22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

SLOVENSKO: Boj za tradiční rodinu

Všechny, kteří mají v této době ještě pocit, že nás média informují skutečně o všem významném, co se děje ve světě kolem nás, bych rád upozornil na významnou akci, o které český mediální mainstream ostentativně mlčí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 6.2.2015 15:02

Re: Halík opět vynikající:

Nezachytili ste vyjadrenie, s ktorým by sa dalo ako-tak súhlasiť?

Z hlasov, ktoré pred referendom na Slovensku zazneli, mi ako najrozumnejšie pripadalo vyrovnané a čestné prehlásenie evanjelickej cirkvi. Z toho, podľa môjho názoru zaznieva duch evanjelia, hlas Krista.

V tej apokalyptickej kázni o potrebe novej železnej opony, ktoré predniesol pre rozhlas ten gréckokatolícky kňaz, som počul naopak skôr dupot čižiem Hlinkovej gardy. Už som čakal, že budem počuť, že za všetko môžu Žida a Česi - Na stráž!

Obávam sa, že časť slovenského katolicizmu sa nevyrovnala so smutným dedičstvom ľudáctva, keď bolo kresťanstvo nahradené zmesou nacionalizmu a agresivity, prekrikujúcou strach pred demokraciou a otvorenou spoločnosťou, ktorý viedol až k sympatiám s autoritatívnymi fašistickými režimami. Recidívy tejto mentality sú nebezpečné, môžu cirkev zahnať na okraj spoločnosti.

J. Václavíková 6.2.2015 15:01

Re: Halík opět vynikající:

Zúčastnili by ste sa nadchádzajúceho referenda, keby ste mali možnosť?

Ja som zástancom parlamentnej, nie takzvanej "priamej demokracie", a teda v referendách - okrem tých lokálnych, čo sa týkajú problémov v malých obciach - vidím nebezpečný nástroj populizmu.

Domnievam sa, že o dôležitých otázkach by mali rozhodovať zvolení zákonodarcovia, pravda, vždy až po dôkladnej celospoločenskej debate, v ktorej predovšetkým zaznejú hlasy kompetentných odborníkov. Nevšimol som si, že by o referende na Slovensku podobná dôkladná, pokojná a vecná debata predchádzala.

J. Václavíková 6.2.2015 15:00

Re: Halík opět vynikající:

Čo si predstavujete pod spojením tradičná rodina? Existuje a jestvovala vôbec niekedy?

Tomu, kto by použil takéto spojenie, by som musel položiť otázku: Akú tradíciu máte na mysli, o akej dobe hovoríte? O kmeňových spoločenstvách a mnohoženstve v dobe, o ktorej hovorí Biblia? O rodine v antickom Grécku, kde boli v popredí erotické vzťahy medzi mužmi? O stredovekej rodine s ideálom rytierstva a galantnosti k dáme (ktorá spravidla nebola manželkou dotyčného)?

O meštianskej patriarchálnej rodine 19. storočia v Európe? O súčasnej rodine? Rodina - jej štruktúra, chápanie, role muža a ženy, štýl výchovy detí a mnoho ďalších aspektov - sa radikálne premieňala v priebehu dejín v rôznych kultúrnych kontextoch.

Genderové štúdie - ktoré sú démonizované niektorými katolíkmi, ktorí ich nikdy neštudovali a spravidla vôbec nemajú poňatia, o čo v nich ide - priniesli množstvo poznatkov, ktoré otriasli ahistorickým abstraktným poňatím "nemennej ľudskej prirodzenosti".

Na druhej strane aj ja úplne odmietam extrémnu podobu genderových teórií, ktoré "mužstvo" a "ženstvo" považujú za čisto kultúrno-spoločenský produkt.

J. Václavíková 6.2.2015 14:58

Halík opět vynikající:

http://www.aktuality.sk/clanok/269753/tomas-halik-rozhovor-referendum/

J. Anděl 6.2.2015 13:04

Re: Už ten jeho rozhovor nemohu najít.

