28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

GLOSA: Za neslušnost odškodné?

Muslimka, která odmítla při pracovním pohovoru podat muži ruku s tím, že by tím byla její role ženy znevážena, a kvůli tomu nezískala místo překladatelky, se obrátila na soud.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hraj 21.8.2018 12:13

Re: Pravidla

Takže se zákonem, na základě kterého byla vyměřena pokuta nemáte problém?

Nejvíce o Vás vypovídá to, jak v podobných případech zcela pravidelně (a při Vaší inteligenci tedy záměrně) pominete jádro debaty.

R. Langer 21.8.2018 12:43

Re: Pravidla

Ano, a to je naprosto blbě, ale to už holt nechápeš, tupá Pátá kolono. :-P

J. Svoboda 21.8.2018 13:59

Re: Pravidla

Co je to netzer za idiota? Měl by vědět, že ve slušné společnosti pravidla stanovuje majitel.

Ve slušné společnosti se samozřejmě nevyskytují tak tupí zákonodárci, kteří by to chtěli opačně.

J. Hejna 21.8.2018 8:44

Bohužel,

(dámy prominou) už je to v prdeli.

K. Janyška 21.8.2018 8:39

Budou.

Neomarxistům přeskočilo. A že jich je. Miliardy... Dzp.

R. Meišner 21.8.2018 7:08

to jen dokládá

že to je řízená invaze--muslimka by sama o sobě nikoho nežalovala, tolik sebevědomí nemá...kdyby měla , už dávno by ten nesmyslný hadr odhodila. je řízena z pozadí jak nějaká loutka, kterou někdo tahá za špagátky. muslimové v pozadí si po tomto verdiktu mohou jen spokojeně mnout ruce---další bod pro ně.

Z. Lapil 21.8.2018 14:33

Re: to jen dokládá

Díky za inspiraci. Pokusím se zjistit, moc-li chodí zahalená šéfpákistánka; aspoň myslím, že tam mají nebo aspoň měli prezidentku.

M. Šejna 21.8.2018 6:48

to se mi nějak nezdá

U soudu musí být prokázána vina.

Docela by mě zajímalo, jak soud prokazoval obviněnému zaměstnavateli, pro tu muslimku nepřijal do práce kvůli tomu, že mu nepodala ruku.

Některé "zaručené" zprávy z ciziny mi připadají jako "fake". Senátor by nám mohl dodat nějaký odkaz na seriózní medium, které o případu napsalo.

P. Han 21.8.2018 12:43

Re: to se mi nějak nezdá

A proč si to nenajdete sám, líný Šejno?

https://zpravy.idnes.cz/svedsko-soud-podani-ruku-islam-muslimka-zena-pohovor-pda-/zahranicni.aspx?c=A180816_141305_zahranicni_dtt

P. Dvořák 21.8.2018 5:23

Špatně položená otázka.

"To už skutečně ztrácíme svobodu kvůli menšinám?"

Ne. Ztrácíme rozum. A pud sebezáchovy.

P. Lenc 21.8.2018 10:52

Re: Špatně položená otázka.

Ano.

I. Kozák 21.8.2018 2:50

Nedostal by pokutu ani v samotném Švédsku ....

"Dostal by snad pokutu například muslimský zaměstnavatel, který by v muslimské zemi nechtěl zaměstnat Evropanku, protože by například odmítla být zahalena v černém hábitu od hlavy až k patě?"

Nedostal by pokutu ani v samotném Švédsku ....

I. Koreň 21.8.2018 1:34

Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

kdo v tomhle případě nastavoval pravidla, ale švédský parlament, a soud ta pravidla - zákon - interpretoval v praxi. A podle těchto pravidel zaměstnavatel udělal chybu a musel platit odškodné. Detaily neznám, ale počítám, že budou uvedené ve zdůvodnění rozsudku.

Zdůvodnění bohužel neznám a pan Valenta zřejmě taky ne, aspoň o něm nic nepíše. Ale o tom, jak se dělají a vykládají pravidla by měl jako senátor vědět. Ledaže by to v Čechách fungovalo jinak než ve Švédsku.

R. Langer 21.8.2018 6:08

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Tak hlavně že je to po právu podle zákona, že?

M. Těhanová 21.8.2018 7:46

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

A vám to připadá v pořádku? . Odkdy má zaměstnavatel povinnost přijmout někoho, kdo se mu z jakýchkoli důvodů nelíbí. To by snad měla být výhradně jeho věc a ne, aby mu někdo něco nařizoval zákonem.

Víte proč tady mohl fungovat socialismus? Protože lidi , jak stádo, byli ochotni se podřídit tupanům a nebránili se.

A začíná to znovu.!!!

