10.5.2024 | Svátek má Blažena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sarka 5.3.2008 16:28

Pane Klicko, velice mne zajima

z pozice ktere autority si troufate urcovat, kdo smi byt narodem a kdo nesmi? Mate snad od Boha prevzate desticky, tak jako praotec Abraham, na nichz je vytesano do kamene ze narod je pouze ten utvar, ktery Vy definujete podle Vasich kriterii? Vzdy mne jako Americanku velice pobavi povysenost s jakou nekteri Evropane hnutim ruky zamitnou jakoukoli moznost toho, ze Americane jsou narod (cituji :"Pojem "americký národ" je nesmysl"). Co kdyz se Americky narod definuje jinak nez Vase tradicni Evropske "narody"  (k jejichz definici mimmochodem sam nedokazete dospet?)  Ve skutecnosti je definice Americkeho naroda daleko jasnejsi nez jakekoli pokusy o definice z pozice krve, genetiky, dedictvi a hroudy. Dovolte mi, abych Vas upozornila, ze nas tristamilionu Americanu je zcela spokojeno s definici nasi narodnosti ktera je postavena na dobrovolnem prijeti velice specifickych  norem, hodnot a jednotne spolecenske smlouvy. Jazyk je v tomto pripade sekunderni, a nikde nenajdete anglictinu jako determinatora americke narodnosti. Proste my - na rozdil od Vas, necinime rozdilu mezi obcanstvim a narodnosti - a to, cemu Vy rikate narodnost my zarazujeme do kategorie etnicity.

Jura Jurax 5.3.2008 16:14

Re: Re: Re: Re: Re: Národní státy

Pakliže přijmeme definici pojmu národ jako společenství lidí, mluvících stejným jazykem, - hm, ale z toho přece neplyne, že nemůže být vícero národů mluvících týmž jazykem. Logika, že ano. Z toho plyne akorát, že příslušnící jednoho národa by měli mluvit jedním jazykem.

To byste musel mít definici národ jako společenství všech lidí, mluvících stejným jazykem - ale to nemáte. Teprve pak by - logicky - platilo, že nemohou existovat dva nebo více národních států, mluvících týmž jazykem.

Jura Jurax 5.3.2008 16:07

Re: Re: Re: Národní státy

ale no tak - angličtina je spojuje, řekněme - ale to zdaleka neznamená, že všechny země, kde se hovoří anglicky by měly být jedním národním státem - a Zdeněk to taky nikde netvrdí. Praví pouze, že společný jazyk stmeluje. Což je fakt a jedna podmínka z mnohých - a ne nutná.

Jura Jurax 5.3.2008 16:01

Re: nebo historickou zkušeností

Hm - a co Španělsko, Rusko - taky je lze mít za přírodní pevnosti obtížně dobytelné ... ;-)

Jura Jurax 5.3.2008 15:58

Re: Europtimista?

No, taky mi to tak přichází - ale dětinskost, nadšení a naivitu léčí čas a životní zkušenosti, takže počkejme si tak deset, patnáct let ... :-D

Jura Jurax 5.3.2008 15:56

Nesouhlas

Pro příklad - charakter Olomouckého kraje by se moc nezměnil proti dnešku ani pokud by Olomoucký kraj spolu s krajem Moravskoslezským, Zlínským a Jihomoravským vyhlásily nezávislost, - no nevím. Určitě by přibylo koryt pro politiky - vláda, parlament. Ale hlavně - samostatná země  - politicky - musí být taky v rozumné míře samostatná hospodářsky (jak by to bylo s energií, dopravou, jak vedou tratě etc. etc.) i v méně příznivých podmínkách a v neposlední řadě musí být schopna si tu samostatnost uhájit. Což minicelek - jakkoliv demokratický - nesplní.

Takže minicelky, stírání státu a atomizace mi trochu připomíná Divide et imperia - samozřejmě z brusele.

stát by vlastně byl nadstavbou, která by měla na starosti pouze zahraniční, bezpečnostní a monetární (fiskální) politiku svých integrovaných krajů, které by všechno ostatní řídily na své úrovni - no, nevím, a co třeba doprava, zdravotnictví, energetika - to se na nízkých úrovních moc nevyřeší.

