31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

IZRAEL: Lekce z demokracie a fungování právního státu

Jmenuje se Heba Yazbaková, v létě jí bude pětatřicet a je poslankyní izraelského parlamentu. Zastupuje komunitu izraelských Arabů. V těchto dnech se dostala na přední stránky tamních novin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kubín 13.2.2020 19:42

Stejskal, než takový blábol napíše, by se měl poučit o nestoudném a nehorázném jednání Izraelského Nejvyššího soudu, který soustavně ničí základy demokratických principů.

H. Lukešová 13.2.2020 20:19

Izraelský Nejvyšší soud je filialka Meeretzu, krajně levicové strany, obhajující palestinský terorismus, podvracející samotnou existenci Izraele. Arabské teroristy propouští, dovoluje jim kandidovat, zatímco některé židovské radikály z Otzmy Yehudit-kahanisty, diskvalifikovala. Ano, kahanisté jsou také teroristé, ale nejedná se všem stejně.

Protiarabské rasisty Izraelský Nejvyšší soud diskvalifikuje, protižidovské rasisty propouští, lid, útočící na samotný základ existence Státu Izrael jako židovského a demokratického. Ti soudci, které jmenovala Ayelet Shaked za pravicovou stranu Yaminu, konzervativci, jsou vlastenci, leč bohužel jsou ve většině ultralevicoví soudci jmenovaní do funkce ještě Tzipi Livni, levicovou političkou za stranu kdysi Sionistická unie, jsou zastánci palestinských teroristů.

J. Vaníček 13.2.2020 19:12

Ano je to lekce z "demokracie" - tedy podle autora, podle mne nikoliv. Spíše jde o ukázku,že i do Izraele se dostávají móresy EU. Arabka může adorovat zločince - teroristy proti Izraelcům a tím je podporovat, ale Izraelci nesmějí totéž vůči Arabům. Detaily neznám, vycházím z tvrzení autora. Podle mne by bylo demokratické, kdyby tam nemohl jeden ani druhý. Taková korektnost se jim vymstí. Stačí selský rozum, věc je jasná.

V. Církva 13.2.2020 17:59

Těžko říct jestli toto Izraeli škodí nebo ne. Ale zdravá demokracie už to asi není. Spíš inspirované jakýmsi evropským nihilismem. Každý člověk potřebuje jak svobodu, tak limity, aby neubližoval jiným.. Demokracie musí nechat prostor pluralitním názorům, bohužel, jak se ukazuje především u nehomogenní společnosti (a to už je i Francie i Německo), extrémy se musí potírat aby demokracie udržela sama sebe. Pokud Yazbak v afektu řekla, že schvaluje vraždění, měli by jí nechat vyjádřit se. Pokud na takovém názoru trvá, nemá v politice státu co pohledávat. Co se týká soudkyně, měla případ opustit pro předpojatost, a rozumný soudce dát stopku.

Araby nezměníte podporováním v lumpárnách. Je třeba je podporovat tam kde ukazují lidství, soucit, velkorysost. Někdo tvrdí že takoví byli, či jsou. Tak ať to světu začnou ukazovat!!!

L. Kolman 13.2.2020 17:52

Jedna věc mi dost vadí, stran záležitosti Izrael versus Palestinci. Že se v našich médiích nedá slovo nějakému Palestinci nebo i jinému Arabovi, by prezentoval názor a stanovisko opačné strany. Hlavně k tomu aktuálnímu Trumpovu plánu tisíciletí, který má být výhodný pro obě strany. Aspoň to tak bylo všude prezentováno. Určitě se nějak vyjádřil i Abbás v Radě bezpečnosti, leč nikde jsem ani úryvky z jeho vystoupení nezaznamenal. Pořád jenom názory a stanoviska jedné strany a jejích podporovatelů. Ať se dá slovo i druhé straně a veřejnost si pak může udělat vlastní názor. Nebylo by to tak správné? Nebo když neumí lidé správně volit, ani toto by nezvládli? To po té sametové revoluci všichni tak zblbli?

V. Církva 13.2.2020 18:05

Tak správné by to bylo. Ideálně u jednoho stolu s Židy. Aby se mohli vzájemně opravovat.

A když jsme u těch Židů. Pro ty platí totéž. Já a zdá se že ani západní levičáci neviděli ani žádného nelevicového Izraelce co si o tom myslí. Jak jsem napsal ideálně by si to měli před kamerami vyříkat. Úsudek ať si udělá divák.

Jenže to vyžaduje pluralitní vyvážená media a schopné novináře. Tedy to co už je dnes sci-fi.

J. Vaníček 13.2.2020 19:17

No, názory Arabů na plán byl mnohokráte zmiňován ve veřejnoprávních médiích. Dokonce byli jako protest proti plánu zabiti dva Izraelci při teroristickém útoku. To říkali v ČT. Teroristé utekli. Jinak jsem tolikrát v ČT slyšel vykládat Araby anebo jejich sympatizanty proti Izraeli, aniž by se k tomu mohli Iraelci vyjádřit. EU přeje evidentně Palestincům, vy asi také. Tak si to zjistěte a netrapte se, je to naopak. Pro pořádek - já přeji oběma národům, aby to skončilo. Neslyšel jsem nikde, že by Izraelci chtěli Araby nahnat do moře a zlikvidovat je.

H. Lukešová 13.2.2020 19:23

A dali lidé jako vy možnost se vyjádřit nějakému pravicovému Izraelcovi, nejlépe židovskému osadníkovi svůj postoj? Značně pochybuji. Zloděj křičí, chyťte zloděje. Vy chcete umlčet konzervativní proizraelský hlas a nahradit ho jen levicově liberálním propalestinským hlasem.

