5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr H 2.2.2010 10:11

V Africe jsou podmínky

na dvě,na tři sklizně do roka....ale přitom mají bimboušci jenom nataženou ruku..čili odpověď je jasná.Ať ten barevnej xindl začne makat,ať začne pořádně makat a přestat se furt na něco vymlouvat.

lesov 2.2.2010 12:00

Re: V Africe jsou podmínky

Asi jim nějakej trouba přečetl tohle:

„Na světě jsme proto, abychom se prostě jen tak flákali. A nenechte si od nikoho nakukat nic jiného.“ Ferdinand Célin. :o)

No, ale voni už to fakt přeháněj...!

Wlasta 2.2.2010 10:11

Dokument Darwinova noční můra

Tanzanie patří k nejchudším státům světa, na žebříčku porovnávajícím hrubé domácí produkty státu se řadí s 630 americkými dolary na hlavu (odhad z roku 2002) do poslední desítky. Obyvatelstvo je z 80% zaměstnáno v zemědělství. Důležitou komoditou je rybolov, Tanzanie však není v produkci potravin soběstačná. Jak je ukázáno ve filmu, obrovské množství rybího masa pocházejícího z Viktoriina jezera není určeno pro tanzanijský trh, nýbrž se stalo výnosnou exportní komoditou. Evropští investoři vytvořili v Tanzanii rybí průmysl, který natolik zvyšuje cenu rybích produktů, že si je chudé obyvatelstvo nemůže dovolit, a tak se musí spokojit s neprodejnými zbytky ze skládek

Lucius 2.2.2010 10:29

Re: Dokument Darwinova noční můra

A kdo vytvořil tyto podmínky pro evropské investory? Nebyla to náhodou tanzanijská vláda?

V. Novák 2.2.2010 10:36

Re: Dokument Darwinova noční můra

Tyto podmínky znamenají, že rybáři pracující pro zlé evropské investory si vydělají výrazně víc než kdyby prodávali svým soukmenovcům - nerybářům. Nikdo je přece nenutí preferovat bílé huby.

Není právě možnost svobodného exportu na evropské a americké trhy to, co požadují všichni nadšení "ochránci černoušků"?

badaxe 2.2.2010 11:43

Re: Dokument Darwinova noční můra

Myslím že autor píše o tom že cla a regulace škodí třeba právě afričanům. Zde ale nikdo rybáře nenutí prodat do "bělošských" fabrik, klidně mohou prodávat svým hladovým spoluobčanům, to je jejich svobodná volba. Pokud se v evropě všichni dohodnou že ryby od nich nekoupí, nejspíš se stane jediné, ubyde rybářů. Mnohým se pak totiž nevyplatí lovit protože ceny budou tak nízko že se to nevyplatí. Takže výsledkem nebudou najedení tanzanijci, ale více hladových.

brok 2.2.2010 18:00

Re: Dokument Darwinova noční můra

Oni totiž afričtí rybáři chtějí prodávat, nikoliv rozdávat jako "humanitární organizace".

Wlasta 2.2.2010 21:02

Re: Dokument Darwinova noční můra

omlouvám se, ale toto je převzatý komentář k dokumentu. Můj názor je, že se Afričané musí začít starat sami o sebe, že jim nemá smysl dávat potraviny ani traktory, natož peníze, ale že se musí naučit si potraviny vyrábět sami. Ten dokument jen potvrzuje, že Evropský způsob pomoci není ku prospěchu Afriky.

PetrK 2.2.2010 9:49

Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají

své přebytky do těchto zemí. Za stržené peníze by bylo možno třeba i upravit výši státního dluhu.

ekonom amater 2.2.2010 10:03

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají

V tom okamžiku by došlo k prudkému poklesu světových cen těchto komodit a to by se družstevníkům nelíbilo. No možná ano,dostali by další mimořádné dotace.

eu 2.2.2010 10:26

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají / plošná dotace konzumentů potravin v celé EU

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci-rok2009) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a zněčišťování životního prostředí.