A s tím Kataláncem je to příklad na dvě věci - představme si, že je jiný Katalánec, co se separovat nechce; představme si Andalusana, co žije v Katalánii, má tam rodinné, profesní a jánevímjaké vazby a nechce se najednou ocitnout v cizí zemi. A navíc tyhle separatistické tendence mohou být vyvolávány a podporovány z důvodů mnohem pragmatičtějších - kupříkladu jak vznikl stát Panama? Nebo proč se kdysi odtrhla od Nigérie Biafra (a po krvavé válce byla zase připojena)?

On ten článek hodně zjednodušuje - možná jen proto, aby z něj nebyl tlustospis. Ale i tak mi přijde, že autor si leccos představuje jak Hurvínek válku. A podléhá módním kecům pfilozófů RvRv

brána 5.3.2008 15:10

Re: Re: Re: Re: Re: Názor autora

Realizace idealů je romantická blbost - to známe na vlastní kůži. Realizace společnosti, která se  sestává z jedinců různých ideálů tu nejčkonc probíhá. A bude probíhat tak dlouho pokud nedojde k všeobecné rezignaci na schopnost soupeřit s těmi nečestnými, v daném oboru neznalými a svých zájmů hájícími lidmy. Pak budeme zas tam kde jsme byli. Slovy jiného - diktatura je pryč a ted tu máme něco co v ní může vyústit.

Roy Boehm 5.3.2008 15:00

Re: Re: Re: Re: Re: Názor autora

Hmm... Podle Vás Švýcarsko neexistuje?!?

brána 5.3.2008 14:55

Re: nebo historickou zkušeností

tak a máme jedno vysvětlení možného důvodu společenského konsensu. Proč by nemohlo dojít  k podobnému na základě realistického- rozumového přístupu k řešení konfliktů. Myslím, že právě zde často používaná vojenskostrategická argumentace odpovídá zastaralým romatickým představám. Jenom naše zkušenost - kdo z nás si dovedl představit takovou politickou dekonstrukci evropy s tak nízkou mordibilitou - to je slovo. 

Kolombo 5.3.2008 14:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Národní státy

Pane, vy nejste scorpion, vy jste wůl. Co by měli Izraelci podle vás dělat, aby nebyli "agresivní"? Půjdete je tam proti Palestincům chránit, vynutíte snad nějak na vlastní útraty a rizika, aby Židy nevraždili? Ne? Potom se nedivte, že se brání sami. Zasluhují si úcty, na rozdíl od Čechů, kteří od časů Žižky neválčili , holoubci, a ještě to vydávají za jakousi ušlechtilou ctnost!!!

Kolombo 5.3.2008 14:40

Re: Jste tak naivní nebo jste spadl z višně?

Tohle je zajímavý problém. Pokud budou obyvatelé určitého území spokojeni se svou hustotou obyvatelstva, jak se vypořádají "mírově" se sousedy, jejichž počet se každou generaci zdvojnásobí? Pokud budou naši obyvatelé "humanisty" , určitě neodmítnou uprchlíky ze sousední země. Ti se budou rychle rozrůstat /už jenom proto, že humanisté je budou živit a tak padnou přirozené meze množení - nedostatek potravy /, ponechají si původní zvyky a nebudou mít žádnou motivaci převzít zvyky hostitelů. Humanismus dobrákům nedovolí odmítnout mladé generaci přistěhovalců občanství a ti jejich zemi zničí jako předtím tu svou. Leda, že by ti hypotetičtí obyvatelé odmítli humanismus a všechny nepřizpůsobivé cizince vyhostili.  Demokracie v dnešním smyslu je divná věc - mám za to, že lidé, kterým je spolu dobře by měli mít právo si na nějakém území zařídit poměry podle vlastních preferencí a nepustit tam takové, kteří by jim chtěli jejich způsob života rozvrátit. A to i pomocí porodnosti a divného chápání "demokracie". Host nemá co "demokraticky" žvanit domácímu do jeho věcí. Jediné, co může je sbalit si věci a vypadnout.

abyt 5.3.2008 14:37

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Hlavně ta dnešní podoba moravštiny. Samej germanismus.

Pavel Urban 5.3.2008 14:34

Švýcarsko : máte pravdu

Švýcaři jsou ve Švýcarsku obyvateli svého kantonu, v zahraničí Švýcary. Takže tvoří jeden národ.

