28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

RUSKO: V kulise Stalingradu

Zaregistrovali jste včera, že se slavilo 75 let od vítězství u Stalingradu? Zřejmě ano, ale v médiích to téma působí spíš okrajově. Aspoň ve srovnání s tím, jak celebritně se připomínají kulatá výročí vylodění v Normandii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rudolf 6.2.2018 9:28

Ať si tam

věčně zpitý mužik slaví co chce a nás tím neobtěžuje.

M. Krátký 6.2.2018 9:55

Re: Ať si tam

Magore !!!

A. Nový 6.2.2018 11:44

Re: Ať si tam

Co lze jiného čekat od bolševika Rudolfo/Hofmana, když převlíkne kabát.

T. Kohout 6.2.2018 12:46

Re: Ať si tam

Ale my již nejsme v Protektorátu v roce 1943. Tehdy to byl žurnálově převládající názor. A nyní?

V. Novák 6.2.2018 9:24

Máte tak krátkou paměť?

Rusko pozvalo na své oslavy Dne vítězství před třemi roky špičky nejen tehdejších nepřátel (Německa) a spojenců (USA, Británie, Francie), ale celé Evropy. Přijal jedině Zeman - vaši presstititští kolegové mu to dosud vytýkají.

Tak jak?

Způsobil tento článek Alzheimer nebo Goebbels?

Š. Hašek 6.2.2018 9:51

Re: Máte tak krátkou paměť?

Přesné.

B. Brousková 6.2.2018 11:55

Re: Máte tak krátkou paměť?

Však také ty ˇšpičky" tam jezdily.Ovšem jen do února 2014 , kdy Pútin zabral Krym a poslal zelené mužíky na východ Ukrajiny. Od té doby se všechny civilizované země Ruska štítí. Jedinou výjimkou je známý Pútinův řiťolezec Ovarovič Zeman. A až zase začnete blábolit o Chruščovovi, který daroval Krym Ukrajině. uvědomte si že Zeman je třikrát pravpomocně soudem odsouzený lhář, Tehdy totiž vládl v CCCP jakýsi Malenkov. Takže Ovar zase lhal , jako obyčejně.

J. Kombercová 6.2.2018 12:36

Re: Máte tak krátkou paměť?

Nezbývá mi, než se opičit: Přesně.

V. Novák 6.2.2018 14:27

Re: Máte tak krátkou paměť?

Ať se opičíte jak chcete, je to nesmysl.

V. Novák 6.2.2018 14:26

Re: Máte tak krátkou paměť?

Milá paní, Malenkov byl v době předání Krymu UkrSSR (1954) předsedou rady ministrů, tedy ministerským předsedou. Každý, kdo zažil komunistický režim, ví, že vláda byla jen výkonným orgánem a vládla komunistická strana, které vláda sloužila.

Generálním tajemníkem KS SSSR byl Chruščov, a tedy byl Malenkovovi ne formálně, ale fakticky vysoce nadřazen. Kromě toho byl v té době Malebnkov na sestupu, zanedlouho ho Chruščov nahradil Bulganinem.

Krym předal Chruščov a nechal to potvrdit předsednictvům Nejvyšších sovětů obou svazových republik, což bylo porušením Ustavy SSSR, která vyžadovala souhlas plén NS, předsednictva nestačila. A nebyl to jen nějaký rozmar, v té době byl budován Severokrymský kanál, který měl zásobovat suchý Krym vodou z Dněpru. Byla to "stavba socialismu", tedy sledovaná ÚV komunistických stran dotčených republik, což přinášelo kompetenční problémy. Proto udělal Chruščov formální opatření, předal Krym UkrSSR, tedy do pravomoci ÚV KSUkr - a opentlil to výročím Perejaslavské rady, která rozhodla o připojení k Rusku.

BTW - ten kanál neobanderovci zasypali, aby se Krymčanům pomstili za jejich rozhodnutí v referendu, čímž připravili Krym a Krymčany o 75% potřeby vody....

