5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ziegler 3.6.2020 10:08

Pane Gutttmanne, děkuji za vynikající článek.

K. Křivan 1.6.2020 20:11

Skvěly članek, ten si uložim.

Je třeba vybit levoci. Zničila 20.stoleti. Lenin, Stalin, Trocky, Hitler, Himmler Goebbels, Chruščov Mao Brežněv, ..... všechno levičaci, ktere nikdo včas nezabil.

S. Landa 1.6.2020 17:50

Nechci se zapojovat do diskuze, celá léta je to tu stejné plácání o ničem, ale narazil jsem teď na zajímavý článek, tak si dovoluji dát odkaz:

https://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/101436/dna-tajemnych-biblickych-kanaancu-preziva-v-dnesnich-arabech-i-zidech-podle-vedecke-studie-patri-izrael-vsem.html

V. Čermák 1.6.2020 23:14

Podle Bible je to takto. Noeho syn Cham provedl malý, ale i tak zlý čin, takže jeho syn Kanám a jeho potomci Kananejci byli zavrženi. Abrahám, otec Izáka, praotce Židů i otec Ismaila, praotce Arabů byl potomek Noeho syna Sema, takže Židé a Arabové nemají DNA Kananejců. Pokud mají něco v DNA společného, pak až přes Noeho...

S. Landa 2.6.2020 7:53

A jak je to podle pohádek Tisíc a jedna noc? :-)

H. Lukešová 1.6.2020 14:58

Dnes se datuje výročí veliké protižidovského pogromu- FARHUD, kdy Arabové v Iráku povraždili stovky Židů, plenili a rabovali židovské obchody, synagogy a domovy. (1.6.1941). Tento pogrom se stal předzvěstí koncem židovské diaspory v Iráku.

V. Petr 1.6.2020 12:42

Uvědomte si, že příčinou veškerého antisemitismu je to, že Židé vytvořili svébytné společenství navzdory diaspoře. Tvořili separátní skupiny v jednotlivých státech, které ale navzájem spolupracovaly.

Toto úplně stačí k vysvětlení pogromů a možná i Holocaustu. A pokud byli Židé navíc bohatí, tím hůře pro ně.

Toto bylo nutné, aby jako národ v diaspoře nezanikli ale neslo to neustálé riziko, že se stanou obětí útoků. Ty mohla vyvolat třeba epidemie moru...

Š. Hašek 1.6.2020 13:27

Asi tak.

Z. Lapil 1.6.2020 12:31

Se slovem vražda budiž zacházeno opatrně. Předpokládá totiž úmysl.

J. Zaorálek 1.6.2020 11:53

Skvělý článek, díky. Jasná fakta. Koukal jsem včera na DVTV na "duel" mezi ministrem Zaorálkem a Cyrilem Svobodou. Říkal jsem si: tak, teď mu to Cyril řekne, nebude si brát servítky, řekne pravdu pěkně na rovinu. To bylo úplně trapný. Pokud se na to díval někdo, kdo o tom problému nic neví, tak získá úplně špatnej obrázek a ještě si bude říkat, jak ten Zaorálek mluví rozumně a ten druhej má vlastně výhrady jen jakési formální. Velice smutné, až k pláči.

Š. Hašek 1.6.2020 13:33

Ten pořad jsem neviděl ....

Ale Cyrdu známe již dlouho ....

Domnívám se, pokud bude "nějaká vošajstlich/zapeklitá situace", tak nám Cyrda řekne, že se "na to musíme dívat komplexně". Komplexně bych přirovnal k "Pithartovsky".

Nejsem si jist, že od Lidovce možno čekat více.

P. Staronový 1.6.2020 18:32

A kde jste vzal takový dojem o slizkém Cyrdovi?

