2.4.2023 | Svátek má Erika


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tomáš Fuk 16.4.2008 20:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Země Izrael měla v minulosti hodně vlastníků

Směšné... ;-D

zdeněk 16.4.2008 13:59

který jiný národ uplatnil svůj nárok na nějaké území po dvou tisíci letech?

znáte nějaký jiný příklad?

kopretina 16.4.2008 14:09

Re: Každý národ má právo na sebeurčení

Arabové mají 22 států s rozlohou přes 3 000 000 km2, Židé mají 1 stát s rozlohou přes 20 000 km2. Arabové mají podle Vás nárok na tolik států a Židé ani na jeden? Židé mají nárok na svůj stát v Zemi Izrael. Arabové v Zemi Izrael nikdy nic neměli, neměli žádný stát, Židé ano.

Židé odkoupili velkou část půdy, vysušili malarické bažiny, zúrodnili neúrodnou poušť, zkrátka a dobře přinutili poušť kvést. Židovské komunity v Zemi Izrael se udržely celé věky, zatímco většina palestinských Arabů jsou potomci přistěhovalých Arabů z 19. století z Egypta, Jordánska, Sýrie, Libye...Tudíž se nedá mluvit o žádném "arabském nároku" na Zemi Izrael.

Mirek F. 16.4.2008 14:41

Re: Re: Každý národ má právo na sebeurčení

jinými a drsnými slovy, historie je d*vka, která v případě nutnosti dodá dost podkladů pro jakékoliv zdůvodnění jakéhokoliv záboru a nakonec vždy rozhodne momentální síla:-/ 

kopretina 16.4.2008 15:14

Re: Re: Re: Každý národ má právo na sebeurčení

Tak jistěže ze všeho nejdůležitější je schopnost ubránit si své území. V podstatě na ničem jiném nezáleží.

libero 16.4.2008 14:27

Re: který jiný národ uplatnil svůj nárok na nějaké území po dvou tisíci letech?

Ono není podstatné, že uplatnili. Podstatné je že realizovali a bylo to uznáno OSN.

libero 16.4.2008 14:24

Re: patřila jim i když byly vyhnáni římany?

Na zbavení majetku vyhnání nestačí.

Pokud ano, oni vyhnali Palestince a těm tedy také nic nepatří.

Jednou prde|lí na dvou židlích trudno seděti.

Bobyzboby 16.4.2008 11:28

Izraelci jen brání své domovy! (3)

V případě izraelských obětí je vždy jasné, zda šlo o civilisty nebo vojáky, přestože aby přežili, musí povolávat do khaki i mladé ženy;

Hamas se netají, že cvičí desetitisíce bojovníků, ale jakmile jsou po smrti, jsou z nich zázrakem civilisté.

Izraelci nad mrtvými palestinskými civilisty vždy vyjadřují lítost;

na palestinské straně propukají bujaré oslavy s každým mrtvým izraelským dítětem (doslova!!, stačí na internetu hledat, snadno najdete).

Izrael zásadně potvrzuje své případné tragické omyly, přiznává zodpovědnost;   Palestinci vždy, když je šance, že se to nebude dát ověřit, vše svádí na izraelce;   jakmile jsou následně k dispozici nestranná svědectví, bývá pravidelně potvrzována izraelská verze.

Jura Jurax 16.4.2008 11:57

Re: Izraelci jen brání své domovy! (3)

R^R^R^

JKK 16.4.2008 15:20

Re: Re: Izraelci jen brání své domovy! (3)

Přesněji řečeno Izraelci brání Palestinské domovy.

kopretina 16.4.2008 13:28

Re: Izraelci jen brání své domovy! (3)

R^R^R^R^R^

Kobylka Lajda 16.4.2008 13:40

Re: Izraelci jen brání své domovy! (3)

Jak lze rozeznat mezi araby vojáka od civilisty? Nijak - vojáci nosí civil!!! Nebo vezmou ochranné štíty z civilistů. Nebo tam bojují nezletilí parchantěnci, kteří by měli sedět ve škole. Není divu, že jim občas nějaký "civil" nebo bezbranné "dítě" padne. Co dělají arabské matky, že nechají své podhodky lítat se zbraněni?  A ty arabské baby - jak vítězně vyjí, když padne někdo na izraelské straně! Nejhorší je boj s fanatiky, fanatismem - a to i v hlavách lidí.:-(:-(!

zdeněk 16.4.2008 11:27

kopretino to snad ne!

"Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přestaňte lhát,:

Autor: kopretina IP: 193.85.71.xxx Datum: 16.04.2008 11:03

Ne, pokud odejdete ze svého pozemku do zahraničí, tak pak se jedná o opuštěný pozemek."

Tohle je argumentace hodná komunistické ČSSR kdy lidé kteří emigrovali automaticky přišli o svůj majetek v této zemi ve prospěch státu... To snad nemůžete myslet vážně!

kopretina 16.4.2008 11:43

Re:Zdeňku,

Arabové začali vyhlazovací válku proti Izraeli, arabské země vyzývali palestinské Araby k odchodu ze země, s odůvodněním, že se vrátí "na židovských kostech jako vítězové".

zdeněk 16.4.2008 11:50

proč to tedy neřeknete na rovinu?

Židé získali 71% území po britech a 13% území po arabech jen díky tomu že měli lépe vyzbrojenou armádu. Žádné jiný důvod k tomu není. Jedině vítězná válka kdy si může vítěz určovat podmínky.

Jura Jurax 16.4.2008 12:12

Re: proč to tedy neřeknete na rovinu?

Jistě. Ovšem ta vítězná válka musí nějak vypuknout. Tahle vypukla útokem Arabů a ti rozhodně nezačali válčit proto, aby prohráli. Že se tak stalo, bylo naprosto nečekané - převaha ve všem kromě odhodlání byla jednoznačně na straně Arabů.

No a když útočník prohraje, zpravidla platí náhrady, reparace a tak podobně.

Židé ... měli lépe vyzbrojenou armádu. Tak tohle je prostě lež - doufám, že jen z neznalosti, nikoliv vědomá. A v pro rok 1948 je to lež tuplovaná - Židé neměli vůbec armádu hodnou tohoto slova, to co měli by se dalo nazvat snad milicemi. A i v dalších válkách neměli armádu lépe vyzbrojenou, ale mnohem lépe vycvičenou. A vždy ovšem mnohem méně početnou.

Znovu Vám doporučuju - přečtěte si nějakou historickou publikaci o problému; a i co se týče výzbroje je dnes i v češtině i na netu dostupných hodně informací. Počtěte si o T-55 a Centurionech či Shermanech, o migách 15 a 17 a mystérech, později o mirážích a migách 21 a tak dál a podobně, abyste se holt tak trapně nemýlil. A provnejte si parametry spitfirů a hawkerů Sea Fury na straně Arabů a těch pár Avií S-199 (Bf-109G s motory Jumo ovšem - sklad motorů DB zničili sabotáží werwolfové v pětačtyřicátém - a s výrazně nižšími výkony; v článku je autorka nazývá messerschmitty).

zdeněk 16.4.2008 12:42

z toho co zde napsal založák

ta početní převaha arabů není tak jasná.

Židé od nás dostaly S-199 - ale také 62 našich spitfirů Mk. IX !!!!

Papírově měli Arabové více MIGů a SUček v pozdější době, ale nedá se to takto papírově porovnat. Máte pravdu že židé měli lepší výcvik, arabové si za celou dobu připsali jen málo vzdušných výtězství. Když Násir deklaroval přelet 100 letounů na vojenské přehlídce, nepodařilo se mu to.

Navíc Ruské stroje byly často hůře vyzbrojené exportní verze.

Jura Jurax 16.4.2008 14:35

Re: z toho co zde napsal založák

Spitfiry ovšem až později - ne v tom rozhodujícím osmačtyřicátém. V listopadu 1949 bylo rozhodnuto, že po Aviích prodá Československo do Izraele také 59 stíhacích letadel Spitfire Mk.IX; dodáno jich bylo tuším 52 až na jaře 1950, neklame-li mne paměť. Takže se bojů na jaře 1948 nezúčastnily.

Navíc Ruské stroje byly často hůře vyzbrojené exportní verze - tohle mohlo platit až v sedmdesátých a osmdesátých letech - možná, nikde jsem na toto tvrzení nenarazil (ale dovedu si představit osekanou elektroniku etc.). V padesátých a šedesátých letech ale šlo o standard.

zdeněk 16.4.2008 14:52

no já vycházím z toho

že například do Egypta byly dodány (samozřejmě až v 70 letech) např. MIG-23MS což byla verze která se v armádách VS nepoužívala, šlo o MIG-23 s radiolokátorem z MIG-21.

Ohledně těch Spitfirů se ještě podívám, ale co jsem zatím četl tak byly dodány přímo v roce 1948 a zůčastnili se bojů...

http://www.rozhlas.cz/wwii/letadla/_zprava/243432

V roce 1948 bylo 50 "československých" Spitfirů prodáno do Izraele. Výrazně pomohly přežít nově vzniklému státu v první arabsko-izraelské válce!