Takže blábolíte vy žvaníce o mém blábolení a Zemanově lži. Že jste ke svým nesmyslům navíc sprostá, mě už ani tak neudivuje.

T. Kohout 6.2.2018 12:49

Re: Máte tak krátkou paměť?

Pravda, Goebbels fascinuje dodnes. Pořád mu věří hodně lidí. Jak on uměl vymýt mozky, to se nezapomíná.

P. Zinga 6.2.2018 8:35

"Tak působí"...

Když napíšu, že někdo působí jako kretén (prosím, nevztahovat na autora):

a/je to urážka

b/vyjadřuji pouze svůj názor

c/je to objektivní pravda?

Mohlo by to platit pro autory pode mnou otištěných příspěvků.

J. Vintr 6.2.2018 0:55

Možná to bude proto

že stalinský režim si v ničem nezadal s hitlerovským. Tedy vlastně měl na svědomí mnohem víc obětí. Takže u Stalingradu se střetly dva totalitní režimy. Následný postup Rudé armády do Evropy nebyl osvobozováním, jak se nám tlouklo a stále tkuče do hlavy, ale jen další okupací. Sice ne tak otevřenou, ale za to mnohem delší a důkladnější. Takže není co slavit. Snad jen uctít památku obětí, obyčejných vojáků, kteří neměli jinou volbu - na obou stranách.

J. Fridrich 6.2.2018 7:42

Re: Možná to bude proto

Souhlas....

Š. Hašek 6.2.2018 9:56

Re: Možná to bude proto

Nesouhlas.

A klidně se Němcům omluvte, že jsme si dovolili zkřivit vlásek Heydrichovi. A omluvte se dále i za to, že si Stalin dovolil přikvačit do Berlína. Najednou ho to popadlo, že??

V Evropě vraždil Hitler/Němec/nadčlověk. Přečtěte si to. Zapomněl jste, že Váš otec byl jen slovanským otrokem - tedy pro ty Němce. Já na to nezapomněl.

J. Fridrich 6.2.2018 10:53

Re: Možná to bude proto

Tady to zase vypadá, že pane Hašek ??

O. Dvořák 6.2.2018 8:09

Re: Možná to bude proto

Nesouhlas. Bez toho druhého "totalitního režimu" by ten první nebyl nikdy poražen.

K. Filek 6.2.2018 8:25

Re: Možná to bude proto

Nesouhlas,ale s Vaším vysvětlením.Sověti podepsali s německém smlouvu o neutočení.Rozdělili si Polsko.Svou politikou umožnili Hitlerovi zabrat celou západní evropu.Nemusel se bát ruska,že ho napadne.

P. Zinga 6.2.2018 8:39

Re: Možná to bude proto

Pane Filek, odrhujete obehranou písničku!

Zeptám se: co měl Stalin dělat? V situaci, kdy Západ doufal, že ho Hitler zničí, že to je jediný Hitlerův cíl?

Takto si koupil čas, moc ho ale nedostal.

Zeptal se někdo, jak by válka dopadla, kdyby to Němci neměli o pár set kilometrů do Moskvy dále?

J. Jelínek 6.2.2018 9:01

Re: Možná to bude proto

Jak by skončila WWII v případě, že by Hitlerovo tažení na východ bylo úspěšné? Protože mám rád alternativní historii, dovoluji si spekulovat, že by skončila někdy kolem roku 1948 jaderným úderem na Tokio, Berlín, Hamburk a Porúří. Je to jen spekulace, nenadávejte mi.

V. Novák 6.2.2018 9:40

Re: Možná to bude proto

Nebo raketojaderným úderem na New York, Washington, Chicago,...

Němci taky nestagnovali a kdyby měli zdroje, které hodlali získat právě v SSSR, mohli využít proudové stíhačky, V1 i V2 - a WvB měl plány dvoustupňové rakety, která by dokázala doletět do USA. I obyčejný Bachem-Natter by byl účinná zbraň proti slojeneckým bmbardérům, kdyby byl vyráběn sériově. Ale to už Němcům chyběla i překližka.