I. Koreň 21.8.2018 20:30

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Podle mě to v pořádku je. Když se jedná o odmítnutí někoho zaměstnat (ale stejně i obsloužit), je dobře, že nestačí "jakékoli" důvody nelibosti. Pokud má zájemce požadované schopnosti, nejsou třeba tmavost pokožky nebo politické přesvědčení legitimní důvody pro odmítnutí, tedy pokud se nejedná o práci, kterou je možné vykonávat jen s určitou barvou kůže nebo příslušností ke straně.

Ale ani když bylo odmítnutí podle soudu neoprávněné, není zaměstnavatel nucen žadatele zaměstnat, musí mu jen vyplatit náhradu ušlého zisku - např. 3 měsíční platy.

Socialismus tady fungoval hlavně díky vedoucí úloze strany zakotvené v ústavě a systému nomeklaturních kádrů, podle kterého nebyly předpokladem pro výkon jakékoli vedoucí funkce jen schopnosti, ale hlavně libovůle TÉ strany. Já jsem pro jasná pravidla.

Z. Lapil 21.8.2018 10:23

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Pro případ, že bych příští týden vedl pohovor s nastávajícím zaměstnancem, se zeptám: musím ho přijmout, i když mě pozdraví slovy "Čau, debile"? Samozřejmě předpokládám, že mu budou připadat přiměřeně slušná.

J. Ticháček 21.8.2018 12:11

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Samozřejmě, že nemusíte. Otázkou ovšem je, zda byste se tím nedopustil diskriminace. On i ten zaměstnanec má nezadatelné právo si o Vás myslet co chce, a ve svobodné zemi má právo svůj názor vyslovit.

Také má právo být zaměstnán a oceněn podle svého vzdělání a schopností, které zhusta ocení pouze on sám, snad ještě jeho maminka, a hlavně kterýkoliv advokát.

Sice nevím, zda se příští týden rozhodnete shánět nového zaměstnance, nebo k tomu dojde někdy jindy, ale každopádně mi pošlete kontaktní údaje. Bude jednodušší se na odškodné má domluvit soukromě. Abych Vás nemusel bůhvíjak dlouho vláčet po soudech.

Z. Lapil 21.8.2018 12:19

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Znamenám si: pohovory pouze s dobrou ochrankou :-)

I. Koreň 21.8.2018 14:17

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Já mám k soudcům celkem důvěru, a proto předpokládám, že by soudce pozdrav "Čau debile" považoval za porušení dobrých mravů a dal Vám za pravdu.

Pokud se ale ta dáma místo potřesení například uklonila (jak to dělají třeba Japonci), za porušení dobrých mravů by to považovat neměl.

Bohužel nevím, jak to v tomto případě přesně proběhlo, zřejmě ale soudce nepodání ruky nepovažoval za tak velký prohřešek, aby bylo nutné uchazečku o zaměstnání odmítnout. Vážně nechápu, proč to tady všichni tak zuřivě kritizují.

Z. Lapil 21.8.2018 14:29

Re: Nebyl to zaměstnavatel ani menšina

Taky mám dojem, že je to jeden z těch případů, kdy se z celého "komplexu dějů" (= předpracovní pohovor) vytahuje ta méně podstatná část. Napsal bych i "muslimská" provokace, ale pořád odmítám reflexivní předpoklad, že co muslim, to gauner. Jistě - rozdílů je mezi námi až k nesnesitelnosti, ale myslím si, že hajzlové (a svatí) jsou v lidstvu rozloženi celkem rovnoměrně; rozhodně bez ohledu na politiku a náboženství.

Takže než se začnu rozčilovat, uvědomím si (stihnu-li to), že mám-li někoho za nesnesitelného, má velmi pravděpodobně za nesnesitelného také on mě. A pak - buď jsme dospělí lidé, a nějak se porovnáme, nebo běžíme žalovat. K soudu či do novin, na tom moc nesejde.

T. Pansky 21.8.2018 1:00

Evropa je velmi liberalni a za to platime. Je mozne ...

... navratu? Neni. Zacali jsme se rozpadat zevnitr a mnoho lidi si toho stale nevsimlo. Placame se po ramenou, jaci jsme pasaci, jak jsme tolerantni. Bohuzel, druhe strane je to jedno, trva na svem a my, velci pasaci, zaciname bourat nasi vlastni kulturu, abychom si to pasactvi zaslouzili. Tady nejde o netoleranci, tady jde o uchraneni vlastni kultury, vlastniho dedictvi nasich predku. My jsme to zahodili a plivame na hroby nasich predku. Ve jmenu ceho? Levicove ideologie.

V. Braun 21.8.2018 0:50

V černém hábitu od hlavy až k patě?

