26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

KYPR: Blběnka a komunisté

Byl jsem na Kypru. Tedy nikoli včera, ale celkem nedávno. Na tom není nic divného, na Kypru byl od nás kde kdo. Za "socialismu" tam jezdily středněvěké soudružky na "šoustialistické" zájezdy. Soudruh manžel koupil v Moskvě soudružce manželce kožich či dva, ty tam byly za babku, a soudružka si v červenci do letadla oblékla jeden kožich na sebe a druhý dala do kufru a v Larnace ji čekal mladý Kypřan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 30.3.2013 19:51

Re: Jsem stejného názoru, pane Kosejku.

Souhlasím s tím, že komunista a skutečný demokrat se vzájemně vylučuje. Na druhou stranu byl větším demokratem a měl větší odvahu než většina našich reformistů v roce 1968. Je jasné, že svůj komunistický stín překročit nedokázal, ale nebýt Gorbiho, tak by nebylo Jelcina.

NDR nebylo první. První bylo Polsko, kde vyhlásili "svobodné" volby a komunisté se v parlamentu udrželi jenom díky volebnímu zákonu, který jim zajišťoval nevolené posty v Sejmu. Němci utíkali přes nás a přes Maďarsko, které otevřelo hranice do Rakouska atd.

V samotném SSSR glasnosť umožnila šíření informací, za které se do té doby zavíralo.

Takže rozhodně z Gorbiho nedělám demokrata a těm Francouzům bych to taky vysvětlil, na druhou stranu ve srovnání se všemi jeho předchůdci byl "demokrat".

M. Kosejk 30.3.2013 21:47

Re: Jsem stejného názoru, pane Kosejku.

Pro to, co mu připisujete k dobru, existuje pěkné slovo: "znouzectnost". Komunistický blok se hroutil, SSSR byl hospodářsky i mocensky oslabený.  A Gorbi nechtěl to zhroucení dopustit a chtěl s tím něco dělat. Ale závoveň si nemohl dovolit nějaký skandál se silovým řešením, když si už Sověti odepsali armádu v Afghánu (spolu se spoustou peněz).

J. Vyhnalík 31.3.2013 0:56

Re: Jsem stejného názoru, pane Kosejku.

Vidíte to příliš jednoduše. V SSSR existovaly různé frakce. Zjednodušeně by se dalo mluvit o konzervativcích a reformistech. Kdyby Černěnka vystřídal Jazov, Krjučkov, Janajev nebo někdo jiný z konzervativců, bylo by všechno nesporně mnohem krvavější, dokonce je možné, že by zvolili raději střet s NATO než ústupky.

Gorbi byl spolužák Zdeňka Mlynáře a ten už po Brežněvově smrti mluvil o tom, že právě on přijde s reformami. O první reformy, převážně ekonomické se pokusil už Andropov, ale jeho zdravotní stav mu nedovolil je dotáhnout do konce. Připravil alespoň pozici Gorbimu, i když nedokázal zabránit zvolení konzervativního Černěnka.

Je fakt, že ekonomická situace se stále zhoršovala, na druhou stranu, terorem by se komunisté u moci mohli udržet ještě pár desítek let. Právě to, že docházelo k výměně generací, umožnilo to, že krizi SSSR neřešil násilím. V komunistických diktaturách docházelo k výměně generací a vládnoucí garnitury zhruba po 30 letech. Výjimkou byly případy, kdy se k vládě dostali svazáci, protože byla předchozí garnitura vyvražděna (Ceausescu v Rumunsku nastoupil jako mladíček, protože staré komunistické vedení Stalin celé vyvraždil).

Nedělám si o Gorbim nějaké iluze, ale z tehdejšího politbyra (polovina 80. let) byl rozhodně zdaleka nejlepší variantou.

P. Sulc 30.3.2013 2:43

Pekne, pane Vlku, pekne, jen

ten hajzlpapir by se rozmocil uplne. Na Afrodite by byly prilepene spise sprcky, ty vydrzi i v morske vode.

J. Vyhnalík 30.3.2013 12:28

Re: Pekne, pane Vlku, pekne, jen

To nám také vysvětloval delegát cestovky v Řecku, když mluvil o "civilizační vymoženosti" ve formě ukládání použitého papíru do koše na záchodě. Původně šlo o to, že staré normy povolovaly úzké trubky odpadního potrubí a toaletní papír by potrubí ucpával. Podle jeho názoru to v nových budovách už neplatí, protože mají vesměs širší odpadní potrubí podle evropského standardu, ale ten hajzlpapír by jim zanášel pláže, protože vývody kanalizace jsou zpravidla hned vedle.

