17.10.2019 | Svátek má Hedvika


Diskuse k článku

NORSKO: Slovo k masakru I

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalivoda 28.7.2011 15:51

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

Patrně jsem poznal zástupce oné menšiny, o které mluvíte. Nebudu odhadovat, jak je malá, to nechávám na vás. Není mi v tom případě jasné, čím se většinoví evangelikálové (většinoví mezi evangelikály) liší od jiných protestantů kromě potřeby mít pro svou komunitu společný název. Ale to není můj problém.

Vracím se tedy ke svému druhému argumentu - jak většinový evangelikál obhájí, že za svatou knihu považuje tak extreministickou a xenofobní knihu, jakou je v dlouhých a četných pasážích Starý zákon, daleko méně humánní než Korán?

P. Fiala 28.7.2011 14:52

Křesťané = neviňátka?

""Ojedinělé činy „křesťanských“ teroristů jsou vždy všemi skutečnými křesťany bez rozdílu vyznání, včetně vysokých církevních a politických činitelů, odsouzeny. Ne tak je tomu v islámském světě. Některými duchovními a politickými autoritami jsou teroristické činy podněcovány. Ostatně v žádné „křesťanské“ zemi není u moci teroristická organizace. V muslimských zemích ano – namátkou: v palestinské Gaze vládne Hamas, v Libanonu se na vládě podílí Hizballáh. V Íránu mají prezidenta, který otevřeně vyzývá k likvidaci Státu Izrael. Měli tam i duchovního vůdce, který vyzval k vraždě spisovatele, občana jiného státu."

Stačí porovnat a racionálně vyhodnotit s konáním USA a NATO a EU v případě Libye a Afganistánu. Námi jednotlivými lidmi - křesťany , kteří si navolili své lídry do USA a EU a NATO a placenými vojáky na zabíjení lidi v Libyi i Afganistánu. Vůbec se naše myšlení o nás samých neliší od toho letce, který na rozkaz vypustí bombu, která někoho tam dole zabije. My jenom odvedeme na daních těch několik miliard, kterými jsou vyplacení vojáci, kteří udělají špinavou práci. V současnosti je to v Libyi či Afganistánu. Nelišíme se od toho vraha z Oslo, jen si to přiznejme, nejsme o nic jinačí nežli on, jsme psychicky zdeptáni vůči základním lidským pravidlům spolužití. Současné lidry EU by měl nějaký unijní zástupce povolat k soudu. Jako ty lídry z bývalé Jugoslávie, za jejichž působení byli zabíjení lidé po tisících.

O. Kadlec 27.7.2011 22:50

Re: pokrač.

Jo, pomalu se chystám do postele.

Z. Rychlý 27.7.2011 22:45

Re: pokrač.

Víte, Vy pocházíte z rodiny, kde je "ostrá kritika" považována za běžnou - někde jste se ve svém příspěvku vyjádřil, že pro ostré slovo nejdete daleko. Označit někoho xenofobem, náckem ... božíčku, to je toho. Ostré slovíčko sem, ostré slovíčko tam, nějaká nadávka, vždyť o nic nejde, žejo !

Jsou ale lidé, kteří takhe buransky neuvažují, je jim to nepříjemné, pokud mají někomu (kdo dělá bugr) říct - přestaň, nedělej to. A mylně se domnívají, že to za ně vyřeší policie. Ta do toho nejde, má špatné zkušenosti s jinými kulturami. A frustrace narůstá.

A věřte, že pravý nácek a xenofob své názory neskrývá, ten se jimi dokonce chlubí. Mě se však zdá, že se dokonce objevuje nová sorta z podobného hnízda, jako nácci a xenofobové a to jsou multi-kulti ultras. Pro ně každý, kdo místo: "sousedi zase od rána do noci  žili intensivním kulturním životem", řekne: "nevyspal jsem se protože ti parchanti odvedle zase chlastali a do rána řvala muzika", je ihned označen za rasistu, či xenofoba, jelikož ti sousedi bohužel měli tmavší barvu pleti.