Poloněmec 16.4.2008 18:02

Re: Re: proč to tedy neřeknete na rovinu?

Jednoduše, Židé měli kvalitnější ozbrojené síly, tj. lépe vycvičené, se zkušenostmi z bojů z války v Africe, taktickou výhodu obrany (kratší komunikace, útočník potřebuje násobnou převahu), útok Arabů očekávali a navíc vysokou motivací. Na straně Arabů neexistovala koordinace, tím méně strategický plán a arabští vojáci byli nevzdělaní nezkušení feláhové vedení neschopnými oficíry. Jediná normální jednotka byla Arabská legie vedená Brity, ale i ta bez bojových zkušeností. 

kopretina 16.4.2008 13:30

Re: proč to tedy neřeknete na rovinu?

Válku začali Arabové. Kdyby Arabové přijali návrh OSN o rozdělení Svaté země, tak by byl klid. Místo toho začali Arabové vyhlazovací válku.

Bobyzboby 16.4.2008 11:27

Izraelci jen brání své domovy! (2)

Z jedné strany je stát postavený na moderní efektivní ekonomice;

na druhé straně národ se zázemím arabských států kulturně středověkých, ale plovoucích na černém zlatě.

Izraelci si váží svého života a proto i cizího;    pro zfanatizované Palestince je správná smrt lepší než život, který je pro ně jen cestou do nebe, neváží si ani vlastních žen, natož jinověrců.

Izraelci si nemohou dovolit luxus nevynucených obětí;

Palestinci svými životy jakoby pohrdali, Hamas dokonce s oběťmi mezi vlastními civilisty propagandisticky kalkuluje, vč. sabotování dodávek pomoci civilistům z jiných stran, než od Hamasu;    pohrdání životem je základní metodou boje Hamasu a zfanatizovaných palestinců.

Bobyzboby 16.4.2008 11:26

Izraelci jen brání své domovy! (1)

Nedá mi to, musím se rozepsat jak to vidím. Zatímco Izraelci se snaží ke konfliktu přistupovat pragmaticky,  Palestinský přístup je naopak plný fašistických hesel a náboženského fundamentalismu.

Pročetl jsem si teď informace o dění mezi palestinci a izraelci za pouhý minulý týden a porovnal jsem to i stím, co tuším o konfliktu z minulosti a zobecnil jsem si z toho pro sebe, že zatímco Izraelci se snaží najít řešení pro společný život,

palestinci neustále vyhrožují v případě umírněnějších představitelů vyhnáním izraelců ze země, ze strany Hamásu  ale spíš zahnáním do moře nebo utopením v krvi. Tíha konfliktu leží z jedné straně na státě tvořeném 6,8 mil. obyvatel (na území menším než Morava!) všech možných kultur a vyznání, kde například významný podíl tvoří arabové a ultraortodoxní židé, kteří se na obraně podílí jen omezeně;

z druhé strany na kulturně a vyznáním homogenním Palestinským a Arabským národem.

Pepikk 16.4.2008 10:55

Myslím,

že Izrael si zaslouží naš obdiv a všemožnou podporu. My češi,bychom jako národ a stát v jejich podmínkách nevydrželi ani rok.To je můj názor.

Charlie 16.4.2008 10:56

Re: Myslím,

R^R^R^

Mirek F. 16.4.2008 11:01

Re: Myslím,

Odvaha a píle je nezpochybnitelná, ovšem mít po většinu času za spojence nejsilnější světovou mocnost taky není k zahození (viz třeba válka Jom Kipur a bleskový letecký most z USA do Izraele).

jakovy 16.4.2008 11:07

Mirku, vidíte to špatně Re: Re: Myslím,

Paroubek sází na Sýrii a Rusko. To by byl bleskový letecký most, jako 20.8.1958 23:30!

Jura Jurax 16.4.2008 11:25

Re: Mirku, vidíte to špatně Re: Re: Myslím,

no, 1968 ;-)

jakovy 16.4.2008 14:12

Juro Jurox Re: Re: Mirku, vidíte to špatně Re: Re: Myslím,

máte pravdu Juro Jurox, uklep sem se, chvilku sem byl o 10 let mladší  8-o . 1968

Jura Jurax 16.4.2008 11:27

Re: Re: Myslím,

Tehdy v tom osmačtyřicátém ještě USA nebyly extra spojencem Izraele a Velká Británie zjevně stranila Arabům.