4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ŠPANĚLSKO: Varování Kataláncům

Obecně Češi sdílejí sympatie k hnutí Katalánců za nezávislost. Někdy tuto přízeň zdůvodňujeme úvahou, že není možné držet nějaký národ násilím pod kuratelou většího národa nebo mnohonárodnostního impéria, pokud ten národ sám nechce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vondráček 9.10.2017 11:10

článek je

silně mimo mísu.

P. Lenc 9.10.2017 11:08

Nevážený autore,

buď nejste seznámen s tehdeší dobou, a nebo lžete.Víc jak 63% Slováků dalo hlasy separatistickým stranám.A že za rozdělení mohou Klaus a Mečiár tak to je oblíbená mantra některých novinářů.O rozdělení jednali jak federální parlament, tak Česká a Slovenská národní rada a na základě těchto jednání jednali Klaus a Mečiar. Takže znovu opakuji, nelžete.

Ś. Svobodová 9.10.2017 10:41

Re: Pokud by rozhodovalo referendum,

Je blbost důvod? To on, samovládce, přišel do parlamentu s návrhem na přejmenování ČSFR na Československo, aniž by to konzultoval. Vyvolal tak pomlčkovou válku, ve které se začali ostřit národní vášně. Havlova spřátelená média pak dodala sporu grády, které v podstatě vedly k rozdělení země.

Ś. Svobodová 9.10.2017 10:31

Co vím, konaly se volby

A v těch s převahou zvítězila na Slovensku HZDS snažící se o samostatnost. Jestli někdo tvrdí, že Slováci samostatnost nechtěli, volební výsledek tomu neodpovídal.

Ś. Svobodová 9.10.2017 10:09

Re: Výsledek referenda byl předem jasný.

To víte odkud? Na Slovensku býváme dva měsíce v roce u příbuzných. Nálada tehdy byla diametrálně odlišná od dnešní. Většina Slováků Čehúny ráda neměla, snad třetina nás vyloženě nesnášela. Dnes jsou Slováci spokojení a nevraživá nálada vypršela.

J. Pražák 9.10.2017 10:07

Re: Autorova absurdní argumentace

Se závěrem souhlas.

Ale Katalánci měli i historicky velikou autonomii. Viz např.:

http://www.geo.de/magazine/geo-epoche/17472-rtkl-spanien-wie-vor-fast-400-jahren-der-grundstein-fuer-den-katalonien

Ś. Svobodová 9.10.2017 10:03

Re: Madrid jako zloděj práv

Ono je to trošku jinak. Katalánci měli stejnou automonii jako ostatní. Baskové k té své navíc vybojovali (doslova) finanční nezávislost na Madridu. A o to samé šlo Kataláncům. Jen jí chtěli bez války.

J. Ráž 9.10.2017 10:00

Re: Jediné správné poučení z Česko-Slovenska

Souhlas!

J. Ráž 9.10.2017 9:59

Hloupý článek

Zejména ta část týkající se rozdělení Čedkoslovenska a zmínka o tom, ze vznikem československého národa jsme překonali nacionalismus. To poslední už je naprosto mimo rozumné uvažování.

S Katalánskem má ovšem naše rozdělení jednu důležitou podobnost. Havlem prosazovaný útlum zbrojní výroby na Slovensku, připravil desetitisíce Slováků o dobře placenou práci. To způsobilo, že na stranu separatistů se přidala naprostá většina obyvatel Slovenska, tedy i těch, kteří původně rozdělení nechtěli. A teprve tehdy začal rozdělení prosazovat Mečiar, který původně rozdělení nechtěl a byl do té doby oponentem nacionalistů jako byli Čarnogurský a Markuš z Matice Slovenské.

Ten samý posun v myšlení způsobil masakr vyvolaný Madridem při pokusu zabránit referendu, který na stranu separatistů dostal většinu Katalánců, což referendum potvrdilo.