A Vy osobně jděte se svou ostrou kritikou do p...e, ať tedy máte důvod mě nazvat pravicovým xenofobem.

O. Kadlec 27.7.2011 22:05

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

"evangelikálové považují bibli za slovo boží nejen obecně (to však všichni křesťané, nemyslíte?), nýbrž doslovně. Odmítají připustit jakýkoli její alegorický nebo obrazný výklad." ?!?

To vás někdo dezinformoval. Zásadně. Podobná zkreslení se občas objevují u kritiků evangelikalismu např. z katolického světa. Já jsem evangelikální kazatel a mezi evangelikály žiji 30 let. Někteří - rozhodně ne většina - takto Bibli vykládají (říkáme jim obvykle fundamentalisté), ale jen průřez evangelikální literaturou by vás přesvědčil že poetický, obrazný nebo jiný než původně doslovný výklad není nic divného. I když alegorické výklady zrovna nemilujeme, to je věc hlavně starověké a středověké teologie.

Když se toho týká i vaše profese - v Praze je Evangelikální teologický seminář. Zkuste se na to zeptat několika lidí co tam učí nebo učili. Uvidíte.

O. Kadlec 27.7.2011 21:57

Re: pokrač.

Já je taky zvládám. Nenaznačil jste, že byste mluvil o nějakých "mírně kritických názorech". Ani jste jaké neuvedl, jen jste napsal, že se je lidé bojí vyslovit jinde než doma, protože by byli nařčeni z xenofobie nebo dokonce fašismu.

Podívejte - držte se logiky a nehoupejte lidi přesmoc. Já nejsem mírně kritický, já jsem ostře kritický. A nehrozí mi nic. Obvinil jsem paní Kaniokovou že je xenofobní pravičák - a co se jí stalo? Nic. Ani jí nic nehrozí. Takže aby se nějaký Nor BÁL projevit na veřejnosti své názory - nepřichází v úvahu že by to byly jen mírně kritické názory. Tahají vás za fusekli.

J. Kalivoda 27.7.2011 21:55

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

Pardon - ne "evangelismu", ale "evangelikalismu". Už je pozdě.

J. Kalivoda 27.7.2011 21:53

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

Už je pozdě, dříve jsem odpovědět nestačil. Možná už to ani nebudete číst. Ale zkusmo odpovídám.

Respektuji vaši osobní znalost evangelismu, pokud si rozumíme. Ano, jsem ateista, ale dějiny i současnost křesťanství mne velmi zajímají, ostatně i profesionálně. A ze svých styků vím, že evangelikálové považují bibli za slovo boží nejen obecně (to však všichni křesťané, nemyslíte?), nýbrž doslovně. Odmítají připustit jakýkoli její alegorický nebo obrazný výklad. Pokud to popíráte, patrně myslíte pojmem evangelikalismus něco jiného, než já znám jako všeobecně používaný význam toho slova.

Ateismus nemůžete považovat za determinovaný náboženstvím. To byste musel nekuřáky považovat za potenciální kuřáky, kteří v hloubi duše trpí tím, že nekouří, a klid najdou až poté, co si poprvé zapálí.

Z. Rychlý 27.7.2011 21:50

Re: pokrač.

Ale JÁ o mírně kritických názorech mluvím. A když mi odpovídáte, tak alespoň na chviličku držte téma. Paní Kanioková mívá velmi často pravdu, nicméně jsem její dnešní příspěvky nestudoval natolik, abych mohl něco obhajovat, či zatracovat. Takové mlhavé nálepky .... názory madam Kaniokové... mě sice rozčilují, ale zatím to zvládám.

O. Kadlec 27.7.2011 21:27

Re: Tento hrůzný ukázal i na něco jiného

To je právě ten zásadní rozdíl - a síla Západu. Toho šílence odsoudí všichni. Kromě pár stovek nebo pár tisíc radikálů na internetu. Ale ti jsou, vzhledem k autoritám, bezmocní.

