4.3.2021 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

RUSKO: Krymské pravdy účinnější než stokrát opakovaná lež

Jsou dva druhy pravdy - pravdy triviální, pro něž jsou opačné názory naprosto absurdní, a pravdy hluboké, které se poznají podle toho, že jejich protikladem je zase pravda. Niels Bohr

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 29.3.2014 18:08

když jsme u těch paralel

Není třeba hledat v daleké historii. Máme ideální paralelu v nedávně  odděleném Kosovu.

Na rozdíl od  Krymu, byla tato násilná akce v režii Západu.

Nemáme právo upírat občanům Krymu právo na sebeurčení.

Základny  na Krymu můžeme přece snadno oželet.

J. Jurax 28.3.2014 17:07

Re: Pan autor kritizuje fakt,

Čtu ATM, ale ono je toho víc a taky mám doma knihovnu a hlavně - gůgl ví všechno :-)

P. Sulc 28.3.2014 2:23

Re: Pan autor kritizuje fakt,

Asi ctete AMT, nebo ATM, take to dostavam, uz asi 20 let vyborny casopis, byt je dosti do leva. Srandovni je vzdy ten konec, jsou tam cast Slovaci, a jak je ten ci onen general chvali. My jsme na vojne dostavali spise vynadano, ale to bylo pred 55 lety.

 A na ty F35  si asi take pekne pockaji, doufam ze jim ty Falklandy nejaky cas vydrzi. A co se GB tyce, je opravdu velice obdivuhodne, ze tak prtata zeme ovladla takovy veliky kus sveta.. A kdo vi jak ted dlouho vydrzi, mozna se rozpadne na dvorky a zahradky.

J. Jurax 27.3.2014 22:10

Re: Pan autor kritizuje fakt,

No, Británie od roku 2009 staví první ze dvou plánovaných lodí třídy Queen Elisabeth s plánovaným spuštěním na vodu snad letos a vstupem do služby v roce 2017 - podle jiných zdrojů až 2020 - tedy pokud nebudou zase škrtat. Létat by s ní měly F-35B nebo C nebo taky možná F-18.

Jinak - vždyť ono je Británie bez kolonií vlastně celkem malá země, že ano ... na počet obyvatel cca 2 Polska ...

P. Sulc 27.3.2014 3:47

Re: Pan autor kritizuje fakt,

A veru nevim, proc vyradi eroplany, za ktere nemaji nahradu. Jestli Argentina bude nasledovat Putina, tak britove o ty Falklandy prijdou, z cim by tam valcili?  Tehda take jeste meli Vulkany, ty letely az z Anglie, po ceste ''dolevali'' benzin, ale ted nemaji uz ani ty vulkany.

P. Sulc 27.3.2014 3:42

Re: Pan autor kritizuje fakt,

A to jsem nevedel. Jen jsem cetl, ze HMS Arc Royal vloni ci uz pred tim vyradili a lide i protestovali. Dalsi dve jsou ve stavbe, ale to vite jak to chodi, ma to zpozdenei, nejsou penize atd. Ti blbove nemeli vyzbroj ani v tom 39 roce, ani flinty ani revolvery, tech koupili narychlo z USA , aasi 200 000. a v USA se pro ne delali i flinty. Stale se musi setrit, neb pan poslanec chce byt opet zvolen a tak nedej pane boze davat penize na obranu. Tohle je vyhoda totalitnich ci diktatorskych statu. Putin naridi a v Rossii masiny pojedou naplno.

J. Jurax 27.3.2014 0:44

Re: Pan autor kritizuje fakt,

No, přesně řečeno Británie dosud má jednu letadlovou loď - HMS Illustrious - ale po vyřazení Harrierů pro ni nemá letadla, takže slouží jako vrtulníková. Má být vyřazena 2014 - tedy letos.

Z evropských států má plnohodnotnou letadlovou  loď - s katapulty - pouze Francie - Charles De Gaulle.

J. Jurax 27.3.2014 0:30

Re: nejen prpaganda, ale hlavně ponížení

Akorát že že Srbové NEBYLI vyprovokovaní a vyzbrojení Rusama ...

J. Jurax 27.3.2014 0:27

Re: S těmi procenty opatrně. Nezáleží na tom,

No, většinu zbraňových systémů si Rusko naopak nedovezlo - jestli je Rusko v něčem velmoc, tak ve zbraních.