Problém je v tom, že tenhle národ vznikal 600 let. Během tohoto období fungovalo Švýcarsko jako konfederace, jejíž členové spolu občas i válčili. Pohromadě je tehdy držel jednak strach z okolních mocných, jednak "společná území", které tehdejší plnoprávné kantony společně využívaly.

Zdá se, že etnicky definované národy jsou přece jen přirozenější. Tedy pokud nejde o národy, pro něž přistěhovalectví představuje tradiční zdroj obnovy vlastní síly (což je případ Ameriky a Austrálie).

Kolombo 5.3.2008 14:29

To by se mi líbilo -

zvlášť , pokud by bylo možné sestoupit až k tomu jednotlivci jako zdroji veškeré moci a požadovat individuální uzavření té "společenské smlouvy". Pak by platily jen explicitně uzavřené dohody, jeden by měl k ostatním jen takové závazky, které by dobrovolně sám uzavřel. Úžasná představa - už se těším.

Roy Boehm 5.3.2008 14:26

Jste tak naivní nebo jste spadl z višně?

Vaše vize jednotné, leč separatistické, Evropy může fungovat jen do té doby, dokud náhle osamostatnění občané nepocítí touhu, zbavit své samostatné území lišících se občanů (jiné rasy, národnosti, vyznání, sociálního postavení, atd.) A já Vám garantuji, že tuto touhu kosovští Albánci pocítili (a, bohužel, i intenzívně projevili) dávno před tím, nežli se o samostatném Kosovu vůbec začlo v EU mluvit. A jinde by to nebylo o moc lepší. Až se třeba místo Frísů začnou osamostatňovat Nizozemští muslimové, to bude šrumec. A ti francouští dělají bordel i bez samostatnosti.

Pavel Urban 5.3.2008 14:26

nebo historickou zkušeností

Severské země, podobně jako Švýcarsko či Anglie jsou přírodní pevnosti, jejichž jádro lze zvnějšku jen těžko dobýt. Takže zde chyběl důvod k vytvoření úřednického státu, který by oddělil občany od politiky v širším slova smyslu. Zároveň jsou to od přírody chudé země. Pokud by se obyvatelé Skandinávie ve středověku chovali k sobě navzájem podobně jako, dejme tomu, obyvatelé Itálie, pochcípali by hladem.

Olga 5.3.2008 14:16

Re: Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

A kdo Moravanům brání v samostatnoti - kromě Moraváků, co se roztahujou v Praze. Šup zpátky a hurá na samostatnost. A už dejte pokoj.

Pavel Urban 5.3.2008 14:13

Srbové a Albánci se na potkávání běžně nepodřezávají

Problém je spíš v tom, že když už k něčemu takovému dojde, nepokládají to mírumilovní členopvé vrahovy komunity za zločin

janoryna 5.3.2008 14:09

Re: Re: Re: Blbé je na tom to, že Evropská ústava vyhlášená Karle IV Lucemburským

a je pražský úředník lepší než bruselský. háček je v tom, že po nás chtěj, abychom dodržovali, co jsme slíbili. a ta unie se liší v tom, že jsme v ní dříve nebyli.

Pavel Urban 5.3.2008 14:09

Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Jenom bude nutné přesvědčit většinu obyvatel Moravy, že Brno nebude ještě horší, než Praha a že prebendy v Brně budou využity lépe, než v Praze. To nebude velký problém, pokud ovšem většina Moravanů považuje Brno za více "naše" než Prahu a člověka z opačného konce země za více "našince" než třeba člověka z Plzně.

Pavel Urban 5.3.2008 14:04

Re: autor bdí nebo sní?

Potíž je v tom, že pro průměrného Albánce je zřejmě vláda vlastních lidí - byť třeba nikoli ideálních - pořad lepší, než srbská vláda v Bělehradě, i kdyby z funkčního hlediska byla desetkrát lepší a poctivější.

Za existující situace je samostatnost Kosova dílem všech, kteří nejsou proti.

Pavel Urban 5.3.2008 13:58

To není špatný nápad

Než ho ale uvedete do praxe, doporučuji si zodpovědět dvě otázky :

1. máte zajištěny zdroje financování rozpočtu Horního Výplachu, ať už z EU nebo jiných zdrojů ? Tohle totiž autor článku nezaručuje.

