30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

RUSKO: V kulise Stalingradu

Zaregistrovali jste včera, že se slavilo 75 let od vítězství u Stalingradu? Zřejmě ano, ale v médiích to téma působí spíš okrajově. Aspoň ve srovnání s tím, jak celebritně se připomínají kulatá výročí vylodění v Normandii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 6.2.2018 14:04

Re: Možná to bude proto

Srandujete?

Sověti dokázali přesunout stovky továren - a to v situaci chaotického ústupu, po tratích soustavně ničených německou Luftwaffe, která na začátku války prakticky vymazala sovětské letectvo, při potřebě přepravovat další kontingenty na frontu a evakuovat nejen továrny. A do konce roku 1941 vyrobil Charkovský traktorový závod evakuovaný na Ural násobně víc T34 než celý SSSR do německého útoku.

Němci že by nedokázali totéž bez bombardování, protože spojenecké bombardéry zvládaly tak Německo?

Proudové stíhačky měli jen Němci. Raketové letouny s kolmým startem taky jen oni. Rakety (V2) i bezpilotní letouny s plochou dráhou letu (V1) taky. Co chybělo, byly zdroje - surovinové, energetické, lidské. Všecho zůstalo na východě. U Moskvy, Stalingradu, Kurska, na Kavkaze, u Leningradu,...

J. Vintr 6.2.2018 14:03

Re: Možná to bude proto

Jediným faktem je datum, kdy Rusi vyhlásili válku Japonsku. Všechno ostatní jsou hodně za vlasy přitažené spekulace, které vyprodukovala bolševická propaganda.

V. Novák 6.2.2018 13:53

Re: Možná to bude proto

Milá paní, v Mandžusku - japonském Mandžusku - byla rozmístěna zmíněná kuantungská armáda, která představovala poslední bojeschopnou japonskou sílu. Že se nepodaří udržet ostrovy, to Japonci pochopili už po Okinawě. Ale pořád bylo možno přenést velení a císařskou vládu na pevninu a pokračovat v odporu. Zároveň svtup SSSR do války znamenal konec poslední naděje, a sice, že SSSR zprostředkuje jednání s USA, které vy nemuselo vyústit v bezpodmínečnou kapitulaci. Místo toho přišlo vyhlášení války. Na to pak zareagovala japonská vláda. Nějaká dvě další zničená města jimi pohnout nedokázala - byla jen dvěma z desítek. Málokdo tehdy tušil že "jaderné" umírání potrvá ještě léta.

To jsou fakta, takže své filosofování o pravděpodobnosti, si můžete vetknut dle libosti, třeba za klobouk.

Smysl vašeho kalendářního extempore mi uniká. Jak to, že Sověti vyhlásili válku a zahájili masivní útok třemi fronty ještě před zničením Nagasaki vyvrací mé tvrzení, že Japonci kapitulovali kvůli sovětskému útoku, asi víte jen vy.

J. Vintr 6.2.2018 13:37

Re: Možná to bude proto

I kdyby německá armáda nebyla vázána na východní frontě, nebyla by schopná zabránit americké invazi na kontinent. Ta se mohla odehrát i kdekoliv jinde než v Normandii a na všech mistech nemohli mít Němci dost vojenské síly, aby ji zabránili. Co se týká letectva, jeho nejpodstatnější složkou jsou lidé, kteří v těch letadlech sedí. Na rozdíl od Američanů neměli Němci dost lidí, aby mohli trvale nahrazovat ztráty. Také se nemohli nikdy ani zdaleka dostat na takové výrobní kapacity jako Američané. Třeba kvůli dostupnosti surovin a počtu pracovních sil. Od okamžiku, kdy Hitler upustil od invaze do Anglie a navíc vyhlásil válku Spojeným státům, už už válku prohrál. Bez ohledu na to, co se stalo na východě.

V. Novák 6.2.2018 13:29

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Protektorátní noviny vycházely dostatečně dlouho poté, co to Němci začali prosírat, aby mohly, ..., no ... "filosofovat" - to snad ne, ale předvádět překrucování faktů - taková ta "plánovitá zkracování fronty", "postupy do předem připravených pozic", "tajné zázračné zbraně", apod. Obrana Stalingradu před bolševickými hordami tam patřila také.

