23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

KRYM: Never ending story…

Myslíte si, že můžeme na chvíli odložit svoje ideologické předsudky a podívat se na situaci z obou stran? Ono to opravdu není jednoduché. Navíc každý, kdo nezaujme apriorně protiruský postoj, bezvýhradně neodsoudí Putina a pokusí se o objektivní, třeba i diskutabilní názor, je okamžitě označen našimi „kavárníky“ za proruského švába a trolla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 3.8.2018 11:10

Já píšu příspěvky realistické, padni komu padni,

a stejně jako mě kdysi rozčilovaly lži bolševiků, rozčilují mě teď nenávistné lži protiruské, jejichž vy jste udatným rozšiřovatelem. Jó, to se to udatně řeční, když vám nic nehrozí a notujete si s establishmentem, žejo. Za bolševika jsem byl nepřítel lidu a dneska, ve zbolševizované (západní) Evropě, jsem jím znova. Kdysi mi jeden kamarád, kterého vyhodili jako nepřítele lidu z Akademie, říkal o svém novém šéfovi v nějakém pivním podniku: oni ho vyhodili z partaje, ale to je ti taková svině, že nechápu proč, on se k nim přece tak hodí. U mnohých valentů bych se dneska vyjádřil stejně.

M. Prokop 3.8.2018 10:56

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Jedna věc jsou sympatie, druhá šíření lží v něčí prospěch. Té už se dá říkat kolaborace.

M. Prokop 3.8.2018 10:55

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Přesně tak, toho se to taky týká.

M. Prokop 3.8.2018 10:53

" Kdo má hlavu a mozek, snadno si spočítá"

na co by byla USA základna v Sevastopolu.

M. Prokop 3.8.2018 10:51

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

Rusové nějak pudově vnímají jako ohrožení všechny sousedy i konkurenty.

M. Prokop 3.8.2018 10:50

Re: Zvonka to vyzerá, že

nepochybně

M. Klas 3.8.2018 10:44

Re: Asi tak . . .

Kdy bude Keltům navráceno území střední Evropy...

S. Ševeček 3.8.2018 10:39

Zvonka to vyzerá, že

Způsob, jak byl Krym anektován Ruskem, je pochybně protiprávní.

P. Harabaska 3.8.2018 10:36

Re: Nebylo to náhodou tak, že Rusové tvořili na Krymu

On ten v Anglii vládnoucí královský rod je původně také německý. Původně sasko-kobursko-gothajsko-hannoverská dynastie se kvůli britským antipatiím vůči Německu v době 1. sv. války raději přejmenovala na Windsor. Jak vidět, jména vyvolávajícího antipatie se lze zbavit tím, že si vymyslíte jméno nové. U nás to provedlo jedno etnikum.

V. Klepetko 3.8.2018 10:31

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

A mluvil jsem o 150 letech před WW2!

P. Harabaska 3.8.2018 10:31

Re: Vidím to jinak

Slovo majdan souvisí s perským slovem mejdán a arabským mídán, v obou případech ve významu náměstí. I v řadě tzv. demokratických států v Evropě a Americe je spousta náměstí.

L. David 3.8.2018 10:30

Asi tak . . .

Kdo se chce šťourat v historicky nevratných procesech, měl by také řešit otázku o tom, kdy Američané vrátí Indiánům jejich loviště, kdy Australané vrátí Aborgincům jejich pozemky, kdy...........

P. Harabaska 3.8.2018 10:28

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Používejte výraz kolaborant opatrněji. Je kolaborantem někdo jen proto, že projevuje sympatie vůči někomu či něčemu? S kým pak kolaborujete vy, protože k němu chováte sympatie?

V. Klepetko 3.8.2018 10:26

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

Psal jsem o Krymu. A má čísla jsou celkem přesná!

