4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

KUBA: Fidel Castro bez emocí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cheche 26.1.2009 14:28

chi chi

az na to, ze se ty vynikajici vysledky nedaji dolozit. On sice na skolu chodil, ale nedokoncil ji. Ten grazl krome zabijeni bezbranych neumel a nedokazal nic. Nosis ho vole urcite na tricku co ?

hulwat 26.1.2009 14:47

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Vzdělaní gauneři obvykle patří mezi ty nejhorší gaunery.

bbb 26.1.2009 14:15

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

mě nejvíce dojímá starost diskutéru o Kubu.  Byl jste tam někdo? Požádal Vás někdo o pomoc. Kubánci totiž nemohou současné Čecháčky ani cítit.  Když někdo vyleze z ruské prdele a vleze hned do americké, tak smrdí ze všech nejvíc.

Parvus 26.1.2009 14:24

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Já ano. Ale už je to dávno. Tak dávno, že jsem dokonce viděl živého "Che" Guevaru. Ale nemyslím si, že mi to dává právo okřikovat diskutéry, kteří tam nebyli.

bbb 26.1.2009 15:07

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

já nikoho neokřikuji, já se pouze ptám, proč se starají zrona o Kubu, a ne třeba o některou africkou zem, kde vládne ještě otrokářství.

franta tyčka 26.1.2009 14:45

Jenom k tomu che

Mě byl vždycky sympatický z toho důvodu,že se nebál za svoje postoje bojovat ač věděl, že v posteli neumře.Taky jsem o něm hodně četl. I to co se psalo v zahraničí. Do zhruba roku 2003 jsem nikde nenašel zmínku o tom, že byl nějakým velitelem lágru. A ejhle mládež začne nosit trička s portrétem a hned je to na světě.Ještě aby si někdo bral příklad z toho kdo za svou ideu bojuje. To se u nás nenosí. My máme své hrdiny mučedníky planoucí pochodně.No řekněte, není lepší v klidu zapalovat svíčičky a cítit se přitom taky jako hrdina?A tak to má být. Takových hrdinů je třeba protože tihle naší demokracii neohrozí.

ps 26.1.2009 15:01

Re: Jenom k tomu che

U komunistů se hlavně nenosí realistický pohled na zbožštělé ikony, které vytvořili bolševičtí ideologové. A je zábavné pozorovat jejich hysterickou reakci na každý článek či dokument, který se objeví v médiích a odhaluje skutečnou temnou tvář těchto ikon.

bbb 26.1.2009 15:06

Re: Jenom k tomu che

tak jako Mašínové ikony

Standa (nebolševik) 26.1.2009 15:23

Re: Jenom k tomu che

No ještě jsem neviděl nikoho, kdo by nosil na tričku Mašíny - i když by mi byl výrazně sympatičtější, než ti kašpárci s Guevarou.

Pro španělsky hovořící: http://www.youtube.com/watch?v=v1-Ani0gyI4

franta tyčka 26.1.2009 15:49

Re: Jenom k tomu che

Je to o sympatiích.

franta tyčka 26.1.2009 15:43

Re: Jenom k tomu che

Nevím jak u komunistů ale u mě se nenosí pohled na zbožštělé ikony, které vytvořili postbolševičtí ideologové. Mě vždycky přijde sympatičtější ten, kdo za něco bojuje než ten, kdo se upálí.Právě postbolševičtí ideologové mají realistický pohled v tom, že kdo se upálí neuškodí.Z celého oslavování Palacha mi vyplývá jenom to, že chcete-li být hrdinou upalte se. Havrani a politici si zamnou ruce a bude kam dál nosit svíčičky.

Parvus 26.1.2009 16:08

Re: Jenom k tomu che

Velitelem lágru Guevara skutečně nebyl. Ale pamětníci mohou potvrdit, že byl vždy posedlý represivní stránkou revoluce, vždy dával přednost mimoekonomickému donucování. Valtr Komárek, šéf jeho poradců na Ministerstvu průmyslu v Havaně, se s ním do značné míry spřátelil. Rozhodně nepatří mezi jeho nenávistné odpůrce. Přečtěte si něco z jeho vzpomínek. Vyvstane před námi mimořádně rozporná osobnost. Skutečně inteligentní a vzdělaný člověk s širokým rozhledem. Osobně statečný, ale necitlivý k utrpení jiných. Stoupenec revolučního teroru i v situacích, kdy není nezbytný. Obrazně řečeno, Guevara byl vhodný pro válečný komunismus, ale naprosto nevhodný pro období NEPu. Právě Komárek s údivem popisuje, jak ho překvapil Guevarův vztah k násilí, k represím, k popravám. Dokonce mnohé osobně vykonal, ačkoliv to nepatřilo k jeho povinnostem jednoho z nejvyšších představitelů režimu.

