4.3.2024 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

RUSKO: Trable. To je jejich mentalita

Američan William Van Cleave (1935–2013) byl profesor strategických studií, jeden z expertů na jaderné strategie – jak se vyhnout jaderné válce, a když už v ní někdo je, jak v ní vyhrát. Byl i poradcem prezidenta Reagana. Jeho zásadní teze zněla, že válku neodstrašíte, jestliže nemáte kapacitu i kredibilitu zároveň.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 24.4.2021 17:02

Mimochodem, namáhal jsi se alespoň přečíst uvedené odkazy? Nebo byly na tebe moc složité?

P. Pavel 24.4.2021 17:01

Chápu, fakta ti nejdou pod čumák, prasátko.

Neboj, vzhledem k tomu, že je to jen virtuální zápas, mě vyhraný záspa s tebou, prase, nijak nepoznamenal.

J. Nevrkla 24.4.2021 8:29

Opět jsem neuposlechl staré moudrosti - neper se s prasetem, i když vyhraješ, přece musíš v lázeň jíti.

L. Novák 24.4.2021 4:28

Žvanivý blbtoš Čermák. Babišovo socialistické hovádko...:-P

P. Pavel 23.4.2021 23:56

Jinými slovy, fantasmagorie o "vadném palivu" vám moc dlouho nevydržela, takže nastal čas cucat si z palce "doprovod amerického experta". Zkuste přestat číst blesk a zkuste o čistě ekonomických důvodech výměny paliva přečíst něco víc na úrovni.

https://www.technickytydenik.cz/rubriky/archiv/zmena-dodavatele-paliva-pro-temelin-byznys-nebo-odlisna-technologie_16711.html

Nebo něco o tom, jak se v Temelíně zaváží americké palivo společně s ruským.

https://oenergetice.cz/elektrarny-cr/temelin-testuje-jaderne-palivo-od-firmy-westinghouse

Kdo, co a kdy konstatoval? Že by puťka. Za prvé, nedošlo k jedné plynové krizi ale jen mezi rusáckem a Ukrajinou ke dvěma. Za druhé, k ropné krizi došlo i mezi rusáckem a a běloruskem. Bělorusko taky kradlo? Asi to je tak, jak říká bureš: všeci kradnů len rusácko nie. Realita je samozřejmě taková, že rusáci chtěli levně skoupit ukrajinskou distribuční síť a Ukrajina řekla ne. Výsledkem bylo, to že gazprom ze dne na dne zvedl Ukrajině ceny plynu na několikanásobek, a to i když Ukrajina měla dlouhodobou smlouvu na dodávky plynu za stanovené ceny. Rusáci tedy porušili smlouvu, a to když zvedli ceny a přestali plnit nasmlouvané dodákvy. Ukrajina trvala pouze na tom, aby rusáci smlouvu plnili. Ze strany rusácka se jednalo o jasné vydírání a nebylo to poprvé a obětí nebyla jen Ukrajina.

Na rovinu tím přežvykováním přiteplených rusomilných blábolů jste pro smích.

V. Kolman 23.4.2021 23:40

Chápu vaše rozhořčení pane Fardo! Bohužel jste nepochopil ironii na předchozí příspěvky jiných diskutérů.:-)

V. Čermák 23.4.2021 23:06

Pokud je to vůbec pravda, pak provedli jen to, co Izrael a zejména USA dělá na cizím území zcela běžně a dokonce veřejně, včetně vedlejších civilních obětí. Ano, mnozí jim za to také nadávají, ale že by s nimi přestali obchodovat jsem neslyšel. Naše hysterie okolo toho se zcela podobá hysterii např. Íránců, či Palestinců...;-D

J. Farda 23.4.2021 22:42

Milý gospodine/tovaryšči Kolmane, píšete to díky zvyku svého slouhovství rudé knížce špatně - dlja Vas i Vašich druzjej navsjeda platilo heslo SE SOVĚTSKÝM ČASEM NA VĚCNÉ ČASY vláčené při každé příležitosti rudoproletářské věrchušky, leč jste nějak, rozmazlen - a možná i díky charakterové vadě - a zkorumpovaný kapitalistickým pozlátkem dovolených na Seychelech či v Dominikaně nepostřehl, že se, zaplaťpámbu, časy konečně změnily! Tenkrát se kvákat taková hesla v existenčních, nejen prvomájových, pochodech musely - Vy, nemenklaturní kádr, jste ovšem na tribuně musel jemn mávat - muselo se, to ano, ale dnes se už jen může, ale to krupnyj komunist, navsjegda loajalnyj internacionalist otměčen rossijskim bolševismizmom, nikdy nepochňápí! Zdochnu i já, ale konečně zdochnete i Vy, zdejší otročtí slouhové bolševického moru! ;-)

I. Koláčný 23.4.2021 20:40

nebuďmě,prosím, jako pověstný Buridanův osel, který si tak dlouho vybíral ze dvou kupek sena, až pošel hlady..ano ty kupky na výběr jsou Západ, nebo Východ..ale, pro Bůh, používejme nýš vlastní selský rozum a každé ráno hned po probuzení si řekněme? ale já jsem doma tady a nemusím šilhat doleva, ani doprav..aneb římský klasik by řekl: z vlastní sklizně si žij..a my, občané České republiky jsme tím osivem, ůrodou i skliznítož tak...

