Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Parvus

26. 1. 2009 9:29
Historický exkurs

Autor to vzal poněkud hopem. Úplně přeskočil útok na kasárna Moncada v r. 1953, následující uvěznění F. Castra, omilostnění (z rukou nenáviděného Batisty) a následný odchod do exilu v Mexiku, kde se mj. setkal s argentinským lékařem Ernestem "Che" Guevarou. Nad některými hodnotícími soudy mi zůstává rozum stát. Nazývat požehnáním situaci, kdy Kuba byla pobočkou americké mafie, která zde, zejména v době prohibice v USA, budovala palírny, bary, kasina a bordely, je poněkud svérázné. A že by Kuba ve vztahu k USA měla dosáhnout postavení Portorika nebo ALESPOŇ Kanady, to mi připadá úplně ujeté. Pan Šlechta se domnívá, že obyvatelé Kanady jsou na tom hůře než Portoričané? Z druhé strany se zde ozývají hlasy, třeba od Standy, že Castro "to změnil". To je velmi zjednodušené. Také bych vám, Stando, mohl vytknout nemarxistické zveličování významu osobnosti v dějinách. Castro jako mnouzí populističtí vůdci učinil mnoho pro zlepšení životních podmínek obyvatel své země. Ale byl to jen vedlejší efekt jeho nezdolné vůle po sebeuplatnění a moci. Komentátoři se přou, zda a kdy byl Castro nacionalista, reformista, socialista, marxista, komunista...... Správná odpověď zní, že byl vždy především fidelista. Největší láskou a nejvyšší hodnotou v životě F. Castra vždy byl, je a bude F. Castro. Castro nebyl vždy ani antiamericky, ani prosovětsky zaměřen. A různí představitelé USA ve vztahu ke Kubě zvorali co mohli. Nepodpořili včas ty, kteří si podporu zasloužili, zato později nesmyslně útočili na ty, kteří již pevně drželi moc, a tím v obyvatelstvu Kuby pěstovali pocit vnějšího ohrožení a nutnosti semknout se kolem svého vůdce.

0 0
možnosti

Rudolph

26. 1. 2009 10:30
Re: Historický exkurs

Velmi pěkně napsáno R^

0 0
možnosti

M. Zima

26. 1. 2009 9:15
Pane Šlechta, že byste to trochu zjednodušil?

Např.: když mluvíte o "pikantnosti Castrova rodu", tak on byl sice potomkem cukrového magnáta, ale nemanželským, i přesto se stal Batistovým příbuzným, inspirovat se nechal a to i ve vystupování Mussolinim a četl i Mein Kampf. Když po pochodu na Havanu navštívil USA, byl v dubnu, květnu '59 instruován CIA. a provádějící agent ho popsal: "nový, inteligentní vůdce demokratických, proti diktaturám namířených sil v Latinské Americe". Netrvalo dlouho a vymýšleli různé způsoby, jak ho na příkaz presidenta zabít. 

0 0
možnosti

Standa

26. 1. 2009 8:16
Jako

obvykle mnoha lidem chybí obyčejné lidské pochopení příčin. Krásná věta "...Spojenými státy, byl pro tuto karibskou ostrovní zemi požehnáním..." Jestliže požehnání pro lidi je hluboká bída, svrab, neštovice, hlad, pak skutečně jsou USA požehnáním pro celou západní polokouli (i takový krach státu Argentina byl požehnáním a rozšířilo se to i na Island). I dále jsou takovým požehnáním, jen se diví proč to Latinská Amerika nechce a že má toho dost. Latinská Amerika je drzá, protože chce pro své občany lepší život. A nejdrzejší byl Fidel, který to změnil. Kdyby ho USA nedusila, tak Kuba byla někde úplně jinde a vše bylo jinak.   

0 0
možnosti

R.J.

26. 1. 2009 8:53
Re: Jako

Kdepak, né nadarmo jsi Stando nebyl jedním z nejlepších studentů VUMLu, to je hned znát, ten světový přehled, vidíš to správně, po soudružsku. Prosím, dej jsem ještě něco, nějaký výpotek , ať se zasmějem. ;-D

0 0
možnosti

dekadent

26. 1. 2009 8:13
.....

Nikomu sa teraz nechce púšťať do KUBY, len historický prepad a zaostalosť tejto krajiny bude znamenať po naštartovaní normálnych pomerov chaos a šok pre všetkých, ktorí to nebudú schopní pochopiť a ani prežiť.

Preto sa len čaká na to, že to KUBA nejako sama prežije, aby sa s ňou nemusel nikto párať a liať do nej miliardy, len aby mali čo jesť.

V súčasnosti je KUBA v podstate jedna veľká zdevastovaná krajina síce bez výfukových plynov a exhalátov z priemyslu, ale takisto s prídelovým systémom na všetko okrem vzduchu a dažďovej vody.

Takže ak si niekto myslí, že toto je tá skutočná nádej a perspektíva ľudstva, tak nech si radšej dá studenú sprchu hneď za rána.

0 0
možnosti

Ivan1

26. 1. 2009 11:39
Re: .....

Ať se to někomu líbí nebo ne, Kuba to přežije tak jako to budeme muset přežít my,až na nás dolehnou důsledky našeho způsobu života.Dostaneme se tam, kde jsou nyní oni,jen oklikou přes blahobyt.Jen doufám, že v té naší krajině s výfukovými plyny a průmyslovými exhaláty zůstane trocha čisté vody na sprchu po ránu.

0 0
možnosti

kritik

26. 1. 2009 8:10
autor napsal

Status, kdy byla v podstatě nezávislou zemí, ale bilaterálními

smlouvami úzce provázána se světovou mocností, která nad ní držela

patronát, jako v tomto případě se Spojenými státy, byl pro tuto

karibskou ostrovní zemi požehnáním. Jestli tato autorova myšlenka platí obecně, tak by mi vycházelo, že obdobně bylo požehnáním provázání Československa s SSSR po r. 1968.Anžto tomu tak nebylo, lze autorovu myšlnku považovat za poněkud pochybnou.

0 0
možnosti

Antonín Hrbek

26. 1. 2009 7:27
Vždyť podle českých novinářů

je Fidel Castro již řadu let mrtvý.

0 0
možnosti

Střelec

26. 1. 2009 7:25
Zlí jazykové tvrdí,

že agenta, který měl Fidela hlídat pro Američany ve finále přeplatili Rusové, čímž pohřbili U.S. investice. Šetřit na nesprávném místě se prostě nevyplácí......

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz