28.2.2024 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

KUBA: Fidel Castro bez emocí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
fg 26.1.2009 22:20

Fidel nevydrží ani do švestek

říkal to jeho kámoš z Venezuely

arogant 26.1.2009 21:53

Fidel se hlavně stal námezdným žoldákem ve službách SSSR

v tzv. třetím světě, kde Kubánci ovšem trpce zklamali. Ostatně jako celý SSSR, komunismus v ruském podání. F

strejda 26.1.2009 20:35

AUTOROVI

Je chválihodné, že na závěr článku předkládáte literaturu. Ještě chvályhodnější by bylo ji také přečíst a pochopit. Vaše psaní je plné chyb. Tou největší je vynechání povstání, boj o kasárna Moncada, porážka, soud, vězení a odchod do emigrace. To dotvořilo mladého Fidela Castra, který si za manželku vzal jednu z nejbohatších Kubánek, dívku z rodiny, která byla oporou Batisty.

Co se týká Franca. Byl to ŠPAŇELSKÝ voják a Američanům nezapoměl, že na Kubu vtrhly v době války, kdy byly španělské jednotky Waylerovy oslabeny a porazili španělskou armádu. Tehdy USA podporovaly národně-osvobozenecký boj. Tehdy. Castro je dodnes ve Španělsku populární, protože se postavil Američanům. Žádne ideje v tom nejsou. Jen pragmatismus.

Ahmad Žalud 26.1.2009 18:26

Fidel byl, je a bude frajer !

A jeho zdejší rádobykritici jsou méně než nuly a nestojí ani za komentář ;-)R^

ps 26.1.2009 19:08

Re: Fidel byl, je a bude frajer !

Chápu Tě. Přece je to jen lepší pocit když máš hlavu zastrčenou v zadku frajera než gaunera bez skrupulí.  Ale musím tě zklamat fidel byl a je pouze to druhé.

Ahmad Žalud 26.1.2009 19:51

Re: Fidel byl, je a bude frajer !

,,,jsi jen směšný;-)

ps 26.1.2009 19:56

Re: Fidel byl, je a bude frajer !

A ty pouze k pláči.

Jakub S. 26.1.2009 22:45

Re: Fidel byl, je a bude frajer !

Ahmade, už tvůj nick svědčí o mnohém... ach jo. Dneska, a obdivovat Fidéla... k tomu je třeba ale  v e l i k é  zabedněnosti!

celim 27.1.2009 10:18

Re: Fidel byl, je a bude frajer !

Spíš tuposti, pokud se nejedná jen nablblou provokaci!!

Jenda 26.1.2009 17:32

Angazovat se prostrednictvim nejake mistni frakce je holt blbost

S pravdepodobnosti blizici se k jistote se podporovane frakce driv nebo pozdeji obrati proti podporovateli. Amici meli Kubu vcas obsadit.

otakar-svedsko 26.1.2009 17:21

nezavisle...

nezavisle na velmi oslovujicim clanku pana slechty, lze jen konstatovat, ze castruv ostrov byl a je, zel, stale jeste konsekventni brutalni diktatura, jez mimo utopistickych hesel a urcitych zlepseni (ktere ostatne kazda diktatura vzdy nabizi, aniz pritom zaroven tak ci onak - vic ci mene, opravnene nepripomina napriklad hitlerovu, stalinovu "vladu lidu"?) jednou skonci s pravdou, ze to byla  draze zaplacena ztracena doba pro kubu. poucili se aspon mezi nami ti, kteri ostrovni diktature az freneticky fandili?

exulant 26.1.2009 20:01

Re: nezavisle...

Tady chybi jeden zasadni fakt _ Castra privedla k moci a financovala jeho boj stredni trida a inteligence - "middle class", ktere sliboval demokracii. Proto ho tak nenavidi tech 20% populace co kuliva nemu emigrovalo do USA a jinam, protoze na ne udelal podraz - to byli ti prvni ktere jako tridu zlikvidoval.

kpt 26.1.2009 17:06

Budoucí student historie

bude v oddíle USA číst přibližně následující. Zemi postupně ovládli přistěhovalci z Evropy, když předtím všemi způsoby zdecimovali původní obyvatelstvo, a po dvě století vládli nejen regionu, ale celému světu, než i ti podlehli, jak je řád věcí, svému nástupci v řízení osudu země, Hispáncům...

Jenda 26.1.2009 22:08

Re: Budoucí student historie

Ehm ... hispanci jsou odkud ... ze by z Hispanie? Tedy ... Spanelska?

Jakub S. 26.1.2009 22:48

Re: Budoucí student historie

Jeníčku, bože... běž k Mařence, ale honem! Hispánci jsou lidé, co mluví španělsky. V severoamerickém kontextu prostě hlavně z Mexika a vůbec z Lat. Ameriky - víš?!

J.G. Pašek 26.1.2009 16:58

A rádio stanice Praha 1 vřískala od rána do večera častušku . . .

Kuba síííí, jankýýý nóóóó, neprodá svou k lacinóóóó . . . .

A záložáci rukovali a mazáci domů nepřišli . . .

J.G. Pašek 26.1.2009 17:00

Pardón . .

Ctěl jsem napsat . .

Kuba síííí, jankýýý nóóóó, neprodá svou KŮŽI lacinóóóó . . . .

Jakub S. 26.1.2009 17:40

Re: Pardón . .

Jó! Pamatuju! A v tanečních najednou hrála ta komba cha cha s bojovými texty proti Amis. To byla nálada v patnácti, v obleku - co?

J.G. Pašek 26.1.2009 18:17

Re: Pardón . .