Tak pokud by odmítla být zahalena v černém hábitu od hlavy až k patě, a argumentovala tím, že černá není nikde v Koránu předepsána a postačí umírněné barvy a zakryté vlasy, tak by zřejmě spor vyhrála i v muslimské zemi s muslimským zaměstnavatelem. Ostatně většina muslimských zemí nemuslimkám zahalení vlasů nepřikazuje, s výjimkou režimů typu Iránu nebo Saudské Arábie.

Ten spor o podání ruky byl trochu složitější, obecně se v takovém případě argumentuje genderovou diskriminací (je ochotna podat ruku ženám, ale ne mužům), ona dotyčná muslimka důsledně používala pozdrav přiložením ruky na své srdce jak pro muže tak pro ženy, takže zaměstnavatel neměl moc argumentů. Zákon nikde takový pozdrav nezakazuje, stejně jako nepřikazuje zdravit podáním ruky.

J. Vintr 21.8.2018 1:04

Re: V černém hábitu od hlavy až k patě?

Ale tady vůbec nejde o detaily, tady jde, jak píše autor příspěvku, o ustupování muslimským požadavkům. Začíná to takovými "drobnostmi" a skončí to tím, že bude evropský právní řád nahrazen šaríou, která nebude platit jen pro muslimy, ale pro všechny! Dnes tvoří muslimové v evropských státech maximálně detinu obyvatelstva a už se jim některé státy podřizují, jako by jich tam už byla většina. A ta většina tam za pár desítek let zcela jistě bude (pokud se Evropa neprobere). Co se bude dít potom, na to je skoro lepší nemyslet.

J. Jurax 21.8.2018 1:29

Ono je problém jinde.

Ona muslimka dala arogantně najevo pohrdání zvyky společnosti, která jí laskavě dovolila (nebo možná už jejím rodičům) v její (té společnosti) zemi žít, do níž přišla ona nebo její rodiče s prosíkem za lepším. Neboť je muslimka a včlenit do společnosti, v níž žije, se nehodlá a akceptaci jejích norem i v tak pohříchu bagatelní záležitosti nepovažuje pro sebe za nutné a žádoucí.

A soud sežral hada, protože jí proti rozumu, byť možná podle ohebného práva obmyslně ohnutého proti společnosti, kterou má chránit, přiznal odškodné. Ač zaměstnavatel po ní chtěl jen slušné chování obvyklé v jeho zemi, odpovídající kultuře i zvyklostem v zemi panujícím, na což má plné právo.

Drzá arogance slavila úspěch a muslimové další malé vítězství. Salámová metoda v praxi. Alláh akbar ... fuj ...

I. Koreň 21.8.2018 1:41

Re:

Promiňte, ale na co má kdo plné právo, rozhoduje ve Švédsku i u nás soud, podle zákonů a zvyklostí. Chápu, že Vy byste rozhodl jinak, já možná taky, kdybych do toho víc viděl, ale ti soudci asi věděli, co dělají, ne?

J. Jurax 21.8.2018 2:06

Ano. Podle zákonů a zvyklostí. Jenže zákony jsou ohebné, advokáti výmluvní a soudci soudí nejen podle zákona, ale taky podle politického větru, který v té které zemi vane. A co a kam vane momentálně ve Švédsku posuďte sám.

A na zvyklosti se soud, chce-li, může zvysoka.

Soudci jistě věděli, co dělají, ale nejspíš především věděli, co MAJÍ či přímo MUSÍ dělat.

Tak mne napadá, co kdyby ta moslemínka odmítla podat ruku švédskému králi, svému panovníku, poněvadž je to muž? Jak by se s tím vyrovnaly ne snad soudy, ale švédská média?

Z. Lapil 21.8.2018 10:18

Re:

Jen si tak říkám, že ruku podává "společensky starší", což je bezpochyby král. Bylo-li by podání ruky odmítnuto... Samozřejmě předpokládám, že ke králi se nedostane nikdo, kdo by nebyl poučen, takže by šlo o vědomé porušení protokolu.

Popravdě nevím, ale ten rozdíl mezi podáním ruky a přijetím podané ruky mi přijde nějak podstatný.

R. Langer 21.8.2018 6:15

Re:

Jo jo, chápu, že vaší zvyklostí bude zřejmě ruku při seznamování neprodávat, ale slušní lidé to tak v Evropě běžně podle zákonů a zvyklostí po staletí dělají. Vy evidentně nemáte ani problém podle zákona posílat Židy do plynovych komor, ti soudci tehdy určitě věděli, co asi dělají, že. Pro mě jste hnusná zrůda.

J. Hejna 21.8.2018 8:51

Re:

Hnusná zrůda nebo obyčejný chudák.