Lid český, tedy smějácí se bestie, si k tomu dodával "Hlášení OKW. Z vůdcova hlavního stanu oznamujeme, že válku jsme prohráli, aniž nám v tom nepřítel dokázal zabránit!".

B. Brousková 6.2.2018 13:23

Re: Možná to bude proto

Bomba na Hirošimu - 6.srpna 1945. CCCP vyhlašuje Japonsku válku 8.srpna 1945. Bomba na Nagasaki -9.srpna 1945. Takže pokud je 9.srpen v kalendáři před 8.srpnem máte pravdu. Jinak ovšem kecáte. CCCP zaútočil na Japonsko v Mandžusku. Mandžusko je ovšem v Číně. Ne v Japonsku. Že by se ti fanatici roztřásli hrůzou na něčím co se odehrává v Číně není příliš pravděpodobné.

J. Vintr 6.2.2018 13:20

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Asi nechápete, co jsem napsal.

B. Brousková 6.2.2018 12:59

Re: Možná to bude proto

Jaké bomby a na koho padaly "při žranicích v Mnichově" ? Citát z Prohlášení UV KSČ z 15.prosince 1940. "Sovětsko- německé přátelské vztahy představují úhelný kámen mezinárodní spolupráce o nějž se již roztříštily imperialistické a protisovětské plány anglo-francouzského bloku o nějž se nyní rozbíjejí zločinné záměry Spojených států amerických" V té době již Hitler obsadil území v Evropě s třista miliony obyvatel, koncentráky běžely na sto procent, gestapo a SS řádili jako zběsilí a naši komouši blábolili o sovětsko-německých přátelský vztazích. Nedosti na tom.. Beneše označovali za válečného štváče, který "vyvolává nesmyslné šovinistické štvanice a zasévá nenávist českého obyvatelstva k německým dělníkům oblečeným ve vojenské uniformy."!!! E.Beneš Paměti 1947 str 216. Pokud jdeo komoušskou vzpouru proti Benešovi doporučuji si vygooglit "Vzpoura v Cholmondeley" Tehdy tu vzpouru organizoval Slovák Vlado Klementis. Tentýž kterého potom pověsili v padesátých letech spolu se Slánským.

T. Kohout 6.2.2018 12:58

Re: Možná to bude proto

Vám teda vymyl Goebbels hlavu suprově.

J. Jelínek 6.2.2018 12:56

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Ony protektorátní noviny vycházely i po květnu 1945, že mohly filozofovat nad výsledky WWII?

T. Kohout 6.2.2018 12:49

Re: Máte tak krátkou paměť?

Pravda, Goebbels fascinuje dodnes. Pořád mu věří hodně lidí. Jak on uměl vymýt mozky, to se nezapomíná.

T. Kohout 6.2.2018 12:46

Re: Ať si tam

Ale my již nejsme v Protektorátu v roce 1943. Tehdy to byl žurnálově převládající názor. A nyní?

J. Vintr 6.2.2018 12:46

Re: Možná to bude proto

Tady nešlo o suroviny ani o výrobní kapacity, ale o úroveň, na jakou se dostala technika. Jinak s tím využitím ruských surovin a případné výroby na ruském území by to nebylo tak slavne. Jednak by museli ty výrobní kapacity teprve vybudovat, jednak by byl značný problém s dopravou na ty velké vzdálenosti. To by jim museli Američani dat nejmíň pět let "fóra".

T. Kohout 6.2.2018 12:43

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Jo, přesně takto to psaly protektorátní noviny. Je obdivuhodné, jak některé názory stále přežívají.

Protektorátní noviny, to je velká škola novinařiny. Když již musely přiznat, že Němci na tom nejsou "příliš dobře", tak psaly v tom smyslu, že Němci jsou vlastně "obránci Stalingradu", kteří ho hájí proti oněm "bolševikům". Je to velká škola žurnalistiky, přečíst si čas od času protektorátní noviny. Docela to otevírá oči. I v dnešních časech moderních "fake news" tj fejkáren.