PS    silniční daň snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají vyrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

ps 2.2.2010 11:20

Re: Ať naši ubozí družstevníci přes EU a OSN prodají / plošná dotace konzumentů potravin v celé EU

Naprosté nepochopení situace. Těch 40 mld. euro ročně vylitých do kanálu evropského zemědělství se jaksi nezjevilo někde ve vzduchoprázdnu, muselo být vybráno na daních. Tzn. O tu tzv. dotaci na "levné" potraviny byli konzumenti nejdřív obráni finančními úřady svých zemí. Takovéto počínání je zhovadilé, a to i v případě, kdyby znamenalo mírné snížení cen potravin, jenže to v žádném neznamená. S dotacemi jdou ruku v ruce ochranářská opatření, které dovoz potravin do EU výrazně prodražují. Nebýt cel tak  ten slavný český cukr by v konkurenci s dovozem levnějšího a kvalitnějšího třtinového cukru třeba z Brazílie skončil stejně jako skončil pod "ochranou" rukou EU (a to je pouze jeden příklad z mnoha). To za prvé, a za druhé tato politika EU zabetonovala evropské zemědělství ve stavu neefetktivity a zastaralosti ve srovnání s moderním americkým nebo asijským zemědělstvím. Odmítání levnější a ekologičtější GMO produkce, potraviny pro evropské  spořebitele samozřejmě výrazně prodražuje. 

Výmysly typu, že odliv obyvatel z vesnice povede k vzniku nějakých skupin jsou směšné. V Evropě  dochází k odlivu obyvatel  z vesnice už od konce 2SV a jaksi se pořád nic neděje.

Vývozem potravin od nás za socialismu bych se moc nechlubil. Potraviny se u nás produkovaly za cenu výrazné devastace krajiny a přírody. CO se týče dotací ve starých zemích EU, tak to je samozřejmě pravda, jsou zločinné (jak už jsem psal výše). Jen ty by sis měl vlastně ujasnit jestli jsi proti nim nebo pro ně.

čtenář 2.2.2010 11:38

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás nižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

Trvá více než 500 let, než se vytvoří 1 palec (2,5 cm) ornice.21

V přirozeném prostředí je ornice vytvářena rozkladem rostlinné hmoty a erozí hornin a je sama chráněna před erozí rostlinným pokryvem. Produktivita půdy poškozené intenzivním zemědělstvím se díky erozi každým rokem snižuje o 65 %.22

Dřívější prérie, které se staly obilnicí Spojených států, ztratily polovinu tloušťky ornice po pouhých sto letech farmaření. Tato ornice mizí 30krát rychleji, než se obnovuje přirozenými procesy.23

Současné plodiny jsou mnohem náročnější na živiny, než byly původní trávy, pokrývající kdysi Velké planiny. Důsledkem je rozsáhlé vyčerpání živin.

Eroze půdy a vyčerpávání minerálů způsobují každý rok zemědělství USA ztrátu rostlinných živin v hodnotě 20 miliard dolarů.24 Většina půdy na Velkých planinách není nic víc než houba, do které je nutno pumpovat vodu a živiny, aby dávala úrodu.

ps 2.2.2010 11:58

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás nižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

Jistě, prérie se pro obilnářství příliš nehodí, proto se v USA masivně investuje do GMO plodin, které jsou podstatně šetrnější k životnímu prostředí. Mnohem horší situace v zemědělství panovala v socialistickém Československu, masivní eroze, odvod vody z krajiny, půda byla otrávená hmota plná chemie, bez živin a bez života. ROzpad tzv. vyspělého socialistického zemědělství zachránil Českou krajinu.

půdní úrodnost v ČR 2.2.2010 13:40

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás výrazně nižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

V ČR se desetiletí sleduje půdní úrodnost (ze zákona již z počátku 60 let) , takže je dost údajů a

navíc tyto údaje jsou volně přístupné a dostávají je také pracovníci zemědělských podniků.

lesov 2.2.2010 12:05

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás nižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

Tak proč všichni nenakupujou u nás, tady je jenom za posledních 20 let, humusu dost!

nový zákon 1.2.2010 ČR 2.2.2010 13:54

Re: Ať naši / půdní úrodnost / u nás výrazněnižší stupeň chemizace dříve i dnes - nedostatek financí

Obchodní řetězce u nás výrazně ovlivňují obchodování z potravinami a je těžké se tomu bránit;  řetězce patří převážně zahraničním (vyšší dotace zemědělcům) vlastníkům.