J. Zaorálek 1.6.2020 23:08

No, byl podepsán pod reakcí na prohlášení "trojky" spolu s Topolánkem, Kohoutem a Vondrou a ta reakce nebyla úplně špatná. Ale v té diskusi snad byli domluvení nebo co. Dokonce Daniela viděla tu marnost a snažila se mu pomoct a povídá: " A nepropasli Palestinci náhodou svoji šanci už v minulosti?" A on prostě nic, vůbec nic.

P. Zinga 1.6.2020 8:18

Nemám nic proti Židům, naopak, většinou je můžu. Koho nemusím, jsou židé, obzvláště ti pejzatí v kaftanu. Ale ta averze se netýká pouze jich, vztahuje se na všechny náboženské fanatiky. A ideologické.

H. Lukešová 1.6.2020 9:46

A co vám udělali ti ortodoxní pejzatí Židé v kaftanu? Páchají nějaké teroristické útoky pomocí bomb, střelných zbraní, automobilů, znásilňují a vraždí lidi po celém světě? Zamyslete se sám. Fanatický muslim s vousem může být potenciální hrozbou, ale pejzatý Žid v kaftanu, ten mě nijak neohrožuje.

Ti Židé s pejzy v kaftanu maximálně škodí sami sobě, většinou se jedná o ultraortodoxní Židy, protože se v Izraeli od většinové společnosti vyčleňují, žijí ve svých komunitách, ale komu vadí? Žijí po svém. Mají právo žít podle svých zvyků a tradic, oni je totiž zbývajícím Izraelcům a většinové populaci, jestliže nežijí v Izraeli, nevnucují.

P. Zinga 1.6.2020 11:30

Jsou mi nesympatičtí.

A v Izraeli vadí těm, co na ně musí makat. A donedávna nemuseli ani riskovat krk v armádě, Zrušení této výsady je hnalo do ulic.

Vadí mi jejich blbost: v jistém Izraelském městě museli postavit vozovku 40 cm nad zemí, protože tam kdysi byl hřibitov. Pamatujete na ten humbuk v Praze? Takže ne, že se nevnucují. A, paní Lukešová, informujte nás o čtvrtích izraelských měst, kde židovské ženy musí sedět v autobusech vzadu a menstrující ženy jsou "nečisté". Stejní magoři, jako ostatní fanatici. Nadávali (po právu) na diskriminaci a teď se i v Evropě segregují sami: kolik židovských dětí chodí do státních škol?

H. Lukešová 1.6.2020 11:44

Charedim mi také nejsou sympatičtí, ale nejsou všichni stejní mezi nimi stejní. I mezi Charedim se najdou lidé, kteří pracují či slouží v armádě, v rámci IDF mají tihle lidé svůj prapor. Já nemám důvod Charedim kdovíjak milovat, nemají k Izraeli tak vřelý vztah, jako Datim Leuimi (ortodoxní Židé), či Masortim (tradiční Židé). Dlouhou dobu nazývali izraelským vojákům do nacistů.

Ale už 40% Charedimů jsou vášnivými sionisty, to nebylo vždy a čísla se celkem zvyšují. Dcera Netanjahua z prvního manželství se provdala za Charediho muže a není nějaká domácí otrokyně. Ten její Charedi manžel je počítačový technik. Pokrok vyžaduje čas, myšlení Charedim se také změní. A i ve vztahu k ženám dochází u nich k pokroku, byť to není z našeho hlediska úplně ok. Nechtěla bych mezi Charedimem žít, ale pořád lepší nežli u muslimů. Vždy trvá, než se změní myšlení lidí.

J. Ziegler 3.6.2020 10:10

Charedim také příliš nemusím, ale jejich osud je vnitřní záležitostí Izraele.

P. Staronový 1.6.2020 18:33

Jen drobná připomínka, žijí po svém, ale ne za své.

P. Zinga 1.6.2020 8:14

"Anexe jako obrana proti synům tmy"

Ano, proto si Rusové vzali zpátky Krym. A my bychom měli usilovat minimálně o Rujanu.

