30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Scénář, na který naštěstí nedošlo

Skončil měsíc, který je v Evropě jednou provždy spojen s koncem druhé světové války, s porážkou nacistického Německa a s osvobozením evropských zemí zpod jeho nadvlády. Nechybělo však mnoho a vše mohlo proběhnout jinak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 6.6.2021 8:13

Ti rolníci, co údajně "intenzívně podporovali Hitlera", to jistě činili dobrovolně, viďte? Že za tajnou porážku prasete byl koncentrák je určitě jen židobolševická lež :-P

P. Černý 6.6.2021 8:12

Možná kdybyste si přečetl členek, na který jsem reagoval, třeba byste pochopil o čem píšu. Já význam té americké pomoci nepopírám, ale v roce 1941, průběh války neovlivnila. Američané ji začali posílat až si byli jistí, že se SSSR během pár měsíců nezhroutí. Tak to bylo, to je logický průběh událostí.

To s těmi americkými valenkami pod Moskvou píšete pořád. Ještě že nenapíšete, že Američané šili ruské uniformy už před válkou. To už nekomentují.

To, že se SSSR nezhroutil, způsobili především lidé, kteří se rozhodli bojovat. A postupně se to naučili. Na frontě i ve fabrikách. Tohle není žádná ideologie. To je prostý fakt. Co se Stalina týče, ten byl určitě sám překvapen, že ho na podzim roku 1941 nezastřelili.

Můžete to pochopit nebo taky ne. Pokud se vám líbí pozice lejna i cesty, je to vaše pozice. Ne moje.

J. Hrdlička 6.6.2021 8:11

Jejich problém, že nebyli připraveni. Ruské zimy byly a jsou poměrně známým faktem.

P. Hák 6.6.2021 8:07

Velmi zajímavý úhel pohledu, děkuji.

J. Vintr 6.6.2021 8:03

Stalingrad byl výsledkem debilní Hitlerovy umanutosti. To město Němcům vubec v cestě nestálo, mohli ho klidně obejít.

J. Vintr 6.6.2021 8:00

V "bitvě" před Moskvou neporazila Němce ruská armáda, ale ruská zima.

J. Hrdlička 6.6.2021 4:39

Dost odvážnou teorii tady předkládáte,ale hodně, hodně mylnou. + bohužel sugestivní deklarování, jak jsme prý intenzívně podporovali Hitlera (samozřejmě ne Němce, ale Hitlera, špatní jsou přece Hitler a Češi) jako kdyby to bylo dobrovolné.

Francie byla obsazena rok a čtvrt po nás, Polsko už po půl roce, v prvním případě trvala okupace více než čtyři roky, v případě druhém ještě déle. Jestliže tu konverzi rychle stihli u nás, neexistuje důvod, aby to nestihli i tam. Stejně jako u nás byla ekonomika zapřažena do válečného úsilí, stejně tak i u nás existovalo totální nasazení.

Mluvíme o situaci, kdy by se Němcům, pardon Hitlerovi, podařilo vyhrát v Evropě (včetně SSSR a Británie). Jestliže byl schopen udržet zázemí tehdy, když měl miliony vojáků v první linii, tak po uvolnění sil z fronty po předpokládaném vítězství by zázemí problémem nebylo tuplem.

J. Hrdlička 6.6.2021 4:28

Půl roku před bitvou o Moskvu nebyli Američané ještě ani ve válce, ještě ani neměli rozběhnutý průmysl, natož aby posílali konvoje do SSSR.

J. Babička 6.6.2021 2:10

Castro musel za to, že ho SSSR drželo hospodářsky nad vodou, platit krví svých vojáků, kteří bojovali za sovětské zájmy po celě Africe.. Jen v Angole jich padlo přes 30 000, protoře stáli proti vojákům podporovaným a vyzbrojeným Čínou. Mozambik a celá Afrika to samé Kubánští vojáci, nebo alespon instruktoži a zbraně z Tábora míru. o žádné partyzány nešlo, Byly to proxy armády velmocí. Ve tšlo o otevřenou agresi komunistické armády. něco jako když Němci napadli Francii. Atd. žádní primitivní bojovníci s ládovačkama, ale mající moderní výzbroj včetně raket.

J. Babička 6.6.2021 1:57

Dúležité je, že americká pomoc došla včas Iválenky, ve kterých Vlasovovi vojáci bránili Moskvu, byly z USA, zatím co němcům mrzly nohy.

P. Han 5.6.2021 23:09

SSSR zvítězil podle vás v bitvě před Moskvou sám. To máte sice pravdu, ovšem už půl roku předtím USA pumpovaly do SSSR vojenské dodávky horem dolem - arktickou i pacifickou cestou. Přičemž množství námořníků, ať amerických na obchodních lodích, nebo britských na válečných lodích doprovodu, tedy vlastně padlo ve "Velké vlastenecké válce". Ale "kanonenfutru" měli Rusové dost, to máte recht.

J. Jurax 5.6.2021 22:34

Ano.

Ale V-2 unesla nálož 738 kg. Kolik by unesla A-10 jsem nenašel, ale vzhledem k tomu, že druhý stupeň měl být upravená A-4, tedy V-2, patrně srovnatelně.

První (americké) atomové pumy vážily cca 4,5 tuny. Hypotetické německé by na tom patrně byly obdobně. Ergo chtělo by to ještě pár let vývoje buď na odlehčení bomby a zároveň na silnější nosné raketě.

SSSR i USA získaly první použitelné mezikontinentální rakety v roce 1957 (R-7 a Atlas). Jestli by to Němcům šlo rychleji je možné, ale nejspíš ne výrazně.

D. Bowman 5.6.2021 22:30

Souhlas. Hitler by nejspíš uzavřel smír s UK. Tím by utichnul lobbing UK v USA pro invazi. Komunisti v FDR kabinetu by ztratili mecenáše z SSSR.

Takže by zbyla jen židovská lobby, která by možná uspěla v nějaké eskalaci....teda pokud Hitler správně odhad jejich vliv :-)

D. Bowman 5.6.2021 22:21

Ekonomika je k prdu, když nemáte gule. A Japonci si mysleli, že je Američané nemají. Netušili, že dekadentní civilizace dokáže zařadit zpátečku během pár měsíců. Uvěřili vlastním povídačkám o Japonském bojovném duchu.

D. Bowman 5.6.2021 22:11

S tím se Hitler spokojit nemohl. Potřeboval ropu nejlépe z Kavkazu a potřeboval rozšířit území minimálně po Ural.

Socialisté v té době věřili (od Keynesse, Marxisty až po Fašisty/Nacionální Socialisty) v teorii Zmenšujících se trhů. Proto snaha o Lebensraum na východě, kde je dostatek půdy pro Germánskou populaci, do té doby závislé na exportu - který se měl dle té teorie zmenšovat, jak budou ostatní impéria sílit.

https://www.youtube.com/watch?v=go2OFpO8fyo

J. Jurax 5.6.2021 22:11

Partyzánská válka není mýtus.

Partyzáni, guerilleros, irregulars, bandité, bojovníci za svobodu etc. mohou být podporováni různě, ne nutně armádou vlastního státu. Příkladů je v historii bezpočet - Angola, Mozambik, Jižní Vietnam, Afghánistán, Nicaragua, Kosovo ...

D. Bowman 5.6.2021 21:42

Němci o UK zas až tolik nestáli. Někdo tvrdí, že dokonce nechal Brity v Dunkirku uprchnout, protože potřeboval konflikt s Británií jako argument na uklidnění Stalina t.č. jeho spojence.

Na atomovce pracovali i Němci. Kdyby porazili SSSR, nejspíš by ji měli dřív než Američané, včetně raket atd.

Takže jak by vapadal konflikt s USA těžko říct. Asi na způsob Studené Války, která by byla asi o něco klidnější -Nacistické Německo nemělo v programu Světovou Revoluci jako SSSR, Chtěli jen vlastní Zion resp. Lebensraum t.j. soběstačný etno-stát pro Germánské etnikum, na východě. Konkurenci by samozřejmě nesli těžce, díky převažující Marxistickému mýtu 'Shrinking Markets' a asi by na konflikt s USA došlo. Už jen proto, že je vnímal jako nástroj židovského spiknutí.

D. Bowman 5.6.2021 21:18

Partyzánská válka je mýtus. Bez vydatné podpory regulérní dobře zásobené armády je ztracená.

Kdyby Hitler získal ropu na Kavkazu, nejspíš by SSSR padlo.

Stalingrad byl milník a Hitler tam vykrvácel, protože se přes něj prostě musel dostat k té životně důležité ropě.

J. Vintr 5.6.2021 21:18

V té první větě jste omylem napsal pravdu. Bez americké materiální a technologické pomocí by Rusi nejen nevyhráli, ale Rusko by se ekonomicky zhroutilo

J. Vintr 5.6.2021 21:15

Bez obrovské dávky štěstí by u Midway Američanům to, že znali plány Japonců, bylo nejspíš houby platné. To střetnutí by dopadlo skoro jistě právě opačně. Zkušení japonští piloti měli v té době ještě proti nezkušeným Američanům velkou převahu.

Co se týká ztrát amerického loďstva v Pearl Harbouru, tak další vývoj války jasně ukázal, že jim ty zničené a poškozené lodě nijak zvlášť nechyběly. Daleko víc by jim uškodilo zničení strategických zásob pohonných hmot.