Ve světě 10-40, kde leží těžiště islámu, by vraždícího soukmenovce sice taky mnozí, patrně většina (ne jak se domníváte pět) odsoudili, ale ti kdo by ho adorovali, ti by tvořili významnou destruktivní sílu. Můžete se o tom přesvědčit podrobnějším rozborem takových atentátů, bylo jich už dost. Jejich společnost je rozpolcená, zmatená, slabá. Tedy ve srovnání se Západem.

O. Kadlec 27.7.2011 21:21

Re: pokrač.

Ale já o žádných mírně kritických názorech nemluvím. To vy jste začal o názorech xenofobních a fašistických. A když už jsme v tomto vláknu - doufám že nepovažujete názory madam Kaniokové za "mírně kritické". Podle mne jsou xenofobní.

J. Ráž 27.7.2011 21:16

Re: pokrač.

Paní Netzer: Proč ten demagogický a hloupý výpad nehodný vzdělané ženy?

Jak může mít někdo vlastní zkušenost, když po většině v Norsku ani nebyl. A proto je velice poučné předávat informace od lidí, kteří tam žijí. To je bezprostřední nezkreslená informace za kterou bychom měli být vděčni. Tak prosím nenapadejte lidi, kteří tyto informace přinášejí, i když se jedná o informace, které jsou v rozporu s vaším náhledem na realitu světa.

J. Ráž 27.7.2011 21:09

Tento hrůzný ukázal i na něco jiného

To co učinil v Norsku zmatený mladý muž, který se domníval, že tak činí na ochranu křesťanství (mimo jiné) bylo v celém křesťanském světě odsouzeno jako hrůzný čin, který se příčí všemu, co je smyslem křesťanské víry. Hlasitě tento čin odsoudili světské i církevní autority celého křesťanského světa, včetně milionů prostých lidí hlásajících se ke křesťanství.

Zafabulujme si: Kdyby něco podobného provedl muslim, tak by byl v mnoha mešitách oslavován jako hrdina a mučedník. Nedovoluji si odhadnout kolik muslimských duchovních vůdců či jiných muslimských autorit by jej razantně odsoudilo a hlasitě se od tohoto činu distancovalo s prohlášením, že takové činy se neslučují se zásadami muslimské víry.Silně pochybuji, že by jich bylo víc než máme prsty na rukou.

A v tom musíme vidět zásadní rozdíl mezi našimi kulturami. Křesťané zabíjení nevinných, ať z jakéhokoliv důvodů odsuzují, a muslimové?.....dosaďte si sami.

Z. Rychlý 27.7.2011 21:05

Re: pokrač.

Potvrzujete sousedův postřeh. Agresivita v označování mírně kritických názorů za fašistické a xenofobní začíná nabírat hnědočerně košilatých rozměrů. Fašouni naruby.

O. Kadlec 27.7.2011 20:40

Re: pokrač.

Ale to je dobré znamení o společnosti. Jestliže si xenofobové a fašisti musí dávat ve společnosti pozor na jazyk, pak to znamená, že jsou obklíčeni slušnou společností, která je netoleruje.

Z. Rychlý 27.7.2011 20:23

Re: pokrač.

Nevěříte, že ?

Můj soused se do Norska odstěhoval loni, je to velmi tolerantní člověk,  ale v podstatě má podobné postřehy.  Navenek si nikdo nic netroufne, aby nebyl označován za fašistu a xenofoba, ale v soukromí jsou Norové v Oslo frustrovaní. Se sousedem jsme toho nadiskutovali dost, abych jeho soudům docela věřil.

Co Vy - nějaké vlastní argumenty ?

S. Netzer 27.7.2011 19:42

Re: pokrač.

Máte také vlastní argumenty?

J. Kanioková 27.7.2011 17:30

pokrač.

Jeste kratkou poznamku k te avizovane "protimuslimske" motivaci masoveho vraha Breivika. Novinky.cz uvedly, ze v Norsku jsou "jenom" tri procenta muslimu (150.000). To je sice pravda, ale to je celostatni prumer. V samotnem Oslu uz je jich registrovano pres 50.000, tedy pres 10 % populace hlavniho mesta. Pristehovalcu celkem uz je tady 22 %. Neregistrovanych muslimu bude ale urcite taky jeste vic - zejmena manzelek anebo senioru, kteri zustavaji doma s detmi, nemluvi vubec norsky a nehledaji tudiz praci ani se nikde neregistruji. Ve meste je uz 12 mesit. Zdejsi muslimska komunita se dle meho nazoru i informaci z tisku uz ani prilis nesnazi se integrovat do vetsinove norske spolecnosti!