Ještě bych dodal, že hysterie je znakem absence víry v Boha. Protože kdo věří, že Bůh je veliký, že Bůh zařídí, aby věci proběhly tak, jak proběhnout mají, a že Bůh ví lépe než já, co je správné - ten prostě nemůže propadnou fanatické hysterii. Té propadá jen malověrný, který má strach.

Není ostuda být malověrný a mít strach. I Ježíš na kříži, pochopil-li jsem správně, se ptal, proč jej Bůh opustil. Ale žrát se a prát se ve jménu Boha, to ostuda je.

J. Anděl 6.2.2015 12:55

Re: Už ten jeho rozhovor nemohu najít.

Tak díky za odkazy. Nejprve jsem si přečetl je, pak v jednom (tom ve slovenštině) nalezl odkaz na ten rozhovor, tak jsem si přečetl také ten. Jen část v souvislosti s referendem, večer si to snad přečtu celé.

Naprosto teď chápu, co rozčiluje některé křesťany a co rozčiluje pana Semína. Zapadá to do toho, jak všechny zmíněné znám.

Osobně bych na otázky referenda odpověděl takto - manželství je pro mě svazkem muže a ženy, na otázku ohledně adopce bych neodpověděl, protože po letech zvažování nevím, naprosto a absolutně souhlasím s právem rodičů rozhodovat o tom, o čem se budou učit ve škole v oblasti sexuální výchovy či eutanázie.

Každopádně v demokracii, i kolem referenda, je nutné, aby zazněly všechny názory. Forma odsuzování pana Halíka ukazuje, že jsme zcela mimo sféru racionality a též téměř i mimo sféru demokracie. Na mě to působí jako naprostá hysterie a tu považuji za všech okolností za největší nebezpečí. Ostatně hysterie je na škodu při každém ohrožení. Hysterie stála na počátku všech velkých válek.

No, a je to můj osobní dojem, nicméně pan Semín na mě vždy působil, a působí i teď, jako fanatický roztleskávač hysterie. Vždyť je to jednoduché: je referendum: zazní hlasy pro a hlasy proti, a někdo vyhraje. To je demokracie. Mně však připadá, že Semínové o žádnou demokracii nestojí.

A. Alda 6.2.2015 10:16

Už ten jeho rozhovor nemohu najít.

Připadá mně to divné, že by se ztratil. Ale četl jsem ho. A nejen já, jak vyplývá například z této kritiky:

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1480-slovenska-lekce-za-casu-duchovni-cholery-skandalni-cenzura-a-bojkot-zvitezi-bruselska-manipulace-mistni-pate-kolony-zla-halik-a-tricet-stribrnych-jsme-s-vami-statecni-obcane.htm

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Halik-je-vsehoschopny-cynicky-zednarsky-Jidas-jenz-oznacil-biskupy-za-fasisty-zlobi-se-katolicky-aktivista-Havliste-pry-mohou-vzteky-puknout-360543

Halíkův rozhovor vyšel i na našich Parlamentních listech, ale nedaří se mi to dohledat.

B. Rybák 6.2.2015 0:07

Re: Pozdě,

Vaší poznámce o "kůrovci v Böhmerwaldu" nerozumím. Nečasova vláda (přesto, že měla v koalici EU-hujerskou "zelenou" 5. kolonu udělala pro Šumavu (proti kůrovci a "zeleným darebákům) opravdu mnoho. Své dílo nemohla dokončit (na pana J. Stráského podali zelení mozci 4 trestní žaloby!

B. Rybák 5.2.2015 23:45

Re: No však už je ta firma skoro mrtvá.

Slova svého volebního programu proměnit v činy nemohli, protože díky vymývání mozků P&L masmédii nedostali dost hlasů. Co jste proti tomu dělal pane Aldo?

B. Rybák 5.2.2015 23:39

Re: Škoda, že

Mohl by jste být poněkud konkrétnější pane Schwarzi?

J. Václavíková 5.2.2015 23:02

Re: Také Radičová se vyjádřila,

Ano.

Co se homosexuality týká, nechci rozhodovat za lidi, v jejichž kůži nejsem.