R^

Mejla 26.1.2009 11:29

Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Takových jsou tisíce a vyberou si jen vhodný politický kabátek, který se momentálně nosí, a dle potřeby ho i střídají. Např. v poslední době MUDr. Rath u nás. Castrovi se tehdy hodil prostě socialismus, protože ve světě frčel. A toho se chytil i jeho kámoš, patologický vrah a první velitel popravčích čet na Kubě Che Guevarra. Ale s ním brzy bolívijští venkovani vypořádali.

expat 26.1.2009 12:27

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

...souhlas...chtel bych jeste dodat, ze v kriticke dobe vladli v USA demokrate a ti jiz tenkrat meli mezi sebou peknou radku socialistu. Jo a Castrovi se moc moc libila a rychle odhadl, kterym smerem se ma otocit, aby mel jistotu, ze mu zustane.

Emanuel 26.1.2009 16:52

US presidentem byl republikán gen. Eisenhower (1953-61)

V popisované době (tj 50. léta) byl US presidentem "Ike" Eisenhower (1953-61, 34. president), republikán, milovník golfu. Takže je hloupost cosi mlít o demokratech (a ještě jaksi naznačovat, že demokrati jsou téměř jako komunisti).

Spirit 26.1.2009 12:47

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Fidel Alejandro Castro Ruz  - na rozdíl od nejrůznějších politických grázlů, jako byli Stalin, Mussolini nebo Hitler, o našich politických grázlech, jejichž politikou je maximum si nahrabat, ani nemluvě - byl vysokoškolák,vynikající absolvent havanské právnické fakulty, myslitel, diskutér a idealista a odvážný voják. Navíc byl po obou rodičích španělský Galicijec, stejně jako třeba Francisco Franco nebo Simon Bolívar. Co to znamená, si někde najděte.   Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna pocházel ze starobylé španělskoargentinské šlechtické rodiny, vystudoval s vynikajícími výsledky v Buenos Aires medicinu, byl všestranně vzdělaný, rozuměl historii i filosofii (nejen marxistické) a byl spíše myslitel a sociální organizátor, než bojovník a voják.  Většina našich politiků, včetně Dr.Ratha, a všichni zde diskutující, těm dvěma nesahají ani po kotníky. Pathologické paranoidní sklony projevují právě ti diskutéři, nemyslíte, Mejlo?

R.J. 26.1.2009 13:02

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Co tím chtěl básník říci? Že jako absolvent un. může vraždit a zavírat ? Ježíš marjá, panenko Skotická, cos to dala Spiritovi za  rudý utrejch k napití? ;-D

Jan 26.1.2009 13:03

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Zbytečná otázka!Mejla a jemu podobní  nepotřebují myslet

ani si něco přečíst v historické literatuře.Jim stačí naše oficiální ,impotentní propaganda, a pak , k tomu přidají něco invektiv a sprosťárniček a pak již jenom melou, melou, melou...!

ps 26.1.2009 13:09

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Když se ti něco nehodí pod nos tak je to impotentní propaganda, co? Třeba takový Mengele byl taky lékař, a to, že Guevara nebyl o nic lepší než on je prostě fakt a nikoli propaganda.

Marat 26.1.2009 13:49

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Správně Spirite. Odsouzencum k smrti se daleko radostnějí umírá, jsou.-li popravování na příkaz vzdělance. Proto v případě obnovéní trestu smrti, by musel být kat vybrán jen z absolventu univerzitních faklut humnaitních a společenských věd. To potom budou fronty na popravu a odsouzenci si budou vesele zpívat až budou vedení na popravu.

Spirite,nechte si vytetovat podobizny těchto vynikajících a vzdělaných  bojovníku na své přirození. Budete je moci často hladit a laskat se s ními.

Spirite,nění rozdílu mezi darebáky ať mají vysokošlolské vzdělání a mezi těmi kteří mají jen tři třídy vesnické jednotřídky. To je  od vzdělaných a "ušlechtilých" revolucionářu jen přitěžující okolnost. Ti měli vědět lépe jak třebas Gottwald co je ničemnost a nedopuštět se ji.

Sarka 26.1.2009 16:17

Dovolim si

nesouhlasit s jednou casti Vasi jinak vynikajici odpovedi Spiritovi: "Spirite,nění rozdílu mezi darebáky ať mají vysokošlolské vzdělání a mezi těmi kteří mají jen tři třídy vesnické jednotřídky"

Ja bych rekla ze je: clovek ktery  byl obdaren vyssim vzdelanim, lepsim rodinnym zazemim, a obcas (ne vzdy) i vyssi inteligenci nez nevzdelany vesnican ma nejen lepsi predpoklady, ale i nesrovnatelne vyssi miru moralni povinnosti reflektovat na sve skutky a jejich dopad na ostatni.

Jinymi slovy, vzdelany darebak z lespi rodiny je neskoale odsouzenihodnejsi nez nevzdelany darebak z bidnych a analfabetickych pomeru.

Jakub S. 26.1.2009 22:51

Ano, ano, ano!

Přesně tak to cítím i já, Šárko!!!

Parvus 26.1.2009 14:23

Re: Proč ty složitosti ? Castro je obyčejný grázl, jemuž komunismus posloužil jako zástěrka.

Jsem také vysokoškolák, absolvent právnické fakulty. A co má být? Budete mě také oslavovat a velebit? A proč tak zdůrazňujete údajný šlechtický původ E. Guevary? Neměli bychom všechny lidi posuzovat podle skutků? Své předky si přece nikdo nezvolil. Přiznávám, že mi podstata vašeho příspěvku uniká.