2 pokud ne, jste natolik vzájemně solidární, abyste byli schopni vést poloteroristickou a polomafiánskou válku za nezávislost, která má také své mínusy ?

Pavel Urban 5.3.2008 13:54

Co je to národ

Národ je skupina lidí, kteří jsou ochotni sdílet stejný mír či zákon v původním smyslu těchto slov. Potíž je v tom, že tento smysl je dnes už jiný, zúžený.

Srozumitelněji (ale něpřesně a šroubovaně) bych označil jako národ skupinu lidí, kteří jsou ochotni a schopni vystupovat před ostatním světem jako politická entita.

Dobrovolně se hlásit ke svým právům a povinnostem nestačí. Je nutné jim také aspoň zčásti dostát. To je reálné pouze tehdy, pokud dotyčný předpokládá (nebo, ještě lépe, považuje za víceméně samozřejmé), že těmto právům a povinnostem dostojí i ostatní. Prostě občany musí spojovat i něco jiného, než stát a jeho občanství. Za normálních okolností to nemusí být důležité. V případě vážné krize bývá toto "něco jiné" důležitější, než všechny racionální úvahy.

Je dobré si uvědomit, že práva a povinnosti mají lidé v prvé řadě vůči sobě navzájem, teprve potom jde o vztah občana a státu.

Šnek 5.3.2008 13:49

Re: Re: Re: Re: Re: Národní státy

A co Němci, Rakušani a částečně i Švýcaři? Všichni mluví německy, dokonce i pravopis mají přibližně stejný a při tom jsou tři více měně se od sebe distancující státy. Ne milující se příbuzní. V tom to není. EU ale, nemá ani tu podobnost jazyka. Jak má tedy fungovat?

Pavel 5.3.2008 13:46

Europtimista?

Spíš bych řekl, že je autor prostě dětinsky naivní a nema vůbec páru o co šlo.

MF 5.3.2008 13:44

Re: Re: Ano, my chceme samostatnou Moravu!

Ano, Morava samosprávká nebo státotvorná by se mi líbila. Lamentovat nad tím, kam to dojde, mohli všichni v minulosti, když se dělili státy. Ale státy se dělí, vznikají a zanikají. Je to přirozený vývoj, který se nezastaví. Tak jako život.--------------------Co se týká Moravy - bylo by zpronevěřením odkazu předků nechat ji zmizet. Vymazat dvanáct století..

 

scorpion 5.3.2008 13:42

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Národní státy...Jsou lákadlem pro agresory a dobyvatele?

Ne národní státy, ale nadnárodní státy typu EU. Totálně vykořeněné duchovně prázdné se kterými se lide neidentifikují a tedy za ně ani nebudou přinášet oběti.

brána 5.3.2008 13:39

Re: Evropa národů je historicky přirozeným stavem.

Proč se základní substance zdárné demokracie založená na principu zamezování bolesti, utrpení a krutosti neprosazuje  v prostoru, kde dominuje v politice romantismus milující extrémy je celkem jasné. Proč politika schopná rozumného kompromisu sídlí momentálně na severu je historickou nahodilostí - švédové u Lipan.

scorpion 5.3.2008 13:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Národní státy

A co nám USA pěkně předvedli? Slábnoucí dolar, vysoké ceny ropy, vzestup Ruska, donutili k masivnímu zbrojení Čínu, zaštiťují agresivní politiku Izraele, který neustále válčí za svůj židovský charakter tedy pravý opak těch vašich liberálních hodnot, nevyhnutelný debakl afgánského tažení? Je zajímavé jak lidé jako vy požívají dvojí metr. Dáváte za vzor neutrální Švýcarsko, ale obhajujute válečnictví USA, jste proti nacionalismu ale zcela jistě toto nebude platit pro Izrael apod.

brána 5.3.2008 13:31

Re: Re: Re: Re: Názor autora

nikoliv de facto v hlavach suverena. A nota bene, kýhočerta byla potvrzen kontraemancipační politický aparát. Já ale pozoruji na NP v posledních dnech relativní posun k argumentativní diskusi. Dokonce i vůle po referendu by mohla být tematem.