30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

RUSKO: Trable. To je jejich mentalita

Američan William Van Cleave (1935–2013) byl profesor strategických studií, jeden z expertů na jaderné strategie – jak se vyhnout jaderné válce, a když už v ní někdo je, jak v ní vyhrát. Byl i poradcem prezidenta Reagana. Jeho zásadní teze zněla, že válku neodstrašíte, jestliže nemáte kapacitu i kredibilitu zároveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 23.4.2021 18:14

A navíc se výše zmiňovaný mužík holedbá tím, že v té posteli poskytuje jeho manželce "bratrskou pomoc" a že byl k tomuto účelu pozván;-D;-D;-D

J. Nevrkla 23.4.2021 7:22

Rusové provádějí tankový útok na západní Evropu - to přece nemůže napadnout člověka normálně myslícího.

Jak dobré je, že je Rosatom z tendru venku, ukáže výsledek tendru bez něj. Kam se to z těch odhadovaných 160-200miliard posune. Vsadil bych se, že už se potom nic stavět nebude, za potlesku zelených a skripejicich zubů chudnoucich lidí.

V. Halašta 23.4.2021 7:34

Ne, to žádný myslící člověk ani neříká, to si jen jeden ruský troll, utočící v dávno probíhající hybridní válce, jen tak vybájil.

P. Pavel 23.4.2021 9:09

Hlavně bude zajímavé sledovat, kam se z původních 12,5 miliard eur posune cena za PAKS II. Vzhledem k tomu, že rosatom prozatím zvládal akorát srovnat plac buldozerem i když už měl 4 roky stavět, je jasné, že to bude fičák.

Tak to by měli zelení podpořit agenta bureše. Ten neustálými odklady a svou neschopností rozhodnut a za své rozhodnutí nést zodpovědnost sabotuje další výstavbu JE nejefektivněji. O jeho podpisu pod "green dealem" nemluvě.

J. Nevrkla 23.4.2021 9:16

Na to Maďarsko jsem taky zvědav. Nemyslím si, že jde o nějaký technicky problém, vždyť jde o reaktor mnohokrát zprovozněný a bez problémů pracující v mnoha zemích. To bude spíš o byrokracii EU a problému s financováním v zelené EU směřující k ekonomickému i společenskému úpadku.

P. Pavel 23.4.2021 10:13

Mnohokrát a bez problémů? No třeba v Bělorusku korupce a technické problémy kolem elektrárny Ostrovec vedly k tomu, že podržtaškovští bělorusové dokonce nějakou dobu elektrárnu odmítali převzít. V Indii má stavba dokonce 10 let zpoždění a ve Finsku je na tom rosatom úplně stejně jako v Maďarsku.

Samozřejmě, že v EU jsou hlavní příčinou zdržení extrémně přísné normy. Ale to je vyšší moc. POkud je nebude rosatom schopen plnit BUDE mít v EU problém vždy, a to i bez teroristických útoků GRU. Ostatně Areva ve Finsku také měla problémy s dodržováním extrémních stavebních norem betonových konstrukcí pro JE a nikoli se samotnou instalací technologie. Když srovnám výsledky Arevy a Rosatomu, tak rosatom ztrotkotal už v první fázi, tedy v dodání dokumentace pro stavební povolení. Areva tady problém neměla. Prozatím tedy vede na body.

Pro info, můžeme si myslet o EU cokoliv ale x příkladů z historie jasně ukazuje, že zkorumpovaná a na vojáčky si hrající totalita ke společenskému a ekonomickému úpadku směřuje podstatně rychleji než cokoli jiného.

R. Langer 23.4.2021 10:25

Hm, a jak jsou na tom JE, které nestaví Rosatom? Žádné problémy...? ;-)

P. Pavel 23.4.2021 10:42

Zřejmě jsi kvůli vlastním čtenářským nedostatkům nepobral, že problémy jiné firmy stavějící JE výše výslovně zmiňuji.

J. Nevrkla 23.4.2021 10:40

To mi připadá jako takový vzteklý ideologicky pohled. Těžko hledám, kolik třeba v tomto století postavila reaktorů Areva a kolik Rosatom, třeba mi pomůžete. Westinghouse zkrachoval, pak v Kanadě znovu začal, pokud vím tak neúspěšně. Údajně můžeme mít v Dukovanech kvůli vodě max 1200MW, což prý kromě Rosatomu jiní potenciální dodavatelé nemají ani na papíře. V minulém století se v Česku postavilo za dvacet let šest reaktorů, v tomto století za čtyřicet let zřejmě nezvládneme ani jeden. Čína náš skanzen asi brzy převálcuje a ovládne svět, bohužel to tak vypadá a my tomu řečmi a byrokracií nezabranime, spíše naopak.