franta tyčka 26.1.2009 19:14

Re: Jenom k tomu che

Ona revoluce bez jediného výstřelu je česká.Jak se může někdo nazývat ten převrat revolucí?A jestli to tak půjde dál tak vám co jste klinkali klíči přeji šťastné a spokojené stáří. Byli jste blbí když jste si mysleli, že vám parta grázlů pomůže.

from hell 26.1.2009 15:11

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

je to presne tak, byl to proste vhodny nastroj a tak se stala Kuba komunistickym statem, klidne se mohla stat fasistickym nebo demokratickym za urcitych okolnosti:)

Standa (nebolševik) 26.1.2009 15:22

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Demokratickým těžko, to by nemohl Fidel uspokojit své mocenské ambice. Ale jakýkoli jiný, než komunistický režim, by Kubě zajistil lepší ekonomickou situaci a vyšší životní úroveň pro většinu obyvatelstva!

mu 26.1.2009 9:46

perla Karibiku?!?!

..vždyť na druhé sám autor píše..

Přitom ještě v roce 1933, kdy byl Fulgenciem Batistou svržen diktátor Machado, tehdejší americký velvyslanec Sumner Welles, vyděšen „ryze komunistickým“ myšlením Batistových vzbouřenců, žádal svou vládu o vyslání bitevních lodí k pobřeží Kuby. Pochopitelně je na místě ptát se, zda Batistu, který byl později nazýván „gaunerem, ale naším gaunerem“, považovat za skutečného vládce tohoto ostrovního státu. Ve čtyřicátých a padesátých letech se Kuba stala radikální gangsterskou společností. V letech 1940-1944 Batista sice byl oficiálním prezidentem, ale často vládl prostřednictvím jiných. V roce 1944 se k moci dostal jeden z radikálních studentů, Ramón Grau, který se ovšem spíše než o vládnutí a politiku zajímal o ženy. Míra korupce dostoupila takové úrovně, že v roce 1952, kdy se moci opět chopil Batista, nebylo naděje na nápravu. A Amerika nezasáhla, protože své pozice v latinské a středoamerické oblasti postupně ztrácela. Kubu tehdy naplno ovládly pouliční války gangů. Na univerzitní půdě se běžně řešily problémy střelbou. Policisté a jejich šéfové byli nezřídka nejobávanějšími padouchy. Odpůrci násilnických studentských a dělnických hord, které pochodovaly ulicemi a zaštiťovaly se podivnou směsí výkřiků, jaké odkazovaly současně na Hitlera, Lenina, Marxe i Peróna, byli sami násilníci a gangsteři. A v tuto tuto chvíli přišel na scénu muž jménem Fidel Alejandro Castro Ruz..... Vskutku  "perla Karibiku"...

Parvus 26.1.2009 9:29

Historický exkurs

Autor to vzal poněkud hopem. Úplně přeskočil útok na kasárna Moncada v r. 1953, následující uvěznění F. Castra, omilostnění (z rukou nenáviděného Batisty) a následný odchod do exilu v Mexiku, kde se mj. setkal s argentinským lékařem Ernestem "Che" Guevarou. Nad některými hodnotícími soudy mi zůstává rozum stát. Nazývat požehnáním situaci, kdy Kuba byla pobočkou americké mafie, která zde, zejména v době prohibice v USA, budovala palírny, bary, kasina a bordely, je poněkud svérázné. A že by Kuba ve vztahu k USA měla dosáhnout postavení Portorika nebo ALESPOŇ Kanady, to mi připadá úplně ujeté. Pan Šlechta se domnívá, že obyvatelé Kanady jsou na tom hůře než Portoričané? Z druhé strany se zde ozývají hlasy, třeba od Standy, že Castro "to změnil". To je velmi zjednodušené. Také bych vám, Stando, mohl vytknout nemarxistické zveličování významu osobnosti v dějinách. Castro jako mnouzí populističtí vůdci učinil mnoho pro zlepšení životních podmínek obyvatel své země. Ale byl to jen vedlejší efekt jeho nezdolné vůle po sebeuplatnění a moci. Komentátoři se přou, zda a kdy byl Castro nacionalista, reformista, socialista, marxista, komunista...... Správná odpověď zní, že byl vždy především fidelista. Největší láskou a nejvyšší hodnotou v životě F. Castra vždy byl, je a bude F. Castro. Castro nebyl vždy ani antiamericky, ani prosovětsky zaměřen. A různí představitelé USA ve vztahu ke Kubě zvorali co mohli. Nepodpořili včas ty, kteří si podporu zasloužili, zato později nesmyslně útočili na ty, kteří již pevně drželi moc, a tím v obyvatelstvu Kuby pěstovali pocit vnějšího ohrožení a nutnosti semknout se kolem svého vůdce.