J. Anděl 5.2.2015 22:47

Re: Také Radičová se vyjádřila,

To si dovedu představit (nesleduji to), ale právě proto by mě zajímalo, co přesně pan Halík řekl, a ideálně za jakých okolností či souvislostí.

Bohužel právě takto se velice často čaruje s informacemi. Nehodlal bych nijak "tutlat" nebo snad omlouvat, kdyby řekl něco, s čím nesouhlasím. Nebo, kdyby řekl totéž, co při vysvětlení toho, proč není Charlie, chápal bych, že s ním někdo nesouhlasí. Ale jednoduše napsat, že odsoudil referendum, a z toho dovozovat, že podporuje vlnu, snažící se zničit tradiční rodinu, mi v případě katolíka, byť jiné nábožensko-politické orientace, než třeba pan Semín, připadá prostě nepravděpodobné. Odhaduji, že tam tedy bude někde něco důležitého, co zde nezaznělo. Ale samozřejmě jistě to nevím.

Pokud se jedná o například o odsouzení průvodních jevů nenávisti a homofobie, tomu bych plně rozuměl.

Původní smysl manželství (tedy ve smyslu naší ... řekněme tradice nebo kultury, vycházející z křesťanství) lze hájit jedině tak, že se člověk normálně ožení a vydrží se svým manželem či manželkou v lásce (nikoliv zamilovanosti) v dobrém i ve zlém. A "ve zlém" často neznamená, že spolu sladce zamilovaní romanticky vzdorují nepřízni osudu. Ve zlém může znamenat třeba i to, že už se tak nepřitahují, že si lezou občas nebo častěji na nervy, že mají na některé věci jiné názory, chtějí se věnovat něčemu jinému atd. atp. Ale to se dneska jaksi moc za vzor zdravého chování nepovažuje.

Na druhou stranu vezmeme-li za své kořeny i antiku, tak nevím, co mají všichni proti homosexualitě.

Š. Hašek 5.2.2015 22:35

Re: Boj za tradiční rodinu je kvalifikovaným bojem proti

Pokud by pan Jirsa kandidoval v mém volebním obvodě, .......... no hodně bych přemýšlel.

A to jsem pochopitelně nevolič nějakého Štěcha. Nebo veleby.

Š. Hašek 5.2.2015 22:09

Re: Škoda, že

Ale zase bych připomenul, že tady jsou "již nastoupeni do útoku" mnohem, mnohem horší.

A ti se nezakecají.

Zlatá (skoro) "Klausova" ODS!

Š. Hašek 5.2.2015 22:06

Pozdě,

pane Jirso.

Měl jste se starat dříve - viz občanská demokratická (!!!!!!!!) strana, dle názvu. V posledních letech jsem myslel, že jste nějaký lesník - stran toho kůrovce v Böhmerwaldu.

Jinak samozřejmě dle mého názoru rodina jest otec, matka, děti a další. Nikoliv nějaký spolek osob, které ve spolupráci s Marxovkouministryní "mají nárok na dítě". Případně matka a sociální úřad.

J. Václavíková 5.2.2015 21:26

Re: Také Radičová se vyjádřila,

Vzhledem k tomu, kolik nenávisti a homofobie tu kampaň provází, bych se tomu nedivila.

J. Jurax 5.2.2015 21:08

Re: Vždyť i u nás máme manželství (muž a žena)

Ano cesta do pekel, a v tomto případě ani nedlážděná dobrými úmysly ...

J. Anděl 5.2.2015 19:45

Re: Také Radičová se vyjádřila,

To Halíkovo odsouzení by mě zvlášť zajímalo. Nevíte, co přesně řekl, či snad kdybyste měl rovnou odkaz. Moc děkuji.

M. Koutný 5.2.2015 18:50

Re: obránce tradičních hodnot

1) Jde právě o to, že běžná rodina přednost mít nebude, neboť homopáry budou dostávat děti jak na běžícím pásu ze strachu, že jakékoli obstrukce by mohly vést k obvinění z homofobie a profesní likvidaci sociálního pracovníka, soudce nebo jiné osoby, která by i oprávněně adopci neumožnila.

2) Nejsem si jist, že "cokoli" je lepší než děcák. Např. adopce do účelového "manželství" dvou pedofilů by bylo pro dítě asi stěží nějaké žúžo...

J. Kanioková 5.2.2015 18:30

Přesně,

ale taky se obávám, že lidi bývají tak dlouho neteční, než se cosi dotkne jich samotných. Jenže pak už bývá pozdě..

J. Kanioková 5.2.2015 18:25

Já stejně..

sice info v TV jsem nezaznamenala, ale cosi kdesi na netu sem tam jo.. Sice si nejsem až tak jistá, jak bych hlasovala..

Do časů "boje" v médiích "za homo práva" a tu "parádu", mě tohle téma naprosto míjelo, protože jsem s tím nikdy neměla problém. NIKDY, od mala. V sousedním domě bydlel jeden pár, i nadřízený mé tety žil s partnerem. Nikdo v mém okolí proti tomu nikdy nic ani nešpitnul.

Naopak ten "boj" v posledních létech mě vyloženě naštval. A ta Gay Pride, tak to považuji za něco příšerného, za další podraz proti zdravému rozumu, proti normalitě, proti rodině. Jako by nevyly známy důsledky nefunkčních či neúplných rodin na děti. Na jejich vývoj, na jejich počet.

J. Kanioková 5.2.2015 18:10

K referendu - Ochrana rodiny

http://www.stopautogenocide.sk/clanky/ochrana-rodiny/

J. Kanioková 5.2.2015 18:01

Ano... krok sun krok..

J. Kanioková 5.2.2015 17:53

Pokrytectví a alibismus.. to je dnes norma..

nebojme se naučit říkat i veřejně, že to či ono je za hranicí ..

A. Alda 5.2.2015 15:59

Také Radičová se vyjádřila,

že k referendu nepůjde.

A i Halík tam v noviném intervjů odsoudil referendum.

Také referendum je, jak vidět, skutečný prubířský kámen. Zde se ukazuje, kdo je kdo doopravdy.

A. Alda 5.2.2015 15:56

No však už je ta firma skoro mrtvá.

Ale je třeba stále připomínat, se velmi se v jejich případě rozcházela slova a činy.

K. Frauknecht 5.2.2015 15:35

Re: Souvislost je jasná

(teda mě :-)). V článku byla zmínka o "objektivitě" informací hlavního proudu. Z takové objektivity je mi zle! O tom, jací jsou Rusové lumpové, je informací dost a dost (a bacha, nikdy jsem netvrdil, že by byli svatoušci :-)!). Že maj EU soudruzi máslo na hlavě (nejen s UA!) se pochopitelně nemluví. Že soudruh Husajn a jeho administrativa zvorala na co šáhla (nejen v UA!), je rovněž tabu. Taková "svoboda slova" je typická pro socík! A na to já §seru, v tom jsem živořil téměř čtyřicet let!

J. Anděl 5.2.2015 15:04

Re: obránce tradičních hodnot

http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/manzel--87244

J. Schwarz 5.2.2015 14:32

Re: Hlavní proud,

není mi jasné, jako má souvislost obrana tradiční rodiny a tradičních hodnot vůbec s vypichováním toho co kde Američani... Jakoby Rusové nikde nic podobného nedělali, ti nemají všude špiony, nemonitorují telefony ani internet, zásadně se nemíchají do záležitistí cizích zemí / ani články v tisku, rusové informují zásadně pravdivě a pokud mohou, pak pochválí / popřípadě nespokojencům žijícím na vlastním území RF umožní osamostatnění, stačí říct... Kreml jim ještě pošle pár set miliard do začátku...

J. Schwarz 5.2.2015 14:21

Škoda, že

"pravicová" ODS alespoň občas tradiční hodnoty taky nebránila... její členové ve veřejných funkcích raději kráčeli v čele "Gay Pride" a jimi řízené radnice podobné akce "zaštiťovaly"...