28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

RUSKO: V kulise Stalingradu

Zaregistrovali jste včera, že se slavilo 75 let od vítězství u Stalingradu? Zřejmě ano, ale v médiích to téma působí spíš okrajově. Aspoň ve srovnání s tím, jak celebritně se připomínají kulatá výročí vylodění v Normandii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 8.2.2018 13:42

Re: Možná to bude proto

Kdyby tam přišli o desítky tisíc vojáků s jinak nulovým výsledkem?

Američani nejsou zrovna tolerantní ke svým ztrátám...

Přinejmenším by to válku prodloužilo, což by Němcům umožnilo vyrobit více V2, mnohem dokonalejí zdevastovat nejen Londýn, ale i další britská města, i tábory spojeneckých vojáků. Mohli vyrobit další pomorky a zničt další spojenecké lodě. Atd atp.

Pořád mluvíme o Německu, které má krytý týl a vládne Evropou od Volhy po Atlantik - a především jejími zdroji. Takové Německo by bylo velmi důstojným soupeřem USA.

J. Jindra 7.2.2018 17:31

Jsem priznivec Zapadu, ale proti Stalingradu to byla lokalni prestrelka....

J. Jurax 7.2.2018 2:29

Re: Možná to bude proto

"Naopak plzeňská Škodovka pod nacistickým vedením dodávala kanony Stalinovi ještě v květnu 1941."

Nějak se mi to nezdá - odkud máte tuto informaci?

Co tak zpaměti vím, šlo snad o neuskutečněný obchod s licenci těžkých kanónů, ale o přímých dodávkách zbraní jsem nečetl.

J. Lepka 7.2.2018 0:04

Re: je docela "legrace", ze Cehuni

Dvě výtky soudruhu, jednak se naučte používat diakritiku, jinak je údernost vašich slintů silně deklasována, jednak si načtěte něco z historie. Např. V. Bufka zcela konkretně uvádí, jak po obsazení ČSR jednali s Rusy o vstupu do jejich letectva, protože Mnichov a jak pak ta spřátelená ruská ambasáda předala všechny materiály gestapu, které pak mělo na sestřelené piloty všechny argumenty hezky po ruce. Taková malá soudružská výpomoc mezi socialisty, že?

J. Lepka 6.2.2018 23:59

Re: Nedávno jsem dočetl 6ti dílnou Druhou světovou válku

Také není od věci, že Rusko dodnes nezaplatilo, na rozdíl od Británie, kterou to málem hospodářsky položilo a Francie, kde to málem zlikvidovalo paradoxně filmový průmysl.

J. Lepka 6.2.2018 23:52

V rámci nyní tak propagované vyváženosti připomínám,

že bitva u El Alameinu byla dřív a důležitější.

J. Kanioková 6.2.2018 23:43

1***

J. Kanioková 6.2.2018 23:41

Dík za odkaz i kimentář

J. Jurax 6.2.2018 22:04

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Nesouhlas.

Slovanští podlidé - pokud by vůbec byli - by na tom byli ještě hůř než za bolševika.

A my bychom byli částečně poněmmčeni (jste-li nodrooký dlouholebý blonďák, měl byste šanci), dílem vysídlení někde na Ukrajině a dílem likvidování. Počtěte si v projevu Reinharda Heydricha na http://klempera.tripod.com/heydrich.htm. - zejména až na konci několik myšlenek o konečném řešení.

J. Jurax 6.2.2018 21:55

Re: Nedávno jsem dočetl 6ti dílnou Druhou světovou válku

No jo, ono to s tou pomocí chce proporce - a těžiště spojenecké podpory ani tak neleželo ve zbraních s výjimkou letadel, ale v dodávkách potravin, oděvů, bot, surovin (legovací přísady třeba), leteckého benzínu a hlavně nákladních automobilů.

Třeba tanků a samohybných děl vyrobil SSSR úhrnem 98 300 proti 12 500 dodaným (11%), stíhaček bylo vyrobeno 62 800 proti dodaným 14 500 (18%), bombardérů vyrobeno 19 200 proti 3600 dodaným (15,7%).

