3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

HONGKONG: Svobodná kolonie

Když v roce 1997 Velká Británie předávala svoji kolonii Hongkong Číně, uspořádala důstojnou oslavu. Zněly slavnostní projevy. Poslední guvernér Chris Patten chválil ujednání „jedna země, dva systémy“. Hudba hrála to nejlepší z britské klasiky. O půlnoci 30. června 1997 britští vojáci ve slavnostních uniformách obřadně svěsili koloniální vlajku Union Jack.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 25.7.2020 10:05

Když nevíš, tak stačí googlit.

M. Baloun 25.7.2020 9:23

Vnější Mandžusko? Co takhle vnitřní Mongolsko?

P. Pavel 25.7.2020 2:06

To, že ti fakta nejdou pod čumák, jsi už prokázal čínská podržtažko, takže tě snažně prosím, přestaň svými tupými bláboly dál pokoušet mentální zdraví všech alespoň průměrně inteligentních jedinců s průměrně dobrou znalostí historie. Odkud sis například vycucal tu zrůdnost o "vůli USA a UK zasáhnout proti Číně ve vietnamské válce"? Pro info, kdybys dával pozor v dějepise na ZŠ, tak by ses dozvěděl, že "ve vietnamské válce" byli USA a Čína spojenci a naopak Čína a Vietnam byli (a stále jsou) nepřátelé, kteří ve 20. století spolu vedli brutální válku. A stále se nezdá, že by Čína měla "dost síly a vůle zasáhnout" proti mnohem menšímu Vietnamu, kterého už jednou nedokázala porazit. A ještě jedna rada na závěr. Ty toho sice nechápeš víc, ale příště než začneš žvanit o Gibraltaru a blábolit o jakémsi "španělském území, tak si zjisti něco o Ceutě nebo Melille, abys příště nebyl za bIbce i mezi děckama z mateřské školy.

P. Pavel 25.7.2020 1:47

O "půlkách" ty víš všechno, úchyle zákopčaníku, když jsi doma mezi těma puťkovýma.

P. Pavel 25.7.2020 1:44

Na tebe ty "stažené půlky" nějak silné tlačí, úchyle zákopačníku. Jinak bys nemohl vypustit ten směšný dojemný blábol o "sílícím rusku"

J. Jurax 24.7.2020 21:48

Rakousko nejsou jenom hory ...

R. Fiala 24.7.2020 20:34

VC to je příšerné žvanění i když aspoň méně vulgární než to od PaPa. Zabývám se jím jen proto, že podobné navíc zmatené "názory" zastává dost jiných lidí. Tak aspoň dotaz co to je "kašlě"? Britové ale ani Američané neměli už v poválečných letech dost síly ani vůle zasáhnout proti Maem ovládnuté Číně vojensky, jak se ukázalo mj. v korejské a později vietnamské válce. Věřím, že většina HKžanů odmítala připojení k Číně tehdy i dnes, i když ta se od té Maovy už hodně liší. Ale ve světě není síly, která by to zvrátila - podobně jako v Tibetu. Navíc u HK je to zcela v souladu s mezinárodním právem (naopak nechápu, jak je možné, že Britové mají i v 21. století Gibraltar coby jakousi kolonii na španělském území). Trump to na Čínu (bohužel kromě Ruska i na nás Evropany) zkouší různými sankcemi ale to je pouhé píchání špendlíkem, navíc dvousečné.

V. Čermák 24.7.2020 20:01

Slabý HK, silná Čína, slábnoucí USA a sílící Rusko, impotentní EU a bezvýznamná ČR. Budeme bojovat s Čínou pomocí Ťybetské vlajky, a návštěvy TW? ;-DRv;-D

V. Čermák 24.7.2020 19:57

Rusácko, Podržtažky, ještě jste pozapoměl na vám tak drahé, stažené Půlky;-DRv;-D

P. Pavel 24.7.2020 17:37

Jistě, je to jedno. Číňané si stejně už postupně rozebírají východní Sibiř a rozkládající se rusácko jim v tom nebrání. Jen je nutno místním čínským podržtaškám připomenout dvojí metr, kterým se řídí jejich výroky.