J. Vintr 6.2.2018 12:40

Re: Možná to bude proto

Američtí historikové - to myslíte ty absolventy amerických univerzit, jejichž jedinou touhou je nakydat co nejvíc hnoje na jejich zemi. Viz třeba jistý Moore, který natočil "historický dokument" na jaký by se nezmohla ani ta nejzavilejší bolševická propaganda.

J. Kombercová 6.2.2018 12:36

Re: Máte tak krátkou paměť?

Nezbývá mi, než se opičit: Přesně.

V. Novák 6.2.2018 12:00

Re: Možná to bude proto

To není báchorka, to je historická realita, kterou už začínají uznávat i méně nacionalističtí američtí historikové.

Než to docbvkne amerofilům, vymřou nejspíš ještě dvě jejich generace.

V. Novák 6.2.2018 11:58

Re: Možná to bude proto

Ta jednání probíhala začátkem srpna 1939. Když zkrachovala - vinou Británie a Francie - dal Stalin pokyn Molotovovi uzavřít smlouvu s Hitlerem.

Jednání samozřejmě probíhal už předtím, kvůli nim byl odvolán Litvinov, který se 1) příliš angažoval v kolektivní bezpečnosti proti nacismu a 2) byl Žid a byl nahrazen pro nacisty přijatelnějším Molotovem, ale posledním impulsem byla neochota Britů a Francouzů sk čemukoli se zavázat. Plus jednání Poláků.

B. Brousková 6.2.2018 11:55

Re: Máte tak krátkou paměť?

Však také ty ˇšpičky" tam jezdily.Ovšem jen do února 2014 , kdy Pútin zabral Krym a poslal zelené mužíky na východ Ukrajiny. Od té doby se všechny civilizované země Ruska štítí. Jedinou výjimkou je známý Pútinův řiťolezec Ovarovič Zeman. A až zase začnete blábolit o Chruščovovi, který daroval Krym Ukrajině. uvědomte si že Zeman je třikrát pravpomocně soudem odsouzený lhář, Tehdy totiž vládl v CCCP jakýsi Malenkov. Takže Ovar zase lhal , jako obyčejně.

V. Novák 6.2.2018 11:51

Re: Možná to bude proto

To vše ovšem proto, že Wehrmacht a Waffen SS vykrvácely na Východě, Hitler nezískal kavkazskou ropu, nedostal se podél Kaspiku přes Írán na pobřeží Perského zálivu a hlavně nezískal miliony km2 země, kam by mohl přesunout výrobu a chránit ji před nálety.

Co se zaměření týče - počítalo se s vysílačem na střeše Empire State Building. Sympatizantů nacistů bylo v USA víc než dost.

Druhá možnost byla ponorka s pouzderem s V2 ve vleku, odpálení u pobřeží.

A. Nový 6.2.2018 11:44

Re: Ať si tam

Co lze jiného čekat od bolševika Rudolfo/Hofmana, když převlíkne kabát.

M. Pesat 6.2.2018 11:40

je docela "legrace", ze Cehuni

je docela "legrace", ze Cehuni, se kterymi si zapadni "spojenci" napred vytreli rektum v Mnichove, nasledne 15.brezna 1939/Protektorat B&M/, tak usilovne lezou "zapadnim spojencum" do rektu. Stejne tak polsti soudruzi, kteri cekali, ze jim soudruzi "spojenci" ze zapadu prijdou na pomoc po 1.zari 1939. Samozrejmne to nezacalo v Mnichove, nybrz daleko drive, kdy prezident Benes hledal spojence pro uzavreni paktu kolektivni bezpecnosti proti nacistickemu Nemecku, a byla to Britanie/zejmena/ a Francie a samozrejmne Polsko, kdo vsechny tyto pokusy torepdoval. Stejne tak soudruh Stalin/SSSR celou dekadu pred valkou hledal spojence proti Nemecku/Hitlerovi. A vsude byly dvere zavrene, az jej zahnali do kouta, tak nezbylo nez jim vypalit rybnik smouvou Molotov-Ribbentrop. On totiz soudruh Stalin/SSSR dal zapadnim "spojencum" 17 dni casu,aby prisli Polsku na pomoc, Ruda armada vstoupila na uzemi/tejdejsiho/ vychodniho Polska, kde zilo prevazne ruskojazycne obyvatelstvo, az 17.zari 1939. Stejne jako prepisovali historii/ve svuj prospech/ rudobolsevici, tak modrobolsani a parat lzi a nenavisti delaji to stejne. Lzou/prekrucuji jako kdyz Rude pravo tiskne.