Rudolph 26.1.2009 10:30

Re: Historický exkurs

Velmi pěkně napsáno R^

expat 26.1.2009 12:32

Re: Historický exkurs

...nutno dodat, ze "ruzni predstavitele USA" byli predevsim z rad demokraticke strany, dnes jiz socialne demokraticke strany USA, kdyz ne jmenem, tak urcite skutky...

Standa (nebolševik) 26.1.2009 13:19

Re: Historický exkurs

Poměrně trefné pojmenování viníků, stejně jako byl celkem trefný příspěvek kolegy Parvuse.

Jenom bych příliš nepřeceňoval "gangsterskou společnost" předfidelovské Kuby, což dle mého názoru udělal i autor článku. Je třeba si uvědomit, že Kuba měla v 50.letech nejvyšší HDP na obyvatele v Latinské Americe, vyšší než Španělsko či Itálie. Ještě v roce 1958 údajně požádalo o vystěhování na Kubu asi 10.000 Italů... O životní úrovni té doby se může většině Kubánců dnes jen zdát... Existoval tam poměrně vyspělý spotřební průmysl, např. se tam vyráběly barevné TV - k tomuto výdobytku se pozdější socialistická produkce znovu dopracovala až koncem 80.let, kdy se ovšem jednalo o montáž z "mimořádně kvalitních" součástek sovětské provenience (dovážených včetně dřevěné bedny !). Stejně tak byla Kuba na přední příčce v rámci Latinské Ameriky v úrovni gramotnosti nebo níže kojenecké úmrtnosti (to se potom snadno dosahuje těch tolik obdivovaných výdobytků revoluce).

Kubánská společnost 40. a 50. let nám může připadat prolezlá korupcí a mafiány, ale je třeba srovnávat srovnatelné - v té době takto vypadala v podstatě každá latinoamerická země a do značné míry tak tyto země vypadají dodnes. Včetně Kuby a její vládnoucí gangsterské rodiny Castrů, včetně zemí pod vlivem perónismu (spojení "vůdců" z řad nejvyšší oligarchie s největší spodinou proti střední třídě), včetně Hugovy "bolívariánské revoluce". K latinoamerické mentalitě prostě určitý princip "kmotrovství" ve společnosti patří a s mírou demokracie to příliš nesouvisí, viz případ Kolumbie či Mexika a jejich narkomafií.

Kuba by dnes bez Castra (či bez jeho příklonu k marxismu) vypadala opravdu jinak, nejspíš by se stala první zemí Latinské Ameriky v OECD.

exulant 26.1.2009 19:27

Re: Historický exkurs

Barevne televize nevyrabeli, Stando, ale vysilali signal prebirany stanici na skalach nad plazi Santa Maria. Byla to prvni barevna televize v cele latinske americe. Ale televizory kupovali z USA. A kubanske televizni vysilani uz tenkrat melo 16 programovych kanalu.