Jediný zbrojní kšeft, kde Rusko nakupuje, jsou vrtulníkové výsadkové lodě od Francie - třída Mistral. Mají být napřed dvě postavené ve Francii a pak dvě v Rusku.

M. Stuchlik 26.3.2014 22:12

Zpravodaj ČT z Krymu: Nástup sovětské mentality mě vyděsil

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zpravodaj-ct-z-krymu-zazival-jsem-sok-z-fanatismu/r~90628d3eb3f311e3b9c60025900fea04/

J. Urban 26.3.2014 22:09

S těmi procenty opatrně. Nezáleží na tom,

jak kdo volí, ale jak to kdo spočítá - neřekl nikdo menší než Džugašvili. Jsme svědky zdánlivě nepochopitelného vzestupu ruského ultranacionalismu. Jenže: Německo let 20. a 30. se potácelo v kocovině, způsobené prohranou válkou a Versailleskou mírovou smlouvou - přišlo o značnou část svých území. SSSR - nebo spíš bolševické Rusko - též prohrálo válku, sice jen studenou, ale na celé čáře - a přišlo o značnou část svých území. Vize "železnou pěstí doženem lidstvo ke štěstí" je v (_._), co tedy místo ní? Ukrajina se slibně prorusky rozvíjela, až tam toho najednou měli lidé dost. Tak přišel čas vybít si vztek. Zatím "jen" na Ukrajině. Co bude dál? Kdo vidí do hlavy Putinovi? A kdo Obamovi? A kdo Merkelové? Namísto siláckých keců by se muselo jednat a zarazit agresora včas. Ruskou armádu nebude radno podceňovat, ale není třeba ji ani přeceňovat. Většinu zbraňových systémů si Rusko dovezlo - tedy jsou známé. Touha umírat "za ródinu" ve vodkovém rauši už dnes u Rusů také nebude taková, jako před 70 lety. Zatím ale Rusové shromažďují další vojska u hranic s Ukrajinou a Evropa s USA přemýšlí, jestli Putina pustí či nepustí na své území... Hitler přijel na Pražský hrad nikým nezván 15. března 1939, na den přesně rok po anšlusu Rakouska....

M. Šejna 26.3.2014 20:46

ano, pane Vaňuro

máte pravdu. Před pár dny jsem tady napsal, že Poláci se do územních požadavků vůči Ukrajině nebudou dnes ani v budoucnu zapojovat, protože by tím mohly být zpochybněny jejich územní zisky vůči Německu.

M. Šejna 26.3.2014 20:42

pane Vaňuro

ten výčet zločinů máte sice dobře, ale není kompletní. Chybí tam 20 milionů obětí všech křížových výprav, 20 až 60 milionů obětí při povstání Tchaj-Pingů (do roku 1864),  9 milionů mrtvých při bolševické revoluci (1917-1922) , 5 milionů obětí inkvizice.

P. Vaňura 26.3.2014 20:33

Ono je těžké definovat přesně pojem Ukrajina a jen

o něco snažší je definovat pojem "Ukrajinec." Tady bych připomněl Mao Ce Tungův interviev z r. 1964, který odstartoval už viditelnou roztržku mezi SSSR a Čínou. Mao, který obvinil SSSR z anexe cizích území (novinář se ho původně ptal na postoj k vlastnictví Kurilských ostrovů) tehdy mimo jiné řekl "SSSR si přivlastnil kus Polska a v náhradu dal Polákům kus Německa." Nezapomeňte, že připojení dnešní západní Ukrajiny k SSSR bylo po r. 1944 spojeno s odsunem polského obyvatelstva na západ. Mimochodem, největší zvěrstva, které spáchali "Banderovci," přesněji UPA byly spojeny s etnickou čistkou, jejímž cílem bylo vyhnat Poláky z území, které si nárokovali pro Ukrajinu.

Mám silné podezření, že v původní Rzeci Pospolite se obyvatelé dělili na Poláky a Ukrajince ve skutečnosti podle náboženství a úplně stejně se dělilo i obyvatelstvo bývalé Jugoslávie.

L. Orlita 26.3.2014 20:20

Re: jste dementní, Orlito?

napsal jste, že byl všude v Rusku. Ani argumentovat neumíte.

