5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

ŠVÉDSKO: Bezprávní stát aktivistů

Vlastně jsem chtěl skončit s nářky a opakováním popisu katastrofálního vývoje v této kdysi milé zemi, kterou bylo možno mít rád. Teď se city i rozum obracejí v pravý nefalšovaný opak. To hlavní už jsem se pokusil vylíčit a dá se to najít v archivu NP.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 9.7.2018 9:21

Re: To je děsný,

Trošku připojím, že historicky tady byl vždy velký problém s alkoholem u obyvatel končin s "polární nocí a vůbec krušnými podmínkami života v zimě". Norsko, Švédsko, Finsko, ....... Rusko. Dneska se mluví jen o CCCP/Rusku. Norský král se tím zabýval už před sto lety, atd.

Tedy, řekl bych, k tomu - "nadranej jak carský oficír" je možno přidat i "pije jako Dán".

To jen pro pořádek a proti dementní propagandě!!!

V Norsku jsem často popíjel s místními vodečku vyrobenou z chleba a cukru, takovou opalizující, jako s glycerinem (???). Šlo to. Když déle pršelo se sněhem .... tak to bylo přímo vynikající. Ale o králi mluvili dobře, na prostý lid musí bejt přísnost a prostý lid si poradí!

J. Lepka 9.7.2018 9:51

Re: To je děsný,

Vcelku se jim nedivím, že chlastají, taky na mě padá za zimních šedých dnů těžká chandra. Je však s podivem, že stejně chlastají i obyvatelé tropických a subtropických končin, asi by si to zasloužilo hlubší sociologický průzkum, věřím, že dotace na takový výzkum a přiměřený výzkumný ústav, se jistojistě najde, stejně jako se našla na popírání zhoubnosti prohibice.

A ad glycerín. Moje matka měla kolegu, potomka bělogvardějských emigrantů a ten právě používal glycerín, čajovou lžičku, na vystaření vodky, spolu s kostkou cukru na láhev. Prý starý rodinný recept.

Š. Hašek 9.7.2018 9:55

Re: To je děsný,

Aha. Nejsem zkušeným výrobcem. Ale chutnalo to dobře a jinak než "vodka ze Selika". Dáno i tím společenským prostředím na tom severu a na ohni pečenýma rybama.

J. Lepka 9.7.2018 10:03

Re: To je děsný,

No, pan Pleva asi brzo bude, samohonka to vyřeší.

J. Pleva 9.7.2018 10:35

Re: To je děsný,

Tak žíznivý zase nejsem, ale slibuji, že než bych tomuhle státu dal utržit ty lichvářské vyděračské ceny monopolu, tak jsem ochoten pít jen vodu. Ty prachy totiž dostanou např. palestinští teroristé a jiná verbež. A vodu máme z kohoutku dobrou z vrtu hloubka 110 m. Víno a pivo jsem kdysi vyráběl doma, ale už se mi do toho nechce.

J. Lepka 9.7.2018 12:14

Re: To je děsný,

Jakékoliv ovocné víno až tak velká dřina není (zdá se mi, na rozdíl od piva), akorát to dlouho trvá i když jsem slyšel, že se už dělají práškové směsi na pivo, co stačí uvařit a nechat překvasit. Horší je, že lékaři doporučují nám, seniorům červené jako vhodný doplněk a já si dovolím dodat, že destiláty mají výrazně konzervační schopnosti. U nás snad už samohonce odzvonilo.

J. Vintr 9.7.2018 10:43

Re: To je děsný,

Alkohol zvyčuje prokrvení periferních oblastí těla, takže se spolu s pocením organismus učinněji ochlazuje ...

P. Grigar 9.7.2018 16:01

Re: To je děsný,

..glycerin na sebe naváže a neutralizuje nežádoucí zbytkové příchuti(přiboudlina..) a cukr vylepší ten příjemný pocit nasládlosti destilátu, který se jinak dostavuje u domácích ovocných pálenek při cca. 52% a více, a vodka ho při max. 40% postrádá. Jo, ochutnám a vychutnám si rád ledacos, ale neožírám se tak, aby přitom trpěl můj osobní status. A to je hlavní bod všech civilizačních návykovostí, řekl bych, že s alkoholem jsme na tom ještě dobře, třeba takový heroin vám žádnou šanci nedá.

J. Lepka 9.7.2018 18:34

Re: To je děsný,

Taky máme s alkoholem tisíce let zkušeností. Podle jedné teorie se enzym na odbourávání alkoholu začal vyvíjet u národů budujících civilizace v povodí velkých řek, které musely upravovat říční vodu, obvykle nechutnou ( se znečištěním případně šířením chorob si opravdu hlavy nelámaly) a tak, zřejmě po náhodném překvašení vody použité na vaření obilovin, vzniklo pivo. To nehrozilo v oblastech bohatých na čistou pitnou vodu (severní Amerika, japonské ostrovy) a z toho plyne jejich prudká reakce po konzumaci alkoholu.

M. Mikulec 9.7.2018 10:04

Re: To je děsný,

Pane Hašku, máte pravdu. Ale připomněl jste mi skvělý film "Svéráz národního lovu". :-))

P. Grigar 9.7.2018 15:52

Re: To je děsný,

..každý civilizační okruh má svoji "drogu", u nás je to naštěstí pro naše chuťové buňky alkoholová kvasná technologie. Ovšem přenos či výměna mezi civilizacemi má vždy zdrcující následky pro obě strany. Dělejte kdo chce jak chce, ale já zůstanu na svém.. švestky na zahradě letos vypadají "obzvláště vypečené, také révě se daří, ječmeny sklizeny a chmel se otáčí jedna radost..