P. Harabaska 3.8.2018 10:22

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

Tvrdit, že nárůst podílu ruskojazyčného etnika na Krymu a zvláště pak v oblasti známé dnes jako Donbas lze pozorovat až v posledních 150 letech, je velmi spekulativní a nejspíš i nepravdivé. To platí zejména právě pro ten Donbas. Je třeba si uvědomit, že "administrativní" východní hranice Ukrajiny byla jen hranicí gubernie uvnitř ruské říše a s etnicitou obyvatel, s rozšířením etnik to nemělo nic společného. Hranice rozšíření nějakého etnika lze vymezit právě až po takovém jeho rozšíření. To platilo i pro ty nešťastné Sudety. Jak to nakonec s Krymem dopadlo, je především vinou politické neprozíravosti nacionalismem nasáklých ukrajinských politických vůdců. Vždyť ještě dávno před vypršením platnosti smlouvy o používání přístavu v Sevastopolu ruskou flotilou ukrajinští činitelé vytrubovali do světa (k uspokojení nejfanatičtějších rusofobů mezi Ukrajinci), že smlouvu předčasně vypoví, jednostranně zruší a ruskou flotilu vykážou. Potom následovalo hlasité koketování s myšlenkou, že (na ochranu před Ruskem) dá Ukrajina Sevastopol k dispozici flotilám NATO, a posledním hřebíkem do rakve ukrajinské suverenity nad Krymem bylo vyhlášení veřejné soutěže americkým ministerstvem veřejných prací na rekonstrukci budov v dotčené části Sevastopolu. Proč by asi Američané chtěli rekonstruovat budovy v Sevastopolu? Jako projev charity vůči utlačovaným krymským Tatarům, Ukrajincům nebo samotným krymským Rusům? Kdo má hlavu a mozek, snadno si spočítá, co mělo být cílovým stavem. Bez ohledu na sympatie k těm či oněm. Rafinovaný postup plíživého "odruštění" Sevastopolu a Krymu se ukázal být neefektivním, vedl k pravém opaku. Dlužno ještě dodat, že Ukrajina (tedy její činitelé) se snaží všemi silami nacionalistickou (nejen) rétorikou svůj image mezi sousedními státy co možná nejvíce poškodit.

M. Valenta 3.8.2018 10:19

Re: To je pravda, Rusko tenkrát dlouhé týdny bombardovalo

Jestli se nepletu tak jste stejně jako já emigroval. Tak mě napadá, když občas čtu ty vaše příspěvky, jestli jste to tehdy nevzal špatným směrem.

V. Novák 3.8.2018 10:04

Re: Nebylo to náhodou tak, že Rusové tvořili na Krymu

Nejen Kateřina, tedy Sofia Frederika Augusta von Anhalt-Zerbst se musela dát na pravoslaví, i její manžel Petr III., tedy Karl Peter Ulrich von Schleswig-Holstein-Gottorp se musel vzdát své evangelické víry.

Oni ti "ruští" carové od Kateřiny II. moc ruští nebyli... A Petr to dával pořádně najevo. Až mu to srazilo vaz...

V. Novák 3.8.2018 9:55

Re: To s tím Paťomkinem

A samozřejmě si statečně počkal až už byli jak Potěmkin, tak Kateřina spolehlivě mrtví - někdy za Alexandra I.

Nikdo z účastníků - a že jich bylo, dokonce i "náš" Josef II. incognito jako hrabě Falkenstein - si žádného podvodu a fingovaných vesnic nevšiml.

Taky prý "nafilmovali" novou flotilu, aspoň anglický vyslanec to referoval. A pak ta "nafilmovaná" flotila rozstřílela tureckou u mysu Kaliakra a sám Nelson ocenil Ušakovovu taktiku...Nelson si to mohl dovolit - byl odborník, na rozdíl od nějakého diplomata, jehož kariéra závisela na tom, jak jeho hlášení splní přání pánů v Londýně.

V. Novák 3.8.2018 9:47

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Jistě.

Američani vůbec nebudují jako náhradu základnu námořní pěchoty v Očakovu. Ani náhodou! To jen blbci tomu věří, kolaboranti to šíří.

V. Klepetko 3.8.2018 9:27

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

"Krymských"...

V. Klepetko 3.8.2018 9:21

Re: Pár informací. A dobré ráno všem!

Málo se také ví, že na Krymu při rozpadu SSSR proběhlo referendum a místní lid si odhlasoval nezávislost. Kterou tenkrát Krym nedostal jenom proto, že by se z něj okamžitě stala jaderná velmoc. Ale kdo ví, možná že právě tímto směrem úvah by bylo možné najít řešení pro současný Krym. Myslím, že kdyby se Rusům zagarantovala ta jejich námořní základna na 100 let, tak by klidně existenci samostatného Krymu (mimo ambice NATO a vázaného nějakou dobrou smlouvou) připustili. A i my. On je totiž ten Krym stejně málo ukrajinský jako ruský :-)))))))). Ruský je dnes spíše etnicky: dnes jsou Rusů 2/3, a Ukrajinců a Krajských Tatarů cca po 15%. Zajímavý zdroj informací. (nevím ale do jaké míry deformovaných propagandou) je zde:

https://1url.cz/1MMlD

V. Klepetko 3.8.2018 9:21

Pár informací. A dobré ráno všem!

Musíme si přiznat, že o Krymu toho víme jen málo - a i autor má v článku pár nepřesností...

