29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 5.6.2021 18:25

Znovu a znovu je třeba opakovat, že nacisty neporazily nějaké lidské rezervy SSSR. A že válku rozhodla pouze průmyslová kapacita USA.

Jednak zbrojní průmysl bojujícího SSSR nebyl nijak zanedbatelný. Vždyť SSSR zvítězil v bitvě před Moskvou sám. Bez jakékoli významnější pomocí zvenčí.

Rezervy nikdy nikoho neporazily samy o sobě. Nevycvičení vojáci bez kvalitních zbraní, kompetentního velení a silné motivace jsou dobří leda jako potrava pro děla.

Všechno tomu nasvědčuje, že předkové dnešních obyvatel zemí bývalého SSSR, kteří zvítězili nad Německem a jeho satelity ve skutečné vlastenecké válce, zachránili Evropu ne jen před nacismem, ale také před jadernou válkou s USA.

Proti tomu jsou čtyři dekády skutečných či domnělých hrůz tzv. reálného socialismu skutečnou procházkou rozkvetlým sadem.

Měli bychom si uvědomit, komu vděčíme za šanci prožít naše životy. Pokud se chceme nějak odlišit od lejna u cesty.

J. Ptáček 5.6.2021 17:12

Lidé říkají, že spojenci nám nepomohli. Nelze však popřít, že Američané nám poslali materiál, bez kterého bychom nemohli vytvořit své rezervy nebo pokračovat ve válce. Američané poskytli životně důležité trhaviny a střelný prach. A kolik oceli! Opravdu bychom mohli zahájit výrobu našich tanků bez americké oceli? A teď říkají, že jsme měli všeho dost sami. Georgij Žukov, 1963, maršál SSSR, dá se říct, že skutečný vítěz nad Hitlerem, aspoň v Evropě

Chci vám říct, co z ruského hlediska prezident a Spojené státy učinili pro vítězství v této válce. Nejdůležitější věcí v této válce byly stroje... Spojené státy jsou zemí strojů. Bez strojů, které jsme obdrželi prostřednictvím Lend-Lease, bychom válku ztratili. J. V. Stalin

M. Pivoda 5.6.2021 16:49

Minulost tedy rozhodla technologie. A co budoucnost?

T. Kočí 5.6.2021 16:41

Neudělal to spíš Hitler?

T. Kočí 5.6.2021 16:36

Moc dobře napsáno, díky.

Možná by stálo za připomenutí, že B 36 disponoval množstvím kanonů ráže 20 mm(tuším 20) hotový dikobraz.Nebyl tak úplně bezmocný.

Migy 15 měly motor věnovaný Angličany, prostě kamarádi.

T. Kočí 5.6.2021 16:31

U Midway něšlo tolik o šťestí, jako o prolomení kodu JN 25.

Zničení tichomořské flotily znamenalo vážné škody. Byť zastaralé lodi jsou pořád lepší než nic.

P. Čížek 5.6.2021 13:12

Chybí mi tam zmínka o projektu AlloyTubes. Britský příspěvek k vývoji atomové pumy, který Britové pod tlakem možného nepříznivého vývoje války také přesunuli do US. A taky se tím ale zasloužili o sovětskou atomovku, protože hlavní zdroj informací Klaus Fuchs byl součástí tohoto 'dárku'.

J. David 5.6.2021 12:38

Admirál Jamamoto byl proti, a tvrdil že je to "pitomost" (studoval a žil před válkou v USA), a že útok na USA bude konec Japonska. Dostal ale příkaz vypracovat plán útoku, a jako poslušný Japonec ho tedy vypracoval (na tozkaz admirála Tógó a Naguma).

J. Vintr 5.6.2021 12:04

Jestli japonští generálové předpokládali, že to Američani po Pearl Harbouru vzdaji, tak museli být úplní idioti.

