2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

KYPR: Blběnka a komunisté

Byl jsem na Kypru. Tedy nikoli včera, ale celkem nedávno. Na tom není nic divného, na Kypru byl od nás kde kdo. Za "socialismu" tam jezdily středněvěké soudružky na "šoustialistické" zájezdy. Soudruh manžel koupil v Moskvě soudružce manželce kožich či dva, ty tam byly za babku, a soudružka si v červenci do letadla oblékla jeden kožich na sebe a druhý dala do kufru a v Larnace ji čekal mladý Kypřan.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 31.3.2013 9:26

AKEL Re: Nejsem Kypřan

Díky za upozornění. Díval jsem se do Wikipedie a AKEL je docela divnost. Komunisti, kteří odmítali násilí a akceptovali daňový ráj. Je otázkou, kdo psal ten příspěvek ve Wiki - těžko soudit. Pro mne by bylo podstatné vědět, jestli stranická legitimace byla na Kypru pracovní knížkou.

Podobný bankovní kolaps proběhl v Irsku a na Islandu. Co měly s Kyprem společného?  Přebujelý bankovní sektor, možná i nízké daně, ale nikoliv komunisty ve vládě.

M. Prokop 31.3.2013 21:03

Re: AKEL Re: Nejsem Kypřan

Moc podobný ne.

Ale za banky ti kyperští komunistové nemohli, to je práce Řecka + EU.

P. Novotňák 1.4.2013 0:17

Re: AKEL Re: Nejsem Kypřan

Vztah kypřanů a islanďanů k bankám byl takový, že v době, kdy ekonomice banky vydělávaly miliardy, tak si tyto miliardy užívali a ještě se k tomu zadlužovali, místo aby si tvořili rezervy na horší časy, které jim teď jak vidno chybí. To není ani tak chybou bank, těm se prostě jenou vede dobře a sypou do státu miliardy a jindy se jim vede špatně a najendou jsou to ti nejhorší, kteří za všechno můžou. Ukazuje to, že to není o režimu, ale o mentalitě lidí. Kdo si myslí, že může žít na dluh a že dluhy se neplatí, se nakonec dost ošklivě spálí.

M. Šejna 30.3.2013 10:49

pan Vlk je komik

na Kypru pochopil, že když se platí nízké daně, ekonomika jde pomalu a jistě do hajzlu. Ale prý to "zkuste vysvětlit voličům KSČM a ČSSD". A pak ještě napsal něco o česko-kyperské "blběnce", co tvrdí, že na Kypru je ten správný socialismus, protože se tam platí nízké daně a všechno tam perfektně funguje.

Pan Vlk předvedl kouzlo nechtěného. Tento správný kyperský socialismus v podání té blběnky je totiž volební progam našich dvou pravicových stran ODS a TOP09, se kterými společně získaly nadpoloviční počet hlasů českých blběnců a blběnek, co si myslej, že s nízkými daněmi se dá vybudovat ten správný český kapitalismus kyperského typu. Byly to ODS a TOP09, co vyhrály volby tím, že do volebního programu opsaly systém kyperského socialismu. Tohle opravdu voliči ČSSD a KSČM nikdy nepochopí.

J. Vyhnalík 30.3.2013 12:54

Re: pan Vlk je komik

Nízké daně samy o sobě nepomůžou, pokud si ekonomika zvykne socialisticky utrácet na dluh.

M. Šejna 30.3.2013 13:05

pane Vyhnalíku

přesně tak. Ale vysvětlujte tohle voličům ODS a TOP09. Ti si myslej, že snížením daní a nastavením jedné jediné rovné daně vybudujeme světlé zítřky.

J. Vyhnalík 30.3.2013 13:24

Re: pane Vyhnalíku

Jenže žádná další strana, která by chtěla utrácet ještě méně u nás není. Už víc než 80% rozpočtu jde na mandatorní výdaje, tedy na výdaje, které vláda nemůže omezit beze změny zákonů. Odhadem 10 % z toho zbytku je provázáno na eurodotace, takže o nich spolurozhoduje Brusel. V přímé gesci vlády je tedy něco mezi 1/10 a 1/5 rozpočtu. Pokud by ekonomika rostla tak jako před krizí, tak by rozpočet byl nejspíš už vyrovnaný.

Světlé zítřky nás nečekají do doby, než se z krize vzpamatuje EU a ta dělá všechno proto, aby ta krize trvala co nejdéle.