PS. Vznik umělého československého národa byl "vynález" separatisty Masaryka, aby u Wilsona odůvodnil odtržení Čech a Moravy od RaU, anexi Horních Uher a Podkarpadské Rusi, což umožnilo jejich připojení k Českým zemím a tím i vznik národnostního slepence s názvem Československá republika. Žádný sebevědomý státotvorný národ nemůže vzniknout politickým prohlášením, jak se v tomto případě stalo.

J. Pražák 9.10.2017 9:59

Re: Stale stejne cintani

Necitlivá národnostní politika ČSR vehnala Němce do náruče Henleina a demagogii 3. Říše.

Mám příbuzné, kteří zahynuli rukama těch zdivočelých Henleinovců, ale kdyby se ČSR chovala citlivěji, tak by pravděpodobně nedošlo k tomu, že SDP získala 95% hlasů v Sudetech.

Ś. Svobodová 9.10.2017 9:57

Re: To je ale hloupost

Havel zas ne tak vzdáleně. Vzpomeňte si, kdo zavinil pomlčkovou "válku". V ní začali vyplouvat na povrch národní vášně.

M. Valenta 9.10.2017 9:55

Reálný pohled na věc.

Při dělení Československa hrála hlavní roli touha lokálních politiků po vlastním písečku a neschopnost a nechuť tehdejšího vedení řešit problémy. Tedy krátkodobě snad výhodné - z dlouhodobého hlediska blbost.

Ś. Svobodová 9.10.2017 9:54

Re: Ti co samostatné Katalánsko nechtějí

Nevíme proč k referendu nešli. Možná, že proto, že bylo zakázané. A možná tam nešli, když viděli, co se na ulicích děje. Možná chtěli neúčastí zneplatnit celé hlasování. To už se nedozvíme. Výsledek je, že Madrid bude mít teď povinnost policejně a možná i vojensky chránit těch 66% lidí, kteří nevolili nebo volili proti. A agrumentem bude neověřitelné tvrzení, že jsou to lidé, kteří odtržení nechtějí.

T. Kočí 9.10.2017 9:53

Re: Dosti bludné.

My Češi jsme prostě pitomci.Čoboláci jsou všude, kde to sype. Krnda. Hrabiš.

T. Kočí 9.10.2017 9:47

Re: To je ale hloupost

Na rozdíl od Holuba, máte pravdu.

I. Schlägel 9.10.2017 9:44

Re: Pokud by rozhodovalo referendum,

Aha. A jaký měl k tomu Havel důvod? Jako že přál Slovákům samostatnost?

I. Polák 9.10.2017 9:35

Jediné správné poučení z Česko-Slovenska

Je zvláštní jak nikdo neocenil zásluhu Gustava Husáka na hladkém průběhu "rozvodu". Ano všichni (skoro) ho dodnes nenávidíme, ale tohle mu nelze upřít. Z jeho iniciativy již po 1969 proběhla tzv. federalizace. Všechna ministerstva se roztrojila na české+slovenské+federální. No a v roce 1992 jsme prostě ta federální ministerstva zrušili. Jak kdo, ale já osobně jsem si toho skoro ani nevšiml :-)

V poslední době se mi neustále vtírá myšlenka, jak by totéž šlo udělat s EU...

I. Hil 9.10.2017 9:28

Ti co samostatné Katalánsko nechtějí

prostě k tomu referendu nešli - bylo to zakázané. Možná byla chyba ho zakazovat.

J. Tachovský 9.10.2017 9:24

Re: Pokud by rozhodovalo referendum,

Blbost, delit to chteli jen politici ze Slovenske narodni rady. No a Havel tomu z povzdali tleskal.

M. Malovec 9.10.2017 9:23

Kdo rozdělení Československa nezažil,

toho můžete, pane Holube, snad oblbnout. Pro nás pamětníky je pravda jinde.

J. Tachovský 9.10.2017 9:21

Re: Výsledek referenda byl předem jasný.