P. Vaňura 26.3.2014 20:20

Pochybuji, že by Rusové měli nějaký zájem na

rozpoutání vraždění v Kosovu. Zato si pamatuji, že se Evropa bála přílivu až milionu albánských uprchlíků.

Ale to nadávání na "fašisty" a "Banderovce" je signifikantní. Rusové nejsou schopni přijmout fakt, že Ukrajincům se Stalin jevil jako větší zlo, než Hitler a že to z jejich hlediska mohlo být dokonce oprávněné, z hlediska pobaltských států to bylo dokonce NEZPOCHYBNITELNÉ.

M. Šejna 26.3.2014 20:16

Orlito

napsal jsem, že "do té doby byla rozdělena mezi Polsko, Litvu a Rusko". Přiště si dám na vás pozor, protože mě chytáte za slovíčka, abyste se viděl být důležitej. Takže polopatě pro vás:

Ukrajina byla těsně před bolševickou revolucí rozdělena mezi Rusko a Rakousko-Uhersko. A to poté, co si tehdejší mocnosti rozdělily Polsko alitvu. Předtím byla Ukrajina rozdělena Mezi Polsko, Litvu a Rusko. Takže Nepřesný jsem byl pouze v tom, že jsem zapomněl napsat Rakousko-Uhersko.

P. Vaňura 26.3.2014 20:12

No, Ukrajina vůbec netrpěla, když na Stalinův rozkaz

vyvolaný hladomor zabil 6 milionů Ukrajiců (což Rusko vehementně odmítá označit jako genocidu), což je náhodou stejný počet, jako počet Židů, povražděných o něco později Hitlerem, což je od té doby prohlašováno za největší zločin od stvoření světa.

Ve skutečnosti existovaly brutálnější zločiny v dobách na dnešní dobu malých států, kde ovšem zahynul relativně mnohem větší počet lidí.

Největší masakry dějin jsou tyto: 1) vraždění Číňanů Mongoly za Čingischána, 30 milionů obětí, 2) vyhlazovací války Tamerlána, 13 milionů obětí, 3) Uměle Stalinem vyvolaný hladomor v SSSR, jen na Ukrajině 6 milionů mrtvých, a další řádění Generalissima, celkem 20 milionů obětí 4) Holocaust, spáchaný Hitlerem, 11 milonů obětí z toho 6 milionu Židů, 5) "Trestné" masakry, spáchané Japonci v Číně, 10-20 milionů obětí, 6) řádění Maa tamtéž, desítky milionů obětí a 7) řádědí Pol Pota v Kambodži, sice "jen" 3 miliony obětí, ale třetina populace.

M. Šejna 26.3.2014 20:03

jste dementní, Orlito?

napsal jsem, že hladomor na Ukrajině byl díky bolševické kolektivizaci. Umíte číst, demente?

L. Orlita 26.3.2014 19:26

Re: pane holiči

Hladomor na Ukrajině byl vyvolán uměle bolševiky. To je historický fakt. Ale lhát budete furt, co? Jste chudák.

L. Orlita 26.3.2014 19:24

Re: nastudujte si historii, pane Stuchlíku

Před bolševickou revolucí a vznikem SSSR existovalo samostatné Polsko a Litva? Na to jste přišel kde? :))) Jste jen demagogický blábolista a historii máte nastudovanou zřejmě hodně málo.

J. Sládeček 26.3.2014 18:59

Tak,

tak.

R. Hroza 26.3.2014 15:23

jako vejce vejci

nemusí ztrácet čas s obhajobou svých kroků, neboť ty jsou většinou národa nadšeně přijímány, ať už jsou jakékoli, a může se tak v klidu (na rozdíl od svých zahraničních soupeřů) věnovat strategickému plánování

No trochu se ten nas svaty Vladimir zacina podobat KIM-ovi, nemyslite?

V. Váňa 26.3.2014 14:48

Re: Pane Stuchlíku

Vážený pane Urbane, pokud převrat s několika desítkami mrtvých je nekrvaný, jak vypadá ten krvavý?

A pak jsem se chtěl zdvořile zeptat, jak víte, které zpravodajské služby zasahovaly na Majdanu a které nikoli?

Myslím, že infiormace alespoň se přibližující realitě se nedovíme dříve než za pár let.

