Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

NORSKO: Slovo k masakru I

diskuse (67)
Kdysi jsem se vyjádřil, že motivy činu Jigala Amira (vrah izraelského premiéra Jicchaka Rabina) je možné pochopit, v žádném případě s činem samotným nelze souhlasit. Otázka na zamyšlení: Jak je tomu v případě Anderse Breivika?

Dozvídáme se, že norský terorista byl křesťanský fundamentalista, konzervativec. Jakkoli je to voda na mlýn všem levičákům, kteří toho náležitě využijí (a kdo pozorně sleduje internetovou publicistiku ví, že se tak děje), je nutné položit si otázku. Co má Breivikův ďábelský čin společného s křesťanským fundamentalismem?

Zhola nic. Je s jeho principy v přímém rozporu.

Křesťanský fundamentalismus můžeme ztotožnit s biblickým křesťanstvím. Nikoli s křesťanstvím katolickým, reformačním, luteránským, adventistickým a tak podobně.

Co praví biblické křesťanství o použití násilí? Jak se chovali prvotní křesťané?

Kristova zásada, podle níž se bibličtí křesťané mají řídit, je v Bibli vyjádřena takto: dá-li ti někdo políček na jednu tvář, nastav i druhou; chce-li někdo plášť, dej mu i košili. Biblickým křesťanům bylo cizí použití síly, stejně jako samotnému Ježíši, který se nechal bez odporu přibít na kříž. Věřící prvotní církve, odsouzení k smrti a vehnáni do arény, se právě tak nechali zabít. Bez odporu, ať už gladiátory nebo hladovými zvířaty. Až si Římané v ochozech stěžovali, že je to nudná podívaná.

Šlo to vlastně do extrému: k vlastní obraně, kdy je použití síly legitimní, zůstali prvotní křesťané pasivní a sílu nepoužili.

A teď proti nim postavme Breivika, který nikoli v sebeobraně, ale jako vražedný útočník připravil o život téměř stovku nevinných lidí.

Je toto obraz křesťanského fundamentalisty, následovníka biblického Kristova učení? Prohlašovat o sobě Breivik může co chce. Hlásit se může k čemu chce. I na něj ale musíme vztáhnout Kristovo: po ovoci jejich poznáte je.

Co je ovocem Breivikova „křesťanství“ spatřil v hrůze celý svět. To, co spáchal, lze jedině odsoudit. A spravedlivě, avšak co nejpřísněji potrestat. Pokud by měl být někdy uplatněn trest smrti, pak právě v tomto případě. Úvaha tímto směrem je však bezpředmětná, protože v Norsku absolutní trest nemají. Cosi v našem nitru nám v tom případě napovídá, že jiného než doživotí by bylo výsměchem všem obětem a jejich pozůstalým. Věřme, že norská justice bude stejného názoru a najde způsob jak zajistit, aby památka povražděných nebyla pošpiněna.

V souvislosti s tímto krvavým činem se nevyhneme otázcepoložené sympatizanty s islámem. Když něco tak děsivéhoo udělá křesťan, tak alibisticky tvrdíte, že křesťanem vlastně být nemůže. Když vraždí muslimové, padá vina na islámské náboženství. Měříte všem teroristům stejným metrem?

Ano, měřím.

Protože biblické křesťanství k násilí vůči nikomu nevyzývá, spíše k často diskutabilní pasivitě, zatímco korán k vraždění bezvěrců ano.

Breivik se při obhajobě svých činů nemůže opřít o nic z Nového zákona, co by jeho čin mohlo ospravedlnit. Muslimové z koránu inspiraci čerpat mohou – a také ji čerpají. Biblické křesťanství nezná žádný džihád, islámské náboženství ano.

Po Breivikově vraždění žádná skupina křesťanských fundamentalistů nevyšla do ulic a neoslavovala masovými pochody a jásáním jeho čin. Po 11. září 2001 se civilizovaný svět nestačil divit: vzpomeňme, v kolika muslimských zemích stoupenci Alláha oslavovali smrt nevinných lidí.

Ojedinělé činy „křesťanských“ teroristů jsou vždy všemi skutečnými křesťany bez rozdílu vyznání, včetně vysokých církevních a politických činitelů, odsouzeny. Ne tak je tomu v islámském světě. Některými duchovními a politickými autoritami jsou teroristické činy podněcovány. Ostatně v žádné „křesťanské“ zemi není u moci teroristická organizace. V muslimských zemích ano – namátkou: v palestinské Gaze vládne Hamas, v Libanonu se na vládě podílí Hizballáh. V Íránu mají prezidenta, který otevřeně vyzývá k likvidaci Státu Izrael. Měli tam i duchovního vůdce, který vyzval k vraždě spisovatele, občana jiného státu.

Vyzval někdy v moderní době papež, či vysocí představitelé anglikánů, luteránů, kalvinistů, baptistů nebo letničních své věřící, aby zabili kohokoli, o kom si myslí, že je nepřítelem jejich víry, případně ji ve svých dílech hanobí?

Zde je skryt rozdíl mezi svobodným světem a islámem. A zde musíme hledat příčinu, proč Breivik nemohl být skutečným křesťanem – a tudíž ani „křesťanským“ teroristou.

Připojuji se k dlouhé řadu těch, jimiž norské vraždění otřáslo a vyjadřuji hlubokou lítost nad ztracenými životy a upřímnou soustrast obětem a jejich rodinám.

Bylo to stejný šok jako na konci února 1986 atentát na Olofa Palmeho. Neuvěřitelný, zlý sen.

Norské krveprolití odsuzuji, a to navzdory tomu, že na shromáždění levicové mládeže se objevily protiizraelské postoje a výzvy k bojkotu židovského státu. Tyto věcí se neřeší vražděním nositelů podobných názorů, ale demokratickou diskusí a silou argumentů.

Nesouhlasil jsem s Rabinovou politikou, která z teroristy Arafata udělala jednoho z partnerů mírového procesu. Nesouhlasil jsem ovšem ani s činem jeho vraha.

Kdybych byl přítomen setkání na ostrůvku Utøya, pravděpodobně bych proti většině vyslovených názorů ostře protestoval. Stejně ostře odmítám čin Anderse Breivika a všechy jeho případné následovníky vyzývám: Diskutovat, ne vraždit.

Stejskal.estranky.cz

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

U bulharského letoviska Primorsko v neděli zemřel Čech. Muž byl v Bulharsku na dovolené. Redakci...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Ondřej Neff
21. 7. 2024

Thomas Matthew Crooks střílel na Donalda Trumpa předminulou sobotu, takže událost už není aktuální....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz