26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

HISTORIE: Frankovo povstání

Dne 17. července roku 1936 v pět hodin odpoledne vypuklo v marocké Melille, která patřila a stále patří Španělsku, vojenské povstání. Ta část armády, která se nedokázala smířit se socialistickými experimenty, jež vyvracely z kořenů samotné základy španělského státu a národa, se rozhodla zakročit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 22.7.2012 16:43

Skvělý článek,

v osmdesátých letech jsem četl sebrané dílo K. Čapka a v jeho novinářských článcích jsem narazil na polemiku s Jaroslavem Durychem o občanské válce ve Španělsku. A to mne nahlodalo, od té doby jsem si sháněl nezávislé informace a nakonec skončil v souhlasu s tímto geniálním humanistickým spisovatelem (Jaroslavem Durychem).

M. Hoblík 22.7.2012 11:12

Generál Franko vlastně zachránil Španělsko!

Autor článku má dobré znalosti historie Španělska, jen je trochu pomatený současným masážováním mozků. Franko jako zachránce lidstva! Pinochet jeho bratranec.

E. Heusinger 21.7.2012 21:42

Test

test

S. Udatný 21.7.2012 18:50

Dobrý večer,

generál Franco nepronásledoval komunisty, tak jako idol bolševiků Stalin své spoluobčany. Bylo by dobré pro příště, když si někdo myslí,že Franco pronásledoval komunisty trochu to rozvést, protože většina pod slovem pronásledování si představuje to co dělali bolševici. Generál Franco v období po druhé světové válce si bývalých komunistů, pokud neměli na svědomí teror z doby občanské války, nevšímal. Pronásledoval aktivní komunisty, pod tím si ovšem nesmíte představovat to co se dělo po Únoru 48 zde,kdy komunisté zavírali celé rodiny,tak toto Franco nedělal. Ve Španělsku se spojuje separatismus levičáctvím proto ty represe,jenom proto. Školství produkuje pomatence,kteří nejsou schopni definovat fašismus a proto se stále spojuje fašismus s nacismem ale fašismus je takový lidský socialismus. Rozhodně fašisté v Itálii, Španělsku či jinde neměli tolik obětí jako např. bolševické Maďarsko či Rumunsko.

J. Jurax 21.7.2012 21:10

Re: Dobrý večer,

fašismus je takový lidský socialismus - pozoruhodný názor ... zvláště ve spojení s Vaší další sentencí školství produkuje pomatence - kam jste chodil do školy? Jenom doufám, že nenazvete fašismus socialismem s lidskou tváří  :-)

Rozhodně fašisté v Itálii, Španělsku či jinde neměli tolik obětí jako např. bolševické Maďarsko či Rumunsko. No, nevím, mohl byste tohle tvrzení doložit odkazem na nějakou statistiku, na literaturu, z níž jste čerpal, na metodiku, pomocí níž byly sčítány oběti?

S. Udatný 22.7.2012 8:39

Re: Dobrý večer,

máte případný dotaz. Já se Vás ale zeptám,můžete doložit vy,že komunisté napáchali menší škody v jednotlivých státech než fašisté? No vidíte ..., tak to doložte. Žádný fašistický režim tj. Itálie, Španělsko či Portugalsko se nechoval ke svým občanům jako např. Rumunský představitel bolševismu Gheorghe G. Dej, který nechával házet vězně prasatům. Zdroj. Černá kniha komunismu.

E. Heusinger 22.7.2012 17:00

Zeptejte se nějakého historika

z Ústavu pro soudobé dějiny na "Černou knihu komunismu". Odplivne si.

Ale klidně toto "svěží dílko" považujte za bibli.

S. Udatný 22.7.2012 18:15

Re: Zeptejte se nějakého historika

napište jmenovitě kteří. Pro mne je důležité toto: staví na stejnou úroveň všechny bolševiky bez rozdílu a toto se levičákům nelíbí. Je ale pravdou, že bolševici se velmi rádi dělí na různé frakce a skupiny, tj. na ty co mají pravdu a ty co nemají a vzájemně si jdou po krku,tam kde mají k tomu prostor-moc. Napište konkrétně co je na knize špatného. Pane, mrtví komunista je dobrý komunista. Konec

S. Udatný 22.7.2012 18:26

Re: Zeptejte se nějakého historika - oprava

Pane, mrtví komunisté jsou dobří komunisté

F. Svoboda 21.7.2012 18:48

Vřelé díky autore ! ! !

Děkuji za výborný článek, který pomáhá narovnávat komunisty pokřivený pohled na dějiny.

Jsem rád i že většina příspěvků zde uveřejněných je s článkem v souznění, kromě komunistického hlupce s. Heusingera. 

E. Heusinger 21.7.2012 20:30

Jojo,

ještě by to chtělo napravit pokřivený pohled na Horthyho, Antonesca, Tisa, ....

E. Heusinger 21.7.2012 20:35

Ano, krásné souznění,

náckové dnes mají orgasmus.

J. Krásenský 21.7.2012 20:51

Re: Ano, krásné souznění,

Tak to vypadá, že je Vám osobně moc líto, že nemáte tu moc zakázat jakýkoli jiný výklad historie, než je ten Váš.

E. Heusinger 21.7.2012 20:55

Re: Ano, krásné souznění,

Na zákazy myslíte především Vy. Máme svobodu slova, můžete si žvanit co chcete. Ale žvaňte raději pouze zde, mezi svými soukmenovci. Jinde si vykoledujete pouze ostudu.

J. Krásenský 21.7.2012 21:44

Re: Ano, krásné souznění,

Proč myslíte, že na zákazy myslím jenom já? Z čeho usuzujete že tu "žvaním"? Proč bych měl míz za svůj předešlý příspěvek ostudu?

E. Heusinger 21.7.2012 21:51

Re: Ano, krásné souznění,

Rozumíte psanému textu? Rozumíte významu slov "především" a "jenom"?

J. Krásenský 22.7.2012 16:33

Re: Ano, krásné souznění,

Rozumím. A vy?

E. Heusinger 22.7.2012 17:02

Re: Ano, krásné souznění,

Z Vaší reakce je poznat, že ne.

J. Krásenský 22.7.2012 19:12

Re: Ano, krásné souznění,

Proč si to myslíte?

J. Jurax 21.7.2012 21:11

Re: Ano, krásné souznění,

Vy ne?

J. Kanioková 21.7.2012 17:27

Skvělý článek, opravdu velké díky,

o tehdejších dějích tam se moc nepíše, proto mé nadšení. Už jen rozdíly ve významu pojmů - Republikáni - jaký je mezi těmi španělskými a americkými.

Interbrigády - to je taky docela zákusek - proto dík za článek i Juraxovy odkazy. Našla jsem k tomu taky článek a když si ty informace člověk dá do kupy... muselo to být pěkně divoké, drsné a chaotické, a není divu, že tam pak demokracie dostala na frak. Určitě nebylo zbytí! A Stalin je pro mě čím dál větší zrůda... O to víc je třeba být ve střehu před všelijakými kolektivistickými Pachateli Dobra, protože pustoší v lidech schopnost vlastního úsudku, aby se jimi dalo líp manipulovat. Pak už jde jen o psychologii davu s většinou příšernými důsledky.

" Jeho pomoc ale nebyla nezištná, za sovětské zbraně a působení asi 2000 „poradců“, si nechal zaplatit celými španělskými státními zlatými rezervami – 635 tun zlata v tehdejší hodnotě asi 718 milionů dolarů, čtvrtá největší zlatá zásoba na světě. V cenách z roku 2005 se (vzhledem k inflaci) jednalo o částku asi 9,7 miliardy dolarů."

http://jdem.cz/vtp44

A. Reček 21.7.2012 17:08

Poučný článek

Nelze než souhlasit. Měl jsem možnost brzy po převratu číst o tamní tehdejší situaci odborné články v polštině.  Ten dnešní jejich pohled potvrzuje.  Naše média dodnes se tomu vyhýbají. A to co se psalo za soudruhů bylo falešné.  

P. Pavlovský 21.7.2012 17:06

Mít místo L. Svobody v únoru ´48 Franca,

mohlo to být veselejší. Jenom si nejsem jist, jestli by "bratrské armády" nepřišly o dvacet let dřív.

Mimochodem: všechna srovnání Franca s Hitlerem jsou nemístná. Franco byl bigotní katolický pravičák, kdežto Hitler byl pohanský (odkazoval sde k předkřesťanským Germánům) levičák (socialista - NSDAP)!

J. Dlouhy 21.7.2012 18:07

Re: Mít místo L. Svobody v únoru ´48 Franca,

A nebo generala Augusto Pinocheta.