K. Janyška 9.7.2018 8:49

Smrdí to sem i na tu dálku.

Zemanův vzor... Dzp.

V. Student 9.7.2018 8:41

Je to relativní.

Píšete, že "...stát...není schopen spolknout plnou svobodu občanů, např. na poli alkoholní politiky". U nás zase neziskovky skandalizují stát za to, že "není schopen dát občanům plnou svobodu na poli drogové politiky". Protože drogy neberu, tak v tom státu celkem držím palce. Argumenty, že když už je legální alkohol, tak ať jsou legální i drogy, považuji za stupidní.

Ale rozumím vám, na vašem místě bych byl taky naštvaný.

M. Mikulec 9.7.2018 8:47

Re: Je to relativní.

Hlavně že si ten stát vytipoval viníka- kuřáka cigaret. Kam se hrabou nedýchatelné výfukové plyny na cigaretový kouř, že? Nekouřím, jen jsem citlivá na nespravedlnost.

V. Student 9.7.2018 12:09

Re: Je to relativní.

Citlivá? Já myslel, že jste ten Mikulec. Vy jste ta Mikulec?

R. Gramblička 9.7.2018 9:07

Re: Je to relativní.

ten argument je zcela oprávněný. Alkohol je těžká, návyková droga, jen je ve společnosti natolik rozšířen, že jeho prohibice by byla nereálná, jak nám USA názorně ukázali. A ano, legalizace ostatních drog by z velké části vyřešila drogovou kriminalitu a násilnou kriminalitu s tím spojenou. Doporučuji na youtube přednášky Urzy na Kanálu svobodného přístavu věnované drogám.

J. Vintr 9.7.2018 9:59

Re: Je to relativní.

Vsadím se, že legalizaci drog by nijak výrazně nestoupla jejich spotřeba ani počet uživatelů. To, co by se změnilo velmi podstatně, by ale byly zisky dodavatelů a překupníků drog. Těm současný stav velmi vyhovuje.

R. Gramblička 9.7.2018 10:47

Re: Je to relativní.

přesně tak

V. Novák 9.7.2018 11:03

Re: Je to relativní.

Americká prohibice zřetelně prokázala, že zákaz ZVYŠUJE užívání a stimuluje přechod k "tvrdším drogám" - od piva a vína ke kořalkám. Důsledkem byl nárůst chorob spojených s konzumací alkoholu (mimo jiné kvůli konzumaci nekvalitního a nekontrolovatelného alkoholu).

J. Kanioková 9.7.2018 12:27

Přesně !

R. Langer 9.7.2018 11:06

Re: Je to relativní.

Tak tak! Jediný kdo má skutečný zájem na tom, aby drogy zůstaly nelegální je narkomafie.

M. Prokop 9.7.2018 11:10

Re: Je to relativní.

Omezení drogové svobody přináší zvýšení kriminality, korupci policie a justice, prosperitu mafií, nižší příjmy státu a nepřináší nižší spotřebu drog.

Někde už si to uvědomili, jinde ještě ne.

P. Grigar 9.7.2018 15:42

Re: Je to relativní.

..celé to snažení o dosažení "plné svobody na poli drogové politiky" je jenom nešikovně maskovaná snaha státu vytřískat z občana prachy za něco, na čem zatím rejžují jenom kriminální struktury. Dalším prubířským kamenem bude prostituce, tam se točí hodně peněz a státu zase bez užitku.

P. Lenc 9.7.2018 8:05

Holt

každý dlouhodobý socík se dopracuje k Benitům, Adolfům nebo Pol Potům.A žádný stát není imunní.

S. Netzer 9.7.2018 7:46

To snad není pravda!

Chlast a vepřové sádlo - záruky spokojenosti českého migranta.

R. Gramblička 9.7.2018 8:18

Re: To snad není pravda!

...nic chytřejšího jsem od vás ani nečekal :-P

S. Netzer 9.7.2018 8:32

Re: To snad není pravda!

Já od vás a od autora Plevy taky ne. :-(((

Předpokládám, že "z" článkem souhlasíte a že za něj děkujete. Popřípadě se připojujete k někomu, kdo děkuje.

Můžete též rozvinout nějakou hlubokomyslnou úvahu, ke která vás tento článek inspiroval.

P. Dvořák 9.7.2018 8:56

Článek opravdu není o chlastu a sádle.

S článkem souhlasím a děkuji za něj.

Tak si říkám, že ti Švédi sice uměli válčit, resp. rabovat, ale stejně tak už dávno byli a nadále budou nejspíš stejně blbí jako Němci, protože za II. sv. války vlastně patřili k věrným spojencům Hitlera.

"Neutrální" a obdivované Švédsko dodávalo Německu ložiska, přesné přístroje a zaměřovače, protiletadlové 40mm kanóny Bofors. Obchody probíhaly až do konce roku 1944. Přes švédské přístavy postupovaly mnohé dodávky surovin z Latinské Ameriky. Jen od ledna do října 1942 bylo dodáno do Německa přes švédské přístavy více než šest milionů tun zboží. Zisky Švédska z války nikdy nebyly a pravděpodobně již nikdy nebudou zveřejněny.

S. Netzer 9.7.2018 9:16

Re: Článek opravdu není o chlastu a sádle.

Je to jen obvyklé remcání, které autor vydává za "pohled bezohledného kritika, kterému se protiví politická korektnost." :-(

K hlubomyslným úvahám inspiruje jen příbuzné duše. :-(

R. Langer 9.7.2018 8:50

Re: To snad není pravda!

A nepřítel každého musulmana a jejich Páté kolony. Poturčenec horší Turka, co, Pátá kolono? U tebe mě to ale nepřekvapuje. Neboj se, časem se ti to všechno vrátí...