J. Jurax 5.6.2021 21:00

Oprava - ovšem s výjimkou Taihó a těch tří lodí třídy Unrjú a do jisté míry i Šinano

J. Jurax 5.6.2021 20:50

Souhlas, ovšem s výjimkou Taihó a a do jisté míry i Šinano - ta měla původně být třetí bitevní lodí třídy Jamato, avšak byla dokončena jako letadlová.

Ostatně o generaci dřív obdobně vznikly v USA Saratoga a Lexington a za války pak lehké letadlové lodě třídy Independence, jež zpočátku vznikaly přestavbou trupů rozestavěných lehkých křižníků třídy Cleveland.

J. Kasl 5.6.2021 20:24

Velice čtivý a zajímavý článek, díky za něj.

J. Vintr 5.6.2021 19:59

Japonci měli vlastně obrovské štěstí (tedy kromě obyvatel Hirošimi a Nagasaki), že Američani včas vyvinuli atomovou bombu. Kdyby válka dál pokračovala konvenčním způsobem až do konečné porážky Japonska, tak by asi moc Japonců naživu nezůstalo.

R. Polášek 5.6.2021 19:41

Oprava: občanská válka 1918

R. Polášek 5.6.2021 19:40

Já si myslím, že kdyby Američani Stalina nepodporovali a Němci dobyli

Moskvu a pozděj i Stalingrad, tak by Němci možná došli až na Ural, ale sovětské území by se propadlo do podobné války jako byla občanská válka 1916- 22. A jak by to potom dopadlo, kdo ví. Němci by se pravděpodobně dostali k zakavkazské ropě a to by je výrazně posílilo, ale na druhé straně by partyzánská válka na dobytém území neustále vázala obrovské německé síly. A Sovětský Svaz by byl poničen ještě mnohonásobně víc než byl ve skutečnosti.

R. Polášek 5.6.2021 19:33

Ale u japonců to vesměs byly nouzově přestavěné staré lodě. Tudíž malá kapacita, malá rychlost, problémy se spolehlivostí a spousta dalších problémů daná zastaralostí a opotřebením původní lodě. Anebo rozestavěné lodě, tam byl pořád problém s tím, že ta loď nebyla optimálně přizpůsobena pro letadla.

Americké letadlové lodě byly vesměs všechno nové konstrukce od základu - lodního kýlu stavěné jako letadlovky, tudíž to byly letadlovky s mnohem větší bojovou hodnotou.

R. Polášek 5.6.2021 19:25

Už samotná V2 byla až do konce války dost poruchová a nepřesná. A nacisté evidentně už v případě V2 dosáhli svých technologických možností. Dvoustupňová raketa A10 by vyžadovala součástky s výrazně vyší spolehlivostí než bylo válečné Německo schopno dosáhnout plus by se objevovaly další technologické problémy. Například už V2 musela používat málo účinnou trhavinu Amatol, protože tato trhavina byla oproti jiným, třeba TNT znatelně odolnější proti vysokým teplotám, na které se V2 ohřívala třením vzduchem v sestupné fázi letu.

Co se týká spolehlivosti a přesnějšího navádění mezikontinentální balistické A10, nacisté by zřejmě museli vyvinout polovodičovou elektroniku, schopnou vysoké miniaturizace a mnohem odolnější vibracím a dalším nepříznivým vlivům než byly tehdy používané elektronky. To by museli začít vyvíjet prakticky od začátku, to znamená, že by jim to trvalo léta.

P. Černý 5.6.2021 18:27

Oprava: válku nerozhodla pouze průmyslová převaha USA.

P. Černý 5.6.2021 18:25

Znovu a znovu je třeba opakovat, že nacisty neporazily nějaké lidské rezervy SSSR. A že válku rozhodla pouze průmyslová kapacita USA.

Jednak zbrojní průmysl bojujícího SSSR nebyl nijak zanedbatelný. Vždyť SSSR zvítězil v bitvě před Moskvou sám. Bez jakékoli významnější pomocí zvenčí.

Rezervy nikdy nikoho neporazily samy o sobě. Nevycvičení vojáci bez kvalitních zbraní, kompetentního velení a silné motivace jsou dobří leda jako potrava pro děla.

Všechno tomu nasvědčuje, že předkové dnešních obyvatel zemí bývalého SSSR, kteří zvítězili nad Německem a jeho satelity ve skutečné vlastenecké válce, zachránili Evropu ne jen před nacismem, ale také před jadernou válkou s USA.

Proti tomu jsou čtyři dekády skutečných či domnělých hrůz tzv. reálného socialismu skutečnou procházkou rozkvetlým sadem.

Měli bychom si uvědomit, komu vděčíme za šanci prožít naše životy. Pokud se chceme nějak odlišit od lejna u cesty.