Naopak, zustava uzavrenou komunitou! Napriklad v typicky muslimske ctvrti Groenland uz slysite norstinu pomerne zridka. Dokonce tam pred casem mistni policie "nacapala" nelegalni samozvanou muslimskou mravnostni policii! Byl z toho skandal az v parlamentu. Zajimava je taky diskuse okolo dalsi pristehovalecke basty - velke mestske casti Groruddalen. Tam uz totiz bydli tolik pristehovalcu, ze mistni etnicti Norove berou z mistnich skol sve deti radsi pryc (z duvodu sikany od deti pristehovalcu) nebo se dokonce stehuji pryc.

Etnicti Norove byli ochotni tolerovat jeste napriklad oddeleny plavecky vycvik kluku a devcat ve veku 8-10 let, protoze male muslimske divky se preci nemohou svleknout do plavek pred kluky nebo fakt, ze se do skolnich jidelen kvuli muslimum musi vozit tzv. halal-maso (maso z ritualne zabijenych zvirat), ale co bylo moc to bylo moc. Kdyz se jednou jedna z mistnich skol rozhodla spolecne navstivit namisto vyucovani a v ramci poznavani cizich kultur zidovskou synangogu, neprisly ten den samozrejme do skoly zadne muslimske deti! A bylo zle, skola je preci povinna! Jenomze mistni Islamska rada se zacala stavet na zadni...Na nenavisti k Zidum dokazuji, ze tolerance k jinym neni pro mistni muslimy prilis dulezita...

27.07.2011 12:15   R. Kirsch

J. Kanioková 27.7.2011 17:21

O jeho "manifestu"

Jakkoli je text žánrově nevyhraněný, neozývá se v něm primárně nenávist vůči muslimům, ale vůči vlastní společnosti, která rezignovala na své evropské křesťanské hodnoty.

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/breivikuv-manifest-popravy-zen-multikulturalistu-pak-druha-renesance

Primo z Osla.                 příspěvek Čecha tam žijícího

Jiz vice nez 4 roky pracuji v Oslu jako ridic autobusu MHD (spolecnost UniBuss AS). Soucasna hyperaktivita norske policie ve veci kdekoliv nahodne zapomenutych zavazadel je pro mne ale uz, navzdory te strasne patecni tragedii, ponekud usmevna. Proc? Pred casem mi kolega na konecne stanici linky c.54 predal spolecne s autobusem i plnou velkou cernou tasku. Lezela vedle dvirek k sedadlu ridice, ani se totiz nevesla za sedadlo. Moc se mi to nelibilo - prekazela totiz u nastupnich prednich dveri. Ale kolega prohlasil, ze dispecer je uz informovan a v kontaku s majitelem tasky, ktery si pro ni ma prijit na stanici Jernbanetorget (Oslo hlavni nadrazi) v centru. Tam si vsak nikdo pro tasku neprisel! A tak jsem nelenil a hned po odjezdu od nadrazi jsem zavolal dispecera kvuli tasce i ja. Ten mi ale ponekud podrazdene odsekl, ze se nic nedeje, ze zavola znovu majiteli tasky a on si pro ni na zpatecni ceste urcite prijde na tu stejnou stanici. Opacil jsem vsak dispecerovi, ze v Anglii, kde jsem jezdil s autobusem predtim (Manchester) bych pri takoveto "zapomenute" tasce musel ihned zastavit, vyhnat vsechny pasazery z autobusu a okamzite zavolat policii. Nas dispecer zde v Oslu mi ale trochu opovrzlive odpovedel, ze takovy predpis v Oslu naprosto neplati a neni nutny, protoze tohle je preci bezpecna zeme! No, tak uz asi neni, jak vidno!!! 

