nedají, a proto ani nemá význam hledat pro ně důkazy, což jsou například představy o stvoření božskými silami - i když ze současného fyzikálního pohledu by bohatě postačovalo, aby taková superbytost zahájila náš současný Velký třesk. Běžné náboženské představy se svou podstatou nijak neliší od představ šamanů a všelikých kouzelníků, například kamerunských, na jejichž podvody naletěla i řada našich, vesměs ateisticky založených spoluobčanů. Pokud někdo tvrdí, že evoluce znamená pokrok, pak nepochopil její podstatu, neboť evoluce může znamenat, tak jak to chápeme, i cestu zpět, příkladů z živočišné říše i lidských společenství lze uvést řadu. Pokud jde o smysl života speciálně na Zemi jako takého, pak je skutečně těžko jej najít bez víry v božskou existenci, vždyť lidský život je pouhou stomiliontou částí doby trvání vesmíru. Je možné ovšem doufat v to, že by se ve vesmíru mohla vyvinout inteligence natolik mocná, aby zvrátila nevyhnutelný zánik podmínek pro udržení života.

J. Sova 26.12.2013 22:52

Re: Richard Dawkins

Existuje opak evoluce, involuce.

S tou už si kreacionista obvykle nedokáže poradit.

M. Prokop 26.12.2013 23:06

Re: Richard Dawkins

"Pokud jde o smysl života speciálně na Zemi jako takého, pak je skutečně těžko jej najít bez víry v božskou existenci,"

Věřícímu zatěžko, ateistovi snáze.

Tedy, pokud to hledání považuje za užitečné.

J. Klepal 26.12.2013 23:26

Re: Richard Dawkins

Jistěže lze najít smysl života každého živého organismu na Zemi, avšak podle mého názoru život samotný smysl nemá, před námi vyhynulo mnoho živočichů na Zemi a nejspíše vyhynou za nějakou dobu i lidé, odhadem nejpozději za několik stovek milionů let, až se změní na Zemi podmínky pro životní formy našeho typu, nejpozději v okamžiku zániku naší planety. Přestěhování do jiné hvězdné soustavy zánik pouze oddálí.

B. Rybák 28.12.2013 16:03

Re: Richard Dawkins

To, že existují otázky transcendentní tedy otázky, které nelze vědecky rozhodovat (např. rozhodnutí, zda je vesmír deterministický, nebo zda existuje "Náhoda") se bylo možno dočíst v učebnici matematické statistiky (Hájek) dokonce i za "totáče". Patří k nim např. i Vámi uváděný "smysl lidského života". víra v pokrok, víra v úplnou poznatelnost světa, víra v to, že zákony přírody budou platit i zítra...

Einsteinovu "kosmickou inteligenci", projevující se "harmonií" přírodních zákonů, (které vytvořila např. už v okamžiku velkého třesku) opravdu vyvrátit nelze. Možná, že lidstvo zjistí, že smyslem jeho existence je napomáhat (této inteligenci) přeměně vesmíru v "živý organismus" a zabránit tak jeho zničení.

R. Szewczyk 26.12.2013 21:59

hi hi hi

až vážení pochopíte,že čas není fyzikální jednotka,a tedy neexistuje,pak teprvá bude vám jasno o Boží neexistenci,páč mezi zrozením a smrtí neuběhne neexistující čas,ale jen fyzikální změny,takže posmrtný život,jako fundament křestanské víry,nemá kdy začít,bude otázka existence stvořitele objasněna

J. Kostelanský 27.12.2013 12:01

Re: hi hi hi

Celý pojem času ste postavili úplne na hlavu. Čas je v podstate 4.rozmer časopriestoru. Bez času nemôže existovať priestor a bez priestoru zase čas. Inak povedané, čas je sprievodným znakom hmotného sveta. Na úrovni nehmotného sveta, napr. fotónov, ktoré nemajú vlastnú hmotnosť, čas neexistuje, resp je nekonečný - závisí to od uhlu pohľadu. Z teórie relativity určite viete, že čím rýchlejšie sa pohybujete, tým pre vás čas plynie pomalšie.