To si nemyslim. Vetsina Slovaku se delit nechtela. Cele to byla akce party kolem Carnogusrskeho a Knazka.

P. Harabaska 9.10.2017 9:21

Re: Autorova absurdní argumentace

... a 500 let společného státního útvaru s Kastilci a ostatními národnostmi Śpanělska, který pomohl křesťanskému živlu porazit islámsko-maurskou okupaci Iberského poloostrova. Dnešní hurá-Katalánci zvou islámské imigranty hlasitě k sobě, aby jim pomohli od toho rekonkvistou vzniklého státu se odtrhnout.

J. Tachovský 9.10.2017 9:20

To je ale hloupost

Rozdeleni Ceskoslovenska nebyl projekt Klause a Meciara. To byl projekt slovenske politicke representace, kteremu z povzdali prihlizel Havel. Klaus s Meciarem jen zaridili, kdyz uz to neslo udrzet, aby se to udelalo civilizovane. Taky tu mohla byt valka.

I. Hil 9.10.2017 9:18

Slováci to ovšem vidí jinak

Samostatnost vítají a říkají:

I kdyby bylo hůř, je to už naše věc a můžeme si za to sami....

I. Schlägel 9.10.2017 9:18

Re: Re:Mýlíte se,

Tak se měli zorganizovat a měli je překřičet. Oslavy znovunabyté samostatnosti byli rovněž monumentální. Odpůrci nebyli vidět. Dokonce ani v České televizi ;.-)

P. Harabaska 9.10.2017 9:18

Re: Stale stejne cintani

Máte pravdu. Němci museli utíkat do Říše, aby se tam podrobili výcviku pro činnost v Heimatfrontu a aby si tam převzali zbraně, jimiž pak stříleli české celníky, poštmistry atp. Kdyby byli ti Němci k tomu čs. státu aspoň trochu loajální, byli by se snažili aspoň trochu naučit česky právě proto, aby funkci toho poštmistra a celnika nemusel zastávat člověk české národnosti. Četl jsem autobiografii jedné české Němky z Bodenbachu (Podmokly / Děčín), jméno si bohužel nepamatuji, která vylíčila svůj život od narození v době R-U, přes první republiku, období okupace a poté po roce 1945, a neměl jsem z té knihy pocit, že by v této zemi byli někde žili nějací Češi. Pohybovala se v prostoru Drážďany, Berlín, Vídeň, německé čtverti Prahy. Pokud se snad přece jen nějaký Čech vyskytl, byla mu přisouzena role nějakého E.T. v německém prostoru (česká rodina v Sobotce, kde dotyčná byla na prázdninách). Takže oni měli vůči Čechům nejen pohrdání, ale i prosté přehlížení existence, a to ta kniha jednoznačně dokládá.

F. Navrátil 9.10.2017 9:09

Madrid jako zloděj práv

Příčinou nespokojenosti je, že ústřední vláda opakovaně osekávala rozsah katalánské autonomie. Pokud by měli Katalánci stejnou autonomii jako Baskicko nebo Navarra, pak by k žádnému referendu nedošlo.

P. Harabaska 9.10.2017 9:05

Re: Dosti bludné.

A naopak více Slováků v českých médiích a také ve státních funkcích. Před časem jsem v TV slyšel nějakého vysokého českého vojenského činitele, který mluvil slovensky. Něco akového si na Slovensku neumím představit.

P. Gábriš 9.10.2017 9:04

Re:Mýlíte se,

článek má úplnou pravdu. Žil jsem v té době na Slovensku a můžu potvrdit, že velká většina lidí rozdělení nechtěla. Ovšem slyšet bylo - jak to už obyčejně bývá - jenom ty křiklouny, kteří se oháněli rádoby vlastenectvím a "národovectvím" bez hlubšího obsahu a důvodu.

P. Harabaska 9.10.2017 9:03

Re: Ve slušné společnosti se hraje dle pravidel

Sorry: 100% oprávněných voličů.