J. Kanioková 27.7.2011 17:14

Prvotní příčinou je multikulti - tak praví NEJEN Kanioková !

O. Kadlec 27.7.2011 14:32

Re: Breivik

Tak to já jsem na opačné straně. Multikulti je politika dlouhodobě zhoubná.

O. Kadlec 27.7.2011 14:29

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

Ateismus nemůžete z obecného vlivu náboženství na násilné chování lidí vyloučit. Obzvlášť když jste sám ateista. je to druhá strana mince, ta horší.

Jestli o evangelikalismu pana Stejskala víte z jeho článků, tak dobře. já ho čtu jen výjimečně. Ale protože jsem sám evangelikál, tak mne to zaujalo. Vaše mínění, že pro evangelikála je Starý zákon doslova platný, je ovšem mylné. Možná jste myslel jako že ho považujeme za slovo Boží. Jen jste se špatně vyjádřil.

Z. Bureš 27.7.2011 13:52

Re: Bureši

ne. . . .ne . . . ne - socani - Vaši evropští kamarádíčci jsou v tom namočeni až po uši . . . . . protože nedospělé mládeži tam vymývali kebule !!!

A jelikož i Vy máte kebuli docela slušně vymytou - tak to musíte chápat úplně špičkově . . . . .

J. Kalivoda 27.7.2011 13:45

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika

Na úvod své reakce se hezky inteligentně smějete. Tím jste možná mohl i skončit, stačilo to.

Ale dobře, odpovím. Čtu pana Stejskala průběžně již asi tři roky. (Vy také?) Proto si o něm myslím, co si myslím. Pokud to pan Stejskal popře nebo koriguje, budu mu věřit.

A co sem pletete ateismus? Píše o něm něco pan Stejskal? Víte, tyhle diskuse jsou ke článku, pod kterým se objevují, pokud jste si toho nevšiml. Napište na Psa článek o vlivu ateismu na norský zločin a budeme diskutovat o ateismu a o vás.

J. Schwarz 27.7.2011 13:41

Re: Breivik

nemám nic proti multikulti, pokud platí pro každého a každý si lehne jak si ustele - tedy každý si musí sám nést ekonomické důsledky své "kultury" a "zvyků". A taky si každá samostatná menšina musí sama, za svoje, organizovat  vzdělání a výživu svých dětí - není důvodu aby tato povinnost byla hozena na jiné.

H. Lukešová 27.7.2011 13:27

Re: To H. Lukešová

Já Izrael oceňuji pro jeho toleranci k Arabům...Ale sleduji zprávy pane Brodský a čtu noviny...a nic než protiizraelskou nenávist nečtu a nevidím...

P. Brodský 27.7.2011 13:23

To H. Lukešová

Izrael je špičkově  multikulturní stát. Jazykové i jiné kulturní potřeby Arabů, stejně jako náboženská svoboda muslimů je tam respektována více než v okolních arabských státech. Jste li proti multikuloturalismu, jste proti Izraeli.

O. Kadlec 27.7.2011 13:21

Re: Von ten Breivik je takový bojovník a hrdina

Kradl.

P. Brodský 27.7.2011 13:18

Re: Ten vrah je obětí šílené antiarabské a antimuslimské propagandy, kterou nás zahlcují

Nebyl bych tak pesimistický. Názory politických elit jsou rúzné, ale zřídky kdy jsou natolik šílené jako názory zmasírovaných lidových mas. Dokonce i eurofob, Němcofob a přívrženec národních států Klaus islamofobii důsledně odmítá.

H. Lukešová 27.7.2011 13:12

Re: Ne, ne, pane Boku, všechna média,

zejména ta levicová štvou proti Izraeli a sionismu...I ti socani vyzývali k bojkotu Izraele...Proč!? Co jim Izraelci udělali!? Proč je nenávidí?! Příčina je nenávist k médií!!! Teď levicová média budpu řvát, že za vše vlastně můžou sionisti...Už to také hlásají mladí komunisti a mladí nacisti...