P. Pavel 24.7.2020 17:31

Za centrální plánování, účast v Hnutí nezúzčatněných a další podobné zhovadilosti alá "sovětský svaz náš vzor", kterým si Indie a další země třetího světa zdevastovaly vlastní ekonomiku, si tyto země mohou výlučně samy. Na to samé co Indie dojely i země, které britskými koloniemi nikdy nebyly.

V. Církva 24.7.2020 17:27

Jo souhlas. Jen je mi asi jedno že má část Číny Rus. Vadí mi, že jim ustupuje Západ s místními připodělanými sinofily nebo spíš komouši?

V. Církva 24.7.2020 17:21

No vy jste buď právník nebo na výplatní pásce Číny, určitě ale mimo.. De iure samozřejmě měla Británie HK vrátit a Čína by si tam mohla dělat co chce. Totéž platí pro Mnichovskou dohodu. Mezinárodní dohoda zněla Sudets Němcům.

Jenže svět je i o přirozenosti, právech lidí a na druhé straně o válečné a ekonomické síle civilizací. Kdyby před těmi skoro 30 lety řekli Britové kašlě, podpořili je USA měli by smůlu. Stejně tak jako u nás po vítězství sovětů šlo těžko budovat něco jiného než komunismus.

Občany HK pracovité lidé zvyklé na ekonomický pragmatismus strčili komoušům rovnou do huby a ještě budete tvrdit že je to tak správné? Není je to pořád ten zku..... komunismus.

P. Pavel 24.7.2020 17:09

Je pozoruhodné, jak místní milovníci žlutých prdeIí neovládají historii. V rámci smlouvy, kde je uvedeno oněch zmíněných 99 let, Britům připadl pouze Kowloon, tedy území na poloostrově sousedícím s ostrovem Hong Kong, který Britové ovládali už dávno před tím. Nemluvě o tom, že na základě zmíněných opiových válek Čína o největší kus území přišla ve prospěch nikoli UK nebo Francie, nýbrž ve prospěch rusácka, které, a to pozor, uloupené území dodnes okupuje. Je zajímavé, že místní hysteričtí číno a rusomilové nepřipomnou rusácku, že Vnější Mandžusko (tedy obrovské a na suroviny bohaté území) patří číně a nikoli rusácku, že nenapadnou rusácko za to, že dodnes, na rozdíl od Angličanů a frantíků, využívají nerovnou pekingskou smlouvu. Místo toho si z prstu cucají vlastní špínu a kydají ji na oprávněné projevy nespokojenosti obyvatel Hong Kongu s brutálními totalitními praktikami krvavé číny, která neplní dané slovo .. opět narozdíl od Angličanů. Rozhodně bychom se od podobných bezpáteřených a historie neznalých typů neměli zatáhnout do jejich kontraproduktivního lezení do čínské prdeIe.

R. Fiala 24.7.2020 15:40

Je pozoruhodné, že se tady píše ( s jedinou výjimkou) o všem možném než o prostém faktu, že smlouva uzavřená pod brutálním britským nátlakem (opiové války) vypršela a enkláva se vrací ke kontinentální Číně. Ta ji mohla vypovědět už dřív (chtěl bych vidět jak by tomu Nevelká Británie měla zabránit - to nejsou Falklandy ba ani Gibraltar). Neudělali to proto, že to pro ně zřejmě bylo ekonomicky výhodné. Teď se US-UK blok snaží vyvolávat či aspoň přiživovat odpor HKžanů proti Pekingu. Nejsem žádný fanda dnešní Číny ale nemůžeme ignorovat výše zmíněná fakta a neměli bychom se nechat slepě zatahovat do těchto, často kontraproduktivních protičínských kampaní. HK je prostě součástí Číny, něco jiného je Tchajvan, ten součástí Číny není, není ovšem také jejím centrem.

F. Houžňák 24.7.2020 13:32

Jste poměrně nevzdělán, řekl bych. Rakousko, tedy rakouské země, sdružené do dnešního Rakouska, bylo převážně chudé, zaostalé a nevýkonné, taky co v těch horách provozovat za výkonnou ekonomiku, že ano. Plné zakrnělých kreténů vzhledem k nedostatku jódu v těch jejich horách. Rakousko-Uhersko se ekonomicky dělilo, zhruba řečeno, na tři části, převážně průmyslovou českou (Čechy a Morava), převážně zemědělskou uherskou a převážně úřednickou rakouskou. Kdyby Češi a Maďaři ty rakouské úředníky neživili, neměli by ve Vídni co žrát, protože v těch rakouských horách se nic pořádného vypěstovat v potřebném množství nedalo.