V. Církva 13.2.2020 16:36

Pro paní Němcovou. Pokud píšete, že Gabčík co zabil Heydricha byl vrah a Palestinec co umlátil 4 leté dítě stejný nebo snad ani vrah nebyl, znamená to, že jste vážně psychicky nemocná a nemá smysl s Vámi diskutovat o jiných věcech než návštěvě psychiatra. Nemyslím to jako urážku, ale skutečnost. Běžte se léčit.

M. Němcová 13.2.2020 17:30

znamená to, že Izraelci nikdy nezabili žádné palestinské dítě nebo snad to, že palestinských dětí není škoda?

H. Lukešová 13.2.2020 17:42

A podle vás izraelských dětí není škoda? Zasluhuje si Izraelec zemřít?

M. Němcová 13.2.2020 17:54

a zasluhují se zemřít Palestinci? muži, ženy, děti - to vy obhajujete,

H. Lukešová 13.2.2020 18:14

Ne, neobhajuji, nikdo si nezaslujuje zemřít...

Jenže tak jak pro některé křesťany byli, možná i dodnes jsou, Židé jen vrazi Ježíše Krista, kteří si pronásledování, které skončilo holocaustem, zasloužili, tak pro vás jsou vrazi palestinských Arabů a tudíž si Židé zaslouží zemřít.

Stejně kruté a nespravedlivé nařčení.

Protižidovská nenávist mutuje a mutuje.

M. Němcová 13.2.2020 20:10

nevím vcelku pro sem pletete protižidovskou nenávist, které nemá nic společného s tím, jak vy i mnozí jiní vidítě násilí proti P

M. Němcová 13.2.2020 20:12

nmluvíme o židech ani o Židech, ale o obhajobě násilí, které je pácháno na Palestincích a o tom, že jim upíráte právo nejen na území, ale i na národ.

A. Čepek 13.2.2020 16:23

Skvělý článek, i když pojednává o děsivé adoraci terorismu, která je tak lákavá i pro některé Evropany a asi bychom našli o nějakého toho Čecha (diskuzi níže jsem zatím nečetl). Jedna z věcí, která je skvělá na naší české společnosti (včetně politiků) je, že se u nás nepěstuje antisemitismus a i těch antiizraelských komentářů je chválabohu podkritické množství). Zanícený obdiv pro palestinské araby ale známe i u nás ... škoda slov.

A. Javůrek 13.2.2020 16:01

uprimne, nechapu to. Demokracie je jedna vec. Ale verejne schvalovani teroristickych zverstev spachanych vuci vlastni zemi, to nema dle me s demokracii NIC spolecneho. To je jako by v Nemecku znovu povolili NSDAP... .

P. Hatina 13.2.2020 15:44

Jinak řečeno, ona to sice Lekce z demokracie a fungování právního státu je - ovšem jako jejích slabina které lze snadno zneužívat a tím ten stát oslabovat.

Nelze nevzpomenout na klasický to thriller Tahle země není pro starý, kde šerif Bell už jen počítá nalezená mrtvá těla....

J. Novák 13.2.2020 13:54

Justiční mafie řádí všude na světě. V tomto případě soudci označili místní za občany druhé kategorie.

S. Rehulka 13.2.2020 13:28

Četl jsem příspěvky jeden po druhém, a stoupal mi tlak ! Ale říkal jsem si, paní Němcová možná neví, že Israel, který má své chyby, jako mají všechny země světa, ale má jednu velikou přednost ! V jejich vládě (myslím, že jí nazývají Kneset ?) mají zastoupení i "Palestinci", kteří to svými činy a sympatiemi vůbec nezasluhují ! Ovšem, když jsem dočetl názory paní Němcové, kdy se podivovla, že byla obec nazvaná Gabčíkovo, měla by si uvědomit, že to nebyl žádný vrah, ale statečný Čsl. voják a parašutista protinacistického odboje. A na adresu M.Němcové ? Takovou krávu, aby pohledal !

M. Němcová 13.2.2020 15:05

ano, pane Řehulko, možná vám připomínám některou z vašich rodinných příslušnic, ale to je jen neodůvodněná asociace.

pokud neumíně pochopit smysl mého sdělení, chyby bude asi u vás. Gabčík a ta partyzánka jsou oba na jedné lodi, vedli ozbrojený boj proti okupantům a jejich národy si jich za to váží, Okupantské už méně

A. Nový 13.2.2020 15:23

Kde se vám to stalo? :-)) To musela být rána do palice jako z děla. :-))

A. Javůrek 13.2.2020 16:00

ty jsi nemocna? Bez vyhledat pomoc. Srovnavat Gabcika s palestinskymi teroristy muze jen nevzdelany blazen.

M. Němcová 13.2.2020 17:36

vše je jen úhel pohledu, pro Němce natož nacistu srovnání Gabčíka s nejhorším vrahem rozhodně sedí jako jiná srovnání palestinského partyzána s obyčejným vrahem setí pro pomatené sionisty a jejich přátele.

J. Kanioková 13.2.2020 17:53

Přesně !

L. Kubeš 13.2.2020 16:19

To máš soudružko vrozené a nebo je to následek VUMlu??

J. Kanioková 13.2.2020 17:52

1*****

P. Staronový 13.2.2020 12:40

To máte pane Stejskal marné. Jak to s Izraelem a v Izraeli vypadá, to se každý může snadno přesvědčit. Jak to vypadá u teroristů poněkud obtížněji, ale také to lze.

A protiizraelské "jehovisty a jehovistky" stejně nepřesvědčíte.

M. Němec 13.2.2020 12:35

Němcová, až pudeš kakat, podívej se na barvu a konzistenci hovínka.

A napiš to sem.

H. Lukešová 13.2.2020 14:45

Jak vidím, tak asi nejste s paní Němcovou příbuzní...:-)