4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

GLOSA: Obavy

Nejsem nevděčný parchant, který najednou úplně zapomněl na všechny zásluhy Spojených států amerických…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 13.2.2015 22:15

jenom tak na okraj...

.. to vyzbrojování Afgánců probíhalo jako důsledek sovětské(tj ruské) invaze. Safra, není tady náhodou nějaká paralela ?

J. Černý 13.2.2015 18:33

Pane Havránku,

trochu jste se do toho zamotal...

Š. Hašek 13.2.2015 21:31

Re: Pane Havránku,

Řekl bych, že ani trochu ne.

Trošku se zamotává Obama, od chvíle, kdy nevěděl, jakým rodičům se narodil. Ale, uznávám, že to není teď argument k věci. Jen poznamenávám.

M. Hoblík 13.2.2015 15:55

Vládcům USA je vážně zcela volné,

jestli v Evropě padne nějaký ten vojáček v boji za jejich zájmy. Ukrajina potřebuje vyřešit svůj problém svými silami. Jakékoli vměšování povede ke stejným důsledkům, jako kdy jindy. Aktuálně slyšíme o utečencích z Kosova, země Kosovcům vládou USA a Havlem zaslíbené. Kam budou utíkat osvobození obyvatelé Ukrajiny? Že by do USA?

J. Šimek 13.2.2015 16:43

Re: Vládcům USA je vážně zcela volné,

Před kým by utíkali? Před mírotvůrcem Putinem? To snad ne, soudruhu.

Š. Hašek 13.2.2015 21:36

Re: Vládcům USA je vážně zcela volné,

Putin si nezačal. Stačí porovnat sled dění dle kalendáře.

Nemusíte odpovídat, pan Mach mě stejně ošacoval za "mozek plný rusáckých keců". Vážím si toho, aspoň už jistojistě vím, na čem tedy jsem. Šetřte kontakty pod písmenkama. Jen ten kalendář ............ mrkněte na to.

J. Václavíková 13.2.2015 21:59

Re: Vládcům USA je vážně zcela volné,

Jistě, Putin si nezačal, to Ukrajinci z Krymu napadli Rusko. Svatá boží prostoto!

J. Kanioková 13.2.2015 15:55

Souhlas s autorem, nemyslí si to jen on..

Ukrajina – další Irák - http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-02-11

„Ukrajinská krize je válkou mezi Spojenými státy a Ruskem – až do posledního Ukrajince,“

Ukrajina. Země určena k likvidaci - http://jdem.cz/brpyn9

V. Patkoš 13.2.2015 21:25

Re: Souhlas s autorem, nemyslí si to jen on..

Máte i vlastní názory nebo budete do každé diskuse jen tapetovat odkazy odjinud?

V. Podracký 13.2.2015 14:49

Na Ukrajině není proč zasahovat

a je dobře, že se nezasahuje. Ukrajinská armáda být sice vyzbrojena může, protože je na hranici Ruska a měla by mít odstrašující výzbroj. Nicméně to musí být demokratický stát, který ctí lidská práva a hlavně práva menšin (v tomto případě ruské), uznává jejich právo na svou kulturu a samosprávu. To zatím Ukrajina nedělá.

Vyzbrojovat nacionalisty, kteří první co udělali bylo zrušení jazykového zákona a samosprávy regionů je ošidné a případně může stát jen další lidské životy.

Ke komentářům: Proti jakému zlu jediná demokratická velmoc USA zasahuje? Zatím zlo vždy jen rozdmýchala (Irák, Afganistán, Sýrie, Libye atd.). Proti čemu by zasahovala na Ukrajině? Tam jde o etnický konflikt. To se postaví v etnickém boji na stranu jednoho etnika proti druhému? To už není demokratické jednání, to je podpora nacionalismu, ne-li nacismu.

J. Šimek 13.2.2015 16:45

Re: Na Ukrajině není proč zasahovat

Samospráva nenšin? Kde tohle berete? To je jako samospráva cikánů a to uznejte je blbost.

J. Cervenka 13.2.2015 14:24

Amerika

autor se rozhodne distancuje od jedine demokracie, ktera ma vuli zasahnout proti zlu - a vzdy mela. Tak se nemusi citit osamocen, je vas, chlapci a devcata, plna Evropa ale i Australie, N.Zealand atd atd Ja myslim Ze je to tim, ze se malo cte a premysli

J. Čapková 13.2.2015 10:40

podepisuji

s autorem naprosto souhlasím.Běda nám, jestli Obama zasáhne.

J. Fridrich 13.2.2015 8:43

Opravdu si myslíte

Opravdu si myslíte, že intervence Ameriky v Afgánistánu a Iráku ničemu ani v globálním ani v místním měřítku nepomohla ?

Myslíte, že vůbec nepomohla tomu prostému Afgánci ( který nemohl jít ani do kina........), ani jejich ženám v jejich způsobu každodenního života ? Nemluvím o zrůdách z Al-Káidy, kteří v zemi dělají zle, mluvím o obyčejných lidech, kteří nyní žijí svobodněji a lepší a bohatší životy.......

J. Švaříček 13.2.2015 10:55

Re: Opravdu si myslíte

Pokud je mi známo, tak v Iráku zuří válka a ve zbídačeném Afgánistánu se znovu derou Talibové k moci.

J. Ráž 13.2.2015 11:01

Re: Opravdu si myslíte

Nepomohla. Do roka tam budou opět chodit ženy zahalené, kina budou zavřená, mnoho lidí bude zmasakrováno, že se kamaradili s Američany a jediný zákon bude sharia.