Parvus 26.1.2009 13:23

Re: Historický exkurs

Omyl. Vorat to začala administrativa republikánského prezidenta Eisenhowera. Demokrat Kennedy nastoupil do už rozjetého vlaku a jeho největší chyba spočívala v tom, že nedokázal praštit pěstí do stolu a odmítnout nerealistické plány svých neschopných poradců. Mimochodem, když USA začaly kritizovat Castra a jeho režim, Fidel (tehdy se ještě nedeklaroval otevřeně jako "marxista") odpověděl docela umírněně a věcně, že Spojené státy by raději měly Latinské Americe poskytnout obdobu Marshallova plánu. Kennedy se mu vysmál. Uplynul sotva rok a tentýž Kennedy s velkou slávou vyhlásil tzv. Spojenectví pro pokrok, což bylo v podstatě totéž. Jenže bez Kuby a bez přiznaného Fidelova autorství. Administrativa USA  se nechávala příliš ovlivňovat lobbystickými skupinami, kterým šlo více o zájmy majitelů kasin a bordelů než o šíření demokracie a rozvoj korektních vztahů s Kubou.

exulant 26.1.2009 19:44

Re: Historický exkurs

Vite, on Castro rychle ztratil v USA popularitu tim ze zacal masove a bez soudnich procesu popravovat lidi co meli neco s Batistovym rezimem - politiky, policii, vojaky a dalsi co s nim nesouhlasili, nebo je odkragloval jinak - viz Camilo Cienfuegos. A dorazil to tim, ze zkonfiskoval investice USA firem, ktere mely v rove 1958 hodnotu jedne miliardy dolaru.Nejvetsi ztrata USA investic v jedne zemi do te doby.

M. Zima 26.1.2009 9:15

Pane Šlechta, že byste to trochu zjednodušil?

Např.: když mluvíte o "pikantnosti Castrova rodu", tak on byl sice potomkem cukrového magnáta, ale nemanželským, i přesto se stal Batistovým příbuzným, inspirovat se nechal a to i ve vystupování Mussolinim a četl i Mein Kampf. Když po pochodu na Havanu navštívil USA, byl v dubnu, květnu '59 instruován CIA. a provádějící agent ho popsal: "nový, inteligentní vůdce demokratických, proti diktaturám namířených sil v Latinské Americe". Netrvalo dlouho a vymýšleli různé způsoby, jak ho na příkaz presidenta zabít. 

Standa 26.1.2009 8:16

Jako

obvykle mnoha lidem chybí obyčejné lidské pochopení příčin. Krásná věta "...Spojenými státy, byl pro tuto karibskou ostrovní zemi požehnáním..." Jestliže požehnání pro lidi je hluboká bída, svrab, neštovice, hlad, pak skutečně jsou USA požehnáním pro celou západní polokouli (i takový krach státu Argentina byl požehnáním a rozšířilo se to i na Island). I dále jsou takovým požehnáním, jen se diví proč to Latinská Amerika nechce a že má toho dost. Latinská Amerika je drzá, protože chce pro své občany lepší život. A nejdrzejší byl Fidel, který to změnil. Kdyby ho USA nedusila, tak Kuba byla někde úplně jinde a vše bylo jinak.   

R.J. 26.1.2009 8:53

Re: Jako

Kdepak, né nadarmo jsi Stando nebyl jedním z nejlepších studentů VUMLu, to je hned znát, ten světový přehled, vidíš to správně, po soudružsku. Prosím, dej jsem ještě něco, nějaký výpotek , ať se zasmějem. ;-D

hank 26.1.2009 9:15

Re: Jako

někdy zase pro změnu napiš něco k věci

Ivan 26.1.2009 11:16

Re: Jako

Typická reakce modrého ptáka. Argumenty nejsou, tak se musí mluvit o VUMLU.  (Mimochodem, současné "humanitní" obory v režii modrokapitalistických propagandistů produkují absolventy evidentně hloupější než produkoval VUML. O co jsou hloupější, o to jsou drzejší a namyšlenější.) 

R.J. 26.1.2009 11:44

Re: Jako

Jaké argumenty? Co to meleš ? Nevíš jak se mají všude,kde byl socialismus? Co chceš argumentovat ? Tu bídu, srab, vraždění, zavírání těch, co chtějí žít jinak, než Vy soudruzi ? Jděte do háje s tím Vaším VUMLEM. Proč tak nestoudně pořád lžete ? To Vám to dělá dobře ? Nebo nic jiného neumíte ? Již 80 let jen zlo a lži.

hulwat 26.1.2009 12:58

Re: No dobře, přpusťme, že u Standy VUML ne.

U Standy to asi VUML není. Standa jen dával dobrý pozor na PŠM. Zato Ivanovi příspěvky jsou hodny absolventa Vokovické sorbony.