30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

RUSKO: Kam povede mobilizace

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pepax 22.9.2022 8:46

Autore kupte si na zimu několik párů ponožek.

K. Filip 22.9.2022 8:31

Musím autorovi připomenout, že se jedná o mobilizaci 300 tis. ne milion bývalých absolventů povinné voj.sluzby. Určitě ještě nezapomněly ovládat zbraně. Oblečení nebude pro Rusko problém. Čína obléká celý svět, obleče i Ruskou armádu.

P. Diviš 22.9.2022 10:21

"Určitě ještě nezapomněly .."

I ženský půjdou?

M. Juraška 22.9.2022 8:29

Velmi správně to zase bude všudepřítomná masáž.

M. Vaněk 22.9.2022 8:21

Masírka pokračuje... ;-D

V. Církva 22.9.2022 8:01

Nechápu proč se všude píše o nevycvičených vojácích. Bylo řečeno že jde o některé záložáky. V Rusku je povinná vojenská služba jako bývala u nás. Takže je třeba dovednosti jen oživit. Samozřejmě že výcvik těchto záložáků byl nekvalitní, ale nejsou to občané vojnou nepolíbení.

Jak to pomůže válce na Ukrajině se uvidí. Prý dnes armády vyhrávají především specialisté a moderní zbraně. Ale i na Ukrajině dnes Rusové bojují stylem 2 světové.

Tak třeba masy záložáků s kalašnikovy i s velkými ztrátami můžou obrátit. Revoluce v Rusku pak ale bude jistotou.

P. Hák 22.9.2022 6:39

Takže autor přesně ví, jak co dopadne. Tak přesně, že se ani neobtěžoval zjistit si, kdo má být povolán (údaj snadno dostupný v anglicky psaném tisku - co píše Forum24 a jeho klony, je mi jedno) a na základě svých dojmů predikuje.

Já chápu, že si autor něco myslí. Ale prezentovat dojem jako fakt a rozepisovat detaily budoucího vývoje je na úrovni drbny, co prorokuje průběh vztahu lidí, které v životě neviděla.

Jaký má smysl dávat tohle do Psa?

L. Novák 23.9.2022 8:34

To je takový problém si ověřit, co Putin říká o mobilizaci, zvláště když je dostupný v TV i v záznamech na webu?

Kdo zná poměry v ruské armádě za posledních 100 let, jistě je schopen se slušnou pravděpodobností předvídat, jak se bude chovat zítra. ;-)

P. Hák 23.9.2022 9:26

Tak já nevím, proč si autor informace neověřil. Já koukal na Jerusalem Post a tam je to celkem dostupné.

A Vy je znáte? Odkud?

J. Strakoš 22.9.2022 5:33

Na konci uvádí autor, že mobilizace se týká těch kteří sloužili v armádě - tak ti snad už samopal drželi v ruce, ne?

Jinak zajistit vše od zbraně po fusekle je samořejmě velký logistický oříšek, ale opravdu je úplně jasné, že Rusko neví, co dělá? Nepodceňujeme trochu nepřítele?

Rusko se chystá k mobilizaci a my už jsme tady nad ním v diskuzích vyhráli - nikdo nemá obavu, že se situace zhorší pro Ukrajinu a třeba i pro nás?

J. Kostelanský 22.9.2022 0:36

"Druhým problémem je výcvik. Už jen naučit se držet a nabíjet samopal trvá tak týden. Naučit se dodržovat disciplínu trvá nejméně měsíc. O nejrůznějších postupech a podobně ani nemluvím. Oficiálně trvá výcvik v armádě rok. Nicméně podle všeho možné vycvičit vojáka víceméně adekvátně za 3-4 měsíce, ale i pak to bude záložník, který potřebuje zůstat za hlavními sílami a sbírat zkušenosti. Když teď naberete milion branců, můžete je mít připravené k nasazení někdy v lednu/únoru. To není vhodný okamžik k zahájení boje."

Autor článku sice má ruské jméno, ale o ruské realitě toho moc neví. Vojenská služba pořád je v Rusku povinná - kdysi trvala 3 roky, nevím, jestli se na tom něco změnilo - a není snadné se jí vyhnout. Dá se tedy říct, že "držet a nabíjet samopal" umějí téměř všichni ruští muži starší 18 let. Stejně jako tomu bylo u nás do zrušení povinné vojenské služby.

Pokud vím, tak o brancích nebylo ve vyhlášení o mobilizaci žádné slovo. Naopak se tam uvádějí záložáci ze zkušenostmi a konkrétními dovednostmi.

A zmínka o těch samopalech a nábojích je směšná. Pro armádu, která čítá více než milion vojáků, nemůže být několik set tisíc zbraní v záloze problém, nýbrž povinnost. Krom toho Rusko bylo a pořád je jedním z největších světových exportérů zbraní. Ty kalašnikovy jsou taky ruské.

Nemůžete srovnávat zemi, která téměř vše, co se týče zbraní, nakupuje zvenčí, se zemí, která téměř vše vyrábí. Putin ve vyhlášení mimo jiné nařídil dál zvýšit zbrojní výrobu. Je docela možné, že ruská ekonomika pomalu přechází na válečný režim. A silně pochybuji, že by ruští politici a generálové s takovouto možnosti nepočítali...

V. Humble 22.9.2022 7:38

Jestli je pravda to na co si stezovali dle medii Rusti vojaci ze nemaji ani poradne obleceni a boty a bojuji s Ukrajincema kteri maji moderni vybaveni jako nocni videni tak to moc daleko od pravdy asi nebude. Pamatuji si na hrozny stav nasi armady za komancu. Jeji stav ohledne korupce, taktiky, moralky a techniky byl hruzostrasny. Ame o tom dokonce nekolik usmevnych knih. Rusko na tom bude dnes asi podobne. Moc se tam toho nezmenilo jen se vliv presunul od zkorumpovanych soudruhu na politbyru k zkorumpovanym oligarchum.

J. Kostelanský 22.9.2022 8:32

Nespletly se vám strany konfliktu? Analýzu máte dobrou, jen ty strany jaksi nesedí... :-)

P. Diviš 22.9.2022 10:26

Sedí. Jak Jandák na hrnec. Ukrajina ty problémy měla také, ale vypořádává se s nimi, se západní pomocí, úspěšněji.

P. Hák 22.9.2022 9:21

Podle kterých médií? Novinky.cz, Seznam.cz, nebo něco ještě onačejšího?

Odkud přesně znáte situaci v Rusku? Z toho, co píší česká média?

P. Diviš 22.9.2022 10:24

Nařídit je snadné, udělat už méně.

Nepočítali. Jinak by totiž tu blbost, zaútočit na Ukrajinu, neudělali.

P. Skřivan 22.9.2022 0:16

Podmínkou toho, aby to fungovalo je, aby ti, co budou mobilizováni věřili, že jdou zachraňovat matičku Rus. Pokud tomu neuvěří, pak to fungovat nebude.

Co chybí, tak jsou nejspíš zbraně. Tedy ty funkční a použitelné. Na druhé straně rozhodně nechybí a budou stále lepší.

D. Laurencikova 22.9.2022 10:43

Mnozi tomu uveri, ze zachranuji "maticku Rus". Nerekla uz Madeleine Albright, dej ji panbu peklo, ze "je nespravedlive, aby jedna zeme mela tak obrovske nerostne bohatstvi? Prave to na kolabujicim Zapade nutne potrebuji.