R. Polášek 5.6.2021 11:22

Je otázka, za jak dlouho by nacisté stihli obsadit celou Evropu, kdyby respektovali hranice svých materiálních a lidských zdrojů. A nová území by obsazovali s ohledem na jejich dlouhodobou udržitelnost. Neboli že by nejen měli dost vojáků a prostředků na dobytí nového území, ale že by měli i dost lidí, prostředků a vojáků na konverzi ekonomiky, výroby těch dobytých území pro své účely a potom dost vojáků , kdyby se spojenci rozhodli tyto územní zisky Německa neakceptovat a útokem ty území zase Německu vzít.

Poslední země, ve které se Němcům podařilo konvertovat ekonomiku pro své válečné účely, se staly České země. Polsko ani Francii už defakto nestihli nebo neměli prostředky, hlavní způsob, jak tyto země využili, bylo defakto loupežení pracovních sil na práci do Německa. Proto za války České země, rolníci dodávkami potravin, dělníci prací ve fabrikách podporovali intenzívně Hitlera ( i přes atentát na Heydricha) zatímco dobyté Polsko a Francie byly hlavně rabovány a po vyrabování byly pro Hitlera spíš přítěž, protože vázalymnožství německých jednotek.

O územích dobytých na východě na Sovětském Svazu ani nemluvě, tam už Hitler měl defakto sílu jen na postavení frontových jednotek. Jak někde přešla fronta, nastalo tam bezpráví, kde fungovaly na jedné straně jen velmi slabé kořistné německé jednotky konfiskující potraviny pro německou armádu a sbírající mladé lidi jako pracovní sílu do Německa. A na druhé straně okamžitě povstávali společně starší místní, kteří partyzánštili za ruské občanské války, společně s mladými a se sovětskými vojáky, kteří z různých důvodů zůstali za frontou a vytvářeli partyzánské oddíly.

R. Polášek 5.6.2021 10:56

Zajímavé čtení.

I. Hermanek 5.6.2021 10:28

Velmi inspirativní příspěvek.. ne vždy je k odsouhlasení ale k vlastnímu zamyšlení dokonalý díky autore

P. Han 5.6.2021 10:26

Historie Evropy by se odehrávala úplně jinak, kdyby si Hirohito neukousl příliš velký krajíc a nezatáhl do války USA.

J. Ganaur 5.6.2021 9:23

Války vyhrává ekonomika.

J. Ganaur 5.6.2021 9:22

To nebyla šílenost.USA v té době měly armádu o 140 000 mužích, zastaralou výzbroj.Takže Japonci předpokládali, že USA to vzdají a nechají je expandovat v jihovýchodní Asii.Měli nedodostatek všeho.Jenže probudili spícího draka nevídaných ekonomických rozměrů.Zbytek je reálná historie.:-)

J. Vintr 5.6.2021 8:52

Zahájení války se Spojenými státy se jeví jako naprostá šílenost. Vždyť Japonci nemeli sebemenší šanci tím něco získat. Iniciativu měli v té válce jen půl roku, přičemž kromě obsazení Filipín nic nezískali a pak už se jenom neúspěšně bránili.

Š. Hašek 5.6.2021 8:10

Skoro všichni dobyvatelé udělají zásadní chybu. Vezmou si sousto, které nepolknou. Japonsko dráždilo USA holou nohou.

Tedy mě napadlo, jak by svět tvářil, kdyby si Japonsko chtělo přivlastnit jen relativně malý kus Číny. Koreu. Asi by svět nechal vše být.

Podobné s Hitlerem. Dost mě mrazí představa, že by se spokojil s Rakouskem, kusem Polska, s námi. Ostatní nechal být a nedráždil by dále Británii, Francii a zejména SSSR. Prostě celou Evropu. Ale asi by to skončilo stejně na nože. Jak v Číně, tak tady.

J. Hrdlička 5.6.2021 7:18

Pokud se předpokládá obsazení celé evropy nacisty, znamenalo by to, že vítězové už by nemuseli tolik prostředků věnovat zbraním pro frontu. Místo toho by se mohli zaměřit na vývoj letadel, raket a bomb pro vzájemné odstrašení. Souhlasím s názory, že by nastala patová situace.