Cest :-(

J. Vintr 6.2.2018 11:34

Re: Možná to bude proto

Američani měli použitelnou jadernou bombu v srpnu 1945 a měli i dost prostředků, jak ji dopravit nad Německo. Němci byli od sestrojeni atomové zbraně pravděpodobně ještě dost daleko a rovněž tak od konstrukce rakety s dostatečným dosahem a dostatečnou nosností, aby byla schopna nějak významně ohrozit USA. Nemluvě o tom, že úroveň tehdejší techniky by neumožnila její přesnější zamíření. Na náhodné bombardování Anglie, která byla za humny, to ještě stačilo, ale při vzdálenosti na Americký kontinent by pravděpodobnost zásahu byla velmi malá.

B. Lukáš 6.2.2018 11:01

Re: Souhlas

O tom, že vítězství RA ve "Stalingradské" bitvě patří mezi nejvýznamnější události 2. světové války nelze pochybovat. Ale byl to Soudruh Stalin, který "kolonizoval" a měnil hranice sousedních evropských států nejdříve ve vzájemné dohodě s Hitlerem dle smlouvy Riebbentrop -Molotov z 23.8.1939, a který následně po drtivé porážce Němců v r. 1945 tuto smlouvu svými činy de.facto potvrdil a v "kolonizaci" i měnění hranic ve prospěch své "Velkoruské říše" pod značkou SSSR pokračoval.

J. Fridrich 6.2.2018 10:53

Re: Možná to bude proto

Tady to zase vypadá, že pane Hašek ??

J. Vintr 6.2.2018 10:48

Re: Možná to bude proto

Ta báchorka, kterou vymysleli bolševici, že Japonsko se nevzdalo kvůli Hirošimě a Nagasaki, ale kvůli tomu, že jim (pět minut po dvanácté) vyhlásil válku Sovětský svaz mi připomínají jedno povídání našeho komika Bedřicha Zelenky, který v nějakém silvestrovském pořadu povídal, že už jako školní dítě bojoval proti německé okupaci tím, že recitoval "der, die, das - psí ocas". Když se to prý doneslo Hitlerovi, tak se zastřelil.

R. Szewczyk 6.2.2018 10:41

checht

vítězství je naprosto dokonalé, ajne jurop, ajne folk , ajne mark, sory, ojro, hranice ,sice ne uplně kodifikovaná, ale přece , je někde u Charkova, angličani jsou vyhnáni nejen z Normandie, slovanští podlidé pracují pro blaho říše, a jsou krmeni jako podlidé, říše platí zatím tributum pacis ve formě petrodolaru spojenci nespojenci, no , a na to nedorozumnění u Stalingradu je potřeba zapomenout, vlastně šlo jen o špatnou volbu vůdců,

J. Vintr 6.2.2018 10:41

Re: Souhlas

Vymytý mozek máte vy. Američani žádnou zemi neokupovali. V Evropě museli zůstat jen proto, aby ji bránili před Rusy.

Š. Hašek 6.2.2018 10:39

Re: Možná to bude proto

Hitler byl naštěstí "stratég" na úrovni přípravky v kadetce". Ale, vzhledem k tomu, kam se mu povedlo Evropu dovést ........... V Labi by ta krev tekla hodně dlouho .......

Za nocí se mu zdávalo, že bude pánem všeho světa. Proto ta jeho "strategicko chaotická " rozhodnutí.

J. Vintr 6.2.2018 10:39

Re: Při loňských oslavách 9. května 2017 na Rudém náměstí

Rusi válku prohráli, protože zůstal u moci bolševický režim a ještě si významně upevnil pozici.