P. Sulc 31.3.2013 1:44

Re: Pekne, pane Vlku, pekne, jen

Ty kose na zachodech pry maji i v Moskve.

V. Ondys 30.3.2013 2:42

:)))))))))))))))))))))))))))))

Joe Masin na Hrad, nebo místo komouše José Barrosa za předsedu Evropské komise!

J. Vyhnalík 30.3.2013 1:37

Podobný zážitek

Vzpomínám na svoji první návštěvu Řecka zhruba před 15 lety. Řecký reemigrant, který vyrostl v Čechách a v 80. letech se vrátil do své původní vlasti nám přezíravě vysvětloval, že ten pravý socialismus mají oni v Řecku.

J. Podhradsky 30.3.2013 3:24

Re: Podobný zážitek

Ono to opravdu vypadalo v Recku jako zazrak. Ono staci, aby si zeme vypujcila jenom nekolik procent GDP rocne a nastane citelne zvyseni eonomicke aktivity a zivotni urovne. Recko bylo chudou kapitalistickou zemi s vysokym narodnim dluhem uz pred 25 lety a najednou se opravdu vysvihli velice rychle , ted uz vime jak to udelali, jednak fixlovali statni ucetni vykazy a take neplatili dluhy. Ja si vzpominam, ze jsem se kdysi po olympijskych hrach v Atenach, /ktere jsem Rekum pral/, zajimal o kolik poskocil recky narodni dluh a svete div se, zadna velka zmena, tak jsem si rikal, ti rekove jsou obchodni machri, a nebo snad to jeste neni vyuctovano, ted uz mi to doslo, oni to jednoduse zfixlovali. A nakonec nezapominejte na to, ze ti Rekove, kteri emigrovali po valce do Ceska, to byli casto komunisti, kteri se po valce pokouseli o komunisticky prevrat, ale armada jim to ztrhla, tak pred nasledky radeji emigrovali utekli do Ceska, no a potom, kdyz Recko vstoupilo do EU a nabralo si spoustu lacinych uveru a v Recku nastal ten " ucetni zazrak " , tak se zacali vracet. A ti mladi narozeni v Cesku, meli socializmus v krvi, doslova.

J. Krásenský 30.3.2013 7:16

Pěkné...

Jen připomínka: Tři generace Papandreů (Georgios, Andreas a Jorgos) budovaly v Řecku socializmus. A jak se zdá, úspěšně...

J. Vyhnalík 30.3.2013 12:21

Re: Podobný zážitek

To všechno je pravda, ale už v době, kdy se Řecko ucházelo o vstup do eurozóny, se psalo o tom, že jejich účetnictví je zfalšované. EUdotace šly třeba na výstavbu páteřní dálnice napříč Řeckem a na spousty dalších staveb. Když mi ten Řecký komunista v důchodu s nadšením popisoval, jak není problém pro mladé najít práci atd., napadlo mě, že ti, co najdou práci v Řecku, neodjedou dělat gastarbeitery do Německa a bral jsem to jako opatření, kterým si Německo snižuje nezaměstnanost. Místo aby vypláceli podpory doma, stimulují růst v Řecku. To by mohlo i fungovat, kdyby to nebyly pouhé investice pro investice, ale reagovaly na nějaké skutečné dlouhodobé potřeby ekonomiky a zajistily pracovní místa a prosperitu i do budoucna. Bohužel se efekt většina eurodotací vyčerpal ve chvíli, kdy byly spotřebovány.

Podobně jako u nás, kdy se za eurodotace rekultivují parky, budují cyklostezky, betonová koryta na stromy na Praze 5, stavějí projekty typu farmy Bolka Polívky atd.

Prostě dotace jsou peníze "navíc" a "zadarmo", a efektivita jejich využití tomu odpovídá.

M. Šejna 30.3.2013 13:17

pane Vyhnalíku

já byl v Řecku poprvé a nejspíš naposledy v roce 2004. Po návratu do Prahy mě na letišti napadla jediná věta: "Díky bohu, že jsem zpět v civilizaci".

J. Vyhnalík 30.3.2013 13:32

Re: pane Vyhnalíku

Já byl v Řecku několikrát a vždycky se mi tam líbilo. Jestli někdo dělal problémy, tak to byli výhradně turisté. Lidé jsou tam příjemní, ochotní, ale nikdy ne vlezlí.

Mojí matce se stalo, že na lavičce v parku zapomněla kabelku s doklady a penězi. Když si to uvědomila a do parku se vrátila, u kabelky hlídala dívka a přítel dívky právě přiváděl policistu, kterému se kabelku chystali předat.

J. Štrobl 30.3.2013 0:43

Cha,cha.... hezké a vtipné.