Nejprve bude válka mezi paštúnskými Taliby a příznivci Islámského státu, kteří se tam přestěhují a ve výsledku to odnesou jako vždy prostí Afghánci.Jako to odnesli vždy všude tam, kam chtěli Amíci násilně implantovat svoji vizi demokracie.

Kulturní vývoj uspíšit nelze a násilně implantovat židovsko-křesťanské civilizační principy do islámského prostředí zapříčinilo jednu z největších katastrof moderních dějin. Americké černobílé vnímání světa a násilné prosazování národních zájmů způsobilo, ze nejenom proti sobě poštvali vice jak miliardu muslimů, ale i mnoho z tech, kdo ještě nedávno se v USA vzhlíželi. Jako já a autor článku.

E. Erat 13.2.2015 15:54

Re: Opravdu si myslíte

Pomohla a velmi,hlavně v Iráku a Lybii. Máme tady IS  a hlavně statisíce uprchlíků v EU z Afriky.Hoši,děkujeme !!

V. P 13.2.2015 8:05

Nevím, zda je taky pan Havránek natolik schopen sebereflexe,

zda mu dochází, že to vyzbrojování Afgánců taky notně přispělo k porážce SSSR ve studené válce a k našem osvobození od ruské okupace.

I. Schlägel 13.2.2015 7:40

Nezklamal jste.

Vyprávíte ten příběh hezky, ale od prostředka. Sem tam si Vašeho přístupu někdo nevšimne a radostně zahýká. Stejně jako Vy.

F. Lesniak 13.2.2015 7:42

Re: Nezklamal jste.

Zatím tady hýkáte vy!

I. Schlägel 13.2.2015 7:43

Re: Nezklamal jste.

Zalez, bolševiku.

F. Lesniak 13.2.2015 8:37

Re: Nezklamal jste.

Ale, duševní mrzák, zase hýká?

I. Schlägel 13.2.2015 8:58

Re: Nezklamal jste.

Pro mrzáka každý mrzák, bolševiku.

P. Boublíková 13.2.2015 6:35

podepisuju

Taky jsem se na stará kolena asi pomátla...

K. Frauknecht 13.2.2015 7:19

Re: podepisuju

I já. Mám pocit, že po R. Reaganovi nebyl v USA prezident :-).

V. P 13.2.2015 8:09

Re: podepisuju

Vyzbrojování Afgánců bylo úhelným kamenem Reaganovy protisovětské politiky.

K. Frauknecht 13.2.2015 10:58

Re: Ještě že tak :-))!

Či snad Vám sovětské impérium schází? Vím co odpoví dnešní sluníčkoví lidé: nahradilo ho dnešní Rusko. A v tom je právě ona hrozná pomýlenost. Rusy si pletou se Sověty, ale to, že je celá slavná EU prolezlá bolšany všech rozměrů (od socanů po maoisty) tolerují a co víc, šíří jejich propagandu. Smutek.

V. P 13.2.2015 15:07

Re: Ještě že tak :-))!

Proč tedy podepisujete článek, který to Reaganovo vyzbrojování Afgánců kritizuje?

A. Alda 13.2.2015 8:14

Re: podepisuju

Takových je nás víc.

Nelze než přisvědčit tezi, že planeta se přepólovala. Tedy morálně, magneticky zatím ne.

J. Babička 13.2.2015 5:59

poznámka

No kdo tenkrát žil tak ví, že jsme ruskou okupaci neměli rádi a fandili každému,kdo proti rusům bojoval. A tak jsme bylí rádi, když se rusové dostali do nesnází v Afganistánu. To že to byli oni, kteří rozvrtali Afganistán a cvičili afgánce jak bojovat a používat zbraní tábora míru. To jaksi autorovi článku nevadí, (Nakonec jsem byl náhodou u toho, když se afgánci cvičili v Brně).Rusové léta cvičili teroristy a všechnu možnou pakáž . No a tak když američané udělali to co rusová a pomahali nepřaátelům rusů, tak nejen že nám to nevadilo, ale měli jsme vztek na američany, že pomáhají tak málo a opatrně. Přáli sme sil, aby udělali co nejvíce pro to, aby rusové dostali v Afganistánu na zadek a aby to oslabilo jejich imperium , které nás okupovalo. Takových čechů, kterí věřili, že by američané proti ruským okupantům neměli dělat nic, jako tento pán, bylo málo.

No a v Iráku vládnul věrný spojenec tábora míru, ale ne ůplně normální, krvavý diktátor Saddám. Irácká armáda byla vyzbrojena táborem míru a dvě generace iráckých důstojníků prošli československými válečnými školami a učilišti. Saddam se dopustil za války s Iránem největšího použití bojových plynů a iperitu od první světové války. Až potud tedy dobré. Jenže ho američané nenechali aby zabral Kuwait a aby vyvraždil Kurdy. To je jim stále kladeno za vinu. No po boji každý ví co se mělo udélat. Jenže tenkrát se Irák zdál, jako jeden s nejvyspélejších arabských států s poměrně vzděšlaným obyvatelstvem. No a tek se američané pokusili o experiment. Povedl se jim v Japonsku, Jižní Korei i v Německu a dovedli tyto, země od diktatury k demokracii a prosperitě. jenže na to měli 30 let. V Iráku jim to nebylo dopřáno. Do věci se vložil Irán, který děla lvše možné aby poštval shia proti sunni a dopadlo to blbě. No a tak se může kritisovat. Závidím tomu pánovi, že má jednoduchou odpověd na složité otázky. Za vše může amerika.