P. Pavel 23.4.2021 11:01

Na vzteklou ideologii jste evidentně odborník vy. Já se spíše zajímám o energetiku, a to co píši jsou jen a pouze fakta. Já marně hledám kolik reaktorů vver 1200 postavil STÁTNÍ podnik Rosatom v zahraniční bez problémů a zpoždění. Třeba mi pomůžete? Areva i Westinghouse postavili v termínu reaktory v Číně, KHNP v SAE. Na rozdíl od zuřivého popírání problémů státního rosatomu, zde nikdo finanční problémy SOUKROMÉ firmy Westinghouse, které jsou dány extrémně levným plynem a tedy i elektřinou v USA, nikdo nepopírá.

Takže energetiku založíme na sentimentálním vzpomínání. To by mohli realizovat třeba SRN, tam v minulém století postavili podstatně víc rektorů než v celém těžkoslovensku.

J. Nevrkla 23.4.2021 11:11

Proč jsme je ani nepustili do tendru? Vše šlo přece posoudit při projednávání nabídek, pokud by byla nižší cena, logicky by to bylo využito proti ostatním. Takhle nutně bude argumentováno, že je to zbytečně drahé a nakonec se stejně stavět nebude. Proč to obrovské úsilí vyřadit Rusy z tendru předem? Má to jen jednu logickou příčinu a bezpečnost a nezávislost to není, jedině závislost.

P. Pavel 23.4.2021 12:10

Jak jsem psal výše, nestaví se jen a pouze díky agentu burešovi, který nebyl a není sto rozhodnout a nést za své rozhodnutí zodpovědnost. Kdyby to byl chlap a ne hadr na podlahu výběrové řízení by již dávno běželo. Obdobně se chovala předchozí socanská vláda opět s Burešovou účastí. Naivní představy o tom, jak si zjevné bezpečnostní riziko rosatom pustíme do tendru, "jen aby se vidělo" jsou pro srandu. Skončilo by to soudy, arbitráží a nakonec by se nepostavilo nic. Buď rosatom je bezpečnostní riziko nebo není. POkud je, nemá v tendru co dělat. Jak jsme si výše vysvětlili, rosatom ve srovnání s ostatními dodavateli co do dodržování termínů, dodržování cen a vyhýbání se technickým problémům nijak neexceluje, spíše naopak. Tudíž není důvod nad ním plakat.

J. Nevrkla 23.4.2021 12:56

Máme tu šest ruských reaktorů, které tu desítky let pracují bez problémů, jediný problém způsobilo americké palivo v Temelíně, takže se zase v tichosti přešlo na ruské. Za celou dobu ani potuchy o nějakém ruskem vydírání. Američani vydírají s sankcionuji každou chvíli.

A to vaše vysvětlování o technických problémech přece jenom nevypadá objektivně. Ani zmínky o jakémkoliv problému těch správných dodavatelů, ani zmínky o nějakém úspěchu toho nesprávného. Tomu těžko věřím. Nebo ti správní opravdu vždy a bez zdražení vše zprovoznili?

P. Pavel 23.4.2021 16:10

Jistě, ale jak už jsem psal výše na sentimentalitu elektrárny nepojedou a problémový rosatom sentimentalitou nenahradí kvalitu Škody JS. Pro info připomínám, že ten "ruský reaktor" je ve skutečnosti původní americká konstrukce, a všude jinde po světě jsou stovky amerických či evropských reaktorů, které rovněž pracují desítky let bez problémů. Taky vám jako palivo z černobylu uniklo, že v "tichosti se na ruské palivo přešlo" čistě kvůli kšeftu. Ony ty "problémy" byly zcela v normě a následné ruské palivo vykazovalo zcela stejné problémy. Základní poučka pro diletanty v oblasti jádra vašeho ražení: neutron je prevít a na ideologii nebere ohled. Dnes se dokonce v Temelíně používá palivo od obou dodavatelů zároveň. Koho vydírají Američané. RUsáci několikrát vydírali jak Ukrajinu tak Bělorusko, v důsledku čehož střední Evropu v četně Česka postihla ropná a plynová krize. Těším se na další dávku vašeho diletantského blábolení.

J. Nevrkla 23.4.2021 17:40

Dobrá demagogie. V devadesátých letech jsem náhodou doprovázel na ministerstvo amerického experta na jaderné elektrárny z jiné divize americké firmy, ve které jsem pracoval, šlo o posuzování vhodnosti řídícího systému Westinghouse pro Temelín. V soukromém hovoru v restauraci mi pak řekl, že Westinghouse by za to ještě měl platit, protože se seznámil s technologií, která dvacet let předbíhá americkou, že by si americká soukromá firma nemohla dovolit dat tolik peněz do vývoje. Nevypadal na ruského agenta.