V. Vlach 30.3.2013 18:52

Re: pane Vyhnalíku

Vedení EU je pod diktátem Systému, takže bankovních rodin. Ti, co chtějí, je jasné i bez nasupených žvástů o konspiracích. Důkazů je nespočet, ale někdo si holt tu hubu musí rozbít sám, aby to pochopil. Otázkou zůstává jestli si to přizná, že? Osobní životní prohra je Prohra!

Mandatorní výdaje bych osobně zrušil - přímo dusí život. Brusel je na mandatorních výdajích patřičně postaven.

Je co bořit. Je to lidské: co postaví to zboří - myslím, že jsou dobří....

J. Vyhnalík 30.3.2013 19:57

Re: pane Vyhnalíku

Mandatorní výdaje jsou důchody, zdravotní pojištění za mladistvé a důchodce, podpory v nezaměstnanosti atd.

Já bych je hned nerušil, ale jejich omezení do budoucna je nezbytné. V opačném případě hrozí, že státní rozpočet zcela zahltí.

Vedení EU jsou politici, kterým jde o jejich politické kariéry. Vazby na banky jsou minimálně takové, že krach bankovního sektoru by znamenal kolaps ekonomiky v celé EU. Na druhou stranu si státy od bank půjčují a banky potřebují, aby jim státy ty půjčky vracely.

M. Trhlík 30.3.2013 18:40

Re: pan Vlk je komik

Pane Vyhnalíku a jak dlouho se s tím budeme potýkat? Dalších 40 roků a stále budeme hovořit o socialistickém utrácení na dluh? A neudělal by Klaus lepší ukázat své ekonomické přednosti doma, než rozvracet s Faragem  EU? Já si jen myslím,že Klaus má z toho také strach a těžko by byl schopen něco napravit.Na jeho analyzování a kritizování, už lidé zvědaví nejsou,stejně jako na jeho sebrané spisy.

J. Vyhnalík 30.3.2013 20:00

Re: pan Vlk je komik

Když lidé v listopadu 1989 zvonili klíči, snažil jsem se jim vysvětlovat, že nás čeká krev, pot a slzy a někteří si mysleli, že obhajuji komunisty.

Dluhy po socialistickém "hospodaření" ještě nejsou splaceny a nové nám diktuje socialistická EU s podporou OZE atd.

M. Prokop 30.3.2013 22:18

Re: pan Vlk je komik

Rozvrácení socialistické EU je nutný (ale ne postačující) předpoklad jakéhokoliv zlepšení.

Jak vy víte, na co lidi jsou nebo nejsou zvědaví? Jen proto, že vy to nechápete?

J. Dvořák 30.3.2013 10:34

Velmi dobrý článek !

Pobavil jsem se !

J. Vlk 30.3.2013 10:19

Pane jmenovče.

Podle vašich názorů a přečtení zadluženosti a krachu států v celém světě, zjišťuji, že nejen na Kypru a v Řecku vládnou zakuklení komouši, ale vlastně podle těchto výsledků, téměř ne celém světě. Jako nestraník a neekonom nějak nemohu pochopit, že ti naši komouši (krejčí, ševčíci, truhláři a pdobní) skončili bez dluhů a  naopak s aktivy. :-) I když je pravdou, že jsme měli ostudně méně banánů a ještě míň milionářů.

V. Vlk 30.3.2013 12:32

Re: Pane jmenovče.

Milý jmenovče, asi toho nedokážete pochopit víc. Co mají bývalí ševci  a krejčí společného s komunismem nějak nechápu. Možná že někteří byli členové KSČ za první republiky. Většina však volila národní socialisty a podobně. „Tajným buržoustům“ co s e“vplížili do Strany“ jak s psalo za Gottwalda,  těm krejčím a ševcům a holičům pak soudruzi otevřeli oči ! Když jim ty firmičky zavřeli, všechno sebrali a je taky. Vy nevíte, že naši soudruzi označili za buržoasii určenou k zničení i ty krejčíky? Ostatně, většina vězňů v komunistických lágrech v padesátých letech byli dělníci a drobní živnostníci. Naleznete v archivech, pokud je mladí soudruzi v Radě ÚSTR zase nezavřou. Archivy i archiváře.

V dobách ,  kdy byli  malí živnostníci asi z 20% členy CSSD a KSČ, tedy za první republiky , bylo banánů i milionářů dost. To jedno s druhým souvisí, víte?! No a v době když už nebyly ani milionáři  ani krejčíci, nebyl už ani banány. Jste zřejmě hodně mlád a poněkud málo informovaný

V. Vlk 30.3.2013 12:37

Re: Pane jmenovče.