Taky dlužno uvážit úroveň dodaných zbraní - některé se do podmínek východní fronty nehodily a/nebo byly zastaralé - tanky M3 Lee nebo Hurricany (v roce 1942 byly za zenitem), naopak vysoce ceněny byly stíhačky P-39 Airacobra, bombardéry A-20 Boston a hlavně B-25 Mitchell.

Naopak nákladních automobilů bylo dodáno víc než se v SSSR vyrobilo a byly vesměs vyšší, ne-li výrazně vyšší technické úrovně. Obrněné transportéry, jichž bylo dodáno na 7 000 (bren carriery a half-tracky) SSSR nevyráběl vůbec.

Blíže viz tabulky v článku http://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr. Podnětný je obsáhlý třináctidílný seriál počínající na https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1-?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=serial

R. Tichý 6.2.2018 17:04

Zda se mi, ze autor nevi co chce.

Jako perverze pusobi zvani porazenych, kterym je stale otloukana jejich zodpovednost. A slavit ruskou bitvu? Ale no tak, Rusko je preci dabel....

V. Novák 6.2.2018 16:17

Re: Možná to bude proto

Dolů a hutí bylo v SSSR dost. Veškerou americkou pomoc museli Rusové převézt, ať už z Murmanska, po Volze nebo transsibem z Vladivostoku. Co dokázali Sověti, Němci by zvládli taky.

Skoro veškeré bombardování za 2. světové války bylo především terorizováním civilního obyvatelstva. Bombometčíci se pravidelně mýlili o celé kilometry, a to nemluvím o záměně Prahy za Drážďany ("velký město, řeka - shoz!"). O tom, jesti byly V1 a V2 hračky, by mohli vyprávět obyvatelé Londýna. A to byl vyroben zlomek raket, které Němci vyrobit chtěli - ale neměli z čeho a museli výrobu ukrývat pod zem, což sežralo spoustu času, materiálu - a lidí. I když to bylo heflinci, a těch měli dost...

Proudové letouny nedominovaly, protože jich bylo málo. Výrazně rychlejší stíhačka má větší radius a je jich potřeba méně na ochranu stejného území. Jenže jich nebylo dost ani na to.

Ale pořád vycházíte z toho, že Německo by bylo po vítězství nad SSSR stejně oslabeno jako bylo v důsledku porážek od SSSR. A to by v žádném případě nebylo.

M. Prokop 6.2.2018 15:45

Re: Souhlas

Dodnes, kdy to po krátké pauze je zase aktuální.

M. Prokop 6.2.2018 15:43

Re: Nedávno jsem dočetl 6ti dílnou Druhou světovou válku

Jo, na to se často zapomíná, že přátelství sovětského a německého dělníka v uniformě zrušil až Hitler (a taky sovětské dodávky, bez nichž by válku vůbec nemohl začít).

J. Jelínek 6.2.2018 15:30

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Nerozumíme si, o servilitě protektorátního tisku nemůže být pochyb a také ovšem nemůže být pochyb, že po 9.5.1945 žádné protektorátní noviny prostě neexistovaly, aby mohly interpretovat průběh, výsledky a důsledky právě ukončené války. To "filosofování" bylo opravdu nešikovně použito, máte pravdu.

M. Krátký 6.2.2018 15:20

Nedávno jsem dočetl 6ti dílnou Druhou světovou válku

od Winstona Spencera Churchila á 800 stránek a 11 měsíců četby. Ano Stalingrad byla největší bitva v dějinách lidstva. Ale nebyla to jen zásluha Rudé armády - i když přinesla i nejtragičtější ztráty na životech. Vítězství u Stalingradu by se nestalo, kdyby CCCP nedostával v té době již neskutečnou materiální podporu Spojenců jak ve formě zbraní - á cca 4 tisíce bojovách letadel, á cca 4 tisíce tanků, 40 tisíc Jeppů, 350 tisíc kamionů, miliony tun potravin, miliony párů obuv, miliony lehčích zbraní, tisíce tun strategických materiálů atd. Nesnažím se zlehčovat zásluhy CCCP o výsledek jak této bitvy, tak i celé války, jen ještě podotýkám, že Stalin na Spojence tlačil od první chvíle od 22.června 1941 aby otevřeli druhou frontu aniž si připustil, že ještě před měsícem Angličani nevěděli zda nebudou muset bojovat i proti Rudé armádě na základě jejího bratrství s nacistickým Německem

I. Novák 6.2.2018 15:13

Re: Souhlas

A Německo svým dočasným pobytem před nimi brání dodnes.