J. Fridrich 24.7.2020 12:58

Hong Kong už svobodná kolonie byl - za " zlých Britů.." Za " hodných" čínských komunistů půjdou jeho svobodymilovní občané na desítky roků do vězení - tak, jak všude v celém Světě, kde se chopil bolševik pmoci.....

J. Jelínek 24.7.2020 11:52

Ono nemít volební právo v HK bylo trošku jiné, než ho nemít v soukromém podniku krále Leopolda v Kongu. Není kolonie jako kolonie a skutečností zůstává, že jakmile se ta která kolonie zbavila koloniálního jha bílého muže, začali se domorodci s chutí podřezávat sami mezi sebou. Svobodně.

J. Pokoutný 24.7.2020 11:44

Nemluvě o tom, že Hussein O. svými sociálními experimenty ten dluh ztrojnásobil.

F. Kusák 24.7.2020 11:41

Jo, máte pravdu, a k tomu krutá politika militantního a agresivního Japonska, které by reparace také mělo platit. Nemám rád komunizmus (jestli se ovšem tomu, co je v Číně tak dá vůbec říkat), ale Číňané se za posledních sto let prožili své. A pokud zažívají nevídaný ekonomický a společenský rozmach, na který jsou právem hrdí (a to jsou), pak nám do toho nic není.

F. Kusák 24.7.2020 11:33

Tedy pane Hoblíku, máte docela neznalosti. Vy nevíte, že např. Vídeň v rámci monarchie do značné míry bohatla třeba díky českým zemím, kde byl koncentrován průmysl. Že ostudnou kapitolou byla podpora nacizmu a vítaní německých vojsk (Anschluss). V důsledku prohrané války bylo Rakousko až do roku 1955 obsazené vítěznými mocnostmi včetně Sovětského svazu. Tehdy se Rakousku říkalo Hungerland. Až po vzniku neutrality a díky spolupráci se západními ekonomikami, ale i vhodnou a mazanou politikou se zeměmi RVHP, se začala rakouská ekonomika výrazně dynamizovat, zatímco my jsme se stali okupovanou zemí a úpadkovou ekonomikou. Bohužel.

P. Staronový 24.7.2020 11:06

Ano, Kostarika.

P. Staronový 24.7.2020 11:05

Ještě koncem čtyřicátých let u nás byla vyšší životní úroveň než v Rakousku. Pak to ovšem šlo fest dolů.

Takže změna není u Masaryka, ale u českých voličů, kteří, na rozdíl od Rakušanů, volili po válce komouše.

Anglicky se učí i v Rakousku. Světový jazyk.

F. Houžňák 24.7.2020 11:04

"Clintonova ekonomika" byla ovšem založena na podvodu, kdy se bohatství vytvářelo na papíře. Špičkou byl Enron, ale takových Enronů bylo hodně.

P. Staronový 24.7.2020 11:03

A stejně na to obyvatelé s dojetím vzpomínají.

F. Houžňák 24.7.2020 11:03

Tuším že Kostarika nebo někdo z toho regionu to tak vede, stát bez armády.

F. Houžňák 24.7.2020 11:01

Volební právo tam neměl nikdo. Tedy volební právo platné pro Hongkong. Až na poslední fázi kolonie, kdy to stejně už nemělo žádný význam. "Tisícovka nejbohatších" nejspíš rozhodovala, to ano, ale ne přes volby.

J. Stehlik 24.7.2020 10:36

Dobře napsané . Ono v honkogu nikdy nebyla demokracie. V principu to bylo místo kde se koncentrovalo bohatství z celé asie. Volební právo tam měla tisícovka nejbohatších .

Sakra velký rozdíl proti americe .

J. Ziegler 24.7.2020 10:11

Výborný článek :-)

M. Hoblík 24.7.2020 9:57

Nebo česká vláda bez Babiše...