Pokud se naprosto šíleně domníváte, jak tvrdí kdejaký immbeccilll , že soudruzi skončily bez dluhů, /asi myslíte rok 1989) tak jste skutečně osel. Soudruzi skončili proto, že měli od Šumavy ke Kurilám prázdné kasy a jejich peníze  byly tak jedině dobré na podpalování v kamnech.  Prostě skončili právě proto, že věřili a praktikovali tyhle vaše šílené

M. Šejna 30.3.2013 13:09

pane Vlku - autore článku

myslím, že bude stačit, když vysvětlíte inteligentním voličům, že nízkými daněmi kapitalsmus nevybudujeme. Vybudejeme tím maximálně středoevropský Kypr.

Ale vysvětlujte toto voličům ODS a TOP09, že? 

J. Boleslav 30.3.2013 18:40

Re: pane Vlku - autore článku

Máte pocit, že se naše republika výší své daňové zátěže blíží ke Kypru? To je docela revoluční myšlenka.

P. Vaňura 30.3.2013 22:30

Ve druhé polovině 19 století, resp. po roce 1865

procházelo státním rozpočtem USA jen 4% HDP. Byla to éra jejich netušeného ekonomického rozmachu.

Dnes je to jinak ALE vidíte, že to MŮŽE fungovat.

J. Vlk 30.3.2013 14:21

Re: Pane jmenovče.

Pane Vlku, přestože vy chápete vše, můj příspěvek jste nepochopil. Ty naše komouše ševce, krejčí atd, jsem měl na mysli Bilaky a pod, co vládli a nenadělali ve světě dluhy, zůstala tam pasiva. Na rozdíl od dnešních vlád ovenčených tituly. O první republice jsem nic nepsal, v tom vám dávám za pravdu, i když to není diskuze na pár vět. Ano všechno navzájem souvisí. Na vaši druhou reakci na můj příspěvek nemám co napsat, snad jen, že asi o hodně více píšete, než víte a čtete. Přeji vám dožití minimálně mého věku a hodně radosti ze svého psaní :-). 

M. Hoblík 30.3.2013 10:17

Autor článku je duševně na dně.

Co dodat?

O. Löbl 30.3.2013 9:06

Zlé jazyky

tvdí, že před tímto socialismem s lidskou tváří nás zahránil v roce 1868 Brežněv. Sozialismus  a komunismus prostě bez biče, násilí a teroru nefunguje a s lidskou tváří bantkrotuje.

J. Štrobl 30.3.2013 10:45

Re: Zlé jazyky

Za předpokladu, že jsme si tu po revoluci opravdu vybudovali socialismus s lidskou tváří, na tom něco je.

M. Kosejk 30.3.2013 3:54

podobné zážitky z Francie

Podobné zážitky mám z Francie: Francie je pupek světa. Francouz ví všechno nejlíp, měli by vést Evropu. Socialismus je budoucnost. Když prostestujete, tak řeknou, že my ve východní Evropě o tom nic nevíme, že my jsme to jen zmrvili, ale oni že prý by dokázali zavést fungující socialismus. Nenávidí Američany, hrdina je pro ně Gorbi - a nenechají si vymluvit, že i on byl diktátor, který spustil něco, co ani nechtěl.

Možná paušalizuji, ale tohle je moje obecná zkušenost s Francií.

p.s. a taky opravují cizince ve výslovnosti - jako jediný národ, co znám, neoceňují, že se cizinec naučil alespoň základní fráze jejich rodného jazyka.

J. Barto 30.3.2013 8:52

Re: podobné zážitky z Francie

Na to, že znáte pouze základní fráze, jste vedl docela složité rozhovory.

Vždy jsem byl rád, když mě někdo ve výslovnosti opravil. U nás sice nikoho neopravují, ale čedcháček se pak za zády Vietnamci přiblble uchechtává a rád ho v hospodě napodobuje .

A Gorbi ? Najděte si někde (jestli je to ještě možné ( záběry z jeho návštěvy v ČSSR . Nechte na hlavě pane Kosejk!!

M. Kosejk 30.3.2013 9:31

Re: podobné zážitky z Francie

Však taky netvrdím, že to bylo ve francouzštině. A Češi oceňují už samotný fakt, že se turista naučí alespoň česky pozdravit. Francouz je ale nabubřelý parchant, co si myslí, že celý svět má umět mluvit francouzsky.

A záběry Gorbiho v ČSSR mě fakt nezajímají. A ani mě nezajímá, že koncem 80. let tady - v téhle procenzurované kleci - byl pokládán za nějakého demokrata. Byl to přesvědčený komunista, který komunismus a SSSR chtěl zachránit. A to se mu to nepovedlo - a nakonec se mu to celé rozložilo pod rukama.