I. Spálený 23.4.2021 19:47

Každopádně je teď Rusko na první místě v seznamu nepřátelských států. Vyhazování civilních cílů do vzduchu nelze ignorovat. To samé udělali Bulharům v trojnásobku případů. Spíše teď budou nervózní, aby jejich vlastní muniční sklady nezačaly trpět podobnými neduhy.

Zapojení ruských firem do strategických zakázek je teď nemožné. Naopak omezení vlastnických práv ruských majitelů v českých firmách vidím jako velice nutné. Pokud jsem občanem státu představujícího reálné ohrožení ČR vyšší než Al-Káida a IRA dohromady, tak nemůžu čekat vlídné zacházení.

Rusko je bohužel jediný reálný dodavatel jaderné energetiky pro naše účely. A pokud nechceme levné jaderné palivo, je čas přestat v EU hlasovat pro omezení uhlí. Přeci Rusům nechceme místo rozšíření Dukovan platit jako náhradu mnohem větší částky za dodávky zemního plynu. To by je moc nevytrestalo a jiné možnosti nevidím.

V. Čermák 23.4.2021 19:40

V podstatě souhlas, na Kreml a Peking jste kupodivu nezapomněl, ale Washington nějak unikl vaší pozornosti. Pročpak? ;-D

V. Čermák 23.4.2021 19:35

Níže jsem vyjádřil názor, že od dřívějšího slouhovství Sovětského svazu spějeme ke slouhovství USA, o EU raději ani nemluvě. Někteří jedinci, zvláště pak jeden, mi to vyčítali. Hm a najednou čtu, že můj 50-ti% oblíbenec/neoblíbenec Václav Klaus říká prakticky totéž. Akorát místo výrazu Slouhovství používá výraz Vazalství...;-D

V. Čermák 23.4.2021 19:27

Tak ony nevládly ani před tím, než USA uzbrojily Sovětský svaz. A nyní už samozřejmě vůbec ne...;-D

P. Novotný 23.4.2021 19:02

Orgrez měl pro původní verzi řídícího systému Temelína připravený full scope simulátor. Spolužák z VUT, který tehdy v Orgrezu pracoval, mi říkal, že přijeli lidi z Westinghouse, vzali si veškerou dokumentaci, a zase odjeli. Orgrez musel celý simulátor předělat podle I&C systému Westinghouse https://inis.iaea.org/collection/NCLCollectionStore/_Public/29/043/29043423.pdf. Kolik peněz díky tomu vyletělo luftem...

V. Kolman 23.4.2021 18:28

Šílený nápad:

Nač stavět v Čechách další bloky atomové elektrárny?

Stačí maličkost. Přesvědčit Rakušáky, aby oprášili svojí atomovou, ale nespuštěnou elektrárnu, zmodernizovali řídící systémy a rázem by měli elektřiny víc než dost. My bychom tudíž naší elektřinu k nim nemuseli vyvážet a měli bychom ji k dispozici sami.

Teď už jen maličkost: "Změnit názor" Rakušáků na bezpečnostní riziko!";-D;-D;-D;-D;-D

V. Kolman 23.4.2021 18:15

Váš názor pane Hodorko je i mým názorem.

V. Kolman 23.4.2021 18:14

A navíc se výše zmiňovaný mužík holedbá tím, že v té posteli poskytuje jeho manželce "bratrskou pomoc" a že byl k tomuto účelu pozván;-D;-D;-D

V. Kolman 23.4.2021 18:05

Máte pane Čermáku recht, také jsem si toho všiml. Plakáty, visící všude možně i nemožné tam visí nadále, ale text se změnil na:

" SE SPOJENÝMI STÁTY NA VĚČNÉ ČASY A NIKDY JINAK!!!"

Jasný to důkaz slouhovství;-D;-D;-D;-D;-D

V. Kolman 23.4.2021 17:56

Vaše projevy vděčnosti jsou pane Davide poněkud nestandardní.

Příště ale mluvte pouze za sebe!!!!!!

V. Kolman 23.4.2021 17:47

"Zákaz používání ruštiny" (váš mylný názor) a "uzákonění používání ukrajinštiny coby úředního jazyka" jsou dvě naprosto rozdílné věci.

O pravdivosti vašich slov pane Krausi lze s úspěchem pochybovat!!