J. Vintr 6.2.2018 15:12

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Kdyby Rusko s Německem prohrálo, život by neskončil. Ale dost možná by definitivně skončil bolševický režim. A bez něj by na tom dnes Rusi byli za všech okloností určitě mnohem líp.

J. Vintr 6.2.2018 15:08

Re: Možná to bude proto

Invaze do Normandie byla jen epizodou války. Myslíte, že by to Američani odpískali, kdyby jim to v Normandii nevyšlo?

J. Vintr 6.2.2018 15:02

Re: Možná to bude proto

Převézt obráběcí stroje a postavit nad nimi nějakou kůlnu, to se dá zvládnout, ale doly a hutě nepřevezete. A pokud potřebujete víc železa, musíte napřed mít rudu a uhlí, musíte to někam dopravit a nějak zpracovat. Kromě toho potřebujete i elektřinu. Tohle všechno se nedá udělat jen tak. Ty tanky mohli Rusi z velké části vyrábět jen díky tomu, že jim Američani dodali hotovou ocel a taky vagóny, lokomotivy a koleje a taky spoustu nákladních aut na dopravu surovin a toho ostatního. Stejné to bylo s materiály na výrobu letadel a s pohonnými hmotami. A se spoustou jiných věcí, bez nichž by se válčit nedalo. Němcům by to určitě nedododali.

Co se týká těch V1 a V2, to byly v podstatě hračky, dobré jen na terorizování civilního obyvatelstva. Vzhledem k jejich nepřesnosti bylo jejich vojenské využití mizivé. I ty proudové letouny nepředstavovaly nějak významnou posilu. Sice byly rychlejší, ale v soubojích s vrtulovými letadly tak jednoznačně nedominovaly. Kromě toho byly asi velmi náročné na pilotáž i na údržbu, takže jejich použití bylo omezené. Američani ostatně proudové letouny měli také, ale nestačili je už do koce války bojově nasadit.

V. Novák 6.2.2018 14:54

Re: Možná to bude proto

Když se fakta neshodují s vašimi ideologickými předsudky - tím hůž pro fakta, že?

M. Krátký 6.2.2018 14:54

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Dovoluji si připomenout jedno z vyprávění komunistického novináře a spisovatele Jana Kozáka ( snad si to jeho jméno i ten příběh pamatuji správně ), když cca v polovině 80tých let v ČT vyprávěl na pokračování svá putování po CCCP ( zajímavé jako cestopis ) jak v nějakém dole na Sibiři ruští horníci rubali to Mendělejovu tabulku a to nějakým tehdy unikátním USA kombajnem a on se jich ptal kolik taková mašinka stále peněz a zhrozil se, když mu hlásili, že 1.000.000,-USD - chvíli pauza a pak ten Rus - komandír, když ta mašinka zase hrábla do té tabulky - povídá : a tak a teď se zaplatil !!!

V. Novák 6.2.2018 14:53

Re: Možná to bude proto

Tím myslím historiky, kteří se zabývají dokumenty a ne přežvykováním ideologického sena.

V. Novák 6.2.2018 14:52

Re: Možná to bude proto

Je hezké, že Spojencům tak věříte.

Škoda, že vaši podporu ani víru neměl Eisenhower - nemusel se tak nervovat. A že se nervoval nejen 6.června do večera a přes noc, protože si nebyl jistý, že Hitler nepřesune zálohy a nesmete předmostí na plážích...

Ve skutečnosti to byla klika a výsledek rozsáhlé špionážní desinformační hry, v níž byly obětovány mimo jiné stovky příslušníků odboje.