Francouzi měli vždy svobodný přístup k informacím, ale do dnešních dnů adorují Gorbiho za něco, čím skutečně nebyl.

J. Vyhnalík 30.3.2013 12:52

Re: podobné zážitky z Francie

Gorbi byl přesvědčený komunista, ale zároveň demokrat, který zrušil cenzuru a uvolnil po desetiletí utahované okovy. Byl naivní, protože věřil, že demokracie komunismus neohrozí a pak, když pochopil, kam celý proces vede, tak se zhroutil. To ovšem nemění na jeho statečnosti. On věděl, jak dopadli všichni, kdo se pokoušeli komunismus demokratizovat před ním a přesto to zkusil, i když musel počítat s tím, že může skončit v zapomenutém Gulagu uprostřed Sibiře.

Patřil ke generaci komunistických představitelů, kteří se narodili až dlouho po komunistické revoluci a válku prožili jako děti. V době, kdy se jako mladí lidé formovali a vytvářeli si pohled na svět, došlo k odhalení kultu osobnosti a krátkému období relativní informační svobody. V diktaturách dochází ke změnám na generačním základě a po generaci rudých komisařů a generálů z velké vlastenecké (Brežněv a spol.), nastoupila generace těch, kdo neměli revoluční teror vrytý pod kůži a které bych přirovnal k reformním komunistům u nás v roce 1968. Naštěstí do SSSR neměl kdo poslat internacionální pomoc.

M. Kosejk 30.3.2013 16:55

Re: podobné zážitky z Francie

Že se Gorbi vyškrábal až na místo nejmocnějšího muže SSSR, jasně ukazuje, co to bylo za člověka. Rozhodně to nebyl demokrat. Pokud někdo věří v komunistickou myšlenku, nemůže být demokrat. Komunismus a demokracie se vzájemně vylučuje.

Jeho činnost bych rozhodně nenazval jako demokratizační. Neučinil jediný demokratizační krok. Spíš bych to nazval: polevení teroru a laškování s nesmyslnými hospodářskými reformami. A i k tomu byl donucen, SSSR byl hospodářsky na kolenou a válka v Afghanistánu byla pro SSSR poslední ranou, tam SSSR vykrvácela a skončila - Gorbi byl jen trapná postavička.

A NDR "pustil" jen proto, že si myslel, že pouští neudržitelné v zájmu zachování celku. A úplně vše dokresluje, že Gorbi o puči v roce 1991 věděl. A dokonce se to dělo s jeho souhlasem. Před tím, než se nechal dobrovolně internovat na Krymu, tak komunistickým pučistům řekl: "Dělejte, co uznáte za vhodné". A zabránil tomu jen pohotový Jelcin, který si udělal z Gorbiho cvičenou opičku. Jelcin pro demokratizaci udělal tisíckrát víc než ten Gorbi.

J. Hruška 30.3.2013 18:13

Re: Jsem stejného názoru, pane Kosejku.

Dobrý den. Pár poznámek si neodpustím. -- "Gorbi byl jen trapná postavička." Ne, ne ,"soudruh" Gorbačëv byl vůdcem největší tyranie světa s prstem na spoušti atomové apokalypsy. Posledním zločinem jeho komunismu byl zločinný pokus s atomovou elektrárnou v Černobylu. Na příkaz politbyra ÚV KPSSSR z Moskvy se uskutečnil simulovaný teroristický (atomový útok) na elektro zařízení včetně všemožných záloh a ochran elektrárny. Gorbi se pro případ katastrofy odebral preventivně za Ural, podobně i celé politbyro jak z Moskvy i Minska a Kyjeva na Krym. Blběnky a novináři káží svoje. Francouzi i Rakušáci věří jen svým kazatelům dobra (vůdcům). Se Sudeťáky nemám zkušenost, tak raději -- Na shledanou, Josef.

M. Kosejk 30.3.2013 18:36

Re: Jsem stejného názoru, pane Kosejku.

Okolnostmi okolo Černobylu jsem se moc nezabýval. Ale okolnostmi "nejslavnější Gorbiho hodiny" v NDR ano.  Jak už to většinou na světě bývá, podstata celých těch událostí tkvěla v jednoduché věci - v tom, že Gorbi  nesnášel Honeckera. Snad čekal jen experiment s německou perestrojkou, snad i risknul, že NDR se osamostatní. Ale rozhodně jeho prvořadým cílem bylo: 1) zachování SSSR. 2) zachování "východního bloku", s experimentem s NDR.