21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Koronavirová lekce

Běžné povědomí má za to, že Švédsko bylo zvláště těžce postiženo koronavirem. Dále se pokládá za zřejmé, že viníkem je poměrně lehký přístup švédské vlády k preventivním opatřením, zejména absence plošné karantény.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Gutvirth 24.8.2020 7:02

Hnus

J. Gutvirth 24.8.2020 7:01

Zajímavé kolik odborníků cvičí slohové práce na tema kovidu pri tom jen ukazují kam až dosel jejich moralni upadek. Plno agumentacnich faulů v článku. All lives matter.

J. Nevrkla 24.8.2020 6:54

Švédsko už dávno neobdivuji. Ale nemyslel jsem si, že v domovech pro seniory (jak je definován prestarly?) je eufemisticky řečeno kladen silný důraz na paliativni léčbu a 90% obyvatel vůbec nelecili. To má být ten obdivovany multikulturní stát? Ne, to je úpadek mravů.

L. Novák 24.8.2020 6:08

Jenomže slovo "přestárlý" vytáhl autor z textu, kde byla řeč o zařízeních určených k péči o přestárlé občany. Což jsou evidentně ti, kteří už nejspíš mají problém postaraat se sami o sebe.

Zbytečné slovíčkaření, odvádějící pozornost od podstaty věci.

L. Novák 24.8.2020 6:04

Celosvětově klesá? To jste sebral kde? 8-o

J. Zeman 24.8.2020 4:44

Přestárlý opravdu není dobré slovo, ale zřejmě se tím myslí lidé, kteří mají vyšší věk, než je průměrný věk dožití v dané populaci. To je ostatně i průměrný věk zemřelých údajně na nebo s covid-19 - jak v ČR tak ve Švédsku je vyšší, než průměrný věk dožití a to pro obě pohlaví - což napovídá, že je statisticky víceméně vyloučeno, aby byla nákaza SARS2 koronavirem primární příčinou jejich smrti - tou je nejspíše naopak právě stáří nebo obecně jiné choroby než covid-19.

J. Zeman 24.8.2020 4:37

Průměrný věk zemřelých údajně na nebo s covid-19 je (narozdíl třeba od průměrného věku zemřelých na chřipku) stejný nebo dokonce vyšší než průměrný věk dožití v daných obecných populacích. Ti lidé, co zemřeli údajně na nebo s covid-19 ve Švédsku, by čistě ze statistického hlediska zemřeli tak jako tak, dtto v Česku. Zda byli nakaženi SARS2 koronavirem v tom už celkem zřejmě nehraje žádnou zásadní roli. Ve Švédsku jich bylo více, protože tam nezaváděli téměř žádná plošná opatření proti jeho šíření a navíc tam měli vysoce kontaktní populaci imigrantů, která jim to tam dále šířila (ostatně i v ČR zdaleka nejvíce nákaz ze zahraničí pochází z Ukrajiny - viz. https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/api/v2/covid-19/osoby.csv). Neznamená to ale, že nakažení tím virem bylo nějakou, nebo snad dokonce hlavní příčinou smrti. Ostatně i v Česku, když na stránkách mzčr zveřejňují počty zemřelých, si k tomu neodpustí disclaimer: "Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‐19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‐19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí..."

Ještě podstatnější informace ale nyní je, že epidemie covid-19 celosvětově zřejmě dosáhla již svého vrcholu na přelomu července a srpna a počet nově pozitivních, počet nově zemřelých i počet vážných případů už celosvětově konzistentně klesá. Díky vysokému procentu lehkých nebo zcela bezpříznakových případů, nejspíše obvykle nezachycených testováním, zřejmě dochází k dosažení globální skupinové imunity. Lokálně je to samozřejmě rychlejší v zemích typu Švédska, kde nyní už mají konzistentně lepší čísla i než v České republice a je tím pádem už jasné, že jejich přístup byl ten lepší.

P. Dvořák 24.8.2020 3:52

Zní to hodně cynicky, ale i kdyby na Covid-19 zemřela třeba 1/3 světové populace, zbytek už bude žít s ním a život půjde dál.

Jenže nikdo nechce být mezi těmi, kdo zemřou.

P. Dvořák 24.8.2020 3:09

Zkuste si položit otázku, kdy je člověk mladý, kdy ve středním věku, kdy starý a kdy "přestárlý".

Staří lidé u nás běžně pracují, neboť hranice odchodu do důchodu je v 65 a tím dnem se podle vás z kategorie "starý" přesunete do kategorie "přestárlý" ?

Když se rozhlédnu kolem sebe, tak jsem v 65 určitě v lepší fyzické kondici než třicetiletý sulcovitý mamánek, který si za ruku vede stejně starou tlustoprdku. A to nevím, s čím dalším běhají po doktorech.

L. Novák 24.8.2020 2:39

https://www.lidovky.cz/cestovani/aktuality/spanelsko-po-karantene-nedodrzovani-pravidel-zhorsuje-situace-pocty-nakazenych-se-zvysuji-kazdy-den.A200818_101654_aktuality_ape

L. Novák 24.8.2020 2:26

Zásadní ochranou před koronavirem i před katastrofickým zahlcením zdravotnického systému je nošení roušek. Jejich účinnost při potlačování masového šíření je zřejmá a fungují i ty podomácku vyrobené, pokud sledují cíl - zamezit šíření kapénkové nákazy od jedince do okolí.

Ať už byly příčiny epidemického šíření ve Švédsku jakékoliv, je jasné, že oddělit seniory od ostatní populace striktně nelze. Což studie založená na švédských zkušenostech nejspíš potvrzuje.

Je taky zřejmé, že populace postupně získá imunitu resp. kontakt s koronavirovou nákazou nebude tak nebezpečný, jakmile si nemoc prodělá větší část populace a nebude hrozit katastrofický stav z rychlého zamoření a onemocnění velkého množství lidí v rozsahu, kdy se jim nedostane lékařské pomoci.

L. Novák 24.8.2020 2:13

Z pohledu koronavirové nákazy jde zhruba o "seniory", lidi starší 65 let, kteří mají sníženou imunitu proti infekčním nemocem a k tomu ještě "nemoci stáří".

Jak byste je chtěl označovat vy? ;-)

T. Kohout 24.8.2020 0:56

Co se týče VB, tak každý si musí pamatovat původně benovolentní přístup premiéra Johnsona k "rýmičce". Ke změně postoje došlo poté, co si ji sám prodělal.

A ti "odborníci" - škoda slov.

K. Chwistek 24.8.2020 0:49

Jedno slovo v článku mi nedá, něž abych reagoval - péče o "přestárlé" - co to je za terminus technicus - PŘESTÁRLÝ - člověk na 75, 80, 85,90,95 nebo kolik, člověk, který měl už s prominutím chcípnout a neotravovat??? Tato terminologie byla požívaná bolševickým režimem, mě je 43 let a tento termín mě hluboce uráží, važme si svých prarodičů, praprarodičů ať mají chyby, jaké mají, my nebudeme lepší, pokud se dožijeme jejich věku. Já už nemám nikoho z nich, ani rodiče, přišel jsem o ně v mládí, ale takovéto slovní zhovadilosti mě opravdu zvedají ze židle.