19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ŘECKO: Ahoj daně, ahoj daně

Antický Plútos, bůh bohatství, měl těžkou úlohu. Jako slepý a špinavý bezdomovec nebyl vítán. A když už přinesl do nějaké domácnosti bohatství, hostitel ho raději zapřel. Obával se totiž, že se o majetek bude muset dělit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 24.12.2012 13:05

To všechno přece ale EU "vědělo".

Po staletí neměli Řekové stát, s nímž by se vnitřně ztotožňovali. V osmanském područí se pro ně stalo věcí cti (Turkům) daně neplatit. Po úspěšném povstání nebylo jejich zdevastované, elit zbavené hospodářství schopné existence, bylo trvale podporované (V.B.), spadalo pod různé vlivy (i německé).

Vztah ke státu (k daním) se předává s "mateřským mlékem" a jeho proměny probíhají celé generace. To všechno ale EU-byrokracie dobře věděla. Je to její neodpustitelná vina, že Řeky požadovaný vstup do Euro-zóny nespojila s požadavkem jeho "transformace" (jenomže tu by potřebovala celá EU).

Řecký příběh by proto měl být chápán jako nezvratný důkaz neštěstí, jakým se pro jakkoli skvělý a úspěšný národ stává ztráta jeho suverenity. Vzhledem ke stále pravděpodobnější možnosti ovládnutí EU kulturou muslimskou je poučení z řeckého osudu nesmírně důležité. Podobné kořeny mají přece problémy celého Balkánu.

I vysvětlení toho, proč ani Italové se nenaučili loajalitě se svým státem a pramálo milují např. Němce, Francouze a Španěly je důsledkem jejich dlouhého, mezi ně roztříštěného područí.

Neměli bychom zapomínat, že ani nám se nedostalo oněch Masarykem (minimálně) požadovaných 50 let svobody.