Vždyť i ofenzíva v Ardenách skončila na tom, že Němci neměli dost paliva pro tanky. A proč? Protože půl roku před tím RA obsadila Ploiesti a Němcům zbyl akorát umělý benzín z uhlí z Herrmann Goering Werke. A možná ještě dodávky od Standard Oil of New Jersey...

J. Jelínek 6.2.2018 9:54

Re: Možná to bude proto

Jak říkám, jsou to všechno spekulace a jediný jejich půvab je v tom, že se u toho tak pěkně mudruje. Nic víc v tom nehledejte.

J. Vintr 6.2.2018 11:34

Re: Možná to bude proto

Američani měli použitelnou jadernou bombu v srpnu 1945 a měli i dost prostředků, jak ji dopravit nad Německo. Němci byli od sestrojeni atomové zbraně pravděpodobně ještě dost daleko a rovněž tak od konstrukce rakety s dostatečným dosahem a dostatečnou nosností, aby byla schopna nějak významně ohrozit USA. Nemluvě o tom, že úroveň tehdejší techniky by neumožnila její přesnější zamíření. Na náhodné bombardování Anglie, která byla za humny, to ještě stačilo, ale při vzdálenosti na Americký kontinent by pravděpodobnost zásahu byla velmi malá.

V. Novák 6.2.2018 11:51

Re: Možná to bude proto

To vše ovšem proto, že Wehrmacht a Waffen SS vykrvácely na Východě, Hitler nezískal kavkazskou ropu, nedostal se podél Kaspiku přes Írán na pobřeží Perského zálivu a hlavně nezískal miliony km2 země, kam by mohl přesunout výrobu a chránit ji před nálety.

Co se zaměření týče - počítalo se s vysílačem na střeše Empire State Building. Sympatizantů nacistů bylo v USA víc než dost.

Druhá možnost byla ponorka s pouzderem s V2 ve vleku, odpálení u pobřeží.

J. Vintr 6.2.2018 12:46

Re: Možná to bude proto

Tady nešlo o suroviny ani o výrobní kapacity, ale o úroveň, na jakou se dostala technika. Jinak s tím využitím ruských surovin a případné výroby na ruském území by to nebylo tak slavne. Jednak by museli ty výrobní kapacity teprve vybudovat, jednak by byl značný problém s dopravou na ty velké vzdálenosti. To by jim museli Američani dat nejmíň pět let "fóra".

V. Novák 6.2.2018 14:04

Re: Možná to bude proto

Srandujete?

Sověti dokázali přesunout stovky továren - a to v situaci chaotického ústupu, po tratích soustavně ničených německou Luftwaffe, která na začátku války prakticky vymazala sovětské letectvo, při potřebě přepravovat další kontingenty na frontu a evakuovat nejen továrny. A do konce roku 1941 vyrobil Charkovský traktorový závod evakuovaný na Ural násobně víc T34 než celý SSSR do německého útoku.

Němci že by nedokázali totéž bez bombardování, protože spojenecké bombardéry zvládaly tak Německo?

Proudové stíhačky měli jen Němci. Raketové letouny s kolmým startem taky jen oni. Rakety (V2) i bezpilotní letouny s plochou dráhou letu (V1) taky. Co chybělo, byly zdroje - surovinové, energetické, lidské. Všecho zůstalo na východě. U Moskvy, Stalingradu, Kurska, na Kavkaze, u Leningradu,...