V. Novák 6.2.2018 14:46

Re: Možná to bude proto

Jenže nestály. Jednotky Wehrmacht i Waffen SS krvácely na východní frontě. Luftwaffe už dávno neměla převahu jako na začátku Bitvy o Británii nebo Fall Barbarossa, kdy sovětské letectvo doslova přišpendlila k zemi. A taky poztrácela nejvíc "nejdůležitějších součástek" - tedy pilotů - na východní frontě.

Jo, buďme rádi...

V. Novák 6.2.2018 14:40

Re: Možná to bude proto

Hitler nezačal válku na Západě, válku mu vyhlásily Francie a Anglie. Že se jim do ničeho nechtělo, že Francouzi útočili přesně 3 dny (proti nulovému odporu - celá Wehrmacht byla v Polsku) načež je Gamelan stáhl do Maginotovy linie, kde seděli půl roku na zadeli a Britové neudělali ani to, je taky fakt.

Ale Hitler se chtěl nejdřív vypořádat s budoucím týlem. Francii porazit a Británii přinutit k jednání. Zůstat na svém místě Chamberlain, povedlo by se mu to. V Británii měl nacismus značnou podporu a obdivovatele hlavně ve vyšších vrstvách.

Na Atlantském valu, v Norsku i v Itálii a v Africe měl Hitler jednotky divizí. Stovky jich byly na východní frontě - a tam taky vykrvácely.

J. Fridrich 6.2.2018 14:33

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Tady mnoho diskutujících nechápe, že Rusko má cca 200 roků problém být funkční demokracií a z toho se odvíjí i jeho ekonomická slabost a zaostávání za vyspělým světem... Pardon, s výjimkou zbraní a loupeží Západních technologií. Drží je nad vodou jejich zabrání Sibiře kozákem Jermakem a podobnými kolonizátory. Tím získali nekonečné množství nerostného bohatství na naší planetě - vyvrtat otvory do země a vytěžit celou Mendělejevovu tabulku, to oni jakžtakž umí..

V. Novák 6.2.2018 14:27

Re: Máte tak krátkou paměť?

Ať se opičíte jak chcete, je to nesmysl.

V. Novák 6.2.2018 14:26

Re: Máte tak krátkou paměť?

Milá paní, Malenkov byl v době předání Krymu UkrSSR (1954) předsedou rady ministrů, tedy ministerským předsedou. Každý, kdo zažil komunistický režim, ví, že vláda byla jen výkonným orgánem a vládla komunistická strana, které vláda sloužila.

Generálním tajemníkem KS SSSR byl Chruščov, a tedy byl Malenkovovi ne formálně, ale fakticky vysoce nadřazen. Kromě toho byl v té době Malebnkov na sestupu, zanedlouho ho Chruščov nahradil Bulganinem.

Krym předal Chruščov a nechal to potvrdit předsednictvům Nejvyšších sovětů obou svazových republik, což bylo porušením Ustavy SSSR, která vyžadovala souhlas plén NS, předsednictva nestačila. A nebyl to jen nějaký rozmar, v té době byl budován Severokrymský kanál, který měl zásobovat suchý Krym vodou z Dněpru. Byla to "stavba socialismu", tedy sledovaná ÚV komunistických stran dotčených republik, což přinášelo kompetenční problémy. Proto udělal Chruščov formální opatření, předal Krym UkrSSR, tedy do pravomoci ÚV KSUkr - a opentlil to výročím Perejaslavské rady, která rozhodla o připojení k Rusku.

BTW - ten kanál neobanderovci zasypali, aby se Krymčanům pomstili za jejich rozhodnutí v referendu, čímž připravili Krym a Krymčany o 75% potřeby vody....

Takže blábolíte vy žvaníce o mém blábolení a Zemanově lži. Že jste ke svým nesmyslům navíc sprostá, mě už ani tak neudivuje.

V. Novák 6.2.2018 14:06

Re: Souhlas

A v současnosti se největší rusožrouti snaží o udržení stalinských hranic jako Svátosti Nejsvětější...