18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

HONGKONG: Svobodná kolonie

Když v roce 1997 Velká Británie předávala svoji kolonii Hongkong Číně, uspořádala důstojnou oslavu. Zněly slavnostní projevy. Poslední guvernér Chris Patten chválil ujednání „jedna země, dva systémy“. Hudba hrála to nejlepší z britské klasiky. O půlnoci 30. června 1997 britští vojáci ve slavnostních uniformách obřadně svěsili koloniální vlajku Union Jack.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hoblík 24.7.2020 9:56

Když na to přijde, začneme se zabývat i Masarykem! Nebýt jeho, byli bychom Rakušáci, měli bychom blahobyt a uměli bychom všichni německy. Nemuseli bychom se učit anglicky a všichni bysme byli šťastní.

S. Rádl 24.7.2020 9:25

V rámci současné progresivistické politiky by se měla Británie Číně omluvit a zaplatit reparace. Vždyť oni dováželi do Číny z Indie opium a když to čínský císař zakázal, začali první a později i druhou opiovou válku. Nu a když ji vyhráli, donutili Čínu podepsat smlouvy, díky nimž Británii pronajala HK na 99 let.

Takže to shrneme, vyčíslit škody způsobené snížením výkonnosti ekonomiky následkem požívání opia. Vyčíslit přínos HK pro Británii. Nu a pak žádat reparace. Nu a pokud je v HK nějaká socha britského občana,samozřejmě je nutné ji okamžitě zničit. To by ale bylo v mediích řevu...

Doufám, že čtenář pochopil.

P. Staronový 24.7.2020 9:08

Spíš se jim to rozpadne pod rukama.

P. Staronový 24.7.2020 9:07

To jsem rád, že někdo připomněl vývoz socialismu z meziválečné Británie. Velmi zajímavá a barvitá kapitola, hlavně v Indii.

J. Vágner 24.7.2020 9:06

Slušnými slovy napsán drsný článek. Vyvozuji. Z Britské nesvobody do Čínské nesvobody? Ochrání čínští komunisté hongkongské ekonomické svobody před západními progresivisty, aby nezačali zase zavádět nějakou formu libertianskeho socialismu? Pak tam paní Šamalova nemá vypadat tak ztrápeně.

I. Schlägel 24.7.2020 7:53

Jistě. Jedná země, jeden systém. Tak se to čínským soudruhům líbí.

T. Kohout 24.7.2020 6:10

RR, volně "Dluh už je dost velký na to, aby se o sebe postaral sám".

T. Kohout 24.7.2020 6:07

Jaképak "dnes"? Mě vždy fascinuje, když se nějaký nešvar dává do souvislosti s "dnes", jakoby dříve to nebylo, přičemž jsou to věci známé téměř "odjakživa".

Co se dluhů týče, přečtěte si o tom něco. Malá ukázka, např.: "Státní dluh USA narůstá zejména od počátku 80. let, kdy byl americkým prezidentem zvolen Ronald Reagan. Nárůst se podařilo zastavit v 90. letech Billu Clintonovi. Od počátku 21. století však státní dluh opět strmě narůstá....."

T. Kohout 24.7.2020 5:56

Stát prokazuje svoji suverenitu nad územím tím, že tam má své vojáky.

Jsou pokusy typu "město bez policajtů", jsou možné i experimenty jako "stát bez vojáků"? Imagine...

V. Církva 24.7.2020 5:25

Oč je Západ progresivistější o to jsou ostatní drzejší a svět jde do podobné záhuby jako Hong Kong.

Jen si trochu myslím, že článek trochu zjednodušuje. Britům vyhovovalo mít malé území se zajímavou polohou a nízkými cly a daněmi ve vhodné poloze. Proto nakonec po vyhrané válce pronájem na 100 let uzavřeli. No a nebylo proč to měnit ani když šel do mody socialismus. V HK měli silnou moc obchodníci, kteří si to pohlídali. I Cínané nakonec věděli že z ekonomických důvodů je dobré nechat HK být.

Jenomže to je právě důkaz že je Cina pořád komunistická a totalitní. V Číně je dost velká ekonomická svoboda. Pro komunisty je ale i tak důležitější řídit a ovládat než ekonomická svoboda. Nicméně na Západě mají komunisté svou progresivistickou sestru. Ta je horší než ta komunistická, protože jen ničí staré pořádky a nenastoluje nové. Komunisti alespon tvořili nové, i když špatné. Modernisté na Západě už jen cucají a komplikují ekonomiku. Proto se dnes musí zadlužovat.

J. Kovaříček 24.7.2020 4:19

Velmi dobrý článek. Autor ví o čem píše, což dnes není běžné. Toho Hong Kongu je ovšem škoda, bývala to svobodná a přívětivá oblast světa. Inu, vše se mění a právě ne zrovna k lepšímu.