J. Vintr 6.2.2018 15:02

Re: Možná to bude proto

Převézt obráběcí stroje a postavit nad nimi nějakou kůlnu, to se dá zvládnout, ale doly a hutě nepřevezete. A pokud potřebujete víc železa, musíte napřed mít rudu a uhlí, musíte to někam dopravit a nějak zpracovat. Kromě toho potřebujete i elektřinu. Tohle všechno se nedá udělat jen tak. Ty tanky mohli Rusi z velké části vyrábět jen díky tomu, že jim Američani dodali hotovou ocel a taky vagóny, lokomotivy a koleje a taky spoustu nákladních aut na dopravu surovin a toho ostatního. Stejné to bylo s materiály na výrobu letadel a s pohonnými hmotami. A se spoustou jiných věcí, bez nichž by se válčit nedalo. Němcům by to určitě nedododali.

Co se týká těch V1 a V2, to byly v podstatě hračky, dobré jen na terorizování civilního obyvatelstva. Vzhledem k jejich nepřesnosti bylo jejich vojenské využití mizivé. I ty proudové letouny nepředstavovaly nějak významnou posilu. Sice byly rychlejší, ale v soubojích s vrtulovými letadly tak jednoznačně nedominovaly. Kromě toho byly asi velmi náročné na pilotáž i na údržbu, takže jejich použití bylo omezené. Američani ostatně proudové letouny měli také, ale nestačili je už do koce války bojově nasadit.

V. Novák 6.2.2018 16:17

Re: Možná to bude proto

Dolů a hutí bylo v SSSR dost. Veškerou americkou pomoc museli Rusové převézt, ať už z Murmanska, po Volze nebo transsibem z Vladivostoku. Co dokázali Sověti, Němci by zvládli taky.

Skoro veškeré bombardování za 2. světové války bylo především terorizováním civilního obyvatelstva. Bombometčíci se pravidelně mýlili o celé kilometry, a to nemluvím o záměně Prahy za Drážďany ("velký město, řeka - shoz!"). O tom, jesti byly V1 a V2 hračky, by mohli vyprávět obyvatelé Londýna. A to byl vyroben zlomek raket, které Němci vyrobit chtěli - ale neměli z čeho a museli výrobu ukrývat pod zem, což sežralo spoustu času, materiálu - a lidí. I když to bylo heflinci, a těch měli dost...

Proudové letouny nedominovaly, protože jich bylo málo. Výrazně rychlejší stíhačka má větší radius a je jich potřeba méně na ochranu stejného území. Jenže jich nebylo dost ani na to.

Ale pořád vycházíte z toho, že Německo by bylo po vítězství nad SSSR stejně oslabeno jako bylo v důsledku porážek od SSSR. A to by v žádném případě nebylo.

B. Brousková 6.2.2018 9:42

Re: Možná to bude proto

V době , kdy hitlerovské bomby dopadaly na Londýn, jezdili bolševičtí papaláši do Berlína na žranice ,Stalin zásoboval Hitlera vším potřebným až do roku 1941. Naopak plzeňská Škodovka pod nacistickým vedením dodávala kanony Stalinovi ještě v květnu 1941.a "západ pořád doufal, že Hitler Stalina zničí " ? Češi, kteří před Hitlerem utekli do Anglie, museli narukovat do armády, když byl Beneš západem uznán za prezidenta ČSR. Komouši, kteří byli mezi nimi, se vzbouřili, že proti Hitlerovim bojovat nebudou, že Británie to stejně prohraje a že soudruh Stalin jim zařídí u nácků beztrestnost. Ovšem jen za předpokladu, že se oni nezapojí do bojů proti německým náckům. Píše to Beneš ve svých Pamětech. Hitler se Stalinem si neměli navzájem co vyčítat.Paranoidní zločinci byli oba dva.

P. Zinga 6.2.2018 9:56

Re: Možná to bude proto

Máte to v hlavě vymazané, madam.

Co žranice v Mnichově?

Samozřejmě, že idioti na Západě věřili, že cílem (jediným?!) je SSSR. Proto se ani nepřetrhli, když přepadl jejich spojence Polsko, a vlastně Mnichov, to byl taky pouze "Drang nach Osten", nikoli na Západ.

Dodejte, prosím , zdroj Vašich tvrzení o "komouších", co se v v Británii vzbouřili. Rád se poučím.