J. Farda 1.6.2020 9:18

Jste pane Zingo maximalista - ale stačilo by minimálně Vitorazko, obě Lužice a Kladsko! :-)

H. Rybnická 1.6.2020 9:31

Pane Zinga, sdělil jste nám právě že anexe sudetských území Hitlerem byla správná věc? Koneckonců tam žili ti německojazyční obyvatelé stovky let.

P. Zinga 1.6.2020 11:42

Paní Rybnická, Český stát má prakticky v dnešních hranicích kontinuitu 1 000 let a těch 1 000 let nikdo nepochyboval o tom, že obyvatelé tohoto území jsou poddaní českého panovníka.

Co vím, od vlády císaře Hadriana do roku 1948 žádný židovský státní útvar neexistoval. Navíc Židé jako národ neměli- na rozdíl od Němců - vlastní stát. V tom je i slabost pozice Palestinců: kolem je plno států jejich národnosti. Asi jste přehlédla, že jsem názoru, že kdo si co dobude, má, bez ohledu na "morálku". S tou morálkou je to těžké-mění se jako chameleon.

H. Rybnická 1.6.2020 13:23

Pane Zinga, český s t á t ? Snad středověké pralesy, do kterých středověký panovník, a to opravdu často nebýval ani "Čech" a na Moravě olomoucký biskup, ostatně také Němec, úpěnlivě povolával mladé lidi z německojazyčných až dnes holandských regionů pro kultivaci a osídlení. O českém státě nemohlo být ani řeči. A o kontinuitě už vůbec ne, vpády východních kmenů nebo osídlení franckými kupci jaksi vynechává Váš dějepis. Už jsem Vám jednou vysvětlila, že pojem "stát" se na tyto doby nedá použít. Jen proto že jsem na vysoké dostala za takový výraz ve vztahu k středověku důtku.

Proto Vám také nesedí, že "Židé" neměli svůj stát. TAk trochu vzpomenout na Mojžíše.

F. Name 1.6.2020 14:45

Takže to nebylo české území. A proč je tam tedy úpěnlivě nepovolával německý panovník?

H. Rybnická 1.6.2020 15:19

Wikipedie: V německé literatuře se místo názvu Svatá říše římská často používá zjednodušeného označení Německá říše, popř. Římsko-německá říše (někdy i Stará říše v protikladu k moderní Německé říši vytvořené v 19. století). Sacrum Imperium Romanum mělo nicméně po celý středověk univerzalistické, nadnárodní aspirace a tak bylo i chápáno „v cizině“ (jakkoli tam jeho nároky ne vždy uznávali). Nebylo ani státem čistě německým, protože vedle Němců v něm žili i Francouzi, Italové, Nizozemci, Dáni, Češi, Moravané, Slovinci či Lužičtí Srbové. Přesto je převažující německý charakter říše nepopiratelný, už jen vzhledem k tomu, že králové a císaři se až na naprosté výjimky rekrutovali z řad německých knížecích rodů.

Jasné? Stojí tam ještě více, ale reději to nečtěte, zbořil by se Váš národnostně vyhraněný světeček.

H. Lukešová 1.6.2020 15:15

Prvním sionistou nebyl T.Herzel ale právě Mojžíš. Biblický sionismus je starší nežli politický sionismus z 19. století.

J. Lukavsky 1.6.2020 20:41

"pojem "stát" se na tyto doby nedá použít" no a Atény či Sparta byly co? A Egypr, persie, Babylon... Nejsem právník, ale stát je pro mě společenství které má vládu, právní systém, armádu a území. No ale neštudoval jsem to. J.L. end

H. Lukešová 1.6.2020 9:40

Nevím, jak je to s Ruskem, Ukrajinou a Krymem, ale jisté je, že tato území v Judeji a Samaří patří Židům, jestli k uplatnění suverenity v červenci dojde, uvidí čas, zda-li si Izraelci nadělají do gatí, možná že ano a ustoupí tlaku propalestinským fanatikům.

V. Petr 1.6.2020 12:31

Židé se musejí především obávat i=diotů ve vlastních řadách!