Jinými slovy: ani Váš závěr bych rozhodně nebral jako nezpochybnitelný. Všichni jsme odkázáni na informace uveřejněné v médiích. A to je vždy na pováženou, které info jsou blíže pravdě. Viz chování těch našich (ze světového hlediska zcela nevýznamných).

Všichni vaříme tak trochu z vody a tedy víra převažuje.

R. Langer 26.3.2014 14:42

Re: pane Podešvo

Jo, v Rusku je určitě svoboda projevu, horší je to už ale se svobodou po projevu... :-D

J. Podešva 26.3.2014 13:06

P.S.

Teď mě napadlo, když jsem napsal, že "nemám rád rusáky", jestli vy si třeba nemyslíte, že nemám rád všechny jednotlivé rusáky ??? To samozřejmě ne :-) Především je všechny jednotlivě neznám, takže je nemůžu mít či nemít rád. Naopak, znám jednu ruskou dívku, žijící u nás, a tu mám docela rád, je sympatická. Myslel jsem tím že nemám rád Ruský stát, reprezentovaný Putinem. Z různých důvodů. Jednotliví Rusové mi nevadí. Tedy pokud jich není příliš mnoho a nejsou příliš hluční. Jednou jsem takovou velkou hlučnou výpravu potkal v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, a dost mi znechutili prohlídku. Ale to nevadí :-)

J. Podešva 26.3.2014 12:54

pane Šejno

Já vás neurážím, zkuste to taky tak. Nevím, jestli máte rád Rusy. Jen z vašich příspěvků jsem nabyl tento dojem. Prostě tak píšete, že to vypadá, že je máte rád. Podle schématu "špatní amíci, správní rusáci". Pokud to tak není, tak jsem prostě jen špatně vyhodnotil váš text. Ohledně svobody tisku, nechme to být. Vy si myslíte své, já zase své. Váš poslední odstavec jsem nepochopil. V roce 1968 u nás byla vojska hned pěti států. Ale ono je to jedno, protože rozkazy měli stejně všichni z Moskvy. Takže diskutovat o tom, jestli tamhle ten voják byl Rus nebo Ukrajinec, nebo třeba možná Maďar je celkem zbytečné.

M. Šejna 26.3.2014 12:27

pane holiči

ten diktátor se jmenoval Stalin a byl Gruziněc. Nahradil ho diktátor Chruščev z Ukrajiny a následně diktátor Brežněv také z Ukrajiny. Ale za všechno mohou Rusové, jak jinak, že frajere?

Hladomor byl nejen na Ukrajině, ale i v Rusku, a to díky bolševické kolektivizaci a nikoli díky národnostnímu útlaku Ukrajinců Rusy. 

Takže se nad sebou zamyslete, frajere.

M. Šejna 26.3.2014 12:16

pane Podešvo

já Vám oznamuji, že v Moskvě byla mnohatisícová demonstrace na podporu Ukrajiny, a Vy z toho uděláte, že mám rád Rusy. Neharaší Vám v makovici?

Tvrdíte, že v Rusku není svoboda projevu, ale konkrétní důkaz nemáte. Ruský občan má internet k dispozici úplně stejně, jako občan český. Porovnávat můžete tištěné ruské tištěné noviny s našimi, např. MF-Dnes nebo Lidovkami. Ale to by mohlo dopadnout pro české noviny dost katastrofálně. Například včera jsme se mohli v Lidovkách a MF-Dnes dočíst o VRAŽDĚ ukrajinského radikála údajně ruskými agenty. Když se pak k té "vraždě" přiznaly policejní jednotky Ukrajiny, z vraždy se jako mávnutím kouzelného proutku stalo ZASTŘELENÍ radikála policejními složkami v sebeobraně.

Máte rád Ukrajince, pane Podešvo. Pokud ano, které Ukrajince? A dokážete je vůbec rozeznat od Rusů? Vždyť mluví skoro úplně stejnou řečí, jako Rusové, a mnozí dokonce rusky. A v roce 1968 u nás byli nejenom ruští vojáci, ale i ukrajinští. Uměl jste to rozlišit?

J. Podešva 26.3.2014 11:47

pane Šejno

Lidé mají různé názory. Vy máte rád rusáky, já je rád nemám. To je normální, to je v pořádku. Ale tvrdit, že v Rusku je větší svoboda projevu, než u nás, je zaslepenost. Vy už v té své lásce k Rusku vůbec nechcete vidět realitu.