B. Volarik 21.7.2012 23:13

Re: Mít místo L. Svobody v únoru ´48 Franca,

Mně to také připomíná únor 1948. Jenže ve Španělsku se armáda zvedla a pomlátila Lidové Milice.

K. Křivan 21.7.2012 13:43

Kdyby Franco dovolil Němcům průchod Španělskem,

kolik hodin by Gibraltar vydržel ?

Kdyby padl Gibraltar, kolik týdnů by trvalo, než by padl Egypt  a Suez do rukou Rommela ? 

Za kolik měsíců by Britové ztratili arabskou ropu ?  Spojení s Indií by kolem Afriky trvalo mnohem déle. Vylodění na Sicílii a v Italii by nebylo možné,...    

Asi by válka dopadla jinak.

J. Jurax 21.7.2012 15:05

Re: Kdyby Franco dovolil Němcům průchod Španělskem,

No, Španělsko bylo po občanské válce vyčerpané a Franco se nechtěl zaplést do další nákladné války, neboť země nebyla ani hospodářsky ani politicky konsolidována. Akorát na ruskou frontu dovolil poslat dobrovolníky vytvořivší tzv. Modrou divizi. Nasazena 1941, v roce 1943 na nátlak některých španělských kruhů a taky spojenců odvolána.

Španělsko na neutralitě profitovalo - až do Pearl Harboru - přesněji řečeno do Hitlerova vypovězení války USA - přes něj (a Portugalsko) proudilo americké zboží. Povolení průchodu německých vojsk by znamenalo zapojení se do války na straně Osy, z čehož by Španělsko nemohlo nic získat (leda ten Gibraltar), ale hodně ztratit. Nelze zapomínat, že eventuální vojenské akce spojenců proti Španělsku a tedy i frankistickému režimu by značná část Španělů uvítala a občanská válka by se patrně znovu rozhořela. Operace Torch by se mohla odehrát napřed ve Španělích a teprve pak v severní Africe.

Válka by dopadla stejně - ledaže by mohla být delší. Ono hospodářské i lidské zdroje spojenců byly řádově větší než německé a italské, což se nemohlo neprojevit.

V. Venc 21.7.2012 11:41

Výborný článek

Je velmi pravděpodobné, že můžeme očekávat ve Španělsku (v důsledku charakterové národní setrvačnosti) obdobný ideologický "turmoil", jako ve třicátých létech. Ale zůstává otázka, jak budeme dnes v EU "u Madridu bránit Prahu(EU)"? (Pro ty mladší - heslo našich interbrigadistů, kteří odjížděli pomáhat španělským komunistům).

S. Rehulka 21.7.2012 11:09

V současnosti.....

....lze španělské události třicátých let minulého století těžko objektivně posoudit, faktem však zůstává, že gen.Franko po vítězství nad komunisty, je už dále nepronásledoval, za 2.světové války se nepřidal k nacistům (Španělská Modrá divize se skládala pouze z dobrovolníků) a co hlavně, dobrovolně převedl system Španělska zpět k monarchii a tím i zpět k demokracii. Možná, že v současné době, by Španělsko potřebovalo nějakého Franka, tak jako Chile, gen Pinocheta !

J. Jurax 21.7.2012 15:17

Re: V současnosti.....

No, Franco komunisty (ono tam nebyli jen komunisté, ale i mnohem radikálněji levicová uskupení) po válce pronásledoval. Vůbec veškerá opozice byla tvrdě pronásledována armádou a policií po celou dobu Frankovy diktatury. A s tou dobrovolností přechodu k monarchii - ono sice již v roce byla přijata ústava prohlašující Španělsko za monarchii, ovšem Franco vládl jako diktátor až do své smrti.

Wiki http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_%C5%A0pan%C4%9Blska : Až v roce 1969 Franco oficiálně ustanovil bourbonského prince Juana Carlose, vnuka Alfonsa XIII., za svého nástupce. Poslední roky Frankovy vlády se přesto vyznačovaly nárůstem represí. V říjnu 1975 upadl generál Franco do kómatu a 20. listopadu téhož roku zemřel. Juan Carlos I. byl prohlášen králem Španělska a okamžitě po svém nástupu zahájil demokratizační proces, čímž zasadil diktátorskému režimu definitivní úder.