PS   zákon :Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak řetězců, které je nutily dodávat zboží na hranici výrobních nákladů, poukazovali také na vybírání poplatků. Výrobci platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letácích obchodníků.

"Některé praktiky, které v současné době probíhaly, už skutečně překročily nejenom etické, ale i jakési morální hledisko a je třeba je narovnat," říká ředitel Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. Nový zákon k tomu podle něj může přinejmenším alespoň přispět. Nezdravost vztahů mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli připouští také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Regulaci ale kritizuje. 

vysoká produktivita práce v zem. 2.2.2010 11:45

Re: Ať - mléčné výrobní kvóty ( pracující v zem.cca : ČR 3%, EU 5%, Polsko 18%)

Irsko 920, Dánsko 838, Nizozemsko 695 Česká republika 266, Slovensko 197 kg (na obyvatele pro hospodářský rok 2009), spotřeba v Česku v minulém roce byla 244,5 litru na osobu

Celková světová bílance výroby a užití mléka, která byla do roku 2006 hluboce deficitní a v roce 2007 poprvé na nule, vykázala v roce 2008 již přebytek čtyři miliony tun - mléka je přebytek.

Výroba másla je více méně stabilní, ale například v USA se za loňský rok výrazně zvýšila. V důsledku toho byl světový trh zaplaven velmi levným máslem z USA. Máslo se v mrazírnách běžně skladuje při teplotách - -18 stupňu celsia .(mínus). prodává se běžně pod označením stolní máslo. Dvakrát za rok se provádí smyslové posouzení. Zásoby se nezvyšují. Skladuje se rok až dva roky.

PS vyvezeme dojnice, část pozabíjíme, ztratíme soběstačnost jako ji ztrácíme u cukru - dovoz (i nezaměstnanosti) ?

Přílohy: Cukrovar HT a jeho likvidace francouzi.pps

ps 2.2.2010 12:00

Re: Ať - mléčné výrobní kvóty ( pracující v zem.cca : ČR 3%, EU 5%, Polsko 18%)

A co tím chtěl básník říci?

Malý Aston 2.2.2010 9:00

Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Bez práce nejsou koláče říkala moje babička a soudruh Lenin ještě dodal " Kdo nepracuje ať nepapá" .Jsou situace, kdy příroda zařídí sucho,mráz nebo hodně vody. To ano, musíme jim pomoci. Ale plánovat, že trvale ležícím a spícím a množícím se z nudy zajistíme bez jejich přičinění celodenní jídlo a ještě dle kalorické tabulky OSN je volovina. Tam kde občané třetího světa trpí, tam je potřeba napřed udělat pořádek a vyhnat jejich diktátorské nebo náboženské vlády. Tak mám dojem, že pokud tam byly kolonie a tvrdá ruka, byl tam pořádek.Místo jídla je potřeba jim dát lopaty,hrábě,osivo a co si vypěstují to budou i mít.Když prodají lopaty i hrábě budou mít prostě smůlu. Na flintičky prachy mají, pročpak ne pro nákup nářadí a nějakých semínek?

Formelák 2.2.2010 9:16

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Možná jim snad poskytnout do prvního vyklíčení osiva pár jednotek armády na ochranu před snědením onoho osiva. A v neposlední řadě zrušit to zvěrstvo jako je biolíh , bionafta .

Malý Aston 2.2.2010 9:25

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Většina vlád třetího Světa se učila u soudruha Stalina. Ten také nechal řádit hladomor na Ukrajině když potřeboval obilí na vývoz neboť potřebovat prašule.

LaSo 2.2.2010 9:25

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

...není zájem, aby třetí svět vzkvétal....hromádka je jenom jedna a chtěli by z ní svůj díl....představte si, že by celý třetí svět vyletěl nahoru jako Čína....s levnou pracsilou a svýma surovinama, který  by nám už neprodávali za babku, ale zazděný do výrobků.....není přece  zájem platit jim práci.....karta by se možná obrátila.......na Václaváku by polehávaly a umíraly  na kost vyhublé děti a černá Nigerijka by u PC při kafi mudrovala, že by Češi měli konečně přestat planě žvanit a začít dělat....L.