Že by informace z českých novin, že se Temelín vrátil z amerického paliva na ruské kvůli technickým problémům, byla lživá?

Za našeho předsednictví EU došlo k té energetické krizi, kterou se snažil urovnávat Topolánek. Tenkrát bylo konstatováno, že proud plynu do Ukrajiny byl zastaven, protože Ukrajina plyn neplatila a dokonce kradla ten směřující dále. Historicky už to bylo zmeneno? Ani bych se nedivil, jak vidím, dá se podle zájmů změnit vše.

P. Novotný 23.4.2021 19:02

Orgrez měl pro původní verzi řídícího systému Temelína připravený full scope simulátor. Spolužák z VUT, který tehdy v Orgrezu pracoval, mi říkal, že přijeli lidi z Westinghouse, vzali si veškerou dokumentaci, a zase odjeli. Orgrez musel celý simulátor předělat podle I&C systému Westinghouse https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/29/043/29043423.pdf. Kolik peněz díky tomu vyletělo luftem...

P. Pavel 23.4.2021 23:56

Jinými slovy, fantasmagorie o "vadném palivu" vám moc dlouho nevydržela, takže nastal čas cucat si z palce "doprovod amerického experta". Zkuste přestat číst blesk a zkuste o čistě ekonomických důvodech výměny paliva přečíst něco víc na úrovni.

https://www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/zmena-dodavatele-paliva-pro-temelin-byznys-nebo-odlisna-technologie_16711.html

Nebo něco o tom, jak se v Temelíně zaváží americké palivo společně s ruským.

https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/temelin-testuje-jaderne-palivo-od-firmy-westinghouse

Kdo, co a kdy konstatoval? Že by puťka. Za prvé, nedošlo k jedné plynové krizi ale jen mezi rusáckem a Ukrajinou ke dvěma. Za druhé, k ropné krizi došlo i mezi rusáckem a a běloruskem. Bělorusko taky kradlo? Asi to je tak, jak říká bureš: všeci kradnů len rusácko nie. Realita je samozřejmě taková, že rusáci chtěli levně skoupit ukrajinskou distribuční síť a Ukrajina řekla ne. Výsledkem bylo, to že gazprom ze dne na dne zvedl Ukrajině ceny plynu na několikanásobek, a to i když Ukrajina měla dlouhodobou smlouvu na dodávky plynu za stanovené ceny. Rusáci tedy porušili smlouvu, a to když zvedli ceny a přestali plnit nasmlouvané dodákvy. Ukrajina trvala pouze na tom, aby rusáci smlouvu plnili. Ze strany rusácka se jednalo o jasné vydírání a nebylo to poprvé a obětí nebyla jen Ukrajina.

Na rovinu tím přežvykováním přiteplených rusomilných blábolů jste pro smích.

J. Nevrkla 24.4.2021 8:29

Opět jsem neuposlechl staré moudrosti - neper se s prasetem, i když vyhraješ, přece musíš v lázeň jíti.

P. Pavel 24.4.2021 17:01

Chápu, fakta ti nejdou pod čumák, prasátko.

Neboj, vzhledem k tomu, že je to jen virtuální zápas, mě vyhraný záspa s tebou, prase, nijak nepoznamenal.

P. Pavel 24.4.2021 17:02

Mimochodem, namáhal jsi se alespoň přečíst uvedené odkazy? Nebo byly na tebe moc složité?

V. Zadák 23.4.2021 6:32

Pane autore, zjistěte si jak to v Osetii roku 2008 bylo a neplácejte nesmysly.

J. Ganaur 23.4.2021 9:00

Tak sem s tou pohádkou!;-D;-D;-D

J. Pilny 23.4.2021 5:31

Zahnal jsem ho do kouta a tam mě zbyl, je to agresivní Rusák, co si to vůbec dovolil dotknout se mě, když jem mu jen demokraticky vysvětloval co to je americká diplomacie.

K. Šubrt 23.4.2021 4:32

Před Rusáky varoval ji K.H. Borovský..........V

V. Zadák 23.4.2021 6:33

Neúspěšný preceptor šlechtického spratka.

Š. Hašek 23.4.2021 7:43

Je vidět, že jste příliš pozorně Karla Havlíčka nečetl. A nepochopil. Jeho poznámky k budoucnu u nás (kol 1850) si, stejně jako současní tupouni, přenášíte do roku 2021.

P. Pavel 23.4.2021 9:15

Je vidět, že současný tupoun hašek nepochopil, že rusácká mentalita uvázla právě kolem roku 1850.