5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

HISTORIE: ... a překročil řeku Bug

V obraně SSSR se projevila řada omylů a průšvihů, které směle můžeme připsat Stalinovi osobně. Čistky ve velení armády, rozmetání vyšších obrněných útvarů, čistě ofenzivní strategie armády, dislokace prvosledových jednotek příliš blízko hranic s nebezpečím jejich obchvatu po křídlech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 22.6.2016 11:01

Re: "Viktor Suvorov" není rusky spisovatel,

Po Zimní válce si nikdo nemohl dělat o stavu Rudé armády iluze.

A za zfalšovaná hlášení se trestalo taky.

J. Vintr 22.6.2016 12:46

Re: "Viktor Suvorov" není rusky spisovatel,

Inteligentní člověk se z chyby poučí, blbec svede vinu na někoho jiného a dělá chyby dál. A tohle byl nepochybně případ Stalina a celého bolševického systému ...

P. Urban 22.6.2016 16:54

Re: "Viktor Suvorov" není rusky spisovatel,

Francie měla v roce 1940 skutečně silnější a lépe organizovanou armádu, než SSSR po 37. roce. Jenže Hitler nezaútočil po 37. roce, ba ani v roce Zimní války, ale v roce 1941. Za tu dobu se změnilo hodně.

Sovětský svaz se chystal zaútočit jednak na Německo (včetně okupovaného Polska), jednak na Rumunsku. Navíc v létě. To je něco trochu jiného, než útočit v třeskuté zimě na Karelské šíji. Kromě toho, k útoku na Finsko byly původně povolány jen jednotky Leningradského vojenského okruhu. Nikoli desítky armád, které na podzim 1939 vůbec neexistovaly.

Zásadní je ale jedna věc, a to je rozmístění Rudé armády v červnu 1941. Rozmístění a organizace, které byly naprosto nevhodná pro obranu, ale ideální pro útok. Hloupostí by se dala vysvětlit absence Rudé armády v obranných postaveních, ale postavení útočné nikoli.

P. Urban 22.6.2016 17:08

Kterých klišé?

J. Vintr 22.6.2016 23:26

Re: Kterých klišé?

Ty povídačky o přepadení nepřipraveného Sovětského svazu a také o bojových kvalitách Rudé armády, která vyhrála druhou světovou válku. Pro německé armády byly mnohem vážnějším protivníkem obrovské vzdálenosti, na které museli dopravovat materiál pro bojující jednotky a tupost hlavního vůdce, který nenechal profesionální vojáky dělat jejich práci. Také se obvykle opomíjí nebo aspoň bagatelizuje obrovská materiální pomoc, kterou poskytli Američané, bez níž by zcela nepochybně Rusko prohrálo. A také je lží nazvat postup RA do východoevropských zemí osvobozováním, když šlo jen vystřídání jedné okupace jinou.

M. Foltyn 22.6.2016 8:14

Re: pokračování

Nedovedu si představit, jak armáda, která si vytluče své vedení, armáda, která je si vědoma své zastaralosti a je na začátku přezbrojování se hrne na armádu, která již obsadila půlku Evropy. Připadá mi to jako když začátkem padesátých let 40 000 jihokorejských pořádkových sil přepadlo severo korejskou milionovou armádu.

J. Vintr 22.6.2016 9:14

Re: pokračování

Kdybyste byl na vojně za bolševika, tak byste věděl, že v armádě totalitního státu neexistuje, že by se směrem nahoru hlásily nějaké nedostatky. Takže nejvyšší velení musí být nutně přesvědčeno, že má tu nejskvělejší armádu na světě ...

M. Foltyn 22.6.2016 9:37

Re: pokračování

Za bolševika jsem byl na vojně. A sovětskou armádu z té skvělosti léčily na Karelské šíji finové. Na základě toho byla Rudá armáda modernizovaná. Ale v době přepadení němci byla modernizace sotva zahájena. Ano měli víc dvouplošníků a taky víc zastaralých tanků BT-2 až BT-7. T-34 šly teprv do výroby a vychytávaly se jim nedostatky. Logistiku, krom železnice neměli skoro žádnou. I ty děla by tahaly koně. S tímto si doopravdy na němce troufnout nemohli.

J. Vintr 22.6.2016 10:57

Re: pokračování

Jenže tohle si Stalinovi nikdo nedovolil říct. A pokud dovolil, tak skončil před popravčí četou. Stalin neměl nejmenší tušení o stavu ruské armády. Viz jeho zmatené rozkazy v době, kdy RA dostávala na všech stranách na zadek ...

R. Szewczyk 22.6.2016 12:39

Re: pokračování

ha ha ha ,wermacht pochodoval k Moskvě tak, že každá pěší divize byla obsluhována cca 5000 koňmi, v první zimě jich wermach zkonzumoval cca jednu třetinu,

M. Foltyn 22.6.2016 13:56

Re: pokračování

A ty tisíce nákladních aut, které měl wehrmacht vozilo těm koňům píci, že? Američané rusům za II.WW dodali 120 000 nákladních aut, na co asi? Rusové koňů měli dost, jenže tak se válka už nevedla.

P. Urban 22.6.2016 17:12

Já si to taky nedovedu představit

jenže Viktor Suvorov, o kterém je tu řeč, popisoval Rudou armádu v roce 1941 úplně jinak. A to na detailech.

M. Foltyn 22.6.2016 19:57

Re: Já si to taky nedovedu představit

Ten pán je pohádkář. Výsadkové jednotky se obvykle na bojiště dopravují letecky, a to musí mít letectvo vzdušnou převahu a krytí po celou dobu operace. Ruské dopravní letectvo mělo pár zastaralých a tudíž pomalých letadel. Krytí by obstaraly zřejmě staré Polykarpovy I-15, I-153 a I-16. Proti Me-109, výsledek se dá předem odhadnout. Stalin byl lecjaký, ale ne blb. Toho Suvorova jsem četl, ale pravdou dost šetřil. Zajímalo by mě, od koho má zadání.

J. Sinnreich 22.6.2016 0:52

Vudcove Nemecka

Dalo by se rici, ze svazacka z NDR, ktera nevystrcila nos ze socialistickeho tabora si neumi predstavit nebezpeci ktere hrozi Nemecku i cele Evrope z muslimske invaze. Toto nebezpeci se take mozna projevi az za mnoho let. Zalezi na tom, zda tato leta budou podobne krvava.

Š. Hašek 22.6.2016 17:34

Re: Vudcove Nemecka

Možná stejné jako u pomateného pěšáka Hitlera, ten si také myslel, že z Görlitz je to do Moskvy šest stanic rychlíkem.

Merkelová je nesamostatná/ovládaná levičačka, dcera myslitele, co utekl od Adenauera k Ulbrichtovi (nevím přesně). To myslím stačí, historie se opakuje.