Lucius 2.2.2010 9:40

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Vy jste komik... byl jste někdy v Africe? Já jo. Dokonce i ve Rhodésii, dokud se ještě nejmenovala Zimbabwe. A v Zimbabwe taky, takže můžu porovnávat. Vaše úvaha je z řad spekulací o tom, kolik andělů se vejde na špičku jehly.

LaSo 2.2.2010 11:08

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

...a byl jste před 30 lety v Číně?

ps 2.2.2010 11:43

Re: Třetí Svět se musí živit svou prací jako První a Druhý Svět!

Tak není zájem aby třetí svět vzkvétal? To je idiotismus nejvyššího řádu. Za bídu třetího světa si může především třetí svět sám, svou neschopností a zkorumpovaností. Ne, třetí svět opravdu svou prací ten první neživí, je to právě naopak, vyspělý svět živí ten rozvojový. Jen díky desítkám a stovkám miliard dolarů, které každoročně tečou různými formami pomoci do třetího světa (a z velké části je tam ti černoušci rozkradou) afrika ještě nepochcípala hlady. Vyspělý svět prosperoval i v době kdy se za kulturní revoluce a velkého skoku v číně vesele masakrovali a chchípali hlady po milionech (jen a pouze záslouhou mao ce tunga, aby nedošlo k mýlce). K ekonomickému rozvoji číny došlo jen a pouze zásluhou masivních investic ze západu a díky levné pracovní síle. To, že čína něco prodává na západ je právě díky tomu, že prodává za babku, za evropské ceny by neprodali ani jedny zfalšované hodinky, protože by to tady nidko nechtěl.  To ti nedochází? Jejich suroviny nestojí za to, např. USA nebo Kanada jsou na tom co se týče surovinových zdrojů podstatně lépe. 

Průměrný čech je ve srovnání s průměrným afričanem dělný jako číňan. To, že ta nigerijka je na kost vyhublá a chcípá hlady místo aby mudrovala u PC, není vinou líných čechů ale jejího tatíka, který si raději válí šunky nebo hraje na vojáčky místo toho aby něco dělal.

dulcibelka 2.2.2010 8:47

Já odmítám

nějakou zodpovědnost za hlad v Africe (nebo jinde)! Když se jim nechce prodávat za "mizerné" ceny, nechť ty výpěstky rozdají svým nebohým hladovějícím dětem! Jo ono se jim pěstovat nechce? Tak ať se nediví, že mají hlad.

Sakra už jednou - takový kontinent s počasím pro x sklizní ročně, takové nerostné bohatství...tolik potencionálních pracovníků...a oni budou skuhrat a natahovat ruce?! Co bychom měli říkat my v Evropě?

Lucius 2.2.2010 9:42

Re: Já odmítám

A to není jen Afrika... Není to tak dlouho, co média předváděla etnického obyvatele Haiti, který se pohoršoval nad tím, že jim humanitární pomoc shazují z vrtulníků, místo aby jim ji dávali do rukou. Jednotící prvek najdete snadno...

dulcibelka 2.2.2010 9:49

Re: Já odmítám

To ano...ve světle událostí na Haiti mi přijde také velmi úsměvné trvání na politické korektnosti, potažmo rovnosti (volnost a bratrství nevyjímaje) - když vidím, jak museli začít rozdávat potraviny jen (chráněným) ženám, jinak by se tam ty "lidi" povraždili...

LaSo 2.2.2010 8:37

Kdo nasytí nás?

....zemědělství jsme spláchli do kanálu a obnova by byla otákou dlouhých let...to není postavit ocelokůlnu, navézt stroje a jedeme! Potraviny začnou být ve světě vzácnou komoditou........sáhneme hluboko do kapes.....nu, aby bylo pro co. Znám z vyprávění, jak se za té druhé světové, jezdilo k sedlákům se šperky a koberci pro trochu jídla....on svět není bezednej market, nikdy není pořád dobře...žijeme, jako bezstarostní vepříci, co netuší..........