J. Nevrkla 23.4.2021 17:40

Dobrá demagogie. V devadesátých letech jsem náhodou doprovázel na ministerstvo amerického experta na jaderné elektrárny z jiné divize americké firmy, ve které jsem pracoval, šlo o posuzování vhodnosti řídícího systému Westinghouse pro Temelín. V soukromém hovoru v restauraci mi pak řekl, že Westinghouse by za to ještě měl platit, protože se seznámil s technologií, která dvacet let předbíhá americkou, že by si americká soukromá firma nemohla dovolit dat tolik peněz do vývoje. Nevypadal na ruského agenta.

Že by informace z českých novin, že se Temelín vrátil z amerického paliva na ruské kvůli technickým problémům, byla lživá?

Za našeho předsednictví EU došlo k té energetické krizi, kterou se snažil urovnávat Topolánek. Tenkrát bylo konstatováno, že proud plynu do Ukrajiny byl zastaven, protože Ukrajina plyn neplatila a dokonce kradla ten směřující dále. Historicky už to bylo zmeneno? Ani bych se nedivil, jak vidím, dá se podle zájmů změnit vše.

M. Zikmund 23.4.2021 17:26

Bezpečnostní hledisko pro vyřazení Rosatomu je ve skutečnosti jen propagandistická vějička. Každopádně oznámit vyřazení Rosatomu už teď je z ekonomického hlediska naprostý nesmysl, který nás vyjde na pár desítek miliard, protože technicky reálný (z pohledu dodržení max. výkonu 1200MW) je pak už jen Westinghouse a ten bez odpovídajícího konkurenta s nízkou nabídkou tu svoji pořádně zvedne. To nakonec je i účel celé té současné legrace.

V. Hodorka 23.4.2021 17:02

Jen blazen si muze myslet, ze vladci kremlu nebo pekingu nekdy spusti jaderny konflikt, ktery znici zemi. Tito lide si chteji uzivat co naloupili a o co okradli sve spoluobcany a to by se jim v hrobe ci v lepsim pripade atomovem krytu moc nedarilo. Iran je ted nejvetsi nebezpeci. Jsou to fanatici.

J. Durda 23.4.2021 16:28

Mno, tak že by si nás Rusové zrovna zotročili, to asi ne. To byl jiný národ, který měl v programu Čechy přímo eliminovat.

Ano, Rusové nás okupovali, protože Československo bylo při dělení poválečné Evropy přiřčeno Sovětům, a ještě jsme si to pojistili při volbách v roce 1946.

A taky je fakt, že se teď až nekriticky přikláníme k Západu se vším všudy, bez ohledu na to, že se servilností k nim nemáme tak jednoznačně pozitivní zkušenosti.

P. Milan 23.4.2021 16:17

Já se slouhou necítím a EU nepodporuji. Ani se od ní nenechám platit.

S. Kovarna 23.4.2021 16:16

Možná, že byste se měl ohlédnout kolem. Je překvapující kolik lidí, včetně Vás, tvrdí tyto nesmysly o tom, že teď jsou Češi tlačeni do lásky k Američanům. Opak je pravdou a stačí se podívat na komentáře zde. A srovnávat třeba Izrael s Ruskem je opravdu na pováženou. Nevzpomínám si, že by Češi umístili bombu třeba v klubu, kde se scházeli pouze mladí nebo kdekoliv v Rusku, Až to udělají, tak bude mít RUsko dobrý důvod zaútočit...

P. Pavel 23.4.2021 16:10

Jistě, ale jak už jsem psal výše na sentimentalitu elektrárny nepojedou a problémový rosatom sentimentalitou nenahradí kvalitu Škody JS. Pro info připomínám, že ten "ruský reaktor" je ve skutečnosti původní americká konstrukce, a všude jinde po světě jsou stovky amerických či evropských reaktorů, které rovněž pracují desítky let bez problémů. Taky vám jako palivo z černobylu uniklo, že v "tichosti se na ruské palivo přešlo" čistě kvůli kšeftu. Ony ty "problémy" byly zcela v normě a následné ruské palivo vykazovalo zcela stejné problémy. Základní poučka pro diletanty v oblasti jádra vašeho ražení: neutron je prevít a na ideologii nebere ohled. Dnes se dokonce v Temelíně používá palivo od obou dodavatelů zároveň. Koho vydírají Američané. RUsáci několikrát vydírali jak Ukrajinu tak Bělorusko, v důsledku čehož střední Evropu v četně Česka postihla ropná a plynová krize. Těším se na další dávku vašeho diletantského blábolení.

J. Farda 23.4.2021 15:47

Mimořádně vzácná sebekritika - slouží Vám ke cti a možná nejste ještě úplně ztracený případ ... :-P

J. Jurax 23.4.2021 15:22

Nejen Němců a Rusů, ale i pragmatismus a zároveň politická naivita FDR a jím reprezentovaných USA v Jaltě, když se dělily sféry vlivu.

J. Jurax 23.4.2021 15:17

No ... dalo by se říct, že z byvší vůle lidu vlastně svým způsobem všichni. Slouhové a lokajové EU.