Příliš se nemluví o tom, že když Rusové ovládli Krym v poslední čtvrtině osmnáctého století, žil tam lid obchodníků s otroky - za tři předchozí tři století ulovili při svých loupeživých nájezdech a prodali do otroctví (hlavně na trhy v severní Africe a pro Osmany) cca tři milióny předků dnešních Ukrajinců, Rusů, Bělorusů a Poláků. Rusové proto pudově vnímají Krym jako potenciální zdroj svého ohrožení. Krymští Tataři měli na Krymu cca 90% převahu, zbytek byla pestrá směska Řeků, Arménů, Židů, Bulharů atd. (a také těch slovanských otroků, cca 5%). V dalším období se ke konci 19. století počet Krymskýfh Tatarů snížil na cca 1/3 c celkového počtu obyvatel. Další třetinu tvořili (východní) Rusové - a přibylo 6% německých kolonistů a navíc cca dalších 12% obyvatelstva již pocházelo z území dnešní Ukrajiny. Toto procentní zastoupení Ukrajinců v populaci se pak po dalších sto let prakticky neměnilo. Těsně před nástupem bolševiků pak podíl ruského obyvatelstva v důsledku prudké industrializace Sevastopolu vzrostl na 40%, a Krymských Tatarů zbylo cca 30%. Před WW2 pak bylo Rusů již 50% a Tatarů jen 20%. Zdá se tedy, že ten ústup pozice Tatarů z 90% na 20% byl po celých 150 let postupný a rovnoměrný. No a po znovudobytí Krymu Rudou Armádou provedl Stalin drastický "odsun" těch zbylých 20% - a motivoval ten odsun podobně jako Spojenci odsun Němců z východní Evropy, jen provedení bylo méně humánní...

M. Valenta 3.8.2018 9:15

Nepovedený pokus o objektivitu

Už v prvním odstavci jsou na paškálu „kavárníci“. Dobře. A ta druhá strana zůstala se svými výrazy kde?

Do historie jste se pro jistotu moc daleko nepustil.

A tím posledním odstavcem jste tento nezdařený pokus o objektivitu zazdil úplně. V Pobaltí i v Polsku by si ťukali na čelo. Není to tak dávno co se o svůj postoj k otázce Krymu a vůbec k Rusku pokusil nastínit v Polsku Klaus a moc dobře nedopadl.

Takže, když tohle Rusům projde, tak budou další referenda a nejen ta a pak se zase budeme divit a fňukat.

F. Houžňák 3.8.2018 9:00

To je pravda, Rusko tenkrát dlouhé týdny bombardovalo

Krym a pak ho pomocí tankového útoku a obojživelného výsadku, přes hrdinný odpor místních ruských obyvatel, obsadilo a okamžitě zřídilo koncentrační tábory, kam bylo prakticky všechno ruské obyvatelstvo násilím za účelem nucených prací nahnáno.

M. Prokop 3.8.2018 8:59

Re: Vidím to jinak

Vám už z těch majdanů dobře jebe.

Každá diktatura dříve či později skončí, to je celkem normální jev. A čím byla horší, tím je ten konec (pro vás majdan) složitější a bolestnější. Časem to čeká i Bělorusko. NATO s tím nesouvisí.

F. Houžňák 3.8.2018 8:58

Formálně Ukrajina, fakticky USA,

nevím, co je na tom nepochopitelného. USA to nemohly dělat formálně, tak poňoukly Ukrajinu. Není to moc těžké? A jaké "zlí z USA"? To nemá s dobrotou nebo se zlem nic společného, Amerika tam tu základnu chtěla a Rusové byli proti. "Zlí" jsou přece ti Rusové, když si nechtějí nechat srát na hlavu.

M. Prokop 3.8.2018 8:57

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Tak to alespoň tvrdí Rusáci, aby kamuflovali svou agresi.

Blbci tomu věří, kolaboranti to šíří.

F. Houžňák 3.8.2018 8:54

To s tím Paťomkinem

je ovšem jenom taková pomluva, kterou údajně pustil do oběhu nějaký německý diplomat, kterého tenkrát na ten rajz nepozvali a on se cítil uražen.

P. Lenc 3.8.2018 8:54

Re: Kdo seje vítr sklízí bouři

Tak jsem mnohokrát četl, že to byli ti zlí z USA, kteří chtěli základnu v Sevastopolu, a teď se dovídám, že to byla Ukrajina? A dokonce na tehdy ukrajinském území? Zvláštní...

A. Trick 3.8.2018 8:47

Re: Nebylo to náhodou tak, že Rusové tvořili na Krymu

Carské nevěsty se na pravoslaví dát musely.

"Koho stát, toho náboženství".