Logicky z toho vyplýva, čo je nábožensky chápaný pojem večnosti - neexistencia času v našom chápaní. Pretože tam, kde neexistuje hmotný svet, neexistuje ani čas.

A vaša logická úvaha, že posmrtný život nemá kedy začať, lebo tam neexistuje čas, je rovnaká perla, ako otázka Čo bolo PRED Bing Bangom?

M. Prokop 26.12.2013 21:41

Jestliže vědec ateista popírá existenci Boha, nemluví jako

vědec, ale filosofuje a marně šermuje vědeckými důkazy."

To je fakt, stejně pracně by mohl potírat existenci třeba hejkala. A stejně zbytečně.

Pokud někdo v boha (jakéhokoliv) věří, nemá cenu hledat důkazy. Prostě věří.

Pokud se někdo bez boha (bohů) obejde, nemá cenu hledat důkazy. Prostě se obejde.

J. Václavíková 26.12.2013 22:01

Re: Jestliže vědec ateista popírá existenci Boha, nemluví jako

Souhlasím. Navíc ateisté bojují ponejvíce se svou představou Boha, nejspíš tak zpracovávají nějaký svůj problém.

M. Prokop 26.12.2013 22:20

Re: Jestliže vědec ateista popírá existenci Boha, nemluví jako

Ateisté, které já znám (včetně mne), nebojují s bohem, ale s problémy toho, co je zajímá. Což už, z podstaty ateismu, bůh není. Ty problémy si jednoduše řeší bez něj.

S nějakou představou boha bojuji(í) jen když mi (jim) ho někdo vnucuje.

J. Václavíková 26.12.2013 22:32

Re: Jestliže vědec ateista popírá existenci Boha, nemluví jako

Já jsem mínila ty, co tu pořád bojují.

M. Prokop 26.12.2013 23:07

Re: Jestliže vědec ateista popírá existenci Boha, nemluví jako

Tady je bojovníků ......

Pro, proti .....

Boha, svobodu, EU, socialismus ....

:-P

J. Kanioková 26.12.2013 21:22

Skvělý článek -

Spisovatel Vlastimil Vondruška: Ve středověku byli lidé šťastnější - http://jdem.cz/9gh23

J. Sova 26.12.2013 21:36

Re: Skvělý článek -

Asi záleží na úhlu pohledu.

Nedávno jsem četl práci jednoho anglického historika. V Anglii prý bylo ve 12. - 13. stol. asi dvanáckrát víc vražd v přepočtu na jednoho obyvatele, než v současnosti.

M. Prokop 26.12.2013 21:43

Re: Skvělý článek -

To je dost možné, ale nemusí to popírat onu myšlenku.

Nejspíš ale nikdo moc přesně neví, jak moc (ne)šťastnější tehdy byli. Ono se to blbě měří i v současnosti, natož ve středověku.

J. Krásenský 26.12.2013 21:55

Toto je také skvělý článek

Gracchus Babeuf: Du système de dépopulation ou La vie et les crimes de Carrier

najděte si to na internetu, přečtěte si ti, zjistěte si proč to bylo sepsáno, jak to bylo uplatněno a jak to dopadlo.

J. Krásenský 26.12.2013 21:56

Re: Toto je také skvělý článek

Gracchus Babeuf: Du systeme de dépopulation ou La vie et les crimes de Carrier

J. Kanioková 26.12.2013 16:33

Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

To prosím není odsudek, to je prostě fakt. V těch dobách si spoustu záležitostí a hlavně přírodních úkazů lidi vysvětlit neuměli. Měli své obavy i naděje. Životní karamboly a nemoci. Neúspěchy, prohry. Potřebovali "NĚCO" jako berličku, na kterou mohli svádět své chyby. Také potřebovali cosi, k čemu mohli upínat své naděje a víru, že bude líp. Potřebovali nějakou bytost, u které doufali, že potrestá jejich nepřátele.