J. Vintr 5.6.2021 2:48

Ano, máte pravdu, teď jsem si to vyhledal. Jinak je naprosto nereálné to ostřelování pacifického pobřeží japonským loďstvem, které by mělo přinutit USA ke kapitulaci. I kdyby Japonci použili všechny své válečné lodě, těžko by dokázali Američanům způsobit škody, které by stály za řeč. Většina japonských válečných lodí by ale na takovou vzdálenost na jeden zátah ani nedoplula. A je prakticky vyloučené, že by si Japonci troufli poslat své válečné lodě na pohodlný dosah amerických letadel z pozemních základen. I v případě bitvy u Midway japonské loďstvo raději vzalo do zaječích před zdecimovaným zbytkem palubního letectva (podle nich) jediné letadlové lodě a letadel z atolu Midway.

J. Jurax 5.6.2021 2:18

Oprava - Američané je ovšem promptně potopili

J. Jurax 5.6.2021 2:16

No, v zájmu přesnosti bych připodotknul, že za války Japonci přece jen nějaké letadlové lodě postavili.

V roce 1944 uvedli do služby těžké letadlové lodě Taihó a Šinano (Američané je ovšem proměně potopili) a tři lodě třídy Unrjú, pro něž už ale neměli letadla, takže je používali k přepravě; byly potopeny rovněž.

Na lehké letadlové lodě ještě přestavěli předválečné nosiče hydroplánů Čitose Čijoda. Válku nepřežily.

Na eskortní letadlové lodě přestavěli pět původně civilních parníků - Kaijó, Šinjó a tři lodě třídy Taijó. Válku nepřežila ani jedna.

P. Hatina 5.6.2021 2:14

Popsáno, jest to správně, nicméně, závěrečný popis kopíruje reálně vzniklou situaci studené války, kterou pak vedly USA se Sovětským svazem. Takže ta otázka, pak stojí, zda by USA i proti Hitlerovi ten jaderný potenciál použily, nebo ho měly jen připravený pro odstrašení, ovšem s vlastním rizikem, v té době by už ho Hitler měl taky.

J. Vintr 5.6.2021 1:53

V té době byl ale nějaký přesný naváděcí systém jen iluzí, takže by ty rakety mohli posílat jen tak nazdařbůh. Výroba jaderné bomby by byla na úrovni tehdejší techniky asi dost zdlouhavá záležitost, takže by jich asi nedokázali vyrobit dost na to, aby takové bombardování dosáhlo nějakého podstatného efektu.

J. Sinnreich 5.6.2021 1:43

Nemecko planovalo zdokonalenou verzi balisticke rakety V2, dvoustupnovou raketu A10. Ta mela mit dolet pres 4500 km a s nuklearni nalozi mohla dosahnout vychodni pobrezi USA. Tomu scenari ovsem vyvoj situace na frontach zabranil.

J. Vintr 5.6.2021 1:01

Dvě faktické poznámky. Hitler absolutně neměl na invazi na britské ostrovy. Německo nedisponovalo technikou a logistiku, která by dokázala dopravit přes kanál La Manche těžkou vojenskou techniku a hlavně zásobovat invazní armádu v případě, že by mu nepadly do rukou funkční přístavy na britských ostrovech. A sebelepší armáda bez plynulého zásobování toho moc nevybojuje. Němci se mohli spoléhat jedině na to, že Anglii vyhladoví a tak donutí je kapitulaci.

Co se týká války v Tichomoří, útok na Pearl Harbour nezpůsobil Američanům zdaleka tak vážné škody, jak autor uvádí. A i kdyby Američani neměli u Midway takové štěstí, Japonci by se neradovali dlouho. Jak ukázal pozdější vývoj, Američani stihli do konce války postavit desítky letadlových lidí, zato Japonsko ani jedinou. Takže jeho převaha by stejně tak jako tak brzy skončila.

Š. Hašek 5.6.2021 0:58

Ve světle počínání si Hitlera/německého lidu v Evropě, by nebyla bývala varianta několika atomových bomb, svržených na Goebbelse a jeho vášnivé posluchače, nikterak nešťastná.

Hitler by je byl býval použil bez rozpaků.