Tak vznikala první psaná pravidla, která byla čímsi jako kodex, souhrn dosud nepsaných pravidel, na jejichž základě se mohla uplatňovat konečná "spravedlnost", aby jejich společnost mohla lépe řešit své konflikty jinak, než pouhým "zákonem silnějšího". A k tomu, aby to lidi přijali a respektovali, potřebovali jakousi vyšší bytost, která to vše "odněkud" vidí, a NIKDY nenechá bez důsledku.

Na vnitřní víře člověka není nic špatného, dokud své myšlenky nezačne vnucovat ostatním jako "jedinou pravdu". A to se, bohužel, stalo institucionalizací církve, organizovaným náboženstvím. Z idealistických názorů a z nich vzešlých uznávaných lidských hodnot k dobrému soužití se to stalo povinnou ideologií. Manipulací. Verze manipulací bylo v historii nespočet, mnohé se neštítily ani krve.

VŠECHNA organizovaná náboženství byla vytvořena k tomu, aby někdo získal maximální kontrolu nad lidmi. Ku prospěchu jen něčích zájmů. Všechny pozdější ideologie mají podobný základ a "manuál".

Víra, dokud byla soukromou záležitostí každého jedince, byla většinou ku prospěchu lidstva, k dané morálce. Byla to dobrovolnost, která jí dávala optimální míru, lidskou rozmanitost i respekt. Institucionalizace do toho vnesla manipulaci, fanatismus a touhu ovládat přes zneužitou ideologii druhé.

J. Krásenský 26.12.2013 19:13

Re: Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

Hluboce a zcela zásadně se mýlíte.

Jestliže je "přírodním zákonem" umožněný vznik inteligentního tvora, který poznává své okolí i sama sebe, pak ten "přírodní zákon" je jen projevem jiné vyšší inteligence. Je to tak prosté, že to mnoho lidí nevnímá. Je to tak pravdivé, že to mnoho lidí odmítá neboť mají za to, že "být proti" je projevem svobody.

M. Prokop 26.12.2013 21:45

Re: Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

Vy to nedokážete potvrdit (je to tvrzení jaksi "v luftě"), vaše tvrzení zase nejde vyvrátit.

Vy tomu věříte, jiní nevěří. Toť vše.

J. Krásenský 26.12.2013 22:12

Ano, máte pravdu

za předpokladu, že neexistuje život, vývoj a intekigence.

J. Krásenský 26.12.2013 22:12

Re: Ano, máte pravdu

inteligence

M. Prokop 26.12.2013 22:23

Re: Ano, máte pravdu

Existuje. Pro někoho zásluhou boží, pro jiným způsobem či zásluhou.

Na tom nevyvrbíte nic dalšího, než že pro někoho tak, pro jiného onak.

J. Krásenský 26.12.2013 22:28

Re: Ano, máte pravdu

Hmota, která reflektuje sama sebe! A pak že materialisti nevěří na zázraky!

M. Prokop 26.12.2013 22:31

Re: Ano, máte pravdu

Vy máte své zázraky, i oni mají (připadá-li vám to tak). Pokud to někdo nevnucuje jiným nebo nevydává za jedinou a závaznou pravdu, proč ne.

J. Krásenský 26.12.2013 22:33

Re: Ano, máte pravdu

Myslíte si, že současné stav poznání je jeho vrcholem?

M. Prokop 26.12.2013 23:09

Re: Ano, máte pravdu

Ne, proč?

Každopádně dávám poznání, prověřenému oponenturou, přednost před vírou. Což je čistě moje věc a pokud to někdo má obráceně, je to zase jeho věc.

J. Kostelanský 26.12.2013 19:18

Re: Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

Krásne napísané. Kde som to už len čítal? Už si spomínam, na strednej škole v učebniciach marxizmu-leninizmu. :-)

M. Prokop 26.12.2013 21:46

Re: Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

Možná jste tam četl i jiné věci, třeba že po dni následuje noc a tak podobně.

M. Prokop 26.12.2013 21:47

Re: Lidi si stvořili Boha, aby se jim žilo snáz....

A čistě jen tak pro zajímavost, co to bylo za střední školu, že tam byly učebnice marxáku?

Na obyčejném gymnasiu nic takového nebylo ......